Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Радохонська Анна. Аналіз змін в процесах фізичного розвитку дітей та молоді в 15-літньому циклі: Дис... д-ра біол. наук: 03.00.13; 14.03.09 / Вища педагогічна школа в Жешуві (Університет м. Жешува). - Жешув, 2002. - 353арк. - Бібліогр.: арк. 324-353.



Анотація до роботи:

Радохонська А. Аналіз змін у процесах розвитку дітей і молоді протягом 15-літньому циклі.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальностями: 03.00.13 – фізіологія людини і тварин;14.03.09 – гістологія, цитологія, ембріологія. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2002.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню морфологічних, цефалометричних та біомеханічних особливостей будови тіла хлопчиків та дівчаток Польщі від народження до 18-го року життя.

В ході виконання роботи використані морфометричні, біомеханічні, фізіологічні та математичні методи досліджень.

Встановлено, що основні антропометричні показники зазнають закономірних змін в ході онтогенетичного розвитку. Ріст маси та висоти тіла та зміна основних цефалометричних показників в постнатальний період відбувається за експоненційним законом, що проявляється в нерівномірності зміни цих показників в різні часові відрізки досліджуваного періоду. Детальний аналіз онтогенетичних змін в основних пропорціях тіла хлопців і дівчат дозволив виділити часові точки “стрибкопобібних” змін в основних антропометричних показниках та з’ясувати статеву різницю в їх виявленні.

Порівняльний аналіз змін досліджуваних показників в двох серіях досліджень, різниця між якими склала 15 років, дозволив виявити суттєвий вплив змін в соціально-економічному становищі на розвиток базових антропометричних показників. Зниження загального рівня життя в останній період загалом викликає зниження темпів розвитку, хоча при цьому окремі показники виявляють специфічні особливості змін.

Отримані результати дозволяють прийти до загального висновку, що розвиток людини визначає цілий комплекс біологічних та соціальних факторів, наслідки впливу яких суттєво можуть змінювати загальнобіологічний розвиток людини.

  1. Порівнюючи розміри голови, обличчя і носа у хлопців і дівчат з серії 1978-79 та 1993- 94 встановлено такі зміни за 15 років в обох статей: видовження голови, особливо у хлопців в періоді від 3 до 8 та 12 - 17 р.ж., а у дівчат від 4 до 7 р.ж., в 12 років та від 17 до 18 років; зменшення повної висоти обличчя і висоти носа від 8 р.ж. - явище це більш проявляється у хлопців; незначне збільшення ширини носа.

  2. У дівчат в обох порівнюваних серіях приріст довжини і ширини набуває таких самих значень, а у хлопців різниця в приростах довжини і ширини зменшується.

  3. Зміни в розмірах довжини й ширини голови, обличчя і носа, а також в темпах їх розвитку привели до того, що хлопці і дівчата у віці 18 років в серії 1993-94 є відносно менш короткоголові, середньолиці замість вузьколицих та в меншій мірі вузьконосі, ніж хлопці і дівчата з серії 1978-79. Зменшення значення показника ширини і довжини голови можливо треба пов’язувати з погіршенням соціально-побутових умов життя, в яких жили жешувські діти на переломі 80-х та 90-х років.

  4. Впродовж 15 років спостерігалася закономірна динаміка основних антропометричних показників, що виявлялося в наступних змінах: середня висота тіла хлопців досягає більших значень тільки в періодах 5 - 6, 11 - 12 та 14 - 16 р.ж., а у віці 18 років децелерація становить -0.7 см; дівчата, починаючи від 5 р.ж. є вищі від ровесниць з серії 1978-79 і акселерація становить у віці 18 років 0.7 см; як у хлопців, так у дівчат спостерігається тенденція до зменшення довжини тулуба; в загальному у хлопців і дівчат збільшується довжина нижньої кінцівки, при чому по відношенню до довжини нижньої кінцівки, починаючи від 11 р.ж., різниця між порівнювальними серіями виразно збільшується; хлопці і дівчата мають дещо ширші плечі; середня окружність грудної клітини, що вимірюється на висоті xiphoidale в стані спокою в обох статей приймає менші значення від 3 р.ж., різниця з віком збільшується і для хлопців у віці 18 років становить -3.4 см, а для дівчат в тому самому віці -3.5 см; середні значення маси тіла хлопців змінюються неоднаково: у віці 6 і 11 років та від 14 до 17 р.ж. приймає більші значення, а у віці 18 років - близькі; маса тіла дівчат, починаючи від 7 р.ж., в порівнянні з ровесницями з серії 1978-79 збільшується і у віці 18 років становить 1 кг.

  5. Проведений аналіз темпу розвитку показує, що хлопці з серії 1993-94 в загальному дозрівають на рік пізніше, ніж хлопці з серії 1978-79. У дівчат з цієї серії можна виявити певне запізнення в розвитку прикмет довжини, таких як: висота тіла, довжина верхньої й нижньої кінцівки.

  6. У 3-хрічних хлопців і дівчат з серії 1993/94 спостерігається певне запізнення в темпі розвитку розмірів довжини та ширини тіла, крім окружності грудної клітки, яка вимірюється на висоті xiphoidale в стані спокою.

  7. Внаслідок різниці в темпі розвитку між серіями 1978-79 та 1993-94 з'явилися зміни в пропорціях тіла. У дівчат і хлопців з серії 1993-94 сильніше проявляється короткорукість (зменшення довжини верхньої кінцівки по відношенню до висоти тіла). Значення показника відношення між кінцівками вказує також на відносно коротші кінцівки верхні і подовження кінцівок нижніх. У хлопців показник відношення ширини стегон до ширини плечей приймає менші значення в цілому відрізку онтогенезу, що вказує на покращення чоловічих пропорцій тіла. Менші значення згаданого показника у дівчат, особливо в періоді 3 - 12 та 17 - 18 р.ж. виявляють більш “чоловічі” пропорції їх тіла згідно класифікації Коласи для цього віку.

  1. Зміни в ожирінні дітей і підлітків з Жешува впродовж 15 років полягають на відмінній динаміці і ритмі розвитку товщини підшкірної жирової клітковини з віком, особливо від 9 до 13 років у хлопців та від 8 до 11 років у дівчат.

  2. Результатом диференційованої динаміки і ритму розвитку підшкірної жирової клітковини є:

а) у хлопців з серії 1978-79 у віці 3 - 6 років більше ожиріння над триголовим м’язом плеча, потім в районі пупка і під кутом лопатки, від 8 до 15 р.ж. над триголовим м’язом плеча, під кутом лопатки і в районі пупка, а від 17 р.ж. - під кутом лопатки, на плечі і в районі пупка; у хлопців з серії 1993-94 відповідно: у віці 3 - 5 років більше ожиріння над триголовим м’язом плеча, потім під кутом лопатки і в районі пупка , від 6 до 15 р.ж. формується в різний спосіб, а від 16 р.ж. - найбільше під кутом лопатки, а від 17 р.ж - близьке на плечі і в районі пупка;

б) у дівчат з серії 1978-79 у віці 3 - 7 років черговість величини ожиріння наступна: над триголовим м’язом плеча, потім в районі пупка і під кутом лопатки, а від 9 р.ж. - над триголовим м’язом плеча, під кутом лопатки і в районі пупка. У дівчат з серії 1993-94 черговість величини ожиріння така сама, як у хлопців з цієї серії у віці 3 - 5 років. Від 8 до 15 р.ж. товщина шкірно-жирової складки в районі пупка і під кутом лопатки приймає близькі значення при більшому ожирінні на плечі. Від 16 р.ж. найбільші значення ожиріння мають місце в районі пупка, потім на плечі, приймаючи зближені значення у віці 18 років з ожирінням під кутом лопатки.

  1. Характерною ознакою для популяції дівчат і хлопців, досліджуваних в 1993-94 роках, є в загальному більше ожиріння, яке у хлопців проявляється впродовж всього досліджуваного періоду, за винятком інтервалу 4 - 5 років, а у дівчат - тільки від 8 р. ж.

  2. Найбільша різниця в загальному ожирінні між хлопцями і дівчатами з серії 1993-94 в порівнянні з їх ровесниками з серії 1978-79 проявляється у віці 11 - 13 років на користь перших.

  3. Опираючись на абсолютні різниці між середніми значеннями досліджуваних прикмет у хлопців і дівчат у віці 18 років, не встановлено наростання статевого диморфізму по відношенню до молоді досліджуваної раніше в 1978-79 роках.

  4. В дослідженнях, що проводились в 15 літньому циклі над фізичним розвитком жешувських дівчат для серії 1993-94 встановлено запізнення стрибка висоти тіла перед дозріванням на 1 рік в порівнянні з дівчатами з серії 1978-79. Незважаючи на це, середній вік менархе у дівчат досліджуваних в роках 1993-94 понизився в порівнянні з серією 1978-79, з 12.90 років до 12.57 років, тобто приблизно на 0.3 року.

СПИСОК