Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Генетика


Крайнов Олег Олександрович. Аналіз генетичного різноманіття та спадковості господарських ознак сортів різних типів озимого тритикале: дисертація канд. біол. наук: 03.00.15 / Селекційно-генетичний ін-т - національний центр насіннєзнавства та сортовивчення УААН. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Крайнов О.О. Аналіз генетичного різноманіття та спадковості господарських ознак сортів різного типу озимого тритикале. Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук, 03.00.15 – генетика. Селекційно-генетичний інститут – Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення УААН, 2003 р.

Визначено взаємодію “генотип Ч середовище”. Встановлено значення варіанс і ефектів ЗКЗ та СКЗ вивчаємих сортів озимого тритикале різних морфотипів і за цими даними визначені перспективи використання в селекційних програмах сортів тритикале. Проведено вивчення успадкування восьми господарських ознак у дворічних умовах у системі напівдіалельних схрещувань з аналізом гібридів F1. Встановлено генотипові коефіцієнти кореляції та шляху між зерновою продуктивністю рослин тритикале та його господарсько-корисними ознаками. Створено у співавторстві новий кормовий сорт озимого тритикале Буяна, який на 2002 р. визнано перспективним сортом.

  1. Наявні знання генетики кількісних ознак тритикале, особливо як новоствореного і, як наслідок, недостатньо вивченого виду, потребують доповнення даними про характер генетичних систем у різноманітних умовах середовища.

  2. За продуктивністю рослин та іншими господарсько-корисними ознаками озимого тритикале взаємодія “генотип Ч середовище” суттєва, крім продуктивного кущіння і маси рослини. Для довжини головного колоса, маси зерна з колоса і довжини верхнього міжвузля СКЗ більш стабільна за роки досліджень, ніж ЗКЗ.

  3. Генотипова мінливість ознак озимого тритикале в більшій мірі залежить від ефектів ЗКЗ, ніж від ефектів СКЗ, що передбачає переважно адитивний тип дії генів.

  4. У сортів озимого тритикале спостерігається асиметричність розподілу між батьківськими формами домінантних і рецесивних генів. У несприятливих умовах ця асиметричність значно менша, ніж у сприятливих.

  5. Незалежно від екологічних умов асиметричність розподілу генів пов'язана з переважною дією рецесивних алелів при успадкуванні висоти рослин, довжини верхнього та 2-го зверху міжвузлів і кількості колосків у колосі та домінантних – для кількості зерен у колосі та маси 1000 зерен.

  6. Незалежно від екологічних умов за проміжним типом успадковуються висота рослин, довжина верхнього міжвузля і кількість колосків у колосі, з перевагою ефектів наддомінування - кількість зерна з колоса і маса зерна. Відсутність такої стабільності виявлена для ознак “маса 1000 зерен”, “довжина колоса і 2-го зверху міжвузля”.

  7. Неповне домінування у локусах незалежно від екологічних умов спрямовано у напрямку зменшення ознаки для висоти рослини і довжини верхнього міжвузля, зміна напрямку домінування відзначається для маси зерна з колоса, в інших ознаках у сприятливих умовах – домінування ненаправлене, а в несприятливих – домінують гени, що знижують величину цих ознак.

  8. Найбільша генотипова різноманітність спостерігається за ознаками продуктивності рослин у тритикале зернового морфотипу, а найменша – у кормового.

  9. Зернова продуктивність рослини позитивно корелює з елементами, які її складають, однак сила цього взаємозв'язку залежить від морфотипу, найбільш сильно вона виявляється у зерно-кормового морфотипу (маса і кількість зерен з колосся і маса зерна з продуктивних пагонів).

  10. У зерно-кормового морфотипу озимого тритикале спостерігається висока позитивна кореляційна залежність між масою зерна з колоса і продуктивними пагонами і висока негативна кореляція між довжиною 4-го зверху міжвузля й елементами зернової продуктивності рослин.

  11. Шляховий аналіз виявив, що основний внесок у зернову продуктивність рослин у всіх морфотипів вносить маса зерна з продуктивних пагонів.

Публікації автора:

Наукові статті

  1. Корлюк С.С., Крайнов О.О. Успадкування довжини колосу в наборі сортів озимого тритикале // Аграрний вісник Причорномор’я: Зб. наук. праць. – Одеса: ОДСГІ, 1999. – Вип. 3 (6). – С. 417 – 422.

  2. Крайнов О.О., Корлюк С.С. Успадкування і генетичний аналіз кількості колосків з головного колосу в озимого тритикале // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Зб. наук. праць. – Біла Церква, 2000. – Вип. 10. – С. 128 – 133.

  3. Крайнов О.О. Генетичний аналіз висоти рослини і її складових у наборі сортів озимого тритикале // Вісник аграрної науки. – 2000. – Спец. вип., червень. – С. 8 – 10.

  4. Крайнов О.О., Корлюк С.С., Герасименко В.П. Успадкування маси 1000 зерен в озимого тритикале // Аграрний вісник Причорномор’я: Зб. наук. праць. – Одеса: ОДСГІ, 2001. – Вип. 12. – С. 19 – 25.

  5. Крайнов О.О. Успадкування маси зерна та кількості зерен з головного колосу в наборі сортів озимого тритикале // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон: Айлант, 2001. – Вип. 17. – С. 22 – 26.

  6. Корлюк С.С., Крайнов О.О., Пильнєв В.М., Герасименко В.П. Кореляції господарських і біологічних ознак та їх варіювання в різних морфотипів озимого тритикале // Аграрний вісник Причорномор’я: Зб. наук. праць. – Одеса: ОДАУ, 2002. – Вип. 18. – С.9 - 14.

Тези доповідей на наукових конференціях

  1. Krainov O.A., Korlyuk S.S. Genetic analysis of the length of the main ear, grain quantity and weight from the main ear of winter triticale varieties in the south of Ukraine // Conf. on Genetics and Molecular Biology for students and young scientists devoted to 100 th anniversary of genetics. – Lviv (Ukraine), 2000. – P. 93.

  2. Крайнов О.А., Корлюк С.С., Герасименко В.Ф. Наследование и генетический анализ количественных признаков у озимого тритикале // Тези доповідей VII конференції молодих вчених: Проблеми фізіології рослин і генетики на рубежі третього тисячоліття. – К., 2000. – С. 98.

  3. Крайнов О.А. Изменение генетических параметров озимого тритикале в зависимости от условий года // Матеріали Всеукр. конф. молодих вчених: Агроекологія, як основа стабільності сільського господарства. – Харків, 2000. – С. 46 – 47.

  4. Крайнов О.А., Корлюк С.С. Генотипические изменчивость и корреляции, а также генетические параметры хозяйственных признаков у озимого тритикале на юге Украины // Материалы научной конференции: Памяти Грегора Менделя. – М.: МСХА, 2001. – С. 64 – 65.

  1. Крайнов О.А., Герасименко В.Ф., Корлюк С.С. Изменчивость комбинационной способности сортов озимого тритикале в условиях юга Украины // Материалы научной генетической конф., посвящ. 100-летию со дня рождения А.Р. Жебрака и 70-летию образования кафедр генетики в Московской сельскохозяйственной академии им. К.А. Тимирязева. – М.: Изд. МСХА, 2002. – С. 183 – 185.