Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Никонович Ганна Ігорівна. Аналіз і контроль оборотних активів торговельних підприємств. : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2007.



Анотація до роботи:

Никонович Г.І. Аналіз і контроль оборотних активів торговельних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і методологічних аспектів удосконалення аналізу і контролю оборотних активів в умовах ринкової економіки. В дисертаційній роботі систематизовано концептуальні положення організації і методики обліку, аналізу і контролю фінансово-господарської діяльності суб’єктів підприємництва; визначено критерії та напрямки моделювання обліку, аналізу і контролю оборотних активів в умовах застосування комп’ютерних інформаційних систем. Запропоновано комплексний підхід до аналізу і контролю оборотних активів торговельних підприємств, алгоритм оптимізації їх обсягу і структури та напрями його інтеграції у загальну інформаційно-аналітичну модель системи управління оборотними активами, за яким досягається висока ефективність здійснення аналітико-контрольних процедур, органічне поєднання методичних прийомів оперативного, ретроспективного і перспективного (прогнозного) аналізу і контролю. Запропоновано рекомендації щодо обґрунтування прийнятих рішень, підвищення рівня контрольованості на підприємствах торгівлі та ефективності управління оборотними активами.

Обґрунтування теоретичних та науково-методологічних положень стосовно удосконалення аналізу і контролю в системі управління оборотними активами торговельних підприємств і нове вирішення наукового завдання, що полягає у розробці практичних рекомендацій щодо організації та методики аналізу і контролю оборотних активів, дозволили вирішити поставлені завдання наступним чином:

  1. Здійснено економіко-правовий аналіз обліку, аналізу і контролю оборотних активів в Україні; розглянуто особливості їх формування в підприємствах торгівельної галузі; визначено ефективність процесу формування і використання оборотних активів як найважливішого фактора стабілізації фінансово-господарської діяльності торговельних підприємств та ринкової економіки в цілому.

  2. Досліджено розвиток методології аналізу і контролю оборотних активів в Україні; розглянуто особливості побудови вітчизняної системи аналізу і контролю в управлінні оборотними активами; розглянуто сутність оборотних активів та уточнена їх класифікація. В цілях поглиблення аналізу і контролю оборотні активи згруповано по категоріях ризику, деталізована стаття „Інші дебітори”.

Особливістю даного дослідження є представлення методик контролю у формі моделей, які дозволяють сконцентрувати увагу на основних їх елементах та ефективно виконувати контрольні дій. Побудова методик контролю базується на принципах цілеспрямованості, системності, комплексності.

В цілях поглиблення аналізу оборотних активів торговельних підприємств, комплексної оцінки їх стану запропоновано критеріально-оціночний показник, який розраховується за формулою евклідової відстані від точки еталону до конкретних значень показників оцінювання об’єктів.

3. Визначено комплекс заходів, що спрямовані на формування товарних запасів та підтримання їх оптимального обсягу: розроблена методика нормування товарних запасів, метою якої є визначення їх оптимальних розмірів для забезпечення планового обсягу товарообороту у визначених умовах, місці та часі створення необхідних матеріальних передумов для ритмічного та безперебійного продажу товарів при найменших витратах щодо їх формування, зберігання та регулювання; розроблена методика розрахунку оптимального обсягу закупівлі товарів, яка дозволяє визначити точку замовлення, взаємопов’язати обсяги закупівель із кінцевими результатами фінансово-господарської діяльності торговельного підприємства.

Побудована методика прогнозного аналізу оборотних активів торговельних підприємств, застосування яких спрямовано на підвищення рівня стратегічного управління оборотними активами.

  1. Викладено методику аналізу і контролю дебіторської заборгованості: обґрунтовані критерії її визначення, удосконалена існуюча методика обліку заборгованості та її рефінансування, обліку простроченої та безнадійної заборгованості, оптимізації її структури. Поглиблення аналізу дебіторської заборгованості, його методів здійснено на основі визначення та оцінки її дисконтованої вартості та граничних коефіцієнтів.

  2. Визначено методичні засади організації і змісту облікового процесу в умовах застосування сучасних інформаційних технологій в системі управління оборотними активами торговельних підприємств; розроблено систематизований перелік і зміст облікових номенклатур первинного, поточного і підсумкового обліку операцій з оборотними активами; визначено принципи кодування оборотних активів відповідно до номенклатури поточного обліку; розроблено журнал аналітичного обліку операцій з різними видами оборотних активів залежно від їх змісту та ролі в економічній діяльності підприємства.

  3. Розроблена інформаційна модель контролю (на прикладі товарно-матеріальних цінностей) за дієвістю процедур: з перевірки початкових залишків; відповідності залишків на рахунках аналітичного та синтетичного обліку фінансовій звітності; перевірки правильності проведення інвентаризації; перевірки повноти документального підтвердження господарських операцій щодо руху запасів у бухгалтерському обліку; перевірки правильності списання втрат та формування вартості товарно-матеріальних цінностей.

Збір означеної інформації є основою для прийняття ефективних та дієвих заходів щодо оптимізації обсягів запасів, зниження їх до нормативного рівня.

  1. Визначено підходи до організації системи внутрішнього контролю на торговельних підприємствах; розглянуто деталі вітчизняних та міжнародних норм, що стосуються організації та оцінки системи внутрішнього контролю; обґрунтовано стадії внутрішнього контролю оборотних активів, коло завдань, процедури перевірки, перелік типових помилок і порушень у системі організації первинного обліку; розроблені рекомендації по недопущенню цих помилок, їх виправленню, реалізація яких дозволить підвищити якість контролю в торговельних підприємствах.

  2. Обґрунтовано необхідність створення на крупних торговельних підприємствах спеціалізованих служб внутрішнього контролю, які спроможні забезпечити контроль за своєчасним і повним формуванням і використанням оборотних активів і капіталу в розрізі передбачених джерел, контроль за забезпеченням платоспроможності і фінансової стійкості підприємства; розроблена методика оцінки надійності служби внутрішнього контролю, як елемента організаційної структури управління, яка базується на теорії графів.

  3. Розроблено алгоритм комп’ютерної обробки інформації при контролі ефективності управління оборотними активами, структура вхідних та вихідних документів, процедури контролю процесу обробки даних, які сприяють отриманню своєчасної та необхідної інформації, організації інформаційної діяльності на торгівельних підприємствах, оптимально задовольняючої поставлені завдання щодо управління оборотними активами.

Результати дослідження апробовані та впроваджені на торговельних підприємствах України.

Публікації автора:

  1. Мних Є.В., Бутко А.Д., Большакова О.Ю., Кравченко Г.О., Никонович Г.І. Аналіз і контроль в системі управління капіталом підприємства/ За ред. Проф.. Мниха Є.В.-К.: КНТЕУ, 2005.-232 с.

  2. Кравченко Г.О., Никонович М.О., Никонович Г.І. Концепція розвитку фінансового аналізу і контролю капіталу суб’єктів підприємницької діяльності//Фінансовий контроль №3, 2006.-с.49-51.

  3. Никонович Г.І. Економіко-математичні методи та моделі управління товарними запасами як інструмент аудиту// Внутрішній аудит та управління бізнесом. Збірник тез і текстів статей з внутрішнього аудиту.-Київ, 2004. – с. 65-73.

  4. Никонович Г.І. Управління активами підприємства // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету №3, 2005 – с. 65-70.

  5. Никонович Г.І. Формування облікової інформації аналізу і контролю оборотних активів в умовах застосування сучасних інформаційних технологій//Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”. Збірник наукових праць. Тематичний випуск: Розвиток обліку та аудиту як основи інформаційно-аналітичної системи підприємства.-Харків: НТУ „ХПІ”.-2005.-№8, т.3- с.195-197.

  6. Никонович Г.І. Оперативний аналіз в системі управління оборотними активами// Тернопільський державний економічний університет збірник наукових праць „Наукові записки”.-Тернопіль:.-2006

  7. Никонович Г.І. Інформаційні потоки фінансового аналізу і контролю в системі управління активами підприємства// Обліково-аналітичні системи: глобальні і національні аспекти: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, 16-17 травня 2006р. – Полтава : РВЦ ПУСКУ, 2006р. – ч.2., с. 55-57.

  8. Никонович Г.І. Загальний аналіз майнового потенціалу підприємства в системі стратегічного управління// Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції: Тези доповідей (20-22 квітня 2005р.) Частина 1/ Відп. ред Бутко А.Д..- К.: Київ. нац. торг. екон. ун-т, 2005.- с.160-162

  9. Никонович Г.І. Концептуальні положення обліку і контролю оборотних активів торговельних підприємств// „Розвиток наукових досліджень 2005”: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, м. Полтава, 7-9 листопада 2005 р.:- Полтава: Вид-во „ІнтерГрафіка”, 2005.-т.10.- с. 33-37.

  10. Никонович Г.І. Особливості формування облікової інформації та її використання в аналізі і контролі оборотних активів// Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть : Тези доповідей 4 міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. Частина 2/ Відп. ред. З.В. Гуцайлюк.- Тернопіль, 30 березня 2006.- с.113-114.

  11. Никонович Г.І. Перспективний аналіз в інформаційній системі управління оборотними активами// Міжнародні тенденції розвитку бухгалтерського обліку і аудиту та перспективи для України: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 19 травня 2006р.- К.: КНЕУ, 2006.- с. 165-166.

  12. Никонович Г.І. Перспективний аналіз оборотних активів підприємства// Теорія і практика економічного аналізу : сучасний стан, актуальні проблеми та перспективи розвитку: Матеріали 4 міжнародної науково-практичної конференції (10-12 жовтня 2006р ). - Тернопіль, ТНЕУ, Ек. Думка, 2006, с. 136-138.

  13. Никонович Г.І. Прогнозування джерел фінансування активів підприємства// Матеріали другої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених „Економічний і соціальний розвиток України в 21 ст.: національна ідентичність і тенденції глобалізації”.-Тернопіль: ТАНГ „Економічна думка”.-2005-с. 387-389.

  14. Никонович Г.І. Прогнозування товарних запасів на торговельному підприємстві// Облік аналіз і аудит у сучасному бізнесі: Міжнародна науково-практична конференція- Львів: ПП „Компакт-ЛВ”, 2004-с. 246-252.