Мєшко Ольга Іванівна. Аналіз активів неприбуткових фінансових установ: методика та організація : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.
Анотація до роботи:
Мєшко О.І. Аналіз активів неприбуткових фінансових установ: методика та організація. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – Київ. – 2008.
Дисертацію присвячено удосконаленню аналізу активів неприбуткових фінансових установ. Дослідження спрямоване на розвиток методики та організації аналізу активів фінансових установ, виявлення факторів, що впливають на ефективне розміщення активів.
Розроблено математичну модель для кредитних спілок як різновиду неприбуткових фінансових установ, яка дозволяє прогнозувати оптимальне співвідношення середньозваженої процентної ставки, тривалості роботи фінансової установи і суми наданих кредитів. Це дає змогу ефективно розміщувати ресурси в кредити, надані при мінімальному розмірі процентної ставки. Отримано рівняння для розрахунку оптимального значення процентної ставки, при якій фінансова установа отримує максимально можливі доходи, і як наслідок – найбільші активи. Зроблено висновок, що для досягнення визначених результатів необхідно враховувати парну взаємодію тривалості роботи спілки на ринку фінансових послуг та процентної ставки.
Проведене у дисертації узагальнення та запропоноване вирішення наукового завдання полягає в обґрунтуванні теоретичних положень і розробці практичних рекомендацій з удосконалення методики та організації аналізу активів неприбуткових фінансових установ.
Результати дослідження дозволили сформулювати такі висновки:
На теперішньому етапі розвитку ринку фінансових послуг неприбуткові фінансові установи займають дедалі вагоміше місце в накопиченні і мобілізації грошового капіталу. До числа таких установ належать кредитні спілки, які діють на кооперативних засадах з метою соціального захисту своїх членів шляхом здійснення взаємокредитування за рахунок їх акумульованих заощаджень.
Сучасні кредитні спілки, як різновид неприбуткових фінансових установ, організаційно й економічно об’єднані у відносно самостійну систему, яка не має на меті отримання прибутку. Результати діяльності кредитних спілок значною мірою залежать від їх ефективної кредитної діяльності, яка здійснюється в умовах конкурентного середовища.
Узагальнення теоретичних і практичних підходів до економічної сутності поняття “активи кредитних спілок” дозволяє трактувати їх як контрольовані спілками ресурси, сформовані за рахунок інвестованого в них капіталу. Одні з них характеризуються продуктивністю і здатністю приносити економічні вигоди у вигляді доходів (продуктивні активи). Інші є ресурсами, використання яких не приносить доходу (непродуктивні активи), а їх обіг у процесі діяльності спілок пов’язаний з факторами часу і ризиками.
Встановлено, що в системі неприбуткових фінансових установ відбувається зростання кількості кредитних спілок і нарощування обсягів їх активів. Показники їх діяльності свідчать, що за період 2004-2007р. кількість кредитних спілок в Україні зросла з 446 до 746, а їх активи відповідно з 206,4 млн. грн. до 3241,2 млн. грн. Продуктивні активи в загальних активах спілок складають понад 90% і ця частка є достатньо сталою.
З огляду на динаміку розвитку сфери кредитних спілок важливе значення має вдосконалення методики аналізу активів. Це дає можливість отримувати кількісну та якісну інформацію щодо кредитної діяльності для прийняття рішень, пов’язаних з розміщенням активів.
Фінансовий потенціал кредитних спілок характеризується обсягом і структурою активів, що формуються за рахунок готівкових фінансових ресурсів. Результати аналізу структури активів кредитних спілок за їх розміром показують, що спілки укрупнюються, розширюють свою діяльність, надаючи своїм членам усе різноманітніші кредитні послуги. 23,7% кредитних спілок мають активи, що перевищують 5 млн. грн. Формування ресурсної бази і обґрунтоване їх розміщення під час здійснення кредитних операцій є одним із важливих принципів забезпечення економічного зростання спілок.
З метою забезпечення єдності оперативних і аналітичних завдань, ефективного управління активами важливого значення набуває узгоджена робота управлінських органів кредитних спілок. За результатами дослідження запропоновано удосконалену структуру органів управління активами кредитних спілок, яка враховує виділення обов’язків і пов’язаних з ними процедур кожного органу управління. Це дозволить аналізувати діяльність кредитних спілок, що залежить від напрямів їх кредитної політики.
Для покращення результатів кредитної діяльності і фінансового стану, основу якого складають активи, кредитні спілки повинні аналізувати показники ліквідності, управляти ними, підтримуючи на достатньому рівні. Критичний аналіз і узагальнення системи економічних показників, що використовуються для підтримки власної ліквідності і дозволяють оцінювати поточну фінансову стійкість кредитних спілок, дали змогу запропонувати порядок нормативної оцінки результатів аналізу показників ліквідності.
Система кредитних спілок вимагає обґрунтованих рішень щодо створення передумов для досягнення темпів стійкого зростання показників кредитної діяльності. Для забезпечення користувачів достовірною обліковою інформацією критично розглянуто й визначено види та основні джерела інформації, на підставі яких можна достовірно обґрунтовувати і здійснювати аналіз активів фінансових установ.
В умовах зростаючого розвитку системи кредитних спілок нагального вирішення потребують проблеми законодавчого регулювання взаємодії їх учасників. Потребує відповідного нормативно-правового забезпечення кредитна діяльність спілок, в першу чергу, стосовно віднесення кредитів до безнадійних.
Дослідження показників фінансової звітності щодо отримання інформації для аналізу активів дало можливість виявити переваги й недоліки існуючих форм. Так, дані балансу, відображаючи стан власних та залучених коштів, їх розміщення в кредитні та інші активні операції, не дозволяють оцінити кредитний портфель спілки за строками погашення, реальний рівень прострочених, пролонгованих та проблемних кредитів. Оскільки визначальними для спілок є гарантії повернення кредитів, запропоновано порядок відображення у фінансовій звітності кредитів у залежності від ризику. Це дає можливість аналізувати ступінь забезпеченості кредитних операцій і визначати частку ризикових кредитів в загальній їх сумі.
Виходячи з того, що аналіз активів кредитних спілок передбачає урахування впливу зовнішніх і внутрішніх факторів, методику аналізу активів рекомендовано будувати на основі математичного моделювання, що дозволяє визначати поведінку кредитних спілок у майбутньому, прогнозуючи напрями кредитної діяльності для досягнення фінансової стабільності.
Запропоновано методику визначення оптимальної процентної ставки за кредитами, з урахуванням якої доходи кредитних спілок будуть максимальними. Це допомагає розраховувати оптимальне співвідношення середньозваженої процентної ставки, тривалості роботи спілки і суми наданих кредитів таким чином, щоб спілки при мінімальному розмірі процентної ставки оптимально розміщували кредитні ресурси. Для досягнення визначених результатів необхідно враховувати парну взаємодію тривалості роботи спілки на ринку фінансових послуг та процентної ставки.
Розроблена методика дає змогу прогнозувати діяльність кредитних спілок шляхом регулювання процесу надання кредитів та зниження ризиків кредитування. Результати розрахунків показують, що похибка не перевищує 2,14% і може вважатись прийнятною. Методика дозволяє розрахувати оптимальний обсяг активів, необхідний рівень процентних ставок за кредитами, їх вплив на ефективність діяльності кредитних спілок та показники фінансового стану.
Обґрунтовані в дисертації висновки та розроблені рекомендації пропонуються для використання в діяльності кредитних спілок України з метою забезпечення ефективного розміщення кредитних ресурсів.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Мєшко О.І. Аналітична оцінка стратегічної безпеки фінансового посередника // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту, 2005. - №4. – С.27-33. (0,54 друк. арк.).
Мєшко О.І. Аналіз ризиків у діяльності кредитних спілок // Економіка і управління, 2006. - №3. С.20-24. (0,46 друк. арк.).
Мєшко О.І. Аналіз впливу факторів на дохід кредитної спілки // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту, 2007. - №3. – С.67-76. (0,9 друк. арк.).
Мєшко О.І. Аналіз тенденцій розвитку кредитних спілок // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту, 2008. - №1. – С.54-60. (0,8 друк. арк.).
В інших виданнях:
Мєшко О.І. Аналіз рівня стратегічної безпеки діяльності фінансового посередника // Матеріали науково-технічної міжвузівської конференції Чернігівського Державного технологічного університету – Чернігів, 2005.
Мєшко О.І. Управління економічним ризиком // Збірник матеріалів міжвузівської науково-практичної конференції «Теорія і практика сучасного менеджменту: проблеми та шляхи їх вирішення»”. – Чернігів, 2006. – С. 33-35. (0,1 друк. арк.).
Мєшко О.І. Аспекти управління кредитним ризиком // Збірник матеріалів міжвузівської науково-практичної конференції «Комплексна безпека підприємницької діяльності: економіко-правові засади, стратегія формування та перспективи розвитку». – Чернігів, 2006. – С. 103-105. (0,1 друк. арк.).
Мєшко О.І. Аналіз впливу процентної ставки на дохід кредитної спілки // Збірник матеріалів міжвузівської науково-практичної конференції «Теорія і практика сучасного менеджменту: проблеми та шляхи їх вирішення»”. – Чернігів, 2007. – С. 96-105. (0,5 друк. арк.).