Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


Борзова Наталія Вікторівна. Альфа-N-ацетилгалактозамінід- аза та альфа-галактозидаза Aspergillus niger 185ш : Дис... канд. наук: 03.00.07 - 2003.



Анотація до роботи:

Борзова Н.В. a-N-ацетилгалактозамінідаза та a-галактозидаза Aspergillus niger 185ш. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія. – Інститут мікробіології і вірусології ім.Д.К. Заболотного НАН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена виділенню та дослідженню ферментного препарату з a-N-ацетилгалактозамінідазною та a-галактозидазною активностями. Штам-продуцент A. niger 185ш було відібрано в результаті поетапного скринінгу серед 1514 культур мікроміцетів, бактерій та дріжджів. Було вивчено трофічні потреби продуцента та вплив різних факторів на процес біосинтезу позаклітинних a-N-ацетилгалактозамінідази та a-галактозидази. Були виявлені ряд природних (суха бичача кров, глюкоза, мальтоза та сахароза) та синтетичних (гуанідин карбонат, нітроаміногуанізон саліцилового та диметиламінобензальдегідів, координаційні сполуки германію з янтарною та оксіетилімінодіоцтовою кислотами) речовин, здатних спричиняти активуючий вплив на біосинтез ферментів. Додавання цих сполук до середовища росту збільшувало секрецію a-N-ацетилгалактозамінідази та a-галактозидази на 50 – 200 %. Здійснена очистка в 600 разів та отримано ферментний препарат з a-галактозидазною та a-N-ацетилгалактозамінідазною активностями 25 та 10,5 Е/мг білка, відповідно. Були досліджені фізико-хімічні та каталітичні властивості ферменту, специфічність його дії. Встановлено, що препарат характеризується високим вмістом гідрофобних та кислих амінокислот, а також присутністю манози, галактози, глюкозаміну та двох неідентифікованих гексозамінів в його вуглеводному компоненті. Фермент проявляє вузьку специфічність щодо глікону. a-N-ацетилгалактозамінідазна та a-галактозидазна активності препарату A. niger 185ш інгібуються відповідними синтетичними субстратами та продуктами реакції: N-ацетилгалактозаміном та D-галактозою. Молекула ферменту не містить атомів металу. a-N-Ацетилгалактозамінідазна реакція активується іонами германію (ІV) на фоні пригнічення a-галактозидазної активності ферменту. Показано, що в активному центрі глікозидази присутні карбоксильна група С-кінцевої амінокислоти та імідазольна група гістидину. Сульфгідрильні групи не беруть участі у каталізі, але відіграють важливу роль у підтриманні активної конформації білкової молекули. Препарат ферменту був нетоксичним, але проявляв пірогенні властивості. Встановлено серологічну спорідненість між ферментом A. niger та a-галактозидазою С. cladosporioides.

  1. В результаті скринінгу серед 1514 культур мікроорганізмів — представників 32 родів мікроміцетів, 14 родів дріжджів та 6 родів бактерій, a-N-ацетилгалактозамінідазна активність була виявлена у штамів, що належали до родів Aspergillus, Eurotium, Penicillium та Arthrobacter. Відібрано штам Aspergillus niger 185ш, який відрізнявся високим рівнем активності a-N-ацетилгалактозамінідази та a-галактозидази (0,142 та 0,7 Е/мл, відповідно).

  2. Внаслідок оптимізації умов культивування штаму Aspergillus niger 185ш вдалося підвищіти рівень активності a-N-ацетилгалактозамінідази та a-галактозидази в культуральній рідині в 1,5 та 2,0 рази, відповідно.

  3. Вперше встановлено, що ряд природних (суха бичача кров, глюкоза, мальтоза, сахароза) та синтетичних (гуанідин карбонат, нітроаміногуанізон саліцилового та диметиламінобензальдегідів, координаційні сполуки германію з янтарною та оксіетилімінодіоцтовою кислотами) речовин здатні активувати синтез a-N-ацетилгалактозамінідази та a-галактозидази на 50 - 200 %.

  4. Розроблено методи виділення з культуральної рідини та очистки ферментного препарату, які включають фракціонування сульфатом амонію, аніонообмінну та гель-фільтрацію на TSK-гелях. Питома a-N-ацетилгалактозамінідазна та a-галактозидазна активність очищеного в 600 разів препарату складає 10,5 та 25 Е/мг білка, відповідно.

  5. Встановлено, що оптимальними умовами для гідролізу відповідних синтетичних субстратів ферментним препаратом є значення рН 3,5-4,1, температури 60 оС. Ферментний препарат стабільний при t від 0 до 20 оС в діапазоні рН від 3,0 до 7,0. Показана субодинична структура молекули ферменту, його молекулярна маса за даними гель-фільтрації на сефарозі 6В становить 430 кДа, за даними ДСН-ПААГ - 70 кДа. В молекулі ферменту переважають кислі (20 %) та гідрофобні (30 %) амінокислоти, а також присутній вуглеводний компонент, представлений манозою, галактозою, глюкозаміном та двома неідентифікованими гексозамінами.

  6. Встановлено, що ферментний препарат A. niger 185ш проявляє вузьку специфічність відносно глікону.

  7. Показано, що фермент A. niger 185ш є металонезалежним, в його молекулі відсутні іони металів. Досліджені іони металів не впливали на ферментативну активність препарату, за винятком іонів Ge4+, який мав активуючу дію щодо a-N-ацетилгалактозамінідази, але одночасно інгібував a-галактозидазну активність.

  8. Встановлено, що каталітично активними групами ферментного препарату A. niger 185ш, які відповідають за прояв a-N-ацетилгалактозамінідазної та a-галактозидазної активності, є карбоксильна група С-кінцевої амінокислоти (можливо аспарагінової або глутамінової) та імідазольна група гістидину. Виявлено наявність поза активним центром ферменту SH-груп, важливих для прояву a-галактозидазної активності, але не суттєвих для a-N-ацетилгалактозамінідазної.

  9. Вперше встановлено серологічну спорідненість між глікозидазами A. niger 185ш та C. cladosporioides 189.

  10. Показано, що препарат ферменту є нетоксичним (500 мг/кг ваги), але пірогенним (0,04 мг/кг ваги).

  11. Одержання високоактивного ферментного перпарату з a-N-ацетилгалактозамінідазною та a-галактозидазною активностями та дослідження його властивостей створює передумови для впровадження в Україні новітніх медичних біотехнологій.

Публікації автора:

1. Борзова Н.В., Маланчук В.М., Варбанец Л.Д., Школьный А.Т., Соколова Е.В., Харкевич Е.С., Жданова Н.Н., Нагорная С.С. Скрининг продуцентов a-N-ацетилгалактозаминидазы среди микроорганизмов различных таксономических групп // Мікробіол. журн. – 2000.– 62, №5. – С.3-13.

2. Борзова Н.В., Маланчук В.М., Варбанец Л.Д., Сейфуллина И.И., Зубков С.В. Оптимизация условий культивирования Aspergillus niger для синтеза a-N-ацетилгалактозаминидазы и a-галактозидазы // Мікробіол. журн. – 2001.- 63, № 4. – С.27-36.

3. Борзова Н.В. Вплив деяких цукрів на синтез a-N-ацетилгалактозамінідази та a-галактозидази Aspergillus niger // Науковий вісник Ужгородського університету. – Серія “Біологія” - № 10. -Ужгород, 2001. – С. 130-132.

4. Сейфуллина И.И., Марцинко Е.Э., Батракова О.Л., Борзова Н.В., Иванко Е.В., Варбанец Л.Д. Влияние координационных соединений германия на синтез и активность ферментов // Мікробіол. журн. – 2002. - 64, №4. – С. 3-11.

5. Борзова Н.В., Варбанец Л.Д., Маланчук В.М., Школьный А.Т., Жданова Н.Н. Грибная a-N-ацетилгалактозаминидаза // Материалы международной конференции “Микробиология и биотехнология на рубеже XXI столетия” (Мінськ, 1-2 червня 2000) –Тез. доп.: Минск, 2000. – С.106-107.

6. Борзова Н.В., Маланчук В.М., Варбанец Л.Д., Сейфуллина И.И., Зубков С.В. Производные гуанидина – индукторы синтеза a-N-ацетилгалактозаминидазы и a-галактозидазы // Бюллетень інс-ту сільсько-господарської мікробіології – Чернігів – 2000. -№ 7. – С.26-27.

7. Сейфуллина И.И., Марцинко Е.Э., Батракова О.Л., Борзова Н.В., Иванко Е.В., Варбанец Л.Д. Координационные соединения германия как эффекторы синтеза и активности ферментов // Материалы XX международной Чугаевской конференции по координационной химии (Ростов-на-Дону, 25-29 червня 2001г.)- Тез.доп.: Ростов-на-Дону, - 2001. – С. 401.

8. Borzova N.V., Varbanets L.D., Seifullina I.I., Zubkov S.V. a-Galactosidase and a-N-acetylgalactosaminidase of Aspergillus niger // Glycoconjugate J. - XVI International Symposium on Glycoconjugates: Proc. (Hague, Netherlands, 19-24 August, 2001). –2001. - V. 18, № 1/2. – P. 108.

9. Borzova N.V., Malanchuk V.M., Varbanets L.D. The studies of functional groups of fungal a-galactosidases active center // 11th European carbohydrate symposium Eurocarb XI – Proc. (Lisboa, Portugal, 2-7 September, 2001) – Lisboa, 2001. – P. 385.

10. Борзова Н.В., Варбанец Л.Д. Выделение и характеристика грибных гликозидаз — a-N-ацетилгалактозаминидазы и a-галактозидазы //Укр. біохім. журн. – 2002. – 74, № 4б. - Матеріали VIII Українського Біохімічного з’їзду (Чернівці, 2002) – С.151.