Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Клінічна алергологія


Ковпак Аліна Володимирівна. Алергічні захворювання у жителів промислового регіону України, розробка та здійснення заходів по їх своєчасному виявленню, попередженню та лікуванню : дис... канд. мед. наук: 14.01.29 / Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Ковпак А. В. Алергічні захворювання у жителів промислового регіону України, розробка та здійснення заходів по їх своєчасному виявленню, попередженню та лікуванню – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.29 – клінічна алергологія. - Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена визначенню причин масових спалахів алергічних захворювань у м. Комсомольську Полтавської області України. Для вирішення цієї проблеми було піддано анкетуванню близько 5 тис. жителів міста, а поглибленому алергологічному обстеженню близько тисячі, проаналізовано контингент хворих, які спостерігалися в міській лікарні з проблемним діагнозом “токсико-алергічний альвеоліт”. Встановлено, що сукупність хворих з бронхообструктивним синдромом в місті складають особи з бронхіальною астмою, хронічними обструктивними захворюваннями легень, алергічним і неалергічним ринітом, а не екзогенним альвеолітом (таких були одиниці), як вважалося раніше. Ключовою проблемою для жителів міста є алергічний риніт, зважаючи на його значну поширеність, наявність більш, ніж у половини цих хворих прихованого бронхоспазму, часта трансформація риніту у бронхіальну астму. Безпосередньою причиною виникнення респіраторних алергічних захворювань у місті є пилкові, побутові, грибкові і, в меншій мірі, інші місцеві алергени (водоростей, виробничої сфери тощо). Розроблення і запровадження лікувально-профілактичного комплексу, що включав специфічну імунотерапію та аерозольну фармакотерапію, певні соціальні та санітарні заходи вже через рік дозволили попередити масові спалахи алергічних захворювань у місті.

У дисертації наведено дані про поширеність і причини виникнення у м.Комсомольську масових спалахів алергiчних захворювань, які представляли собою сукупність хворих на алергічний риніт, бронхіальну астму та ХОЗЛ. Визначено частоту, структуру цих захворювань, їх етіологію, розроблено і апробовано ефективну методику попередження загострень цих захворювань і їх лікування, що може бути застосованим у будь-якому промисловому регіоні України. Вивчення масових спалахів захворювань з бронхообструктивним синдромом проведено вперше в Україні.

  1. Встановлена висока розповсюдженість алергічних захворювань в м.Комсомольську Полтавської області : полінозу 1,99 % (2,06 % серед дорослих і 0,89 % серед дітей), цілорічного алергічного риніту – 0,91 % (0,76 % серед дорослих і 2,24 % – серед дітей), бронхіальної астми – 2,05 % (2,09 % серед дорослих і 2,24 % – серед дітей), екзогенного алергічного альвеоліту – 0,18 %.

  2. При високiй розповсюдженостi алергічного ринiту у жителiв мiста у 55,3 % хворих виявлено прихований бронхоспазм, у 58,4 % хворих на бронхіальну астму він передував їй, а у 66,3 % – постійно супроводжує це захворювання.

  3. Провідними етіологічними факторами у хворих на поліноз є пилок бур’янів (69,39 ±4,6) %, на цілорічний алергічний риніт та бронхіальну астму – алергени домашнього пилу (70,21 ±4,71) %, на екзогенний алергічний альвеоліт – грибкові алергени (85,71 ±14,28) %. Певне значення, як додатковий фактор сенсибілізації, мають спеціальні алергени, що виготовлені із біомаси води та водоростей по

13,82 %. В певні періоди року (частіше – на початку зими) другорядні за значенням алергени (грибкові, водоростей тощо), разом з іншими речовинами антропогенного походження виступають в ролі тригерних факторів, що призводить до масових спалахів алергічних захворювань у жителів міста.

  1. Раніше зформована уява про те, що в м. Комсомольську Полтавської області існує велика кількість хворих на ”токсико-алергічний альвеоліт”, є хибною: велику частку хворих з бронхообструктивним синдромом складають особи з хронічними обструктивними захворюваннями легень (56,52 % в структурі), бронхіальною астмою (39,92 % в структурі) та зовсім малу частку – хворі на екзогенний алергічний альвеоліт (3,56 % в структурі).

  2. Зважаючи на відносно великий прошарок хворих на алергічний та ідіопатичний риніт (разом – у 5,76 %), серед яких є високим рівень прихованого бронхоспазму, хворих з наявним бронхообструктивним синдромом, а також те, що в осінньо-зимовий період ці захворювання можуть загострюватися чи прогресувати, слід вважати проблему алергічних та хронiчних обструктивних захворювань легень в м.Комсомольську вельми актуальною і такою, що потребує адміністративних і суто медичних заходів для свого вирішення.

  3. Розробка і запровадження для хворих з алергiчними захворюваннями диференційованого лікувально-профілактичного комплексу, що включає специфічну імунотерапію, інгаляційну фармакотерапію, вже протягом року дозволили досягти істотного покращення стану хворих у порівнянні з хворими, які такого лікування не отримували. Прояви алергічного риніту істотно зменшились: виділення з носу у (68,18 ±7,02) % хворих, свербіж у (90,9 ±4,33) %.

  4. Проведені діагностично-лікувальні заходи в комплексі з санітарно-освітньою роботою та оздоровленням екологічного стану в містi, призвели до значного покращення ситуації з алергiчних захворювань, що, зокрема, проявилося припиненням масових спалахів цих захворювань, суттєвому зменшенні звертань за медичною допомогою та зниженні числа випадків і днів тимчасової непрацездатності у хворих.

Публікації автора:

  1. Початок впровадження скринінгу алергічних захворювань в Україні

/ І.О.Агафонова, А.З.Бандрівська, Л.П.Бібікова, О.Б.Бондарчук, П.В.Гришило, Л.В.Забродська, В.М.Гонько, О.Г.Капшук, А.В.Ковпак, А.С.Косенкова, М.Б.Крук, С.М.Пухлик, Н.І.Сафронкова, В.В.Чоп’як, П.М.Чорнобривий // Астма і алергія 2002. №1. С. 61-63.

Здобувачем організовано і опитано близько 10 % жителів міста (діти, дорослі). За результатами анкетування відібрана група хворих, що підлягала детальному обстеженню за статево-віковим категоріями.

  1. Проведення активних акцій – реальний шлях поліпшення виявлення алергічних захворювань в Україні / Б.М.Пухлик, Д.І.Заболотний, О.Б.Бондарчук, І.В.Корицька, Л.В.Забродська, С.М.Пухлик, В.Б.Русанова, А.В.Ковпак // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2002. №4. – С. 2-7.

Здобувачем проведено аналіз захворюваності, її структури, динаміки, зроблено висновки щодо ситуації з алергічних захворювань в Україні.

  1. Провідні причини алергічних та бронхообструктивних захворювань дихальних шляхів в м.Комсомольську / Б.М.Пухлик, С.В.Зайков, О.Б.Бондарчук, Л.П.Бібікова, В.М.Гонько, М.І.Дубина, А.В.Ковпак, І.В.Корицька, Л.В.Михей, Р.Ю.Салобай, О.М.Цирульник, Б.Л.Фридман // Укр. пульмонол. журн. – 2002. – №3. – С. 26-31.

Здобувачем виконано підбір контингенту обстеження, вивчена структура алергії до побутових алергенів, етіологічна структура полінозів, структура епідермальної алергії, зроблено висновки щодо отриманих результатів. Здобувач самостійно підготувала матеріал для виготовлення алергенів (водорості з річки Дніпро та біологічноактивні речовини з Полтавського ГЗК).

  1. Алергічний риніт і бронхіальна астма – загальна проблема оториноларингології та алергології / С.В.Зайков, Б.М.Пухлик, І.В.Корицька, О.Б.Бондарчук, Л.В.Михей, Р.Ю.Салобай, А.В.Ковпак // Ринологія. – 2002. – №1. – С. 45-47.

Здобувачем проведено вибір хворих з алергічним ринітом та бронхіальною астмою, а потім проведено їх об’єктивне обстеження та дослідження функціії зовнішнього дихання за допомогою комп’ютеризованого спірографічного комплексу фірми “Jeger”, проведено аналіз розповсюдженості алергічних захворювань в м.Комсомольську Полтавської області в порівнянні з іншими регіонами України.

  1. Бибикова Л.П., Корицкая И.В., Ковпак А.В. Сравнительная эффективность парэнтерального и сублингвального методов аллерген-специфической иммунотерапии круглогодичного аллергического ринита в промышленном регионе // Тези науково-практичної конференції “Раннє виявлення та лікування алергічних захворювань”. – Вінниця. – 2003. – С. 25-27.

Особисто здобувачем проведено лікування 38 хворих сублінгвальним методом алерген-специфічної імунотерапії та доведено ефективність і переваги цього методу.

  1. Корицька І.В., Бондарчук О.Б., Ковпак А.В., Пухлик Б.М., Бібікова Л.П., Зайков С.В. Виявлення алергічних захворювань шляхом активних акцій // Тези І з’їзду алергологів України. Київ. – 2002. – С. 8.

Здобувачем проаналізовано близько 5 тис. анкет опитування населення м.Комсомольська Полтавської області і розраховано реальну розповсюдженість алергічних захворювань серед жителів міста.