Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Цвігун Інна Анатоліївна. Аналіз виробництва кормів в умовах формування ринкових відносин: Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний аграрний ун-т. - К., 2001. - 230арк. - Бібліогр.: арк.208-221.



Анотація до роботи:

Цвігун І.А. Аналіз виробництва кормів в умовах формування ринкових відносин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз і аудит. Національний аграрний університет, Київ, 2001.

У дисертації наведено результати теоретичних узагальнень і практичних досліджень стану кормовиробництва та його розвитку в умовах ринкових відносин. Для дослідження параметрів ринку кормів запропоновано систему показників і методики аналізу та інформаційно-аналітичну модель, яка синтезує різні фактори, що впливають на розвиток кормовиробництва і на формування ринку кормів.

Оцінено динаміку та сучасний стан кормовиробництва і встановлено, що адаптація галузі до ринкових умов стримується багатьма факторами, основними з яких є занепад галузі тваринництва, який проявляється у зменшенні виробництва продукції та її збитковості, а також реструктуризація галузі рослинництва в напрямі збільшення питомої ваги високорентабельних товарних культур.

Для прогнозування розвитку галузі та альтернатив формування ринку кормів запропоновано системно-аналітичний підхід. Синтез такого підходу і удосконаленої методики визначення потреби в кормах дали змогу розробити різноваріантні прогнози, які враховують різні сценарії розвитку кормовиробництва.

У дисертації приведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми щодо адаптації кормовиробництва до ринкових умов, удосконалення методик і процедур економічного аналізу становлення ринку кормів і розробка науково-практичних рекомендацій прогнозування розвитку кормовиробництва. На основі наукових і практичних результатів роботи можна сформулювати такі основні висновки і пропозиції:

  1. Однією з головних задач аграрної реформи є створення цільових ринків в тому числі ринку кормів, який є найменш сформованим, але без його створення неможливо динамічно розвивати тваринництво, а отже підвищувати забезпечення населення в достатній мірі необхідними продуктами харчування.

  2. Економічний аналіз є однією з найважливіших метафункцій управління. За його результатами обґрунтовують цілі і задачі, вибирають найприйнятніший варіант управлінського рішення, забезпечують організацію здійснення, оцінюють і стимулюють виробництво та ін. Проте в сучасних умовах економічний аналіз стримується відсутністю методик аналізу нових явищ, викликаних реформуванням економіки.

  3. Ґрунтуючись на результатах теоретичного аналізу формування і функціонування продовольчих ринків, нами запропоновано систему показників і методик, які дають змогу провести діагностику і оцінку параметрів ринку кормів.

  4. Об’єктивність результатів аналізу великою мірою залежить від двох основних передумов: якісної інформації та найприйнятнішого, з точки зору досягнення мети аналізу, способу її оцінки. В дисертації розроблена інформаційно-аналітична модель ринку кормів, яка синтезує різні фактори, що його формують. На основі експертних оцінок зроблений висновок про недостатність інформації як для підприємств суспільного, так і приватного сектора.

  5. Оцінивши динаміку розвитку кормовиробництва ми прийшли до висновку, що адаптація галузі до ринкових умов стримується такими факторами: продовженням спаду розвитку тваринницької галузі; низьким рівнем платоспроможного попиту населення на продукцію тваринництва; реструктуризацією галузі рослинництва в напрямі надання пріоритету низькоінтенсивним товарним культурам; відсутністю трансфертних механізмів, які б забезпечували розвиток внутрішнього ринку кормів; зниженням виробничих потужностей для виробництва комбікормів, преміксів, білково-вітамінних добавок тощо, які в більшості надходили до споживача через ринок; розвитком приватного сектора в якому тваринництво, в основному, орієнтоване на корми власного виробництва; нерозвиненістю ринкової інфраструктури і механізмів, що стимулюють рух кормів.

  6. В роботі сформовано концепцію розвитку кормовиробництва в ринкових умовах, яка полягає у створенні передумов для відродження і розвитку тваринництва та організації галузі кормовиробництва, здатної забезпечити виробництво конкурентноспроможних кормів і готовність до своєчасного їх постачання споживачам в необхідній кількості, асортименті і за прийнятною ціною.

  7. Ускладнення економічної ситуації в галузі вимагає використання в дослідженні системно-аналітичного підходу. Синтез такого підходу і удосконаленої методики визначення потреби в кормах дали змогу розробити різноваріантні прогнози потреби в кормах.

  8. Для оцінки альтернативи варіантів кормовиробництва технологічного і ринкового характеру, доцільно застосувати методики маржинального аналізу, що дає змогу прийняття рішення “виробляти чи купувати” та економічної, екологічної та біоенергетичної оцінки кормів.

  9. Одним з важливих ринкових інструментів є ціна, яка є основою ефективності виробництва продукції. В умовах, коли ринок кормів тільки формується і не діють механізми попиту і пропозиції, потрібна базова ціна. Для її визначення нами запропоновано методику, яка враховує вміст в кормі валової енергії та ціну дизельного пального. Такий підхід, на нашу думку, найбільше відповідає сучасному стану ринково орієнтованого розвитку кормовиробництва.

Публікації автора:

  1. Цвігун І.А. Аналіз ефективності використання кормів в тваринництві України //Аграрна наука – селу. - Кам’янець-Подільський. - 1999. - Вип. 7. – С. 248-251.

  2. Цвігун І.А. Стан кормовиробництва – передумова розвитку тваринництва // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: НАУ, 1999. - Вип. 15. – С. 114-118.

  3. Цвігун І.А. Удосконалення обліку кормів //Науковий вісник аграрного університету. – К.: НАУ, 1999. - Вип. 18. – С. 111-116.

  4. Цвігун І.А. Ефективність використання кормів в господарствах різних форм власності //Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: НАУ, 2000. – Вип. 23. – С. 48-51.

  5. Zwigun I.A. konomische und bioenergetische Bewertung in der Futterproduktion // III Sumposium Ukrаine – sterreich – Landwirtschaft Wissenschaft und Praxis- Tshernivci, 14-16 September 2000. – P 174.

  6. Цвігун І.А. Еколого-економічна оцінка вирощування кормових культур // Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу: Кол. Монографія у двох томах. Т. 2 /За ред. П.Т.Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є.Мазнєва. – К.:ІАЕ, 2000. С. 459-462.

  7. Цвігун І.А. Методика визначення рівня беззбитковості виробництва молока // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. Монографія у двох томах. Т. 2/ За ред. П.Т.Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є.Мазнєва. – К.:ІАЕ, 2001. С. 392-394.

  8. Цвігун І.А. Калькуляція собівартості побічної продукції при вирощуванні коренеплодів //Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: НАУ2001. – Вип. 44. – С. 126-128.