Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Лазуренко Вікторія Валентинівна. Аномалії скорочувальної діяльності матки у роділь та їх корекція з використанням факторів охолодження : Дис... д-ра наук: 14.01.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Лазуренко В.В. «Аномалії скорочувальної діяльності матки у роділь та їх корекція з використанням факторів охолодження» - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.01.01 – акушерство і гінекологія. Харківський державний медичний університет, Харків, 2002.

Робота присвячена питанням етіології, патогенезу, діагностики і лікування порушень скорочувальної фукнціі матки у роділь (слабкості і дискоординаціі пологової діяльності), які найбільш часто зустрічалися.

Представлено результати ретроспективного аналізу 8236 пологів за 5 –річний період, докладно вивчені 1815 історій пологів, які ускладнилися слабкістю і дискоординацією пологової діяльності. Частота зазначених аномалій пологової діяльності склала 22,04%. Виявлено фактори ризику виникнення порушень скорочувальної діяльності матки (екстрагенітальні, генітальні, акушерські).

За допомогою клініко-інструментальних, радіоімунологічних, імуноферментних, нейрофізіологічних, імунологічних, радіолігандних, реографічних, гістоморфологічних методів дослідження дана комплексна оцінка аномалій пологової діяльності у 343 роділь. З'ясовано основні ланки патогенезу аномалій скорочувальної діяльності матки, що полягають у порушенні функції центральної та вегетативної нервових систем, центральної і маткової гемодинаміки, гормонального гомеостазу, клітинної і гуморальної ланок імунітету, адренорецепторного апарату матки. Клінічно й експериментально дано наукове обґрунтування застосування факторів охолодження для корекції і профілактики зазначених аномалій пологової діяльності. Проведено порівняльну оцінку терапевтичної ефективності локальної гіпотермії передньої черевної стінки з традиційними медикаментозними способами лікування порушень скорочувальної функції матки, а також поєднання обох варіантів терапії. Розроблено показання, протипоказання, оптимальні схеми використання локальної гіпотермії передньої черевної стінки для лікування аномалій скорочувальної діяльності матки в родах.

1. Розвиток нормальної пологової діяльності визначається біологічною готовністю організму вагітної до пологів, що виявляється зрілістю пологових шляхів; особливостями скорочувальної діяльності матки, обумовленої станом найважливіших функціональних систем організму: центральної нервової системи, вегетативної нервової системи, центральної і маткової гемодинаміки, вмістом гормонів і біологічно активних речовин, станом клітинної та гуморальної ланок імунітету, адренорецепторного апарату міометрію. Вивчений в даній роботі та запропонований для практичного застосування метод ЛГПЧС є новим немедикаментозним шляхом лікування і профілактики аномалій пологової діяльності (слабкості та дискоординації), який має коригувальний терапевтичний вплив на системи, що беруть участь у регуляції скорочувальної діяльності матки.

2. Частота аномалій пологової діяльності в роділь складає за нашими даними 22,04% і включає переважно слабкість (19,4%) і дискоординацію пологової діяльності (2,68%).

3.Аномалії пологової діяльності – це не порушення в окремих органах і системах, це патологія, яка стосується всього організму жінки. До етіологічних факторів АПД відносяться екстрагенітальні, генітальні та акушерські причини. Відсутність готовності організму жінки до пологів і несвоєчасне вилиття навколоплідних вод часто є ранніми ознаками патології скорочувальної функції матки.

4.Патогенез АПД складається з порушень у наступних органах і системах:

а) порушення функції центральної нервової системи, що супроводжується на ЕЕГ зменшенням активності a-ритму, збільшенням b-хвиль, зміною реакції на екстероцептивні подразники, що вказує на дисфункцію мезодіенцефальних структур мозку.

б) порушення вегетативної рівноваги обумовлює розвиток АПД: перевага симпатичного відділу вегетативної нервової системи – дискоординацію пологової діяльності, перевага парасимпатичного відділу – слабкість пологової діяльності.

в) порушення центральної та маткової гемодинаміки, що виражаються в недостатній інтенсивності кровотока в органі, обумовлених зниженим артеріальним припливом і ускладненим венозним відтоком, які виникають у наслідок зміни тонусу й еластичності судин різного калібру.

г) порушення гомеостазу у виді зміни вмісту в крові прогестерону, естрадіолу, окситоцину, простагландину F2a, пролактину, серотоніну і гістаміну вказують на виражену патологію в регуляторних ланках пологового акту.

д) порушення в клітинній і гуморальній ланках імунітету, що виражаються в зміні вмісту лімфоцитів, Т-супресорів, циркулюючих імунних комплексів, бактерицидної ємності крові очевидно можуть сприяти розвитку АПД.

е) порушення стану адренорецепторного апарату матки, що полягає у відсутності збалансованого змісту a- і b-адренорецепторів у різних ділянках матки, відзначаються при слабкості та дискоординації пологової діяльності.

5. Фактори охолодження, зокрема ЛГПЧС, мають утеротонічний ефект, що доведено експериментально. У механізмі дії має значення нервово-рефлекторний і нейро-гуморальний вплив локальної гіпотермії на скорочувальну функцію матки.

6. ЛГПЧС здатна корегувати і попереджати розвиток АПД і є більш ефективним методом терапії в порівнянні з існуючими медикаментозними способами. Лікування АПД із використанням факторів охолодження призводить до нормалізації діяльності центральної та вегетативної нервової системи; поліпшенню кровопостачання матки; нормалізації вмісту гормонів і БАР, показників імунітету і співвідношення a- і b-адренорецепторов у різних ділянках матки.

7. Лікування слабкості пологової діяльності рекомендується проводити методом ЛГПЧС із застосуванням спеціального аплікатора (який не обмежує рухів роділі), з'єднаного з апаратом керованої гіпотермії, в якому циркулює охолоджена до температури 10-15С рідина (вода і 96% спирт у співвідношенні 1:1) протягом 30-60 хвилин.

8. Лікування дискоординації пологової діяльності рекомендується проводити з використанням ЛГПЧС протягом 20-40 хвилин при температурі охолоджувальної рідини 10-15С на фоні внутришньовенного крапельного введення партусистену.

9. Для профілактики АПД рекомендується підготовка організму вагітної до пологів шляхом проведення ЛГПЧС протягом 30-90 хвилин при температурі охолоджувальної рідини 10-15С.

10. Прогнозування АПД ще під час вагітності можливо за такими параметрами: виявлення змін на ЕЕГ, що вказують на дисфункцію мезодіенцефальних структур мозку; неузгодженість у роботі симпатичного та парасимпатичного відділів ВНС; порушення в центральній і, особливо, маткової гемодинаміці, які характеризуються порушенням артеріального припливу і венозного відтоку в маткових колекторах; зміни концентрації естрадіолу, кортизолу, АКТГ, пролактину, простагландину F2a, зрушення в показниках клітинного і гуморального імунітету.

11. ЛГПЧС не впливає негативно на стан матері і плоду, що підтверджується показниками кардіотокографії та станом новонародженого, а також зниженням пологового травматизму. При цьому побічних ефектів застосування факторів охолодження у роділь не виявлено.

12. Ефективність методу ЛГПЧС при СПД склала 98,3%, при ДПД – 96,7%, у той час, як ефективність традиційних медикаментозних способів була 89,1% і 81,5% відповідно. Ефективність застосування факторів охолодження в підготовці шийки матки склала 88%, а глюкозо-вітаміно-естрогенового фону – 40%. Крім того ЛГПЧС має знеболюючий ефект, на що вказують клінічні дані та підвищення вмісту в крові роділі опіоїдів (зокрема, b-ендорфіну).

13. Стан плаценти залежить від особливостей перебігу пологів і в меншому ступені – від методу корекції. Патоморфологічні порушення в плаценті при застосуванні ЛГПЧС мало відрізнялися від показників, одержаних при внутрішньовенному введенні окситоцину.

14. Показаннями до проведення ЛГПЧС є первинна і вторинна слабкість, а також дискоординація пологової діяльності, відсутність готовності організму вагітної до пологів. До протипоказань відносяться передлежання плаценти, передчасне відшарування нормально розташованої плаценти, клінічна невідповідність розмірів таза матері і величини плоду, рубець на матці й інші випадки, коли посилення пологової діяльності може несприятливо відобразитися на стані матері і плоду.

Публікації автора:

  1. Лазуренко В.В. Некоторые показатели иммунитета при слабости родовой деятельности и различних методах ее коррекции // Експериментальна та клінічна медицина. – 1999. - № 2. – С.206-208.

  2. Лазуренко В.В. Использование факторов охлаждения в лечении слабости родовой деятельности //Медицина сегодня и завтра. – 1999. - № 1. – С.66-67.

  3. Грищенко В.И., Щербина Н.А., Лазуренко В.В. Некоторые аспекти применения локальной гипотермии в акушерско-гинекологической практике //Проблемы криобиологии. – 1999. - № 3. – С.59-63.

  4. Грищенко В.И., Лазуренко В.В. Локальная гипотермия передней брюшной стенки и сократительная функция матки у беременных крольчих //Проблемы криобиологии. – 1999. - № 2. – С.85-86.

  5. Лазуренко В.В. Применение локальной гипотермии в сочетании с простагландинами для подготовки к родам и индукции родовой деятельности // Медицина сегодня и завтра. – 1999. – №. 3-4. – С.78-80.

  6. Лазуренко В.В. Використання локальної гіпотермії в лікуванні дискоординованої пологової діяльності //Експериментальна і клінічна медицина. – 2000. - № 1. – С.156-157.

  7. Лазуренко В.В. Регуляція пологової діяльності за допомогою локальної гіпотермії передньої черевної стінки //Вісник медичного університету. – Ужгород, 2000. – Вип. 11. – С.274-276.

  8. Грищенко В.И., Щербина Н.А., Лазуренко В.В. Нарушения сократительной деятельности матки в родах и методы их коррекции //Международный медицинский журнал. – 2000. – Т.6, № 2. – С.43-46.

  9. Котлик В.В., Салтовский Д.В., Лазуренко В.В. Влияние локальной гипотермии передней брюшной стенки на центральную и маточную гемодинамику у беременных с высоким риском слабости родовой деятельности //Медицина сегодня и завтра. – 2000. - № 2. – С.84-86.

  10. Лазуренко В.В. Допологова підготовка у юних першородячих //Буковінський медичний вісник. – 2000. - № 2-3. – С.80-82

  11. Лазуренко В.В. Досвід застосування локальної гіпотермії в регуляції пологової діяльності //Педіатрія, акушерство і гінекологія. – 2000. – № 4. – С.116-117.

  12. Грищенко В.И., Лазуренко В.В. Применение локальной гипотермии для индукции родовой деятельности //Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Збірник наукових праць. – Київ-Луганськ-Харків. – Вип.2 (28). – С.228-232.

  13. Лазуренко В.В. Состояние адаптационних реакций у беременних при нормальном и осложненном течении родов //Актуальные проблеми медицини и биологии. – Киев, 2000. - № 2. – С.215-222.

  14. Лазуренко В.В. Вплив локальної гіпотермії на деякі параметри гомеостазу у роділь зі слабкістю пологової діяльності //Медицина сегодня и завтра. – 2000. - № 3. – С.125-127.

  15. Лазуренко В.В. Использование локальной гипотермии для индукции родовой деятельности при преждевременном излитии околоплодних вод //Проблемы криобиологии. – 2000. - № 3. – С.105-109.

  16. Лазуренко В.В. Зміни функціонального стану центральної нервової системи напередодні пологів під впливом локальної гіпотермії // Український вісник психоневрології. – 2001. – Т.9, вип. 1(26). – С.107-109

  17. Лазуренко В.В., Щербіна І.М. Стан адренорецепторного апарату міометрія при порушеннях скорочувальної діяльності матки //Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2001. - № 1. – С.162-164.

  18. Грищенко В.І., Щербіна М.О., Лазуренко В.В. Локальна гіпотермія передньої черевної стінки як спосіб посилення пологової діяльності //Український медичний часопис.-2001. – №3 (23). – С.142-144.

  19. Лазуренко В.В. Влияние факторов охлаждения, используемых для коррекции родовой деятельности, на состояние плода и новорожденного //Буковинський медичний вісник – 2001. - № 2-3. – С.112-113.

  20. Грищенко В.І., Щербіна М.О., Лазуренко В.В. Спосіб підготовки шийки матки до пологів з використанням методу охолодження //Вісник Асоціації акушерів-гінекологів України. – 1999. - № 3. – С.19-21.

  21. “Спосіб підготовки шийки матки до пологів”. Винахід № 31150 А, 29.03.2000 в Бюл.№2; 15.12.2000 в Бюл. № 7-ІІ

  22. “Спосіб посилення пологової діяльності“. Винахід № 33407 А, 29.03.2000 в Бюл.№2; 15.02.2001 в Бюл.№1 (у співавт. В.І.Грищенко, М.О.Щербина)

  23. “Спосіб лікування дискоординації пологової діяльності” Винахід № 33497 А, 29.03.2000 в Бюл.№2; 15.02.2001 в Бюл.№1 (у співавт. В.І.Грищенко, М.О.Щербина)

  24. Лазуренко В.В. Новый комплексный метод предродовой подготовки и родовозбуждения в акушерской практике: Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Сімферополь, 1998. – С.479-480.

  25. Грищенко В.И., Щербина Н.А., Лазуренко В.В. Комплексный метод предродовой подготовки и родовозбуждения в акушерской практике. // Актуальные вопроси репродуктологии и криомедицины: Сборник научних трудов ХГМУ. – Харьков, 1998. – С.6-10.

  26. Грищенко В.И., Лазуренко В.В. Использование простагландинов Е2 в предродовой подготовке и родовозбуждении беременных с акушерской патологией //Простагландини в сучасному акушерстві: Тези доповідей республіканської науково-практичної конференції. – 1999. – С.23-34.

  27. Лазуренко В.В. Показатели иммунитета при слабости родовой деятельности и различних методах ее регуляции: Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Ужгород, 1999. – С. 318-319.

  28. Лазуренко В.В. К вопросу о профилактике слабости родовой деятельности и кровотечений в родах: Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Ужгород, 1999. – С.39-41.

  29. Моргулян В.Б., Щербина Н.А., Лазуренко В.В. Опыт применения локальной гипотермии передней брюшной стенки в коррекции слабости родовой деятельности //Немедикаментозні методи лікування в акушерстві та гінекології: Матеріали межрегіональної конференції. – Одеса, 2000. – С.66-68.

  30. Липко О.П., Лазуренко В.В., Сухина Н.П. Особенности индукции и стимуляции родовой деятельности при позднем гестозе: Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Київ, 2000. – С.185-188.