Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


Брославський Володимир Любомирович. Аграрна політика російського царату на Правобережній Україні у 1793-1861 рр.: зміни у землеволодінні і землекористуванні : Дис... канд. наук: 07.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Брославський В. Л. Аграрна політика російського царату на Правобережній Україні у 1793–1861 рр.: зміни у землеволодінні і землекористуванні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук зі спеціальності 07.00.01 – історія України. – Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького. – Черкаси, 2007.

У дисертації на підставі вивчення джерел і літератури проаналізовано аграрну політику російського царату на Правобережній Україні в 1793–1861 рр. Відзначено, що після приєднання краю царський уряд ужив заходів щодо збільшення в регіоні російського землеволодіння. З цією метою значні земельні площі були передані наближеним до царського двору російським чиновникам. Основними шляхами зменшення шляхетського землеволодіння в краї у вказаний період були секвестр, конфіскація та викуп землі казною.

Аграрна політика царату щодо католицької, уніатської та православної церков на Правобережжі полягала у зменшенні католицького, ліквідації уніатського та збільшенні православного землеволодіння і землекористування.

Політика російського уряду щодо селянського землекористування на Правобережній Україні в окреслений період мала, як правило, протекціоністський характер. Царат намагався використати становище селян у боротьбі проти польських поміщиків. З цією метою в 1848 р. у краї проводилась інвентарна реформа. Однак вона не принесла значного полегшення селянам й не обумовила суттєвих змін у селянському землекористуванні.

Публікації автора:

  1. Брославський В. Вплив державного регулювання на життєдіяльність польської та німецької національних меншин у ХІХ – на початку ХХ ст. на Правобережній Україні // Наукові записки історичного факультету ТДПУ імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія. – Тернопіль: В-во ТДПУ, 2004. – Вип. 1. – С. 191-197.

  1. Брославський В. Шляхи поповнення земельної власності російських дворян та казни на Правобережній Україні (кінець XVIII – початок ХІХ ст.) // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія. – Тернопіль: Вид-во ТНПУ, 2005. – Вип.1. – С. 16–20. (у співавторстві, автору належать сс.16–18).

  2. Брославський В. Антипольські заходи київського генерал-губернатора Д. Г. Бібікова // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія. – Тернопіль: Вид-во ТНПУ, 2005. – Вип. 2. – С. 41–46.

  3. Брославський В. Застосування інституту примусового відчуження власності на Правобережній Україні у 1792–1861 рр. // Всеукраїнський науковий журнал "Мандрівець". – Тернопіль: Вид-во "Мандрівець", 2006. – Вип.1. – С.8–13.

  4. Брославський В. Примусове відчуження нерухомої власності на Правобережній Україні у кінці XVIII – першій половині ХІХ ст. // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції "Проблеми і перспективи наук в умовах глобалізації". – Тернопіль: Вид-во ТНПУ, 2005. – С. 13–18.

  5. Брославський В. Конфіскаційна політика російського уряду на Правобережній Україні в кінці XVIII – першій половині XIX ст. // Матеріали V Буковинської міжнародної історико-краєзнавчої конференції, присвяченої 130-річчю заснування Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича: У 2 т. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2005. – Т 1: Історія України. Краєзнавство. – С. 92–96.

  6. Брославський В. Включення Правобережної України до Російської імперії у кінці XVIII ст.: соціально-економічний аспект // Матеріали ІІ Всеукраїнської наукової конференції "Проблеми і перспективи наук в умовах глобалізації". – Тернопіль: Вид-во ТНПУ, 2006. – С. 12–25.