Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Акімова Віоріка Миколаївна. Адаптаційні зміни лейкоцитів периферичної крові при дії дозованого фізичного навантаження : дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. — К., 2006. — 190арк. — Бібліогр.: арк. 153-190.



Анотація до роботи:

Акімова В.М. Адаптаційні зміни лейкоцитів периферичної крові при дії дозованого фізичного навантаження. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню ролі лейкоцитів периферичної крові у механізмах формування адаптаційно-компенсаторних реакцій організму людей з різним рівнем функціональної активності серця при дії короткотривалого дозованого фізичного навантаження різної інтенсивності. Досліджували особливості змін показників функціональної активності лейкоцитів та ендокринну функцію тимуса у молодих нетренованих практично здорових чоловіків за умов дії двох режимів двоступеневого фізичного навантаження: на рівні 35% і 50% належного максимального споживання кисню організмом (НМСК) (помірне навантаження) та 75% і 100% НМСК (субмаксимальне навантаження) та у людей, хворих на стабільну стенокардію, за умов дії помірного навантаження. Встановили, що протягом першої години після фізичного навантаження як помірної, так і субмаксимальної інтенсивності у здорових людей виникають зімни популяційного складу лейкоцитів крові, виражені у зниженні вмісту лімфоцитів, Т-лімфоцитів, Т-хелперів і Т-цитотоксичних лімфоцитів та зростанні вмісту нейтрофільних гранулоцитів, у той час, як загальна кількість лейкоцитів не змінюється. Встановлено стимулюючий ефект фізичного навантаження на показники неспецифічної резистентності організму здорових нетренованих осіб: зростання бактерицидної активності нейтрофілів, та тенденція до активації фагоцитарної функції. Фізичне навантаження веде до зниження титру тимусного сироваткового фактора, зростання концентрації IL-1 та IL-6, що свідчить про активацію регуляторних механізмів імунної системи при дії фізичного навантаження. Фізичне навантаження помірної інтенсивності у людей, хворих на стабільну стенокардію, викликає зниження кількості Т-хелперів і зростання Т-цитотоксичних лімфоцитів. Вірогідних змін інших показників імунореактивності не встановлено. Як помірне, так і субмаксимальне фізичне навантаження у здорових чоловіків викликає, в основному, розвиток неспецифічної адаптаційної реакції активації, яка свідчить про стимулюючий вплив обраних режимів фізичного навантаження на імунну систему. У 25% осіб, хворих на стабільну стенокардію, помірне фізичне навантаження має стресовий характер впливу.

Дослідження присвячено вирішенню важливої проблеми фізіології: участі імунної системи в розвитку адаптаційних реакцій організму у відповідь на стресові подразники різної сили при різному функціональному стані організму людини. Одержано дані щодо впливу короткотривалого двоступеневого фізичного навантаження помірної та субмаксимальної потужності на показники імунореактивності у здорових людей та у осіб, хворих на стабільну стенокардію, і проаналізовано розвиток адаптаційних реакцій.

  1. Короткотривале двоступеневе фізичне навантаження на велоергометрі помірної (35% і 50% НМСК) та субмаксимальної (75% і 100% НМСК) інтенсивності у здорових нетренованих осіб молодого віку викликає зміни у співвідношенні популяцій лейкоцитів периферичної крові, а саме: збільшення кількості нейтрофільних гранулоцитів та зменшення кількості лімфоцитів при незміненому рівні загальної кількості лейкоцитів.

  2. Після виконання короткотривалого двоступеневого фізичного навантаження помірної та субмаксимальної інтенсивності у здорових осіб відбувається перерозподіл між основними субпопуляціями лімфоцитів периферичної крові: зменшення кількості Т-лімфоцитів, Т-хелперів, Т-цитотоксичних лімфоцитів та збільшення кількості NK-клітин.

  3. Короткотривале фізичне навантаження як помірної, так і субмаксимальної інтенсивності викликає значне зростання концентації IL-1 та зниження концентрації IL-6 в сироватці крові, зростання бактерицидної активності нейтрофілів, що свідчить про стимулюючий вплив фізичного навантаження на функціональний стан фагоцитарної ланки імунітету здорових нетренованих осіб молодого віку.

  4. У людей, хворих на стабільну стенокардію, у периферичній крові виявлено більшу кількість нейтрофільних гранулоцитів та знижений рівень лімфоцитів, порівняно з відповідними показниками у практично здорових людей. Короткотривале фізичне навантаження на рівні 35% і 50% НМСК викликає зменшення кількості моноцитів та істотно не впливає на кількість інших популяцій лейкоцитів.

  5. У осіб, хворих на стабільну стенокардію, у периферичній крові спостерігається нижчий рівень Т-цитотоксичних лімфоцитів та підвищений рівень NK-клітин, порівняно з аналогічними показниками у практично здорових людей. Помірне фізичне навантаження зумовлює збільшення кількості Т-цитотоксичних лімфоцитів до рівня таких у здорових людей та зменшення кількості Т-хелперів.

  6. Фагоцитарна активність нейтрофільниих гранулоцитів у людей, хворих на стабільну стенокардію, не змінюється під впливом короткотривалого фізичного навантаження помірної інтенсивності.

  7. Короткотривале фізичне навантаження помірної та субмаксимальної інтенсивності не впливає на концентрацію імуноглобулінів та циркулюючих імунних комплексів в сироватці крові здорових осіб і людей, хворих на стабільну стенокардію.

  8. Короткотривале двоступеневе фізичне навантаження на рівні 75% і 100% НМСК у молодих нетренованих людей та фізичне навантаження на рівні 35% і 50% НМСК у осіб, хворих на стабільну стенокардію, зумовлюють зниження концентрації тимусного сироваткового фактора, що свідчить про активне залучення центральної ланки імунітету в адаптаційні реакції організму при дії фізичного навантаження.

  9. Внаслідок дії короткотривалого дозованого фізичного навантаження на рівні 35% і 50% НМСК, так і на рівні 75% і 100% НМСК у практично здорових нетренованих осіб молодого віку встановлено розвиток, в основному, неспецифічної адаптаційної реакції активації. У 23% осіб, хворих на стабільну стенокардію, встановлено розвиток стадії тривоги стрес-реакції.

Публікації автора:

  1. Яворський О.Г., Бевз О.В., Лаповець Л.Є., Темчук В.М. Типи адаптаційних реакцій у здорових і хворих на стабільну стенокардію у випадку фізичного навантаження різної інтенсивності // Лабораторна діагностика. – 2001. - №2. – С. 25-26. (Дисертантом проведено визначення лейкоцитарної формули крові).

  2. Лаповець Л.Є. Акімова-Темчук В.М., Луцик Б.Д. Функціональна активність тимусу у здорових осіб та хворих на стабільну стенокардію в умовах дії дозованого фізичного навантаження // Імунологія та алергологія. – 2002. - №2. – С.16-18. (Дисертант обґрунтувала схему досліджень, провела дослідження та статистичний аналіз і підготувала статтю до друку).

  3. Лаповець Л.Є., Луцик Б.Д., Акімова-Темчук В.М. Вплив дозованого фізичного навантаження на функціональний стан фагоцитарної системи у здорових осіб та хворих на стабільну стенокардію // Лабораторна діагностика. – 2002. - №2. – С. 26-29. (Дисертантом отримані результати досліджень і підготована стаття до друку).

  4. Лаповець Л.Є., Луцик Б.Д., Яворський О.Г., Акімова-Темчук В.М., Бевз О.В. Динаміка змін вмісту сироваткових імуноглобулінів у здорових осіб в умовах дії дозованого фізичного навантаження в залежності від гормональних співвідношень андрогенів та глюкокортикоїдів // Лабораторна діагностика. – 2002. - №3. – С. 20-22. (Дисертантом проведено визначення концентрації сироваткових імуноглобулінів, статистичне опрацювання результатів, підготована стаття до друку).

  5. Луцик Б.Д., Лаповець Л.Є., Яворський О.Г., Акімова-Темчук В.М., Бевз О.В. Вплив дозованого фізичного навантаження на імунний статус осіб молодого віку // Acta Medica Leopolencia. – 2003. – Т. VIV, №1. – С. 14-15. (Дисертантом отримані результати, представлені у статті, проведено статистичний аналіз).

  6. Акімова В.М., Лаповець Л.Є., Луцик Б.Д. Адаптаційні зміни лейкоцитів у осіб з різним функціональним станом серцево-судинної системи за умов дії дозованого фізичного навантаження // Лабораторна діагностика. – 2005. - №4. – С. 27-30. (Дисертантом отримано результати досліджень, проведено статистичну обробку матеріалу і підготовано матеріал роботи до друку).

  7. Лаповець Л.Є., Акімова В.М., Луцик Б.Д. Взаємозв’язки в системі клітинного імунітету в умовах дії дозованого фізичного навантаження // Лабораторна діагностика. – 2006. - №2. – С. 14-16. (Дисертантом проведено статистичну обробку матеріалу і підготовано матеріал роботи до друку).

  1. Лаповец Л.Е., Луцик Б.Д., Темчук В.Н., Иммуномодулирующее действие физической нагрузки при стенокардии // International journal on immunorehabilitation. – 2001. – Vol. 3, №1. – Р. 18. (Дисертантом отримані результати досліджень, представлені у публікації, зроблено статистичний аналіз даних).

  2. Лаповець Л.Є., Луцик Б.Д, Акімова-Темчук В.М. Інтерлейкіни і моноцитарно-макрофагальна система в оцінці адаптаційних можливостей людей // Імунологія та алергологія. – 2002. - №2. - С. 57-58. (Дисертантом отримані результати досліджень, проведена статистична обробка результатів і підготована стаття до друку).

  3. Акімова-Темчук В.М., Лаповець Л.Є. Адаптація імунної системи до фізичного навантаження при стабільній стенокардії // Матеріали 7-го Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених. – Тернопіль, 2002. – С. 195. (Дисертантом отримані результати досліджень, проведено статистичний аналіз і підготована стаття до друку).

  4. Lapovets L., Lutsyk B., Akimova-Temchuk V. Change of interleukins in fit persons and patients whith stable angina pectoris caused by exercise // Annales universitatis Mariae Curie-Sklodovska. – Lublin, 2002. – P. 357-3589. (Дисертант визначала концентрацію інтерлейкінів у крові, підготувала матеріал роботи до друку).

  5. Імунологічне обстеження хворих на стабільну стенокардію / Заремба Є.Х., Луцик Б.Д, Акімова-Темчук В.М, Лаповець Л.Є., Яворський О.Г., Заремба О.В., Бевз О.В. – Київ, 2003. – 62 с. (Дисертантом отримано результати досліджень, зроблено їх статистичний аналіз, підготовано розділ «Вступ», «Вплив фізичного навантаження на імунну систему», «Результати досліджень впливу дозованого велоергометричного навантаження на імунний статус хворих на стабільну стенокардію», «Додаток»).