Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Всесвітня історія


Бубенок Олег Борисович. Алани-аси у складі середньовічних етнополітичних об'єднань Євразійського степу : Дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / НАН України; Інститут сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2006. — 480, [10]арк. — Бібліогр.: арк. 401-480.



Анотація до роботи:

Бубенок О. Б. Алани-аси у складі середньовічних етнополітичних об’єднань Євразійського степу. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук із спеціальності 07.00.02 — Всесвітня історія. — Інститут сходознавства ім. А. Кримського НАН України. — Київ, 2006.

Дисертація присвячена пізньому іраномовному населенню Євразійського степу — аланам-асам (ясам), які з VI по XV ст. входили до складу державних утворень номадів алтайського походження. Досліджується не лише характер взаємовідносин кочівників-завойовників і підкорених ними аланів-асів, а й здійснюється спроба пов’язати політичні події доби середньовіччя, що відбувалися в Євразійському степу, з особливостями етнічного розвитку аланів-асів, та розглядаються питання участі аланів-асів в етногенезі середньовічних та сучасних народів Євразії. На прикладі аланів-асів можна простежити, що осіле населення степу в соціальній структурі державних утворень кочівників традиційно посідало більш низький рівень, ніж номади, хоча при певних обставинах політичного характеру ця закономірність могла порушуватись. Таким чином, можна зробити висновок, що співіснування у степу кочових скотарських і осілих землеробських економічних систем — це закономірність, а перехід від рухомого пасторального господарства до осілого землеробського — вимушена необхідність.

У результаті узагальнення даних джерел та проведеного аналізу в дисертації удалося вирішити основні питання, пов’язані з особливостями етносоціального розвитку аланів у межах етнополітичних об’єднань, створених номадами на теренах Євразійського степу. При цьому були одержані такі результати:

I. Проблема середньовічних аланів Євразії дотепер залишається недостатньо розробленою через кілька причин: а) серед переважної більшості східноєвропейських дослідників набуло поширення різко негативне ставлення до ролі й місця середньовічних кочівників в історії народів Європи й Азії; б) навіть в сучасній історіографії ще значне місце посідає тенденція розглядати історію окремих держав і народів з позицій своїх регіональних інтересів; в) дослідники середньовічних аланів, за виключенням окремих учених, протягом тривалого часу перебували під впливом різноманітних ідеологічних течій; г) обмеженість джерелознавчої бази не дозволяла в узагальнюючому аспекті розглядати історію аланів протягом усієї доби середньовіччя.

II. У дисертації була розширена джерелознавча база для розв’язання проблеми — були залучені не тільки опубліковані дані письмових джерел та топонімії про аланів-ясів, а й маловідомий археологічний матеріал, а також свідчення етнографічного, лінгвістичного характеру та результати антропологічних і фольклористичних досліджень. Саме це дозволило переглянути питання, пов’язані з локалізацією аланів-ясів у степах Східної Європи, з їхнім походженням та міграціями у різні періоди середньовіччя. Комплексний підхід дав можливість всебічно підійти до вирішення проблеми та зробити висновки, що значно відрізнялись від результатів досліджень попередників.

III. Так, було встановлено, що з VI по XIII ст. алани-аси проживали на Північному Кавказі, в лісостеповому та степовому Подонні, на Нижній і Середній Волзі, у степах Приазов'я та Північного Причорномор'я, а також у степах Східного Туркестану та Каспійсько-Аральського межимор’я та в Східному і Південно-Західному Криму. Після монгольської інвазії ареал розселення аланів-асів значно розширився — у золотоординський період алани вже розселилися у Дністровсько-Прутському межиріччі, у степах Криму, з’явилися вони тоді і на Балканах, в Угорщині, у Закавказзі та навіть у Китаї. При цьому алани-аси продовжували проживати у степах Північного Причорномор’я, поблизу Хорезму у Середній Азії, у горах Південного та Східного Криму. Було доведено, що на Північному Кавказі та в лісостеповому Подонні у VIII—X ст. аланами-асами були залишені катакомбні могильники, а у степовому Подонні ясами, нащадками сарматів, — частина ґрунтових поховань зливкінського типу. З перебуванням ясів та близьких до них у культурному аспекті етнічних степових груп є сенс пов’язати могильники й поселення XI—XIV ст. біля х. Зливки, сіл Маяки та Сидорово на Сіверському Дінці, а також біля сіл Кам’янка та Благовіщенка в Нижньому Подніпров'ї і біля с. Лімбарь на території Молдови. У ІХ—ХІ ст. проживали алани також у хозарсько-давньоруській фортеці Саркел — Біла Вежа. З аланськими мігрантами з Північного Кавказу слід пов’язувати існування у степовому Подніпров’ї християнських могильників XIII—XІV ст. біля с. Каїри та Мамай-Сурка, а також виникнення християнського могильника біля с. Недьсаллаш в Угорщині, в області Ясшаг.

IV. Основний висновок, до якого вдалося прийти, полягає в тому, що в епоху середньовіччя алани за своїм складом були етнічно неоднорідні. Так, протягом всієї доби середньовіччя на Північному Кавказі існувало два етнополітичних угрупування аланів: західний племінний союз, пов’язаний з найменуванням аси, і східний – з найменуванням алани, що знайшло своє відображення в поширенні на Північному Кавказі двох локальних варіантів однієї археологічної культури та особливого доліхокранного антропологічного типу. Щодо походження аланів Східної Європи необхідно відзначити, що їх умовно можна поділити на „аборигенів” та переселенців з Північного Кавказу. До числа перших можна віднести аланів Східного та Південно-Західного Криму, які являли собою тих нащадків сармато-аланів, які вціліли в епоху Великого переселення народів у гірській частині півострова і були носіями особливого мезо-брахикранного антропологічного типу. У степах Східної Європи „аборигенами” були носії „зливкінського” брахикранного антропологічного типу, що у багатьох випадках був близьким до серій сарматського часу степів Нижнього Поволжя. Їхнє походження можна пов’язати з родами сарматського походження, які увійшли до складу протоболгарських племен і перейшли до осілості. Отже, щодо них можна використати термін сармато-болгари. До числа аланів-прибульців з Північного Кавказу можна віднести асів степового Криму ХІІІ—XV ст., аланів лісостепового Подоння VIII—Х ст., буртасів правобережжя Середньої Волги, ясів Молдови та Угорщини XIII—XV ст. Крім того, дані деяких письмових джерел дозволяють вважати, що у ІХ ст. разом з печенігами до степів Північного Причорномор’я могла переселитися частина аланів-асів із Середньої Азії.

V. Отже, у середні віки етнічні терміни аси (яси) і алани використовувалися для іраномовного населення, яке складалося із нащадків кочівників сармато-аланського походження часів пізньої античності. Слід виходити з того, що представники даної етнічної групи були відомі у різних народів під однією з двох назв, відповідно до того, яка частина аланів-асів уперше стала відомою їхнім предкам. Так, тюрки використовували термін ас, у зв’язку з тим, що носії останньої етнічної назви проживали поруч з їхніми предками в районі Алтаю (від тюрків він у формі яс потрапив до слов’ян), а європейські автори візантійського та західного походження використовували етнонім алани, тому що успадкували античну традицію, за якою найбільш відомими в Європі були носії саме цієї етнічної назви. Мусульманські автори арабо-перського походження при описі подій домонгольського періоду використовували термін al-Lan для позначення переважно іраномовного населення Північного Кавказу. У другій половині XIII — XV ст. арабо-перські автори при описі подій першої половини ХІІІ ст. використовували етноніми Alan та al-‘Alan для позначення іраномовного населення Центрального Кавказу та термін al-As —стосовно аланів Північно-Західного Кавказу та Східної Європи, що відображало етнічні особливості як північнокавказьких, так і східноєвропейських аланів. Щодо ж сучасного до них населення ці мусульманські автори використовували переважно етнонім al-As. Це відображало факт використання як більш ранніх письмових джерел, так і те, що з XIV ст. етнічний термін al-As став офіційною назвою аланів у Золотій Орді. Необхідно також відзначити, що, починаючи з середини ХІІІ ст., західноєвропейські автори почали використовувати як еквіваленти етнічні назви Alan і As. Це можна пояснити тим, що вони описували не лише аланів Північного Кавказу, а й Східної Європи, куди у золотоординський період із західної частини північнокавказької Аланії переселялись алани, самоназвою яких був термін As.

VI. Аналіз письмових джерел дозволив виявити одну суттєву закономірність: при описі подій, що відбувались на півдні Східної Європі з VI ст. по першу половину X ст., алани, або аси, зовсім не згадуються у творах візантійського та арабського походження. При цьому термін яси у давньоруських літописах фігурує при описі подій у Східній Європі з другої половини Х ст. по кінець ХІІ ст. Це може означати, що нащадки сармато-аланів та близького до них культурно осілого населення причорноморських степів були відомі у ранньосередньовічних джерелах під іншими назвами. Тому особливий інтерес становить походження терміна анти. Є підстави вважати термін анти похідним від грецького слова – “перевізники, гребці, матроси”, який внаслідок палеографічної помилки перетворився в Antes у творі Йордана, а згодом, у грецькій інтерпретації — на вже незрозумілий візантійським історикам термін , котрий готські та візантійські історики могли використовувати як узагальнюючу назву для осілого слов’яно-іранського населення, яке проживало на північний схід від Дунаю. Внаслідок повернення частини антів на землі полян та сіверян у VII ст. термін „перевізники” набув поширення серед південної частини східних слов’ян, чому є підтвердження у „Повісті врем’яних літ”. Згодом він став частиною самоназви сусідів сіверян — східноєвропейських аланів-асів – fаrd-as – “аси, які обслуговують переправи”, що у формі буртас набула поширення в арабських авторів при описі населення Хозарського каганату, під якою східні автори розуміли не лише аланів Східної Європи, а й народонаселення, пов’язане з ними територіально і політично. У середині XII ст. давньоруські літописці перестали використовувати термін яси щодо неслов'янського християнського населення південноруських степів. І тоді ж у літописах з 1147 р. почав використовуватися новий термін – бродники, що міг являти собою переклад на давньоруську мову самоназви східноєвропейських аланів-асів – fard-as і, таким чином, відображав зміни у складі осілого населення степів.

VII. Є підстави вважати, що з VI по XV ст. етнічний склад осілого населення степів Північного Причорномор’я був складним і періодично серед місцевих землеробів переважало то слов’янське, то ірано-тюркське населення. Так, у VI—VII ст., після занепаду гунської імперії, у степах Дніпровського Правобережжя переважав слов’янський елемент — носії пеньківської культури. У той же час населення у степах на схід від Дніпра було представлене нащадками носіїв черняхівської культури та навіть вихідцями з північнокавказької Аланії. У VIII—X ст., у хозарський період, основу осілого населення степів Північного Приазов’я та Подоння становили носії салтівської культури, які являли собою нащадків сарматів, котрі у складі булгарських племен переселилися сюди з Північного Кавказу. Серед них проживали окремі групи аланів північнокавказького походження. У половецький період, у XІ – на початку XIII ст., основу осілого населення степів Північного Причорномор'я складали слов'янські переселенці з Південної Русі і нащадки носіїв салтівської культури – сармато-болгар. У середовищі цього населення могли селитися окремі представники печенігів, торків-узів та половців-куманів. Монгольські походи у першій половині ХІІІ ст. певною мірою змінили етнічну ситуацію серед осілого населення причорноморських степів, що торкнулося і алано-яського населення, яке було представлене двома групами: нащадками носіїв салтівської культури і аланськими переселенцями з Північного Кавказу. Крім того, дослідження археологів та антропологів на стаціонарних поселеннях та могильниках, що функціонували у степах Подоння, Подніпров’я та Північно-Західного Причорномор’я, дали змогу зафіксувати перебування тут також вихідців із Південної Русі, Нижнього і Середнього Поволжя та інших регіонів Золотої Орди.

VIII. Проведений аналіз свідчить про те, що алани виявились у значній мірі причетними до політичних подій, які відбувалися на території Євразійського степу в добу середньовіччя. У VI ст. нащадки сармато-аланів увійшли до складу політичного об’єднання антів Північного Причорномор’я. У другій половині VI ст. у складі Першого Тюркського каганату перебували північнокавказькі алани, а вже в VII ст. у складі Західного Тюркського каганату – східна частина північнокавказьких аланів; та у першій половині VIII ст. у Другому Тюркському каганату у Центральної Азії — народ аз орхонських написів, тобто центральноазійські аси. Приблизно у 630–660 рр. у Приазов’ї виникла Велика Болгарія, що стало можливим завдяки політичному союзу із західним об’єднанням північнокавказьких аланів-асів. Водночас у першій половині VII ст. в Дагестані виникло нове етнополітичне об’єднання – Хозарський каганат, у формуванні якого могли взяти участь деякі іраномовні за походженням етнічні групи — алани, барсили та маскути. У VIII–Х ст., у час могутності Хозарського каганату, під владою хозарів опинились алани Північного Кавказу та Східної Європи. В ІХ ст. у степах Північного Причорномор’я, на захід від Хозарського каганату, мадяри створили свою державу. Саме в період “здобуття угорцями батьківщини” могли мати місце контакти також між аланами і мадярами десь в районі Передкавказзя або Подоння, де аланський елемент був значно представлений. Наприкінці IX ст. панівні позиції у степах Північного Причорномор’я посіли нові прибульці зі сходу – печеніги, в етногенезі яких могли взяти участь сармато-аланські племена Середньої Азії та Східної Європи. Ще в середині Х ст. і до монгольської інвазії 30–40-х рр. ХІІІ ст. північнокавказька Аланія не входила до складу жодного етнополітичного об’єднання кочівників Євразії. У той же час на правобережжі Середньої Волги, що в ХІ–ХІІ ст. входило до складу Волзької Булгарії, проживали буртаси, які своїм походженням були пов’язані з аланами, та у складі панівних трьох племен волзьких булгар існувало племінне утворення барсіли, які мали сармато-аланське походження. На рубежі Х–ХІ ст. майже завершився процес переселення основної маси торків-огузів зі степів Прикаспію на захід у причорноморські степи та на південь — до Середньої Азії. Є підстави вважати, що ще на рубежі Х–ХІ ст. до складу племен огузів увійшла значна кількість залишків кочових родів і племен сармато-аланського походження. У степах Північного Причорномор’я з середини ХІ по початок ХІІІ ст. панували половці, котрі створили племінні союзи, до складу яких увійшли нащадки степового салтівського населення, відомі у давньоруських літописах як яси. Перша половина ХІІІ ст. ознаменувалася походами монголів та утворенням Монгольської імперії. Проте аланське населення не тільки пережило монгольську інвазію, а навіть розселилося на нових місцях, що входили до складу Монгольської імперії.

ІX. Протягом доби середньовіччя алани-аси входили до складу створених номадами алтайського походження державних об’єднань, які мали багато спільних рис і для яких були властиві особливості, притаманні лише окремим етнополітичним об’єднанням. Насамперед багато спільного мала державно-адміністративна система більшості середньовічних держав Євразійського степу: розділення території держави на східне та західне крило; створення адміністративної системи відповідно до етнічного принципу; поєднання військових та адміністративно-територіальних функцій; зв’язок політичної та адміністративної систем із соціальним устроєм держави тощо. У той же час у військово-адміністративній та соціально-політичній системах держав номадів зберігався принцип ієрархії у відповідності до етнічного походження з проекцією на господарську діяльність — тобто кочівники мали вищий соціальний статус, ніж осілі народи.

X. Вже за часів раннього середньовіччя більшість аланів перейшло до осілого землеробського способу життя, а це означало, що у суспільствах, створених середньовічними номадами вони мали більш низький соціальний щабель, ніж кочівники, і взаємовідносини між ними базувались на принципах васалітету. Проте залежно від обставин цей принцип іноді порушувався. Так, у VII ст. до складу правлячого в Західному Тюркському каганаті еля (десятистрільного народу) увійшли як північнокавказькі алани, так й інші племена сармато-аланського походження в Середній Азії. Це було обумовлено тим, що від самого початку утворення каганату алани підтримали західну гілку харизматичного роду Ашина. У Хозарському каганаті у VIII–X ст. високий соціальний статус отримали ал-арсії — вихідці з Хорезму, оскільки вони становили основу постійного хозарського війська. У складі Волзької Булгарії плем’я барсилів, сармато-аланського походження, стало повноправним членом правлячого союзу племен булгар. На Далекому Сході в імперії Юань, на території Китаю, у XIII—XIV ст. монголи та їхні західні союзники-алани перебували у ворожому оточенні, і тому монголи намагалися, наскільки це можливо, наблизити до себе аланів, що врешті-решт призвело до злиття аланів з монгольською верхівкою. На території Золотої Орди у другій половині XIII ст. алани-аси стали опорою Ногая в його улусі і у зв’язку з цим, разом з монголами, мали високий соціальний статус.

ХІ. Необхідно відзначити, що вже за часів середньовіччя значна частина аланів-асів та споріднених з ними етнічних груп була асимільована сусідніми народами —слов’янами-антами, протоболгарами, печенігами, огузами, волзькими булгарами. Проте вже пізньосередньовічні алани взяли активну участь у формуванні багатьох сучасних народів зони Великого Євразійського степу. Так, на Кавказі пізні алани відіграли активну роль у формування не тільки сучасних осетинів, але й інших сусідніх до них народів – карачаївців, балкарців, інгушів, тощо. Пізні алани Середньої Азії могли бути асимільовані не лише туркменами, а й узбеками, каракалпаками та іншими тюркомовними народами регіону. В Центральній Азії одне із племен монголів — асут — можливо, мало аланське походження. Встановлено також, що алани взяли активну участь в етногенезі угорців, особливо тієї їхньої частини, що проживає на сході Угорщини в області Ясшаг. Алани відіграли також помітну роль у формуванні сучасних тюркомовних народів Північного Причорномор'я і Поволжя: степових татар – ногайців, південнобережних та гірських кримських татар – татів, можливо – греків-урумів, а також татар-мішарів правобережжя Середньої Волги та навіть казанських татар. Не викликає особливих сумнівів також те, що алани взяли участь в етногенезі молдаван і кримських (нині приазовських) греків-румеїв. Цілком можливо, що залишки аланського населення ,ув степах Північного Причорномор'я могли злитися або з ногайськими татарами, або зі слов'янськими переселенцями, поклавши, таким чином, початок формуванню степової групи українців. Проте можна констатувати, що у ХХ ст. існували тільки три етнічні групи, які можна вважати спадкоємцями аланського етносу: на Кавказі – осетини; у Середній Азії – туркменське плем’я улам (алан); в Угорщині – особлива етнографічна група у складі угорців — яси.

Таким чином, сам фактор збереження іраномовного сармато-аланського населення на теренах Євразійського степу та на сусідніх територіях протягом майже всього середньовіччя при політичному домінуванні народів тюрко-монгольського походження може бути яскравим свідченням того, що вимушений перехід до осілості колишніх номадів став надійною запорукою для збереження того балансу етнополітичного характеру, що протягом століть обумовлював співіснування кількох соціально-економічних систем у межах степового світу.

Публікації автора:

Індивідуальні монографії

  1. Ясы и бродники в степях Восточной Европы (VI — начало XIII вв.). — К.: Логос, 1997. — 224 с.

  2. Аланы-асы в Золотой Орде (XIII—XV вв.). — К.: Истина, 2004. — 324 с.

Публікації в наукових виданнях

  1. Чому осетини не називають себе асами // Східний світ. — 1995. — № 1. — С. 55—62.

  2. Щодо участі іранського елементу в етногенезі протоболгар // Східний світ. — 1995 (№ 2). — 1996 (№ 1). — С. 104—112.

  3. З аланської топонімії Східної Європи // Східний світ. — 1996. — № 2. — С. 85—105.

  4. “Чорні” і “білі” хозари: до питання про поширення кольорової символіки у середньовічних номадів Євразійського степу // Східний світ. — 1997. — № 1—2. — С. 5—20.

  1. The Caucasian Alans in Eastern Europe (in Persian) // Central Asia and the Caucasus review. — Tehran, 1997. — Vol. 5. — No. 16. — P. 199—204.

  2. Східні джерела про країну асів на Волзі // Східний світ. — 1998. — № 1—2. — С. 15—32.

  3. Походы Темура на Северный Кавказ и изменение этнополитической ситуации в регионе // Сходознавство. — К., 1998. — № 5. — С. 35—53.

  4. Относительно происхождения могильника XIII в. у с. Каиры Херсонской области // Материалы по археологии, истории и этнографии Таврии.— Симферополь, 1998. — Вып. VI. — С. 651—662.

  5. Исторические и культурные связи народов Ирана и Украины // Близькосхідний кур’єр. — 1998. — № 1 (2). — С. 22—25.

  6. Алано-мордовские этнокультурные связи в эпоху средневековья // Сходознавство.— К., 1998. — № 6. — С. 59—85.

  7. Тюрки и их соседи в степях Северного Причерноморья // Майдан. — 1998. — № 1—3. — С. 21—23.

  8. Алани-аси на службі у монголів // Східні мови та літератури. — К., 1999. — Вип. 2. — С. 60—69.

  9. Поширення християнства серед аланів Північного Причорномор’я // Східний світ. — 2000. — № 1. — С. 15—35.

  10. Сармато-аланське населення Євразійського степу за часів раннього середньовіччя // Сходознавство. — К., 2000. — № 11—12. — С. 2—37.

  11. Аланы и этногенез тюркоязычных народов Северного Причерноморья (VI—XIII вв.) // Етноси України. — Тюркський світ. — К., 2000. — С. 50—75.

  12. Адыги: кто они? // Новости Центральной Азии и Кавказа. — 2000. — № 12 (22). — С. 18—22; 2000. — № 13 (23). — С. 17—25; 2000. — № 14 (24). — С. 26—32.

  13. Алани і тюрки в басейні Сіверського Дінця (проблема етнокультурних зв’язків) // Сходознавство.— К., 2000. — № 9—10. — С. 155—178.

  14. Из истории заселения центра Северного Кавказа в XVIII—XIX вв. // Новости Центральной Азии и Кавказа. — 2001. — № 1 (30). — С. 21—31.

  15. Сведения древнерусских летописей о родословной ясов Южной и Северо-Восточной Руси // Сходознавство — К., 2001. . — № 13—14. — С. 2—13.

  16. Де знаходилось місто Орнас? // Східний світ. — 2001. — № 2. — С. 146—151.

  17. Аланы-ясы в Саркеле — Белой Веже // Материалы по археологии, истории и этнографии Таврии. — Симферополь, 2001. — Вып. VIII. — С. 334—361.

  18. Северные соседи государства Саманидов в конце ІХ — первой половине Х вв. // Сходознавство. — К., 2001. — № 15. — С. 2—13.

  19. Iranian-Turkic Ethnic and Cultural Symbiosis in the Steppes of Turan after the Hunnic Expantion // Східний світ. — 2002. — № 1. — С. 86—89.

  20. Бродники — оседлое население Половецкой степи // Сходознавство. — К., 2002. — № 16. — С. 8—41.

  21. The Karachais and Balkars: ethnoses or sub-ethnoses? // Central Asia and the Caucasus. — Lulea (Sweden), 2002. — No. 1 (13). — P. 161—168.

  22. Страна Берсилия и народ барсилы по данным письменных источников // Сходознавство.— К., 2002. — № 17—18. — С. 35—53.

  23. До питання про кореляцію соціальних, етнічних та господарських факторів в кочових суспільствах Євразії та Північної Африки // Східний світ. — 2002. — № 2. — С. 131—144.

  24. Алани-аси Дніпровсько-Донського межиріччя на військовій службі у хозар // Хазарский альманах. — Харьков, 2002. — Т. 1. — С. 18—28.

  25. Проблема этногенеза карачаевцев и балкарцев // Сходознавство.— К., 2002. — № 19—20. — С. 14—26.

  26. Етнічний склад осілого населення причорноморських степів наприкінці Х — початку ХІІІ ст. // Україна в Центрально-Східній Європі. — К.: Ін-т історії України НАНУ, 2002. — Вип.. 2. — С. 14—37.

  27. Следы исчезнувших аланов Средней Азии // Східний світ. — 2003. — № 1. — С. 26—43.

  28. Политика монголов по отношению к аланам Золотой Орды // Східний світ. — 2003. — № 4. — С. 35—53.

  29. Народ ал-арсийа в Хазарии (из истории хазаро-хорезмских связей) // Хазарский альманах. — Киев—Харьков—Москва, 2003. — Т. 2. — С. 5—18 (у співавторстві з Радівіловим Д. А., дисертантові належать С. 5—13, 16—17).

  30. Дані письмових джерел про поширення іудаїзму серед аланів у хозарський і післяхозарський періоди // Східний світ. — 2004. — № 2. — С. 5—11.

  31. Особенности распространения термина тат на территории Крыма // Східний світ. — 2004. — № 3. — С. 108—119; 2004 — № 4. — С. 104—118.

  32. Относительно монгольского присутствия на Боспоре в 1222—1223 и 1238—1239 гг. // Боспорские исследования. — Симферополь—Керчь, 2004. — Вып. V. — С. 388—395.

  33. Сведения Абу-л-Фиды о народах Северного Кавказа // Сходознавство. — К., 2004. — № 27—28. — С. 20—31. (у співавторстві з Радівіловим Д. А., дисертантові належать С. 20, 25—31).

  34. К вопросу о причинах веротерпимости в Хазарии // Хазарский альманах. — Киев—Харьков, 2004. — Т. 3. — С. 25—33.

  35. .Анти: слов’яни чи іранці? // Східний світ. — 2005. — № 2. — С. 9—33.

  36. Алани й аси під владою тюркютів // Східний світ. — 2005. — № 3. — С. 5—19.

  37. Протоболгари і сармато-алани наприкінці V — VII ст. // Східний світ. — 2005. — № 4. — С. 5—19.

Матеріали та тези наукових конференцій

  1. Етнографічні паралелі в культурі осетинів і народів Хозарського каганату // Матеріали IV Міжнародної археологічної конференції студентів і молодих вчених. Київ, 14—16 травня 1996 р. — К., 1996. — С. 184—185.

  2. Болгары и их соседи в степях Подонья и Северного Приазовья во времена экспансии хазар // Палеобалканистика и староболгаристика. Материали от вторите международни четения “Професор Иван Гълъбов”. Велико Търново, 14—17 ноембри, 1996 г. — Велико Търново, 2001. — С. 263—288.

  3. Этнотерриториальные изменения в Центральном Предкавказье в конце XVIII — XIX вв. и перспективы политической стабильности в регионе // Матеріали міжнародної конференції „Каспійсько-Чорноморський регіон: умови та перспективи розвитку”. Київ, 26—28 червня 1998 р. — К., 1998. — С. 246—258.

  4. Аланы и бродники Северо-Западного Причерноморья: проблема этнической идентичности // „България, българите и технгите съседи през вековете”. Изследования и материали от научната конференция в памет на доц. д-р Христо Коларов. Велико Търново, 30—31 октомбри 1998 г. — Велико Търново, 2001. — С. 105—140.

  5. Печеніги і алани-аси у степах Середньої Азії // Тези доповідей міжнародної наукової конференції „ІІІ сходознавчі читання А. Кримського”, присвяченої 80-річчю від дня народження академіка Омеляна Пріцака. Київ, 10—11 червня 1999 р. — К., 1999. — С. 27—28.

  6. Народ аланы в этнических терминах мусульманских авторов XIII—XV вв. // Материалы научной конференции „Восточная Европа в древности и средневековье. XII Чтения памяти член.-кор. В.Т. Пашуто”. Москва, 18—20 апреля 2000 г. — М., 2000. — С. 207—215.

  7. Християнське населення причорноморських степів під владою ханів Золотої Орди // Тези доповідей міжнародної наукової конференції „ІV сходознавчі читання А. Кримського”, присвяченої 2000-й річниці християнства. Київ, 13—15 вересня 2000 р. — К., 2000. — С. 10—13.

  8. Яси Угорщини та їхнє відношення до аланів-асів Північного Причорномор’я // Матеріали угорсько-української наукової конференції „Угорщина та Київська Русь: історія, політика, культура”. Ужгород, 27 листопада 2000 р. — Ужгород, 2001. — С. 55—72.

  9. Iranian-Turkic Ethnic and Cultural Symbiosis in the Steppes of Turan after the Hunnic Expantion (in Persian and English) // Program and Abstracts of International Seminar on “The Iranian World and Turan”. Tehran, February 13—14, 2001. — Tehran, 2001. — P. 17.

  10. Тати — нащадки християн Південного Криму // Тези доповідей міжнародної наукової конференції „V сходознавчі читання А. Кримського”. Київ, 10—12 жовтня 2001 р. — К., 2001. — С. 12—14.

  11. Данные письменных источников о распростанении иудаизма среди аланов во времена средневековья // Тезисы докладов Второго Международного коллоквиума „Хазары”. — М., 2002. — С. 17—19.

  12. Страна Берсилия: миф или реальность? // Материалы научной конференции „Восточная Европа в древности и средневековье. XIV Чтения памяти член.-кор. В.Т. Пашуто.” Москва, 17—19 апреля 2000 г. — М., 2000. — С. 29—34.

  13. Относительно участия аланов-асов в этногенезе татар степного Крыма // Материалы I научных чтений „Актуальные вопросы истории крымских татар”, посвященных 120-летию типографии газеты “Терджиман”. Симферополь—Бахчисарай, 10—12 апреля 2002 г. — Симферополь, 2003. — С. 25—29.

  14. Были ли аланы на Боспоре в X—XIII вв.? // Сборник научных материалов международной конференции „III Боспорские чтения”. Керчь, 20—23 мая 2002 г. — Керчь, 2002. — С. 16—20.

  15. Дані етнонімії про сармато-аланський компонент в етногенезі туркменів // Тези доповідей міжнародної наукової конференції „VІ сходознавчі читання А. Кримського”. Київ, 30—31 жовтня 2002 р. — К., 2002. — С. 179—181.

  16. Относительно монгольского присутствия на Боспоре в 1222—1223 гг. // Сборник научных материалов международной конференции „IV Боспорские чтения”. Керчь, 20—24 мая 2003 г. — Керчь, 2003. — С. 26—31.

  17. Легенда об Алан-Гоа как источник по этнической истории монголов // Збірник матеріалів міжнародної наукової конференції „Цирендожиєвські читання — 2003”. — К., 2003. — С. 64—71.

  18. Нетрадиционные сведения о народах степей Восточной Европы а анонимном трактате “Худуд ал-‘Алам” // Тези доповідей міжнародної наукової конференції „VII сходознавчі читання А. Кримського”. Київ, 4—5 червня 2003 р. — К., 2003. — С. 110—114.

  19. Слов’янсько-тюркські взаємовідносини в фольклорі предків українців // Тези доповідей міжнародної наукової конференції „Україна і Туреччина” з нагоди 80-річчя заснування Турецької Республіки. Київ, 10—12 листопада. — К., 2003. — С. 19—25.

  20. К вопросу о времени и причинах переселений черкесов в Крым // Сборник научных материалов международной конференции „V Боспорские чтения”. Керчь, 20—24 мая 2004 г. — Керчь, 2004. — С. 30—35.

  21. Отношение хазар к торговле // Тези доповідей міжнародної наукової конференції „VІІІ сходознавчі читання А. Кримського”. Київ, 2—3 червня 2004 р. — К., 2004. — С. 123—126.

  22. Анты в Северо-Восточном Причерноморье: миф или историческая реальность? // Сборник научных материалов международной конференции „VI Боспорские чтения”. Керчь, 20—24 мая 2005 г. — Керчь, 2005. — С. 25—31.

  23. Термин анты: этноним или палеографическая ошибка? // Тези доповідей міжнародної наукової конференції „ІХ сходознавчі читання А. Кримського”. Київ, 1—2 червня 2005 р. — К., 2005. — С. 25—28.

Навчальні посібники

  1. Україна і Схід // Руссова. С. М. Джерело перлин. Поетика східних літератур. — К., 1999. — С. 7—28.

  1. Історія Хозарського каганату. Навчально-методичний комплекс для студентів денної та заочної форм навчання. — К.: МСУ, 2001. — 18 с.