Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Ворощук Руслан Сергійович. Анатомія і топографія ниркових пірамід людини зрілого та похилого віку у проекції ниркових воріт (воксельне анатомічне моделювання) : Дис... канд. наук: 14.03.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Ворощук Р.С. Анатомія і топографія ниркових пірамід людей зрілого та похилого віку у проекції ниркових воріт (воксельне анатомічне моделювання). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Харківський національний медичний університет МОЗ України. – Харків, 2008.

Дисертація присвячена вивченню особливостей індивідуальної анатомічної мінливості та координатної топографії ниркових пірамід людей зрілого та похилого віку у проекції ниркових воріт з позицій вчення В.М. Шевкуненка про індивідуальну анатомічну мінливість органів, систем та форми тіла людини на різних рівнях їх організації. З урахуванням міжнародної вікової періодизації та застосованням методів кількісної та описової анатомії, а також методу воксельного анатомічного моделювання досліджено 151 ізольовану нирку з метою відображення узагальнених вікових та індивідуальних анатомічних особливостей. Ниркові піраміди досліджували на зрізах кріопрепаратів ізольованих нирок у фронтальній, горизонтальній і сагітальній площині. В роботі також були застосовані серії зображень томографічних зрізів, отримані за результатами двадцяти КТ- і МРТ-досліджень нирок з контрастуванням мозкової речовини, а також проаналізовано топографію ниркових пірамід за даними топографічних зрізів проекту Visible Human. Досліджено кількість ниркових пірамід, обстежено їхню форму, будову, встановлено межі значень і середні розміри при розташуванні ниркових пірамід у проекції ниркових воріт та за її межами. Проаналізовано координатну топографію ниркових пірамід в залежності від їхнього розташування та форми чашечково-мискового комплексу нирки у системі площинних (декартовій) та топографо анатомічних координат за М.П. Бурих. Розроблено морфометричну класифікацію ниркових пірамід людей зрілого та похилого віку за чотирма параметрами. Проведено морфофункціональний аналіз вікової анатомії ниркових пірамід людей зрілого та похилого віку у проекції ниркових воріт з позиції індивідуальної анатомічної мінливості.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення морфологічної проблеми, яка полягає у подальшому вивченні топографії і встановленні особливостей індивідуальної анатомічної мінливості ниркових пірамід людей зрілого та похилого віку у проекції ниркових воріт.

1. Дослідження індивідуальної просторової анатомічної мінливості та координатної топографії ниркових пірамід людини можливе за допомогою комплексу таких анатомічних методів: антропометрії, органометрії, виготовлення плоскопаралельних зрізів, КТ та МРТ, воксельного анатомічного моделювання. Розроблений та апробований на великій кількості спостережень метод воксельного анатомічного моделювання дозволяє оцінювати тривимірну анатомічну форму ниркових пірамід, проводити їхню лінійну та об’ємну морфометрію, одержувати зображення топографічних зрізів у трьох взаємоперпендикулярних площинах перетину (фронтальній, горизонтальній, сагітальній) та проводити їхню координатну топометрію.

2. Основою воксельних анатомічних моделей ниркових пірамід людини є відкалібровані цифрові зображення серій плоскопаралельних анатомічних зрізів нирки, які зокрема можуть бути одержані за загальноприйнятими методиками з нефіксованих кріопрепаратів органа. Використання запропонованої ін’єкційної маси дозволяє робити плоскопаралельні зрізи кріопрепаратів нирки без порушення топографії ін’єкованих структур. Моделювання ниркових пірамід за даними серійних зображень томографічних досліджень (КТ, МРТ) можливе за умов контрастування мозкової речовини нирки та має прикладне значення для оцінки індивідуальних анатомічних особливостей ниркових пірамід живої людини. Для дослідження особливостей індивідуальної анатомії та проведення координатної топографії ниркових пірамід мінімальна товщина зрізу (або крок при отриманні серій томографічних зображень) повинна складати не менше 1 мм.

3. За даними воксельних анатомічних моделей нирок людей зрілого та похилого віку встановлено, що за характером будови та формування ниркового сосочка виявлені поодинокі ниркові піраміди кількістю 10±1,3, що самостійно формують нирковий сосочок та впадають у ниркову чашечку, та групові кількістю 6±1,23, що поєднуються в одній нирковій чашечці, формуючи складний нирковий сосочок. У нирці людини на нашому матеріалі виявлено від 8 до 24 ниркових пірамід, у проекції ниркових воріт їх розташовано 6,0±1,3. У проекції ниркових воріт кількість поодиноких ниркових пірамід достовірно (p<0,05) переважає кількість групових – 4,0±0,76 і 2,0±0,67 відповідно. Статистично підтверджено, що кількість ниркових пірамід у проекції ниркових воріт позитивно корелює з об’ємом паренхіми нирки (r=0,496; р<0,05).

5. Максимальні та мінімальні лінійні розміри ниркових пірамід, розташованих у проекції ниркових воріт та за її межами, такі: висота ниркової піраміди у проекції ниркових воріт варіює від 5,7 до 18,5 мм та від 6,1 до 21,7 мм відповідно, діаметр основи – від 6,1 до 12,3 мм та від 7,3 до 28,2 мм відповідно, діаметр ниркового сосочка – від 2,1 до 5,9 мм та від 1,5 до 7,5 мм відповідно. За результатами морфометричного аналізу розроблено морфометричну класифікацію ниркових пірамід за чотирма класифікаційними ознаками: висота, діаметр основи, діаметр ниркового сосочка, об’єм ниркової піраміди. Виявлено достовірне зменшення діаметра основи (p<0,05) та збільшення діаметра ниркового сосочка (p<0,01) ниркових пірамід, розташованих у проекції ниркових воріт. На нашому матеріалі не виявлено статистично значущих змін морфометричних параметрів ниркових пірамід у проекції ниркових воріт за віком, статтю та стороною тіла.

6. Варіанти координатної топографії ниркових пірамід у проекції ниркових воріт представлені двома типами угрупувань ниркових пірамід відносно нульової сагітальної площини – симетричним або асиметричним. У переважній більшості випадків встановлено симетричне розташування ниркових пірамід у проекції ниркових воріт у два ряди відносно нульової сагітальної площини (p<0,01). Відносно поздовжньої осі нирки кількісний розподіл ниркових пірамід має трьохгорбий характер з вираженими центрами їхнього угрупування на верхньому кінці нирки, середньому відділі (у проекції ниркових воріт) та нижньому кінці. Встановлено позитивний кореляційний зв’язок між топографією ниркових пірамід у проекції ниркових воріт і топографією малих ниркових чашечок (r=0,73; р<0,05).

7. Отримані дані стосовно анатомічної мінливості та координатної топографії мозкової речовини нирки, зокрема ниркових пірамід у проекції ниркових воріт, повинні враховуватись при виконанні анатомічно обґрунтованих органозберігаючих операцій. Тривимірні воксельні анатомічні моделі нирки, що базуються на особливостях анатомії нирки конкретної людини, дозволяють оптимізувати мініінвазивні підходи до оперативних втручань на нирках шляхом індивідуального планування оперативного підходу чи прицільної дії лікувальних засобів.

Публікації автора:

  1. Ворощук Р.С. Топография почечных пирамид человека: контент–анализ и клинические аспекты // Медицина и… . – 2006. – № 1 (12). – С. 24–29.

  2. Ворощук Р.С. Воксельное анатомическое моделирование топографии почечных пирамид человека // Медицина и… . – 2006. – №2(13). – С. 38–41.

  3. Ворощук Р.С. Применение метода воксельного анатомического моделирования в изучении анатомии и топографии почечных пирамид человека. // Український морфологічний альманах. – 2006. – № 4. – С. 40–45.

  4. Ворощук Р.С. Індивідуальна анатомія та топографія ниркових пірамід людини із застосуванням воксельного анатомічного моделювання // Медицина и… . – 2006. – №3(14). – С. 46–50.

  5. Бурых М.П., Ворощук Р.С. Воксельное анатомическое моделирование внутренних органов человека // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2006. – Т.5, № 4. – С.115–118. (Здобувачем особисто сформульовано ідею, розроблено алгоритм моделювання, одержано результати за даними зображень плоскопаралельних зрізів нирок та тіла людини, проведено їх аналіз і узагальнення, проведено статистичну обробку отриманих даних).

  6. Бурых М.П., Горяинова Г.В., Шкляр С.П., Лучшев П.А., Ворощук Р.С. Истинно–топографический подход в клинической анатомии // Клиническая информатика и телемедицина. – 2004. – № 2. – С. 245–248. (Здобувачем особисто сформульовано ідею, проаналізовано дані літератури, сформульовано висновки).

  7. Бурих М.П., Міхалін М.О., Логвінова Ж.І., Падалиця М.А., Горяїнова Г.В., Падалиця М.А., Кондрусик Н.Ю., Ткаченко О.М., Вдовиченко Д.П., Вдовиченко В.Ю., Шуба Д.Г., Ворощук Р.С., Шкляр А.С., Черткова Л.В., Вербельчук Ю.О., Дрозд І.О. Про подальше вдосконалення викладання клінічної анатомії // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2005. – Т. 4. – № 1. – С.107–109. (Здобувачем особисто сформульовано ідею, проаналізовано дані літератури, сформульовано висновки).

  8. Пат. № 70001А України. Речовина для контрастування та одержання зрізів анатомічних структур / М.П. Бурих, І.Я. Євтушенко, Н.Ю. Кондрусик, М.А. Падалиця, Д.П. Вдовиченко, В.Ю. Вдовіченко, Д.Г. Шуба, Р.С. Ворощук, О.М. Ткаченко. Опубл. 15.09.2004 р., Бюл. № 9. (Здобувачем одержані результати експериментів – серії плоскопаралельних макротомних зрізів ін’єкованих кріопрепаратів нирок людини, проведено їхній аналіз і узагальнення, інтерпретація отриманих даних здійснена спільно з науковим керівником).

  9. Пат. № 21632 України. Спосіб тривимірного моделювання індивідуальної анатомії внутрішніх органів та планування хірургічних операцій на них / Р.С. Ворощук, С.М. Калашнікова, В.М. Лупир, С.Ю. Масловський, В.О. Ольховський, В.М. Куцин, О.В. Проценко. Опубл. 15.03.2007 р., Бюл. № 3. (Здобувачем особисто сформульовано ідею, розроблений алгоритм воксельного моделювання анатомічних структур за даними зображень зрізів внутрішніх органів, написана комп’ютерна програма за розробленим алгоритмом, зібраний матеріал – нирки людини, одержані результати експериментів – тривимірні комп’ютерні моделі нирок і ниркових пірамід за даними серій плоскопаралельних макротомних зрізів ін’єкованих кріопрепаратів та томографічних досліджень людини, проведено їхній аналіз і узагальнення).

  10. Ворощук Р.С. Морфометрия почечных чашек человека. // Актуальні питання морфології (16-19 вересня 1998 р.): Сб. тез ІІ Національного конгресу АГЕТ України. – Луганськ: ВАТ «ЛОД». – 1998. – С. 52.

  11. Ворощук Р.С., Шуба Д.Г., Вдовиченко В.Ю. Топография почечных пирамид нижнего экскреторного сектора почек человека // Медицина третього тисячоліття: Зб. наук. праць. – Харків. – 2002. – С. 47. (Здобувачем особисто проведено огляд літератури, розроблена методика дослідження, зібраний матеріал, сформульовано висновки).

  12. Ворощук Р.С., Шуба Д.Г., Вдовиченко В.Ю. Топография почечных конусов (пирамид) // Медицина третього тисячоліття: Зб. наук. праць. – Харків. – 2003. – С. 47–48. (Здобувачем особисто проведено огляд літератури, розроблена методика дослідження, зібраний матеріал, сформульовано висновки).

  13. Бурых М.П., Ворощук Р.С. Виртуальный скальпель в клинической анатомии // Від фундаментальних досліджень до прогресу в медицині: Мат. наук.-практ. конф. з міжнар. участю, присвяч. 200–річчю з дня заснування ХНМУ, 17–18 січня 2005 року. – Харків. – 2005. – С. 9–10. (Здобувачем особисто проведено огляд літератури, розроблена методика дослідження, розроблена комп’ютерна програма, зібраний матеріал, сформульовано висновки).

  14. Бурых М.П., Ворощук Р.С. Материалы к проекту Ukrainian Visible Human Project // Актуальные вопросы хирургии и клинической анатомии: Мат. X Научн.-практ. конф. в рамках Международной выставки «Медицина и здоровье – 2004». – Пермь. – 2004. – С. 345–346. (Здобувачем особисто проведено огляд літератури, розроблена методика дослідження, розроблена комп’ютерна програма, зібраний матеріал, сформульовано висновки).

  15. Бурых М.П., Ворощук Р.С. Ukrainian Visible Human Project // Новые информационные технологии в медицине (Волгоград, 25–27 мая 2006 г.): Мат. наук.-практ. конф. с междунар. участием – Волгоград, 2006. – С. 14. (Здобувачем особисто проведено огляд літератури, розроблена методика дослідження, розроблена комп’ютерна програма, зібраний матеріал, сформульовано висновки).

  16. Burykh M., Voroschuk R. Ukrainian Visible Human Project // Anatomische Gesellschaft – 101 Annual Meeting (11–13 April, 2006). – P. 57-58. (Здобувачем особисто проведено огляд літератури, розроблена методика дослідження, розроблена комп’ютерна програма, зібраний матеріал, одержані тривимірні комп’ютерні моделі нирок і ниркових пірамід, проведено аналіз і узагальнення одержаних результатів, сформульовано висновки).

  17. Ворощук Р.С. Матеріали до проекту Ukrainian Visible Human Project // Актуальні питання вікової анатомії та ембріотопографії (м. Чернівці, 12–13 травня 2006): Мат. наук.–практ. конф. з міжнар. участю. – Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2006. – № 2. – С. 102.

  1. Ворощук Р.С. Индивидуальная анатомия почек человека // Актуальні питання в сучасній медицині (26–28 березня 2007): Зб. тез. міжнар. наук. конф. студентів. та молодих вчених. – Харьков: ХНУ. – 2007. – С. 38.

  2. Ворощук Р.С. Воксельне анатомічне моделювання ниркових пірамід у людей зрілого та літнього віку. // Анатомі-хірургічні аспекти дитячої гастроентерології (11 травня 2007): Сб. тез. наук. симпоз. – Чернівці: БУКРЕК. – 2007. – С. 85–87.

  3. Ворощук Р.С., Проценко Е.В. Цифровая индивидуальная анатомия почек человека // Актуальные проблемы биофизической медицины (17–19 мая 2007): Сб. тезисов междунар. симпозиума. – К.: Институт физиологии им. А.А. Богомольца. – С.41–42. (Здобувачем особисто проведено огляд літератури, розроблена методика дослідження, розроблена комп’ютерна програма, зібраний матеріал, одержані тривимірні комп’ютерні моделі нирок і ниркових пірамід, проведено аналіз і узагальнення одержаних результатів, сформульовано висновки).

  4. Voroshchuk R.S., Vdovichenko V.Y., Shuba D.G. Voxelized anatomical models of the human kidney for surgery planning and anatomical study // ISCOMS 2007 (м. Гронінген, 6–9 червня 2007): Зб. тез міжн. нак. конф. студ. та мол. вчених. – 2007. – С. 296. (Здобувачем особисто проведено огляд літератури, розроблена комплексна методика дослідження ниркових пірамід, зібраний матеріал, проведено морфометричні дослідження та статистичну обробку матеріалу, здійснено аналіз і узагальнення одержаних результатів, сформульовано висновки).

  5. Лесовой В.Н., Шевченко С.И., Ворощук Р.С. Индивидуальная вируальная анатомия почек и щитовидной железы человека применительно к малоинвазивным технологиям // X Междунар. конгресс хирургов Молдовы (г. Кишинев, 6–7 окт. 2007). – Arta Medica. – № 4, 2007. – С. 56. (Здобувачем особисто проведено огляд літератури, розроблена методика дослідження, зібраний матеріал, проведено морфометричні дослідження та статистичну обробку матеріалу, здійснено аналіз і узагальнення одержаних результатів, інтерпретація отриманих даних здійснена спільно з науковим керівником).

  6. Voroshchuk R.S., Vdovichenko V.Y., Shuba D.G. Renal medulla anatomy based on virtual anatomical models of the human kidneys applying to the mini–invasive surgery planning. // European Journal of Medical Research. – 2007. – P. 3. (Здобувачем особисто проведено огляд літератури, розроблена комплексна методика дослідження ниркових пірамід, зібраний матеріал, проведено морфометричні дослідження та статистичну обробку матеріалу, здійснено аналіз і узагальнення одержаних результатів, сформульовано висновки).