Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Теплові та ядерні енергоустановки


Сапожников Юрій Анатолійович. Аналіз проектних аварій для реакторної установки ВВЕР-1000 з використанням методики оцінки невизначеності даних : дис... канд. техн. наук: 05.14.14 / Одеський національний політехнічний ун-т. - О., 2005.



Анотація до роботи:

Сапожников Ю. А. Аналіз проектних аварій для реакторної установки ВВЕР-1000 з використанням методики оцінки невизначеності даних. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.14.14 "Теплові і ядерні енергоустановки". – Одеський Національний Політехнічний Університет, Одеса, 2005 рік.

Дисертаційна робота присвячена розробці аналізу проектних аварій з застосуванням методики оцінки невизначеності даних та подальшим уточненням отриманих результатів. Отримані результати показують недоліки аналізу проектних аварій з використанням класичного аналізу чутливості. Натомість, результати, отримані за допомогою запропонованої методики оцінки невизначеності даних з подальшим уточненням максимуму, дозволяють одержати, як максимально консервативні, так і реалістичні значення запасів до критеріїв прийнятності. Запропонована можливість отримання кількісної оцінки впливу кожного із змінних параметрів на аналізовану розрахункову величину, що дозволяє визначити пріоритетні напрями удосконалення конструктивних характеристик енергоблоків, що будуються, а також доробки систем діючих АЕС, що особливо важливо з погляду необхідності вживання заходів для продовження їх ресурсу.

Результати, одержані на підставі вказаної методики, приведені в остаточному Звіті по аналізу безпеки енергоблоків №2 Хмельницької АЕС і № 4 Рівненської АЕС, як найконсервативніші і обґрунтовані.

В роботі наводиться теоретичне узагальнення і вирішення науково технічної проблеми, яка полягає у необхідності розробки методики аналізу невизначеності даних для оцінки проектних аварій на РУ ВВЕР -1000 із застосуванням детерміністичного підходу. З цією метою проаналізовані наявні розрахункові обґрунтування, присвячені валідації коду і розрахункової моделі, з метою їх подальшого врахування при моделюванні з використанням аналізу невизначеності даних. Запропонована методика виконання аналізу невизначеності даних, апробована шляхом порівняння з результатами перехідних процесів, що мали місце на реальному об'єкті дослідження.

Методика аналізу невизначеності даних в своїй основі містить методику, розроблену в GRS, проте слід зауважити, що використання аналізу невизначеності з подальшим визначенням найконсервативніших результатів, а також застосування методики для специфічних умов аналізу проектних аварій, розроблені автором і використані у вказаному контексті вперше.

Вперше запропоновано використання залежності досліджуваної величини від змінних незалежних параметрів і знаходження максимуму функції з метою подальшої підстановки отриманого значення максимуму для виконання остаточного розрахунку, призначеному для уточнення максимуму досліджуваного запасу до порушення критерію прийнятності. Для оцінки ступеня інтерполяційного полінома одержуваного методом найменших квадратів, запропоноване використання методу асимптотичних рядів, який дозволяє відкинути «шуми», отримані при побудові поліному.

Запропонована методика дозволяє:

  1. Одержати діапазон можливих значень, в якому може знаходитися шукана величина і відповідно дає кількісне уявлення про консерватизм, внесений в аналіз на підставі виконання розрахунку з використанням детерміністичних методів;

  2. Уточнити результати, одержані при розрахунку з використанням аналізу невизначеності в межах деякого довірчого інтервалу, що принципово важливо з погляду аналізу безпеки.

  3. Отримувати кількісну оцінку впливу кожного із змінних параметрів на аналізовану розрахункову величину. Вказана можливість, заснована на кореляційному аналізі, дозволила виробити рекомендації до удосконалення технічних характеристик устаткування ядерного енергоблоку в частині виконання критеріїв по тиску в устаткуванні першого контуру.

4. З використанням запропонованої методики аналізу невизначеності продемонстрований спосіб рішення проблеми втрати теплоносія першого контуру, при аварії з відривом кришки колектора парогенератора і незакриттям пароскидного пристрою. Для даної проектної аварії запропоновані дії оперативного персоналу, необхідні для вирівнювання тиску першого і другого контурів енергоблоку з метою недопущення руйнування активної зони ядерного реактора.

Результати дисертаційної роботи використані при розробці аналізу проектних аварій для енергоблоку №2 Хмельницької АЕС в Київському інституті "Енергопроект" (м. Київ, Україна), про що є відповідні документи про впровадження з ОП „Хмельницька АЕС” і ВАТ „Київський науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут „Енергопроект”.

Основні положення дисертації опубліковані в роботах:

  1. Великовский А.А., Сапожников Ю.А. Методика определения величины неорганизованной протечки первого контура // Энергетика и электрификация. – 2001. – №9. – С. 21-23.

Здобувачеві належить розробка реалістичної методики оцінки кількості неорганізованих протічок теплоносія першого контуру та збір експериментальної інформації по діючим енергоблокам.

  1. Шевелев Д. В., Сапожников Ю.А. Моделирование поведения недогретой жидкости в компенсаторе давления для кода RELAP5. // Энергетика и электрификация. – 2001. – №8. – С. 7-14.

Здобувачеві належить збір даних та розробка теплогідравличних частин розрахункових моделей АЕС для комп’ютерного коду RELAP5.

  1. Шевелев Д. В., Сапожников Ю.А. Анализ плана предупреждения аварии при течи из первого контура во второй на энергоблоке ВВЭР-1000 // Сборник научных трудов Севастопольского национального института ядерной энергетики и промышленности. – 2003. – №8. – С. 148-156.

Здобувачеві належить аналіз можливих планів попередження та управління аварією та розробка теплогідравлічних моделей для дослідження течі теплоносія з першого контуру до другого.

  1. Д.В. Шевелев, Ю.А. Сапожников, Е.В. Коньшин. Отрыв крышки коллектора парогенератора // Промышленная теплотехника. – 2004. – №6. – С. 32-34.

Здобувачеві належить збір даних по аварійній ситуації з відривом кришки колектору парогенератора та розробка теплогідравлічних моделей для дослідження течі теплоносія з першого контуру до другого.

  1. Сапожников Ю.А., Шевелев Д.В. Использование теплогидравлических кодов при разработке отчета по анализу безопасности ядерных энергоблоков // Сборник трудов Севастопольского института ядерной энергетики и промышленности. Севастополь, – 2004. – №12 – С. 159-163.

Здобувачеві належить розробка методики виконання теплогідравлічних розрахунків з використанням комп’ютерних кодів RELAP, MELCOR, CONTAIN та безпосереднє виконання аналізів з використанням вищевказаних кодів.

  1. Ю.А. Сапожников, Д.В. Шевелев. Анализ неопределенности результатов теплогидравлических анализов // Промышленная теплотехника. – 2004. – №6. – С. 28-32.

Здобувачеві належить розробка методики аналізу невизначеності з подальшим уточненням максимальних значень аналізуємих параметрів та виконання числових експериментів з подальшою обробкою результатів.

  1. С.В. Широков, Шевелев, Ю.А. Сапожников и др. Разработка процедуры feed&bleed для аварии с полной потерей теплоотвода со стороны второго контура // Енергетика. Економіка, технології, екологія. –2005.– №1 – С. 16-20.

Здобувачеві належить дослідження чутливості до аварійних дій оператора при використанні процедури feed&bleed та аналіз аварійного процесу з повною втратою живильної води без врахування дій оператора.

  1. Сапожников Ю.А. Шевелев Д.В., Ветчинкин С.О. Анализ использования данных КИПиА АЭС для проведения анализов безопасности с применением подхода улучшенной оценки / Вопросы атомной науки и техники. Серия: Обеспечение безопасности АЭС, – 2003. – Выпуск 3. – С. 98-104.

Здобувачеві належить розробка методики оцінки можливості використання даних з діючих енергоблоків для проведення реалістичних аналізів безпеки та аналіз достатності даних, що видаються штатними системами АЕС.

  1. Шевелев Д.В., Сапожников Ю.А. Ветчинкин С.О. Учет трехмерных теплогидравлических эффектов в рамках одномерных кодов. / Вопросы атомной науки и техники. Серия: Обеспечение безопасности АЭС, – 2003. – Выпуск 3. – С. 104-108.

Здобувачеві належить збір даних та розробка теплогідравличних частин розрахункових моделей АЕС для комп’ютерного коду RELAP5.