Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління науково-технічним прогресом


148. Волощук Лідія Олександрівна. Активізація інноваційно-спрямованого інвестування у промисловості України: дис... канд. екон. наук: 08.02.02 / НАН України; Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень. - О., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Волощук Л.О. Активізація інноваційно-спрямованого інвестування у промисловості України. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.02. – Економіка та управління науково-технічним прогресом. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2004.

Дисертація присвячена розвитку теоретико-методологічних положень та розробці практичних рекомендацій щодо активізації інноваційно-спрямованого інвестування у промисловості України. Уточнено зміст основних категорій, що використовуються при дослідженні інноваційно-спрямованого інвестування у промисловості. Виявлено передумови активізації інноваційно-спрямованого інвестування з метою забезпечення подальшого розвитку промислового виробництва. Наведено рекомендації щодо формування основних напрямків активізації інноваційно-спрямованого інвестування на державному та регіональному рівнях. Розроблено систему оцінки тенденцій інноваційно-спрямованого інвестування та метод імовірнісної оцінки доцільності реалізації інноваційних ідей. Надано рекомендації до їх практичного використання.

В результаті дисертаційного дослідження набули подальшого розвитку основні теоретико-методологічні положення та розроблені практичні рекомендації щодо активізації інноваційно-спрямованого інвестування у промисловості України як соціально-економічного завдання, що забезпечує розвиток промислового виробництва. Основні висновки та результати, одержані в ході досліджень, полягають у такому:

  1. Враховуючи специфіку промислового виробництва у роботі подано авторське формулювання категорії “реальні інвестиції”, у відповідності до якого метою реальних інвестицій суб’єктів промислового виробництва є зміна властивостей інвестиційних об’єктів та досягнення їх сукупної якості, необхідної для створення умов, що забезпечують отримання та зростання прибутку. Стосовно діяльності окремого суб’єкта промислового виробництва уточнено категорію “інновації”, які запропоновано розглядати як зміни, відмінні від існуючої практики, спрямовані на удосконалення виробничого процесу з метою забезпечення конкурентоспроможності.

  2. Уточнення категорій “реальні інвестиції” та “інновації” дозволило виявити вплив інноваційної спрямованості інвестицій на підвищення ефективності та зростання інвестиційної активності у промисловості і, відповідно, забезпечення розвитку промислового виробництва.

  3. З метою виявлення напрямів удосконалення методології передінвестиційних досліджень в роботі запропоновано розширення сфери дії інвестиційного аналізу – між рішенням про необхідність інвестицій та рішенням про їх реалізацію в конкретній формі, що ґрунтується на визначеному в ході досліджень місці інвестиційного аналізу серед інструментів управління реальними інвестиціями у промисловому виробництві.

  4. В ході аналізу тенденцій розвитку, інвестиційних та інноваційних процесів у промисловості України та Одеського регіону виявлено передумови активізації інноваційно-спрямованого інвестування, що полягають в зниженні ефективності промислового виробництва та інноваційній пасивності більшості його суб’єктів, незважаючи на зростання обсягів інвестування. Стан та особливості функціонування промисловості у сучасних умовах висококонкурентних ринків обумовлюють необхідність активізації інноваційно-спрямованого інвестування як найбільш дійового засобу забезпечення подальшого розвитку промислового виробництва.

  5. На підставі аналізу світового досвіду підтримки інноваційних процесів розроблено рекомендації щодо формування основних напрямів активізації інноваційно-спрямованого інвестування на державному, регіональному та мікрорівні, що полягають в здійснені блоків заходів щодо нормативно-правового, фінансового, організаційного, кадрового та інформаційного забезпечення. Визначено перелік та рольові функції структуроутворюючих елементів регіональної інфраструктури підтримки інноваційно-інвестиційної активності у промисловості на прикладі Одеського регіону.

  6. Виявлено, що регулювання інноваційно-спрямованого інвестування ускладнюється відсутністю належного методичного забезпечення комплексного аналізу інвестиційних та інноваційних процесів у промисловому виробництві. Запропонована дворівнева система оцінки тенденцій інноваційно-спрямованого інвестування дозволяє оцінити й спрогнозувати обсяги та пріоритетні напрями інноваційно-спрямованого інвестування об'єктів мікро- та мезорівня. Вона має практичне значення як для органів влади – при розробці промислової інноваційної політики, так і для інвесторів – при виборі об'єктів інвестування, консалтингових структур – при оцінці кон'юнктури інноваційного ринку та попиту на інноваційні перетворення, керівників суб’єктів промислового виробництва у рамках управлінського аналізу.

  7. Активізація інноваційно-спрямованого інвестування на мікрорівні потребує удосконалення методичної бази передінвестиційних досліджень. Розроблений у роботі метод імовірнісної оцінки доцільності реалізації інноваційних ідей дозволяє визначити загальний рівень імовірності успішної реалізації аналізованої ідеї і, відповідно, прийняти рішення щодо її доцільності або недоцільності. Його перевага полягає у комплексному врахуванні найбільш впливових чинників та у можливості використання на ранніх етапах процесу прийняття інвестиційних рішень за відсутністю детальної інформації щодо аспектів майбутнього проекту. Застосування зазначеного методу дозволить спростити процедуру інвестиційного аналізу та cприятиме більш раціональному використанню інвестиційних ресурсів, що особливо актуально за умов їх обмеженості.

Отримані в роботі наукові та практичні результати сприятимуть активізації інноваційно-спрямованого інвестування на мікро- і мезорівні, підвищенню конкурентоспроможності та ефективності виробництва, і, відповідно, забезпеченню подальшого розвитку промисловості.

Публікації автора:

  1. Волощук Л.О. Венчурний капітал як альтернативне джерело фінансування малого і середнього бізнесу // Економіка і управління.– Київ, 2001. - №4. – С. 12-18.

  2. Волощук Л.А. Роль предприятий малого бизнеса в инновационном развитии промышленности // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. - Випуск 161. – С.67 – 72.

  3. Красностанова Н.Е., Кравченко О.А. Волощук Л.О. Критерии оценки и выбора инвестиционного проекта // Вісник Технологічного університету Поділля. – Хмельницький, 2000. – № 3. – Ч.1. – С. 112—114. Особистий внесок здобувача – обґрунтування якісних критеріїв оцінки інвестиційних проектів.

  4. Філиппова С.В., Приступа Н.Ф., Волощук Л.О. Проблемы финансирования предприятий малого бизнеса на Украине // Труды Одесского политехнического университета. – Одесса. – 2001. – Вып. 1 (13). – С. 167—170. Особистий внесок здобувача – дослідження сучасних джерел фінансування в Україні та визначення проблем їх використання для здійснення інвестиційних проектів на малих підприємствах промисловості.

  5. Волощук Л.О., Філиппова С.В. Механізми підвищення інвестиційної активності малого бізнесу // Регіональні перспективи. – Кременчук, 2001. - №5-6. – С. 124-128. Особистий внесок здобувача – дослідження європейського досвіду підвищення інвестиційної активності в секторі малого підприємництва та визначення проблем його впровадження в Україні.

  6. Волощук Л.А. Механизмы повышения инвестиционной активности в сфере малого бизнеса и их роль в экономическом развитии региона // Всеукраїнська науково-практична конференція "Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХІ століття" (22-23 листопада 2001р). – Полтава: ПДТУ им. Ю.Кондратюка. – 2001. – С. 178—179.

  7. Волощук Л.А. Проблемы применения инвестиционного анализа при создании предприятий малого бизнеса // Сучасні технології ведення бізнесу в Україні. Матеріали І Всеукраїнської конференції студентів і аспірантів (25-27 квітня 2002 р., м. Київ). – К. Вид-во "Економіка і право", 2002, -С. 213-215.

  8. Волощук Л.А., Козарезова А.Б. Использование инструментов маркетинга для разработки инвестиционной политики малых предприятий по стадиям жизненного цикла // Тези доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції "Маркетинг та логістика в системі менеджменту". – Львів: Видовництво Національного університету "Львівська політехніка", 2000. – С. 121-122. Особистий внесок здобувача – формулювання рекомендацій щодо розробки інвестиційної політики підприємств з використанням інструментів маркетингу.

  9. Манєвич М.О., Волощук Л.О. Регіональне керування інвестиційними вкладеннями // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції "Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону" (6-7 листопада 2001). - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 38 - 40. Особистий внесок здобувача – дослідження механізмів управління інвестиційними вкладеннями на регіональному рівні.

  10. Ковтуненко К.В., Свинарева А.Б., Волощук Л.А. Проблемы информационного обеспечения в малом бизнесе // Матеріали ІІІ міжнародної науково-практичної конференції "Теорія і практика перебудови економіки". – Черкаси, 2002. – С. 60—61. Особистий внесок здобувача – визначення проблем інформаційного забезпечення сектору малого підприємництва у промисловості.