Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


33. Лазор Олег Ярославович. Адміністративно-правові засади державного управління у сфері реалізації екологічної політики в Україні: дис... д-ра наук з держ. управління: 25.00.02 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Лазор О.Я. Адміністративно-правові засади державного управління у сфері реалізації екологічної політики в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2004.

Досліджено теоретико-методологічні та адміністративно-правові засади розвитку державного управління у сфері реалізації екологічної політики в сучасних умовах. Розкрито механізм функціонування інституцій державного управління та місцевого самоврядування в галузі екології та природних ресурсів. Обґрунтовано концептуальні положення й принципи основних адміністративно-контрольних методів державного управління у цій сфері на основі теорії допустимого ризику. Поглиблено наукові знання з проблем державного управління у сфері реалізації екологічної політики, обґрунтовано методологічні підходи щодо еколого-економічної оцінки їх стану. Розроблено та запропоновано напрями подальшого розвитку екологічної політики з метою забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини як невід’ємної умови сталого екологічного, економічного та соціального розвитку України.

У дисертації досліджено та розвинуто теоретико-методологічні й адміністративно-правові засади державного управління у сфері реалізації екологічної політики, а також визначено напрями її подальшого розвитку в сучасній вітчизняній практиці з метою вдосконалення діючих та створення нових підходів і методів для прийняття оптимальних управлінських рішень, які сприяли б покращанню екологічної ситуації в країні.

Узагальнення результатів у цілому підтверджують, що вихідна методологія правильна, поставлені завдання реалізовані, мета досягнута, покладена в основу дослідження наукова позиція автора себе виправдала й гіпотеза підтвердилася. На основі здійсненого дослідження зроблені такі висновки і вжито пропозиції, що мають теоретичне і практичне значення.

1. Проведений аналіз наукових праць засвідчує, що екологічні аспекти в державному управлінні раніше спеціально не досліджувались, хоча окремі функції, проблеми й завдання держави у сфері природокористування та охорони навколишнього середовища були предметом уваги багатьох учених. Однак наявні роботи методологічно розрізнені, не об’єднані єдиною концепцією екологічної політики держави. Усе це дало підстави для висновку, що стан наукового опрацювання вказаного напряму не можна вважати задовільним, а сама проблема потребує дослідження.

За основу дисертаційної роботи взято системний підхід щодо вирішення проблем державного управління у сфері реалізації екологічної політики. Дослідження структуровані таким чином, що вони представлені суб’єктом управління (органами влади), технологією управління (механізмами регулювання) та об’єктом управління (процесами природокористування й охорони довкілля). Основними в роботі є питання адміністративно-правового регулювання основних ресурсів навколишнього природного середовища, пріоритетні напрями екологічної політики й проблемні питання державного управління в галузі екології та природних ресурсів.

2. Дослідження мети, цілей і завдань державного управління у сфері реалізації екологічної політики та їх систематизація виконані з використанням методів системного аналізу, дедуктивної та індуктивної логіки.

Мета екологічної політики полягає в узгодженості екологічних і соціальних цілей суспільства, у раціональному використанні природних ресурсів, виходячи із загальних завдань розвитку життя. Такою метою повинно бути покращання життя. Проведення екологічної, як і будь-якої іншої, політики неможливе без підкорення волі окремих осіб спільним інтересам, тому основним суб’єктом екологічної політики має бути держава. Екологічна політика – окремий напрям діяльності держави та державного управління. Це зумовлено актуальністю екологічної проблеми, глобальністю, масштабністю та значними фінансовими витратами.

Із урахуванням суб’єктно-територіального критерію України деталізовано основні рівні екологічної політики: планетарний (глобальний), мета якого збереження ресурсів планети; міждержавний – зосереджені інтереси кількох держав; національний – державний; субнаціональний – зосереджена політика кількох областей; регіональний – рівень області; місцевий – аналог регіональної політики, але на значно меншій території, у межах сільського району, міста; локальний рівень включає екологічну політику підприємства, організації тощо.

Стратегічні рішення приймаються на державному, міждержавному й глобальному рівнях. Основна роль у прийнятті рішень на національному рівні належить Верховній Раді України, Президентові України, Кабінету Міністрів України, галузевим міністерствам, державним комітетам та іншим центральним органам державної виконавчої влади. Саме діяльність вказаних інституцій повинна формувати використання, відновлення й розміщення природних ресурсів, забезпечити всебічне екологічне обґрунтування кожного господарського проекту, організацію постійного моніторингу довкілля, екологічної експертизи та контролю, екологічного виховання, освіти тощо.

Державне управління – це особлива діяльність, яка спрямована на виконання законів та інших нормативно-правових актів шляхом використання різних форм організуючого впливу на суспільні явища та процеси. Сутність державного управління в галузі екології та природних ресурсів визначається, насамперед, екологічною політикою. Об’єктами управлінських відносин є всі сфери життя людини, визначальним принципом цього виду діяльності є підпорядкованість. Тому методом адміністративно-правового регулювання є владні приписи.

3. Установлено, що за роки незалежності Україна, загалом, сформувала головні засади державної екологічної політики та визначила стратегію вирішення екологічних проблем. Екологічне законодавство України охоплює такі основні блоки нормативно-правового регулювання: конституційне, еколого-правове, міжнародне.

Складним питанням подальшого розвитку лісових відносин залишається правове регулювання охорони лісів, збільшення лісистості та приватизації лісових площ. Чинна законодавча база в багатьох випадках характеризується недостатньою розробленістю, неузгодженістю та нечіткістю в регламентації цього напряму лісової реформи.

Упродовж тривалого періоду лісистість території держави загалом та окремих регіонів змінюється. Її середнє значення постійно зростає і збільшилося за останні півстоліття з 10,3% до 15,6%, тобто майже на 1% за кожні 10 років. Використання методів наукового прогнозування підтверджує, що за збереження існуючих темпів зростання можна досягнути оптимальних показників. Однак затверджена Кабінетом Міністрів України державна Програма “Ліси України на 2002-2015 рр.” ставить за мету – 16,1%, тобто узаконює різке зниження темпів зростання лісистості.

Пріоритетним напрямом розвитку екологічної політики України має стати збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Такий вектор інтеграції повинен наблизити нас до загальноєвропейських стандартів життя. Відсоток заповідності до кінця 2015 р. має досягнути 10,4. Нагальною проблемою для збільшення природно-заповідного фонду є значне недофінансування прийнятих програм і проектів.

4. Доведено, що сучасний Кодекс України про адміністративні правопорушення недосконалий, у ньому передбачаються тільки санкції за екологічні проступки, а правові норми, що регулюють порядок використання природних ресурсів, дотримання вимог екологічної безпеки тощо, містяться в поресурсних кодексах, постановах уряду, наказах міністерств, державних комітетів та інших центральних органів виконавчої влади. Розміри шкоди та майнові стягнення за екологічні правопорушення, вчинені підприємствами, організаціями, установами та громадянами, затверджуються окремими постановами Кабінету Міністрів України. Потрібно форсувати розроблення комплексного законодавчого акту, що охопив би цей важливий напрям адміністративно-правового регулювання суспільних відносин.

Службові особи Державної екологічної інспекції мають право самостійного розгляду справ про адміністративні правопорушення та застосування відповідних заходів примусу. Разом з тим державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, як правило, не мають юридичної підготовки, через що не можуть дати належної правової оцінки виявленому порушенню. Тому в умовах формування України як правової демократичної держави юрисдикційні повноваження для розгляду адміністративних справ Державна екологічна інспекція повинна передати в компетенцію спеціалізованих адміністративних судів, формування яких вже почалося з прийняттям нової редакції Закону України “Про судоустрій України”.

5. Визначено, що сучасна екологічна політика України має два основні зрізи: адміністративно-територіальний і галузевий. Перший формується відповідно до адміністративно-територіального поділу, і як суб’єкти управління до неї належать інституції різних рівнів: державного, обласного, районного та окремих населених пунктів. Система галузей державного управління охоплює інституції загальнодержавного управління, спеціального державного управління, місцевого самоврядування та громадського управління.

Реалізація цілей і управлінських завдань забезпечується шляхом виконання державою властивих їй функцій управління. З метою їх визначення використано метод функціонального аналізу компетенцій інституцій державного управління в галузі екології та природних ресурсів. Встановлено, що в умовах адміністративної реформи функції державного управління суттєво змінюються та ускладнюються. Обґрунтовано основні напрями подальшого розвитку функцій держави у сфері реалізації екологічної політики.

Сформульовано концептуальні положення й обґрунтовано принципи формування управлінських механізмів у перехідний період. Визначення основних напрямів екологічної політики держави є виключною компетенцією Верховної Ради України. Центральне місце здійснення загального керівництва державою у сфері реалізації екологічної політики належить Президентові України. Кабінет Міністрів України як найвищий орган виконавчої влади спрямовує й координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, зокрема Міністерства екології та природних ресурсів України. Завдання територіального управління в досліджуваній галузі вирішують місцеві державні адміністрації та відповідні обласні державні управління екології та природних ресурсів.

Проведений у роботі аналіз переконує, що є необхідність посилити роль Міністерства екології та природних ресурсів України – головного органу в системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у визначеній сфері діяльності. Міністерство має забезпечити організацію виконання актів чинного законодавства, здійснення систематичного контролю за їх реалізацією, узагальнення практики застосування законодавства, розроблення й винесення на розгляд Президентові України, Кабінету Міністрів України пропозицій щодо вдосконалення діяльності.

Вдосконаленню системи державного контролю у галузі екології та природних ресурсів значною мірою перешкоджає подвійна, а то й потрійна підконтрольність, а фактично підпорядкування територіальних державних екологічних інспекцій: державним управлінням, у складі яких вони працюють, Державній екологічній інспекції України та місцевим державним адміністраціям. Це призводить до того, що в багатьох випадках їхня діяльність характеризується як “кишенькова інспекція”.

Запропоновано організаційно та концептуально роз’єднати завдання, функції та діяльність інспекційного органу (державної екологічної інспекції області) та управлінського (державного управління екології та природних ресурсів області), що приведе до здійснення ефективнішого контролю у цій галузі на регіональному та місцевому рівнях. Поєднання двох цих ланок доцільне тільки на центральному рівні.

6. Розроблено модель управління екологічним конфліктом. Запропоновано внести відповідні зміни в Закон України “Про екологічну експертизу” та прийняти Закон “Про екологічний аудит”, а екологічний конфлікт розглядати в цих законодавчих актах як об’єкт екологічної експертизи.

Розроблено алгоритми проведення екологічної експертизи кожного етапу її реалізації, що дасть можливість детальніше проводити апробацію проектів. Потрібно створити систему адміністративного управління екологічним ризиком, а для цього вирішити такі завдання: сформувати політику управління екологічним ризиком та виробити відповідну стратегію, конкретизувати мету, завдання, пріоритети та методи управління ним.

Запропоновано обов’язкове врахування екологічного чинника під час створення програм соціально-економічного розвитку територій. Ці програми повинні обов’язково підлягати державній екологічній експертизі. Для цього необхідно внести відповідні зміни у п. 1 ст. 14 Закону України “Про екологічну експертизу”.

Систематизовано повноваження Державної екологічної інспекції відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2001 р. № 1520, де розподілено їх на групи за напрямами управління: інспекційні, розпорядчі, організаційні, аналітично-інформаційні, правозахисні та юрисдикційні. Екологічний контроль повинен виконувати владну функцію та спрямовувати державне управління в напрямі суспільного прогресу. Саме тому необхідно звільнити державну екологічну інспекцію на регіональних рівнях від зайвих ланок підпорядкування.

7. Трансформація екологічних відносин в Україні повинна здійснюватися в межах виконання завдань Концепції адміністративної реформи, де пропонується вдосконалити систему державного управління шляхом радикальної зміни ідеології державної діяльності, в якій пріоритетне місце має зайняти Людина. Це має відбутися завдяки проведенню комплексу політико-правових заходів, які полягають у структурних, функціональних та державно-службових перетвореннях, насамперед у сфері виконавчої влади, з метою перетворення її з владно-репресивного механізму на організацію, що надає послуги своїм громадянам. Адміністративна реформа досягне своєї мети тільки у випадку серйозних перетворень системи органів виконавчої влади, організації державної служби, територіального устрою та системи місцевого самоврядування. Саме проведення таких реформ і забезпечить сталий екологічний розвиток держави.

8. Обґрунтовано можливість запровадження нових фінансово-економічних важелів реалізації екологічної політики як необхідної умови сталого екологічного розвитку держави. Запропоновано реформувати фінансування органів державного управління в галузі екології та природних ресурсів через створення Національного екологічного фонду, екологічних банків, реалізовувати державні екологічні програми в рахунок заборгованості перед різними фондами та країнами-інвесторами, домогтись ратифікації Кіотського протоколу й отримати таким чином право на продаж квот за забруднення атмосферного повітря, впроваджувати екологічний лізинг, екологічне страхування, екологічний акцизний збір, податкові пільги, субсидії та систему оцінки впливів на довкілля, проектів, програм чи законодавчих актів через застосування сучасних еколого-економічних методів (аналіз вигід і витрат, аналіз ефективності витрат, альтернативна вартість, мультиплікатор, умовне оцінювання, метод дорожніх витрат, гедонічне визначення вартості, екологічна оцінка, матриці, переліки тощо).

Необхідна модернізація існуючої оцінки впливу на навколишнє середовище та доповнення її новими економічними методами, особливо це стосується післяпроектного етапу. Така діяльність отримала назву екологічний аудит, і з прийняттям відповідного закону є надія на поширення цього виду аудиту в Україні. Досвід розвинених зарубіжних країн засвідчує, що система державного регулювання ґрунтується на економічних механізмах, засобах адміністративного контролю та суворих штрафних санкціях за порушення природоохоронного законодавства. Тому розбудова державного управління у сфері реалізації екологічної політики в перехідних умовах повинна відбуватись шляхом зрівноваження адміністративних та економічних важелів, всебічного запровадження передових прогресивних технологій та міжнародних стандартів з метою гарантування екологічної безпеки та зростання добробуту громадян України.

9. Одержані в дисертації наукові результати можуть і в майбутньому бути використані інститутами державної влади при вдосконаленні організаційної структури управління у сфері реалізації екологічної політики, розробці та вдосконаленні нормативно-правової бази переходу до нової моделі сталого екологічного й економічного розвитку. Результати дисертаційного дослідження можуть бути впроваджені для обґрунтування, розроблення природоохоронних програм і проектів, для оцінювання впливу на довкілля на перед- і післяпроектних етапах, а також можуть отримати подальше використання у навчальному процесі на спеціальностях екологічного та управлінського фаху.

Публікації автора:

Монографії та наукові видання

  1. Лазор О.Я. Державне управління у сфері реалізації екологічної політики: організаційно-правові засади: Монографія. – Л.: Ліга-Прес, 2003. – 542 с.

  2. Лазор О.Я. Екологічна експертиза: теорія, методологія, практика: Монографія. – Л.: Ліга-Прес, 2002. – 364 с.

  3. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Місцеве самоврядування: вітчизняний та зарубіжний досвід. – Л.: Ліга-Прес, 2002. – 464 с. – Авторських – с. 232-464.

  4. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Місцеве управління: поняття, терміни, визначення: Словник-довідник. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2003. – 366 с. – Авторських – с. 183-366.

Статті у наукових фахових виданнях з державного управління

  1. Лазор О.Я. Партнерство “Україна – НАТО” як елемент реалізації зовнішньої екологічної політики України // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Д.: ДРІДУ УАДУ, 2001. – Вип. 1 (4). – С. 91-94.

  2. Лазор О.Я. Органи державного управління в галузі екології та природних ресурсів // Вісн. УАДУ. – 2001. – № 4. – С. 195-202.

  3. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Організаційно-правові засади діяльності міських рад у галузі екології та природних ресурсів // Упр. сучас. містом. – 2001. – № 4-6(2). – С. 119-123. – Авторських – с. 119-121.

  4. Лазор О.Я., Лазор О.Д., Бліщук К.М. Стан та перспективи розвитку малих міст Львівщини // Упр. сучас. містом. – 2001. – № 7-9 (3). – С. 132-135. – Авторських – с. 132-133.

  5. Лазор О.Я. Правове забезпечення державного управління у сфері охорони рослинного світу // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – О.: ОРІДУ УАДУ, 2001. – Вип. 6. – С. 223-227.

  6. Лазор О.Я. Сучасна екологічна політика України та її міжнародний аспект // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – О.: ОРІДУ УАДУ, 2001. – Вип. 8. – С. 6-18.

  7. Лазор О. Я. Лісовий фонд Львівського регіону // Економіка України. – 2002. – № 1. – С. 84-86.

  8. Лазор О.Я. Правове забезпечення здійснення державної екологічної політики: Зб. наук. пр. – Х.: ХарРІ УАДУ “Магістр”. – 2002. – № 1(12). – С. 118-124.

  9. Лазор О.Я. Екологічна експертиза як один із адміністративно-контрольних методів державного управління // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 1. – С. 125-129.

  10. Лазор О.Я. Адміністративно-правові основи організації та діяльності Міністерства екології та природних ресурсів України // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 2. – С. 382-386.

  11. Лазор О.Я. Державне управління областей, міст Києва та Севастополя: адміністративно-правовий аналіз: Зб. наук. пр. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – Вип. 1. – С. 104-112.

  12. Лазор О.Я. Правове забезпечення функціонування моделі екологічно сталого розвитку міст.: Зб. наук. пр.: У 2 ч. – Х.: ХарРІ УАДУ “Магістр”, 2002. – № 2 (13). – Ч. 2. – С. 183-187.

  13. Лазор О.Я. Державна екологічна інспекція: організаційно-правовий аналіз та шляхи підвищення ефективності контролю // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 3. – С. 165-174.

  14. Лазор О.Я. Фінансово-економічні важелі реалізації екологічної політики: Зб. наук. пр. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – Вип. 2. – С. 188-195.

  15. Лазор О.Я. Екологічні конфлікти як об’єкти досліджень еколого-експертних органів // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 4. – С. 248-253.

  16. Лазор О.Я., Загвойська Л.Д. Еколого-економічні підходи до реалізації екологічної політики // Економіка України. – 2002. – № 12. – С. 76-79. – Авторських – с. 78-79.

  17. Лазор О.Я. Використання аналізу вигід-витрат для прийняття рішень у сфері реалізації екологічної політики // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Д.: ДФ УАДУ, 2002. – Вип. 2 (8). – С. 156-167.

  18. Лазор О.Я. Фінансове забезпечення екологічної політики: проблеми та шляхи їх вирішення // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Д.: ДФ УАДУ, 2002. – Вип. 4(10). – С. 101-109.

  19. Лазор О.Я. Використання економічних методів для прийняття рішень у сфері реалізації екологічної політики // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – О.: ОРІДУ УАДУ, 2002. – Вип. 11. – С. 70-81.

  20. Лазор О.Я. Вдосконалення системи фінансування та контролю у галузі екології та природних ресурсів // Теорія та практика державного управління. Бюджет та фінансовий контроль у державному управлінні: Зб. наук. пр. – Х.: Хар РІДУ УАДУ, 2003. – Вип. 1. – С. 44-46.

  21. Лазор О.Я. Місцева екологічна політика: проблеми і перспективи // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр.: У 2 ч. – Х.: ХарРІ УАДУ “Магістр”, 2003. – № 2 (16). – Ч.2. – С. 48-54.

  22. Лазор О.Я. Екологічний контроль – один із методів державного управління у сфері реалізації екологічної політики // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – О.: ОРІДУ УАДУ, 2003. – Вип. 2 (14). – С. 139-151.

  23. Лазор О.Я. Екологічна політика України: європейський вибір // Вісн. НАДУ. – 2003. – № 3. – С. 443-449.

Брошури

  1. Лазор О.Я. Екологічна експертиза: зміст та її значення в сучасних умовах // Екологічна експертиза – адміністративно-контрольний метод державного управління у сфері реалізації екологічної політики: У 4 ч. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2002. – Ч. 1. – 28 с.

  2. Лазор О.Я. Процедура здійснення екологічної експертизи // Екологічна експертиза – адміністративно-контрольний метод державного управління у сфері реалізації екологічної політики: У 4 ч. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2002. – Ч. 2. – 32 с.

  3. Лазор О.Я. Екологічна експертиза – дієвий метод управління // Екологічна експертиза – адміністративно-контрольний метод державного управління у сфері реалізації екологічної політики: У 4 ч. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2002. – Ч. 3. – 38 с.

  4. Лазор О.Я. Екологічна експертиза: нормативно-правове регулювання // Екологічна експертиза – адміністративно-контрольний метод державного управління у сфері реалізації екологічної політики: У 4 ч. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2002. – Ч. 4. – 116 с.

Статті в інших наукових журналах та збірниках

  1. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Формування запасів деревостанів у Сколівських Бескидах // Нове в технології лісової та деревообробної промисловості: Зб. наук. пр. Ін-ту технологічної кібернетики. – Л.; Х., 1993. – Т. 6. – С. 277 – 280. – Авторських – с. 277-278.

  2. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Оцінка запасів деревостанів у Сколівських Бескидах // Науковий вісник: Зб. наук. пр. УкрДЛТУ. – Л., 1995. – Вип. 3. 1. – С. 59-60. – Авторських – с. 59.

  3. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Державне управління екологічною безпекою: сучасний стан і перспективи // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. ЛФ УАДУ. – Л., 1999. – Вип. 1. – С. 80-86. – Авторських – с. 80-83.

  4. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Екологічна експертиза: виклик часу та вибір // Науковий вісник: Зб. наук.-техн. пр. – Л.: УкрДЛТУ, 1999. – Вип. 9.13. – С. 284-289. – Авторських – с. 284-26.

  5. Лазор О.Я., Лазор О.Д., Синицький О.С. Реформування діяльності державних еколого-експертних органів // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. ЛФ УАДУ. – Л.: ЛФ УАДУ, 2000. – Вип. 3. – С. 45-56. – Авторських – с. 45-51.

  6. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Здійснення контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. ЛФ УАДУ. – Л.: ЛФ УАДУ, 2000. – Вип. 4. – С. 58-68. – Авторських – с. 58-64.

  7. Лазор О.Я. Державне управління лісовим господарством регіону: стан, проблеми та шляхи їх вирішення // Науковий вісник: Зб. наук.-техн. пр. – Л.: УкрДЛТУ, 2000. – Вип. 10.2. – С. 43-47.

  8. Лазор О.Я. До питання юридичної відповідальності за порушення законодавства про рослинний світ // Науковий вісник: Зб. наук.-техн. пр. – Л.: УкрДЛТУ, 2001 – Вип. 11.1. – С. 200-203.

  9. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Громадська екологічна експертиза – реальний правовий засіб контролю за реалізацією екологічної політики // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Л.: ЛФ УАДУ, 2001. – Вип. 5. – С. 326-334. – Авторських – с. 326-331.

  10. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Участь громадськості у процесі прийняття владних рішень еколого-експертними органами // Науковий вісник: Зб. наук.-техн. пр. – Л.: УкрДЛТУ, 2001. – Вип. 11.4. – С. 252-257. – Авторських – с. 252-255.

  11. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Міське самоврядування й охорона навколишнього природного середовища // Науковий вісник: Еколого-економічне вчення: витоки, проблеми, перспективи: Зб. наук.-техн. пр. – Л.: УкрДЛТУ, 2002. – Вип. 12.1. – С. 216-221. – Авторських – с. 217-219.

  12. Лазор О.Я. Правові основи організації та діяльності державних управлінь екології та природних ресурсів // Науковий вісник: Еколого-економічне вчення: витоки, проблеми, перспективи: Зб. наук.-техн. пр. – Л.: УкрДЛТУ, 2002. – Вип. 12.1. – С. 216-221.

  13. Лазор О.Я. Екологічні конфлікти та управління ними. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2001. – Вип. 6. – С. 61-70.

  14. Лазор О.Я. Конвенційний тип міжнародного співробітництва у сфері екологічної політики // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово-інвестиційна діяльність: Зб. наук. пр. НАН України. – Л.: Ін-т регіональних досліджень, 2002. – Вип. 6 (ХХХVІІ). – С. 102-114.

  15. Лазор О.Я. Адміністративна відповідальність за порушення природоохоронного законодавства // Ефективність державного управління. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2002. – Вип. 1/2. – С. 71-76.

  16. Лазор О.Я. Екологічна політика міст в контексті сталого розвитку населених пунктів // Науковий вісник: Лісівницькі дослідження в Україні: Зб. наук.-техн. пр. – Л.: УкрДЛТУ, 2002. – Вип. 12.4. – С. 207-213.

  17. Лазор О.Я. Конфлікти між економікою та екологією: пошук рішень // Наук. вісник: Лісівницькі дослідження в Україні: Зб. наук.-техн. пр. – Л.: УкрДЛТУ, 2002. – Вип. 12.4. – С. 308-317.

  18. Лазор О.Я. Екологічні проблеми сучасного розвитку міст та шляхи їх вирішення // Ефективність державного управління: Зб. наук. пр. ЛРІДУ УАДУ. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2003. – Вип. 3. – С. 245-250.

  19. Лазор О.Я., Лазор О.Д. До питання формування та запровадження навчальної дисципліни “Муніципальний менеджмент”: Вчені записки // Ін-т економіки та права “Крок”. – К., 2003. – Вип. 9. – С. 34-38. – Авторських – с. 34-36.

Тези доповідей, матеріали наукових конференцій

  1. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Лісовий фонд як об’єкт вивчення соціоекології // Питання соціоекології: Матеріали першої Всеукр. конф.: У 2 т. – Л.: ВНТЛ, 1996. – Т. 2. – С. 135, 136. – Авторських – с. 135.

  2. Лазор О.Я. Правові аспекти державного управління рослинним світом // Ефективність державного управління (Регіональний аспект): Матеріали щорічної наук.-практ. конф. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2001. – С. 80-82.

  3. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Екологічна політика України: історичний аспект // Українське державотворення: уроки, проблеми, перспективи: Матеріали наук.-практ. конф. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2001. – С. 204-207. – Авторських – с. 204-205.

  4. Лазор О.Я. Формування інституційної системи державного управління у галузі екології та природних ресурсів // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – К.: Вид-во УАДУ, 2001. – Т. 1. – С. 334-341.

  5. Лазор О.Я., Клід В.І. Шляхи фінансово-економічного забезпечення реалізації природоохоронних заходів // Ефективність державного управління у контексті становлення громадянського суспільства: Матеріали міжнар. щорічної наук.-практ. конф. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2002. – С. 258-262. – Авторських – с. 258-261.

  6. Лазор О.Я., Шпильовий О.С. Екологічні проблеми Вінниччини та основні шляхи їх вирішення // Ефективність державного управління у контексті становлення громадянського суспільства: Матеріали міжнар. щорічної наук.-практ. конф. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2002. – С. 383-387. – Авторських – с. 383-386.

  7. Лазор О.Я., Лазор І.Я. Реалізація екологічної політики на місцевому рівні // Ефективність державного управління у контексті становлення громадянського суспільства: Матеріали міжнар. щорічної наук.-практ. конф. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2002. – С. 347-352. – Авторських – с. 347-351.

  8. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Взаємодія суб’єктів територіальної громади у вирішенні екологічних конфліктів // Громадянське суспільство і політика органів місцевого самоврядування (пробл. теорії і практики): Матеріали наук.-практ. українсько-польської конф. – Л.: Доброчинний громад. фонд ім. Князя Осмомисла – Наук. т-во ім. Шевченка, 2003. – С. 386-395. – Авторських – с. 386-390.

  9. Лазор О.Я. Екологічна політика органів місцевого самоврядування (на прикладі Львівської міської ради) // Громадянське суспільство і політика органів місцевого самоврядування (пробл. теорії і практики): Матеріали наук.-практ. українсько-польської конф. – Л.: Доброчинний громад. фонд ім. Князя Осмомисла – Наукове т-во ім. Шевченка, 2003. – С. 395-401.

  10. Лазор О.Я. Підвищення ефективності реалізації екологічної політики шляхом використання еколого-економічних методів // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – С. 304-306.

  11. Лазор О.Я., Луньо А.М. Проблеми збереження біорізноманіття у контексті сталого розвитку // Соціально-економічна ефективність державного управління: теорія, методологія та практика: Матеріали щорічної наук.-практ. конф. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2003. – Ч. 1. – С. 248-250. – Авторських – с. 248-249.

  12. Лазор О.Я., Ледида І.С. Необхідність формування природно-заповідного фонду як пріоритетного напрямку державної екологічної політики // Соціально-економічна ефективність державного управління: теорія, методологія та практика: Матеріали щорічної наук.-практ. конф.: У 2 ч. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2003 – Ч. 2. – С. 16669. – Авторських – с. 166-168.

  13. Лазор О.Я. Використання європейського досвіду для вдосконалення екологічної політики в Україні // Ефективність державного управління в контексті глобалізації та євроінтеграції: Матеріали наук.-практ. конф. – К.: Вид-во НАДУ, 2003. – С. 596-599.

Підручники, навчальні посібники, методичні рекомендації, конспекти

лекцій

  1. Лазор О.Я., Кульчицький-Жигайло І.Є. Методичні рекомендації до практичних занять із дисципліни “Екологічне інспектування”. – Л.: УкрДЛТУ, 1999. – 49 с. – Авторських – с. 10-49.

  2. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Місцеве самоврядування в Україні: У 3 ч. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2001. – Ч. 1.: Конспект лекцій. – 60 с. – Авторських – с. 1-30.

  3. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Місцеве самоврядування в Україні: У 3 ч. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2001. – Ч. 2.: Практичні заняття. – 24 с. – Авторських – с. 12-24.

  4. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Місцеве самоврядування в Україні: У 3 ч. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2001. – Ч. 3.: Тести. Задачі. – 20 с. – Авторських – с. 10-20.

  5. Лазор О.Я., Лазор О.Д. Практикум із місцевого самоврядування: Навч. посіб. – Л.: ЛФ УАДУ, 2001. – 176 с. – Авторських – с. 88-176.

  6. Англерид Т., Андерсен А., Лазор О.Я. та інші. Оцінювання державних політик та програм: Посіб. для виклад. з осв.-проф. прогр. підгот. магістрів держ. упр. – К.: Всеувито, 2003. – 151 с. – Авторських – с. 41-48, 78-87.