Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


29. Антонець Тетяна Іванівна. Антропогенетичні критерії виникнення алергічних ринітів у підлітків подільського регіону України: дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. - Вінниця, 2004.



Анотація до роботи:

Антонець Т.І. Антропогенетичні критерії виникнення алергічних ринітів у підлітків подільського регіону України.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія.- Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України, Вінниця, 2004.

Дисертація присвячена вивченню зв’язку особливостей антропометричних, соматотипологічних, дерматогліфічних показників та антигенів крові системи АВ0 і Rh з розвитком алергічних ринітів у міських підлітків подільського регіону України.

Автором вперше встановлено, що у підлітків різної статі, хворих на різні типи алергічних ринітів спостерігаються “діатезні” (субпатологічні) конституціональні типи, які характеризуються різнонаправленістю змін габаритних та поздовжніх розмірів тіла; величини дистальних епіфізів; охватних розмірів тіла; товщини шкірно-жирових складок. Отримані результати підтверджують цінність виділення “дерматогліфічних типів” та особливостей розподілу еритроцитарних антигенів крові за системами АВ0 і Rh для вивчення індивідуальних і типологічних особливостей виникнення алергічних ринітів. На основі проведених антропогенетичних досліджень, вперше розроблені дискримінантні моделі виникнення сезонних та цілорічних алергічних ринітів у міських підлітків подільського регіону України.

У дисертаційній роботі за допомогою аналізу антропогенетичних показників здорових і хворих на сезонний і цілорічний алергічні риніти міських підлітків подільського регіону України розкриті констатуючі та прогностичні фактори виникнення різних типів ринітів, з урахуванням яких розроблені дискримінантні моделі ризику виникнення цих захворювань, що є необхідним для їх своєчасної профілактики.

1. У дівчаток і хлопчиків, хворих на різні типи алергічних ринітів на тлі зменшення, або тенденції до зменшення габаритних розмірів тіла встановлено збільшення ендоморфного компоненту соматотипу і жирової маси тіла за рахунок збільшення товщини шкірно-жирових складок у верхніх сегментах тіла (на тлі зменшення товщини шкірно-жирових складок на гомілці) та зменшення кісткової маси тіла за рахунок зменшення величини дистальних епіфізів нижніх кінцівок (на тлі збільшення величини дистального епіфіза плеча).

2. У підлітків різної статі, хворих на сезонний і цілорічний алергічні риніти на тлі зменшення, або тенденції до зменшення довжини тіла встановлено збільшення довжини його нижніх сегментів; та на тлі збільшення більшості охватних розмірів тіла встановлено зменшення обхватів на рівні верхньої третини гомілок. Практично відсутня різниця величини антропометричних и соматотипологічних показників між хворими на різні типи ринітів підлітками.

3. Найбільш виражені дерматогліфічні відмінності між групами хворих і здорових підлітків спостерігались при аналізі: якісних показників пальцевої дерматогліфіки (збільшення у хворих хлопчиків відсотку, з яким зустрічаються дуги, та зменшення відсотку, з яким зустрічаються центральні кишені; у хворих дівчаток – збільшення відсотку, з яким зустрічаються завитки); кількісних показників долонної дерматогліфіки (для сезонного риніту – зменшення довжини лінії ct; для цілорічного риніту – зменшення величини кута atb, збільшення величини кутів btc і dat, збільшення міжпальцевого гребеневого рахунку b-c, зменшення величини індексу Каммінса); відсотка закінчення долонних трирадіусів у карпальній зоні (зменшення у хворих на риніти) і в зоні t` (збільшення у хворих на риніти).

4. У хлопчиків і дівчаток найбільш виражені серологічні відмінності між групами хворих і здорових підлітків спостерігались при аналізі: відсотку, з яким зустрічається ІІ група крові (більш ніж в 2 рази збільшення у хворих на різні типи ринітів підлітків обох статей) та, особливо, резус-належності (більш ніж в 4 рази зменшення у хворих підлітків відсотка резус-позитивних хлопчиків і дівчаток та відповідне збільшення резус-негативних підлітків).

5. Розроблені та науково-обгрунтовані дискримінантні моделі виникнення сезонного та цілорічного алергічних ринітів у підлітків різної статі в залежності від особливостей будови і розмірів тіла та дерматогліфічних і серологічних показників, з урахуванням апріорної перевірки їх роботи, є адекватними і доцільними для використання у поліклінічних дитячих закладах подільського регіону України для запобіжного застосування профілактичних заходів у групах підвищеного ризику розвитку захворювання.

Публікації автора:

1. Антонец Т.И. Роль средовых и наследственных факторов в развитии аллергических ринитов (обзор литературы) //Вісник морфології.- 2001.- Том.7, №1.- С.160-162.

2. Особливості долонної дерматогліфіки та розподілу групи крові і ресус-фактору у міських підлітків подільського регіону України хворих на алергічні риніти /І.В.Гунас, Т.І. Антонець, Н.А.Камінська, О.М.Шаповал //Вісник морфології.- 2003.- Том.9, №2.- С.410-415. (Здобувачем особисто зібраний матеріал, проаналізована спеціальна література, самостійно проведена статистична обробка матеріалу, зроблені узагальнення стосовно дерматогліфічних та серологічних особливостей у хворих підлітків, підготовлено до друку матеріал).

3. Антонець Т.І., Гунас І.В. Зміна маси, поздовжніх і поперечних антропометричних розмірів тіла у міських підлітків, хворих на сезонний та цілорічний алергічні риніти //Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”.- 2003.- Вип. 21.- С.3-6. (Здобувачем особисто зібраний матеріал, проаналізована спеціальна література, самостійно проведена статистична обробка матеріалу, зроблені узагальнення стосовно змін антропометричних показників у хворих підлітків, підготовлено до друку матеріал).

4. Т.І.Антонець Особливості пальцьової дерматогліфіки у міських підлітків подільського регіону України хворих на алергічні риніти //“Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения”: Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И.Георгиевского.- 2003.- Том.6, №4.- С.13-19.

5. Антонець Т.І. Зміна охватних розмірів тіла, товщини підшкірно-жирових складок, показників соматотипу та компонентного складу маси тіла у міських підлітків, хворих на алергічні риніти //Вісник Вінницького національного медичного університету.- 2004.- Том.8, №1.- С.231-235.

6. Прогнозування ризику виникнення алергічних ринітів в залежності від особливостей будови тіла у міських підлітків різної статі методом покрокового дискримінантного аналізу /І.В.Гунас, Т.І.Антонець, І.В.Сергета, О.Є.Маєвський //Вісник морфології.- 2004.- Том. 10, №1.- С.184-188. (Здобувачем особисто зібраний матеріал, проаналізована спеціальна література, самостійно проведена математична обробка матеріалу, зроблені узагальнення стосовно прогнозу виникнення алергічних ринітів у підлітків, підготовлено до друку матеріал).

7. Особливості дерматогліфічних показників у міських здорових підлітків різної статі /Клімас Л.А., Сарафинюк П.В., Кириченко І.М., Белік Н.В., Гудзевич Л.С., Антонець Т.І., Арашина О.П., Борейко Т.І., Власенко М.В., Василик В.С., Поліщук І.В., Чайка Г.В., Хмель Л.Л., Шапаренко Є.Г. //Biomedical and Biosocial anthropology.- 2003.- №1.- С.15-22. (Здобувач приймав участь у зборі матеріалу, аналізі спеціальної літератури, статистичній обробці матеріалу, описанні отриманих результатів та підготовці матеріалу до друку).

8. Прогнозування ризику виникнення алергічних ринітів в залежності від особливостей дерматогліфіки та деяких еритроцитарних антигенів крові у міських підлітків різної статі методом покрокового дискримінантного аналізу /І.В.Гунас, Т.І.Антонець, І.В.Сергета, Л.А.Клімас //Biomedical and Biosocial anthropology.- 2004.- №2.- С.134-138. (Здобувачем особисто зібраний матеріал, проаналізована спеціальна література, самостійно проведена математична обробка матеріалу, зроблені узагальнення стосовно прогнозу виникнення алергічних ринітів у підлітків, підготовлено до друку матеріал).

9. Особливості дерматогліфічних показників у міських здорових осіб чоловічої та жіночої статі підліткового й юнацького віку /Сарафинюк Л.А., Прокопенко С.В., Клімас Л.А., Сарафинюк П.В., Кириченко І.М., Белік Н.В., Гудзевич Л.С., Є.В.Максименко, Арашина О.П., Антонець Т.І., Власенко М.В., Борейко Т.І., Якубовська Є.Ф., Ясько В.В., Чайка Г.В., Поліщук І.В., Беляєв Е.В., Камінська Н.А., Безрукова Н.Ю., Василик В.С., Лукіна Н.Ю., Зорич Д.Б., Хмель Л.Л., Шапаренко Є.Г. //Biomedical and Biosocial anthropology.- 2004.- №2.- С.76. (Здобувач приймав участь у зборі матеріалу, аналізі спеціальної літератури, статистичній обробці матеріалу і описанні отриманих результатів стосовно підлітків та підготовці матеріалу до друку).

10. Особливості антропометричних і соматотипологічних показників у міських здорових осіб чоловічої та жіночої статі підліткового й юнацького віку /Сарафинюк Л.А., Прокопенко С.В., Клімас Л.А., Сарафинюк П.В., Кириченко І.М., Белік Н.В., Гудзевич Л.С., Арашина О.П., Антонець Т.І., Власенко М.В., Борейко Т.І., Якубовська Є.Ф., Ясько В.В., Чайка Г.В., Поліщук І.В., Беляєв Е.В., Камінська Н.А., Безрукова Н.Ю., Василик В.С., Лукіна Н.Ю., Зорич Д.Б., Хмель Л.Л., Шапаренко Є.Г., Богачук О.П. //Вісник морфології.- 2004.- Том. 10, №1.- С.52-53. (Здобувач приймав участь у зборі матеріалу, аналізі спеціальної літератури, статистичній обробці матеріалу і описанні отриманих результатів стосовно підлітків та підготовці матеріалу до друку).