Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


423. Кручок Наталія Степанівна. Аналіз розвитку банківського кредитування аграрних підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний аграрний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Кручок Н.С. Аналіз банківського кредитування аграрних підприємств.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний аграрний університет, Київ, 2004.

Дисертація присвячена аналізу розвитку банківського кредитування аграрних підприємств з метою підвищення ефективності управління наданням, використанням і поверненням кредитних ресурсів.

Уточнено поняття кредитні відносини та сутність банківського кредитування підприємств. Класифіковано передумови розвитку кредитних відносин, що дозволило виявити відсутні з них, та оцінити ступінь відповідності існуючих. Визначена роль держави у створенні макроекономічних передумов, а також роль підприємств-позичальників та банків в створенні необхідних мікроекономічних передумов.

В дисертаційній роботі запропонований алгоритм пошуку підприємством резервів поліпшення його фінансового стану, а також визначення потреби в коротко-та довгострокових кредитах в процесі бізнес–планування.

З метою підвищення точності такої оцінки автором дисертації розроблені фінансові коефіцієнти структури оборотних активів та покриття поточних і довгострокових зобов’язань.

Розроблена універсальна методика оцінки фінансового стану підприємства, яка дає можливість визначити цей стан в залежності від поставлених цілей оцінки: короткострокової, довгострокової та загальної оцінки кредитоспроможності.

Автором розроблена специфічна методика визначення кредитного рейтингу агарних підприємств, яка дає змогу визначити річні, з квартальною розбивкою, межі їх короткострокового та довгострокового кредитування.

Запропонований алгоритм оцінки доцільності кредитування банком бізнес-проектів.

Дослідження стану і розвитку банківського кредитування аграрних підприємств в Україні дозволяє зробити висновки, що мають теоретичне і практичне значення:

  1. Банківське кредитування аграрних підприємств базується на тих принципах, що й кредитування підприємств інших секторів економіки, але має суттєві особливості. Одні з цих особливостей мають сталий характер (сезонність сільськогосподарського виробництва, підвищена потреба аграрних підприємств в основному капіталі тощо), інші – зумовлені сучасним станом аграрного сектору економіки (незадовільний фінансовий стан більшості підприємств, значний фізичний і моральний знос основних засобів тощо).

  2. Аналіз банківського кредитування аграрних підприємств засвідчив доцільність розробки концепції розвитку кредитних відносин в сучасних умовах з метою виявлення необхідних передумов, а також заходів, спрямованих на розвиток таких відносин.

  3. Різноманітність передумов розвитку кредитних відносин зумовлює необхідність їх класифікації за суттєвими ознаками, а саме: за природою – економічні, правові та інституційні; за характеристикою учасників кредитних відносин – передумови, які створюються: безпосередніми учасниками (позичальниками та кредитодавцями); опосередкованими учасниками (державою, страховими компаніями, фондовими біржами тощо); за рівнем – мікроекономічні та макроекономічні.

  4. В Україні поки-що немає всіх передумов нормального розвитку кредитних відносин між аграрними підприємствами та банками. В зв’язку з цим необхідно вжити комплекс заходів, спрямованих на створення відсутніх передумов на мікро-та макроекономічному рівнях.

  5. Провідна роль в реалізації заходів на мікроекономічному рівні належить безпосереднім учасникам кредитних відносин.

З боку аграрних підприємств необхідне вжиття заходів, спрямованих на використання нереалізованих поки-що можливостей зміцнення їх фінансового стану, належного обґрунтування потреби в банківських кредитах, їх забезпечення та дотримання термінів повернення, а також підвищення рівня підготовки кредитних заявок та супровідних документів. Аналіз засвідчив, що більшість таких заходів визначається в процесі бізнес-планування виробничо-фінансової діяльності аграрних підприємств на середньострокову перспективу.

Серед заходів мікроекономічного рівня, які необхідно вжити банкам, особливо актуальними є підвищення об’єктивності оцінки фінансового стану аграрних підприємств та доцільності кредитування запропонованих цими підприємствами бізнес-планів.

Дуже важливе значення має стандартизація кредитів, які надаються аграрним підприємствам (розробка методик оцінки кредитоспроможності аграрних підприємств з врахуванням особливостей таких підприємств; розробка методик експертної оцінки нерухомого майна аграрних підприємств, насамперед це стосується земельних ділянок, як об’єктів забезпечення зобов’язання; визначення підходів надання та повернення кредитів аграрними підприємствами тощо).

  1. До заходів макроекономічного рівня насамперед слід віднести: спрямовані на створення економічних передумов – підтримання стабільності гривні, сприяння зростанню національної економіки та забезпечення міжгалузевого цінового паритету тощо; пов’язані із правовими передумовами, а саме прийняттям пакету законів, які завершать створення нормативно-правової бази розвитку кредитних відносин (Закони України „Про особливості створення та діяльності іпотечних установ”, „Про іпотечні цінні папери”, „Про ринок земель”); такі, що забезпечують інституційні передумови – створення державної системи реєстрації прав на нерухоме майно, заснування іпотечної установи другого рівня, сприяння розвитку страхових компаній та стимулювання державою їх діяльності в аграрному секторі тощо.

У створенні необхідних передумов макроекономічного рівня вирішальна роль належить державі.

  1. Аналіз існуючих методик оцінки фінансового стану підприємств довів необхідність ширшого охоплення різних сторін цього складного явища та підвищення точності такої оцінки. Це зумовило розробку фінансових коефіцієнтів, структури оборотних активів та покриття поточних і довгострокових зобов’язань, а також створення універсальної методики оцінки фінансового стану підприємств та спеціальної методики визначення кредитного рейтингу аграрних підприємств.

  2. Результати застосування розроблених методик (універсальної та спеціальної) і використання їх в процесі аналізу фінансового стану господарств та оцінки їх кредитоспроможності довели доцільність використання цих методик підприємствами та банками.

  3. Надійна оцінка комерційними банками доцільності кредитування бізнес-проектів, запропонованих потенційними позичальниками, можлива лише у разі застосування системи сучасних прийомів такої оцінки, в тому числі таких, що ґрунтуються на теорії ймовірності.

  4. Успішний розвиток банківського кредитування аграрних підприємств потребує системного підходу до створення передумов на мікро- та макроекономічному рівнях: економічних, правових та інституційних.

Важлива роль у створенні таких передумов належить не лише безпосереднім учасникам кредитних відносин, тобто позичальникам і кредитодавцям, а й державі оскільки без її активної участі всі необхідні передумови створити неможливо.

Публікації автора:

1. Кручок Н.С. Відродження системи мікрокредитування в Україні // Науко-

вий вісник Національного аграрного університету. – 2001. – Вип. 44. – С. 205-208.

2. Кручок Н.С. Моделювання фінансового рейтингу підприємства // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2002. – Вип. 56. – С. 152-155.

3. Кручок Н.С. Основні напрями створення кадастрово-реєстраційної системи в Україні // Землевпорядний вісник. – 2004. – Вип. 1. – С. 11 -14.