Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Ревак Ірина Олександрівна. Акціонерний капітал в умовах ринкової трансформації економіки України: Дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2002. - 194 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 168-181.



Анотація до роботи:

Ревак І.О. Акціонерний капітал в умовах ринкової трансформації економіки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія – Львівський національний університет імені Івана Франка. Львів, 2002.

У дисертації висвітлюються проблеми становлення та розвитку акціонерного капіталу в Україні. З'ясовано суть та функції акціонерного капіталу, розглянуто елементи структури капіталу компанії. Проаналізовано елементи прибутковості акцій та обґрунтовано необхідність розвитку акціонерної форми власності як найефективнішої в умовах ринкової трансформації економіки України.

Запропоновано методику оцінювання інвестиційної привабливості акціонерного товариства та формулу інтегрального показника для визначення ступеня привабливості акціонерного товариства. Досліджено вплив фінансових показників діяльності підприємства на формування рикової ціни акцій із застосуванням методів реґресійно-кореляційного аналізу. Викладено особливості формування акціонерного капіталу у перехідних економіках та відстежено тенденції його розвитку в Україні. Проаналізовано інвестиційний потенціал населення та запропоновано напрями активізації акціонерного капіталу в Україні.

У дисертації подано теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукової проблеми, що виявляється у розробленні конкретних рекомендацій та пропозицій щодо активізації акціонерного капіталу в Україні.

Проведене дослідження дало змогу сформулювати такі висновки та пропозиції.

1. В Україні потрібно створити сприятливі умови для початкового нагромадження акціонерного капіталу, забезпечити розвиток акціонерної форми власності як найефективнішої в умовах ринкової трансформації економіки. Першочергове завдання держави полягає у розробленні нової політики і прийнятті низки законів та нормативних актів у сфері корпоративного сектору.

2. Основою комерційної діяльності будь-якого акціонерного товариства є акціонерний капітал, який, на нашу думку, складається із статутного капіталу, що дорівнює сукупній номінальній вартості випущених акцій, емісійного доходу та нерозподіленого прибутку. Акціонерний капітал може виконувати такі функції, як: виступати об’єктом права власності; брати участь в емісії акцій; визначати ступінь участі засновника (акціонера) у розподілі прибутку; виступати джерелом одержання доходів; забезпечувати фінансування інвестиційних проектів; дозволяти акумулювати фінансові ресурси для налагодження та розширення виробництва; давати можливість використовувати ефект фінансового важеля; виступати надійним засобом захисту у випадку погіршення фінансово-господарського стану товариства; бути джерелом інвестування стратегічного або портфельного інвестора; виступати барометром ділової активності та економічним стабілізатором на фондовому ринку.

3. Важливого значення у сучасних умовах набуває проблема формування оптимальної структури капіталу, яка б дала змогу звести до мінімуму середньозважену вартість капіталу і водночас підтримати кредитну репутацію фірми на рівні, що дозволяє залучати нові капітали на прийнятних умовах. Основними елементами прибутковості акції для інвестора є зростання курсової вартості акції та сума дивідендів на одну акцію. На наш погляд, перший елемент прибутковості акції вагоміший, оскільки стійка фінансовоа позиція емітента на ринку цінних паперів є гарантом зростання ринкового курсу акцій.

4. Запропонована у роботі методика оцінювання інвестиційної привабливості акціонерного товариства дасть змогу потенційному інвесторові вибрати серед різних варіантів найприбутковіше і фінансово стійке підприємство. Досліджуючи фінансовий стан підприємства, основну увагу слід зосереджувати на аналізі таких груп показників: показники рентабельності, фінансової стійкості, ліквідності та платоспроможності, ділової активності, ринкової активності. Ґрунтовний аналіз фінансового стану підприємства дасть змогу оцінити реальну позицію фірми на ринку, простежити динаміку її економічного потенціалу. Запропоновану формулу інтегрального показника можна використовувати для визначеня ступеня привабливості акціонерного товариства.

5. Процес нагромадження акціонерного капіталу у країнах Центральної та Східної Європи відбувався шляхом проведення приватизації, яка неоднаково впливала на інвестиційні процеси. У багатьох країнах вибрана модель приватизації визначала особливості та суперечності, характерні для перехідної економіки. Важливим чинником, що прискорював процес приватизації, був ступінь розвитку кредитних відносин та інститутів, що їх обслуговують. Практика проведення приватизації у трансформаційних економіках засвідчила факт, що всупереч зусиллям урядів країн, іноземний капітал надходив переважно у найприбутковіші сфери і детермінування його руху податковою політикою не завжди було обґрунтованим. Доцільніше було надати зовнішнім інвестиціям свободу вибору, щоб створити сприятливий інвестиційний клімат.

6. Акціонерний капітал в Україні утворився не шляхом залучення великих фінансових ресурсів. Його приватизаційна основа не стала джерелом капіталоутворення на новій технологічній базі. Процес акціювання в Україні відбувся не реальний, а радше показовий, і це не дало значних позитивних результатів у формуванні підприємств акціонерної форми власності у перехідний період. Недосконалість законодавчо-нормативної бази поставила акціонерні товариства не тільки у нерівні умови, а й навіть у невигідне положення щодо капіталоутворення і високопродуктивного функціонування. Податкова, фіскальна, кредитна політика також обмежували і обмежують можливості реалізації акціонерної форми господарювання.

7. Важливе значення для забезпечення нормальної діяльності акціонерних товариств має ефективне функціонування фондового ринку, що здатен акумулювати та перерозподіляти акціонерний капітал. Прогнозування курсової вартості акцій є одним із важливих питань не тільки для емітентів акцій, а й для потенційних інвесторів. Застосування методів реґресійно-кореляційного аналізу дало змогу показати вплив фінансових показників діяльності підприємства на формування ринкової ціни акцій.

8. Активними учасниками ринкових відносин повинні стати громадяни України. Аналіз структури їхніх грошових доходів та видатків дає підстави зробити висновок, що існує нереалізований інвестиційний потенціал домогосподарств. Питома вага заощаджень та інвестицій у структурі видатків має тенденцію до зростання, що свідчить про позитивні зрушення у прирості заощаджень фізичних осіб.

9. Зростання обсягів інвестування в економіку України, концентрація акціонерного капіталу, забезпечення належного захисту прав акціонерів зумовлюють необхідність прийняття Закону «Про акціонерні товариства». Активізація акціонерного капіталу, ефективне його використання та спрямування у прибуткові проекти сприятиме швидшому входженню української економіки у світовий ринковий простір.

Публікації автора:

  1. Ревак І. О. Бар’єри розвитку ринку цінних паперів в Україні // Реформа фінансово-кредитної системи перехідної економіки. Збірник наукових праць Волинського державного університету ім. Лесі Українки. – Луцьк, 1998. – С. 60-64.

  2. Ревак І. О. Особливості дивідендної політики // Промислово-фінансові групи в Україні: проблеми створення, становлення та розвитку. Вісник Державного університету «Львівська політехніка». – Львів, 1998. – № 328. – С.19-21.

  3. Ревак І. Основні напрямки державного регулювання ринку цінних паперів // Формування ринкової економіки в Україні: Науковий збірник Львівського університету. – Львів: Інтереко, 1998. – Вип. 3. – С.63-65.

  4. Ревак І. Прибутковість акцій як чинник інвестиційного процесу в ринковій економіці // Вісник Львівського університету. Серія економічна. – Львів, 2001. – Вип. 30. – С. 222-228.

  5. Ревак І. Структура капіталу як чинник ринкової вартості підприємства // Формування ринкової економіки в Україні: Науковий збірник Львівського університету. – Львів: Інтереко, 2001. – Спецвип. 8. – С. 388-392.

  6. Ревак І. Тенденції становлення та розвитку акціонерного капіталу в Україні // Формування ринкової економіки в Україні: Науковий збірник Львівського університету. – Львів: Інтереко, 2002. – Спецвип. 9. – С. 120-124.

  7. Ревак І. Перспективи розвитку та напрями активізації акціонерного капіталу в Україні // Формування ринкової економіки в Україні: Науковий збірник Львівського університету. – Львів: Інтереко, 2002. – Вип. 10. – С. 210-216.

  8. Мних Є. В., Ревак І. О. Економіко-статистичні показники та індекси фондового ринку // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Серія: економічні та гуманітарні науки. – Житомир, 1998. – № 7. – С. 196-200.