Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Прохорова Юлія Володимирівна. Антикризове фінансове управління підприємством : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Прохорова Ю.В. Антикризове фінансове управління підприємством. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Європейський університет, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено комплексу питань, пов’язаних з узагальненням та подальшим розвитком теоретико-методичних підходів, а також розробленням практичних рекомендацій щодо антикризового фінансового управління підприємством в умовах сучасної економіки.

В роботі визначено сутність поняття «антикризове фінансове управляння», узагальнено існуючи підходи стосовно формування наукової концепції антикризового фінансового управління. Зроблено аналіз існуючих методів і моделей прогнозування банкрутства, обґрунтовано необхідність проведення діагностики наявності фінансової кризи на підприємствах машинобудування, розроблено інтегровану модель визначення виду (криза ліквідності, фінансової стійкості, ділової активності, прибутковості) та ступеня фінансової кризи. Запропоновано методичний підхід ідентифікації та розпізнавання фінансово-господарського стану підприємств щодо наявності певного виду фінансової кризи; удосконалено комплексну систему діагностування в антикризовому фінансовому управлінні на основі ії кількісної та якісної складової; проведено дослідження щодо удосконалення методичного підходу процесу розробки концепції антикризового фінансового управління.

Основні результати дослідження були застосовані у практичній діяльності підприємств машинобудування.

У загальному вигляді одержані результати дисертаційного дослідження в сукупності вирішили важливі науково-практичні завдання, а саме: розроблення теоретичних, методичних підходів та практичних засад щодо антикризового фінансового управління підприємствами машинобудівної галузі в умовах складного та несприятливого зовнішнього середовища. Розроблено інтегровану модель визначення видів фінансової кризи та модель управлінського рішення віднесення підприємств до конкретної групи, відповідно до виявленого виду кризи. На підставі отриманих у дослідженні результатів зроблено такі висновки:

1. Проаналізовано визначення, які представлені у сучасній науковій літературі, згідно з вітчизняними та іноземними вченими-економістами, щодо антикризового фінансового управління. На підставі проведеного аналізу літературних джерел, автором доведено необхідність корегування наявних понять. Антикризове фінансове управління підприємством являє собою комплекс постійно діючих, взаємообумовлених та взаємопов’язаних складових управлінського процесу, спрямованих на запобігання, попередження та подолання фінансових криз або усунення їх негативних наслідків для підприємства за допомогою використання існуючого потенціалу менеджменту. Проведене автором дослідження дало змогу зробити висновки про те, що антикризове фінансове управління повинно бути невід’ємною складовою управління сучасним підприємством і являти собою систему заходів, спрямованих не тільки на вихід підприємства з фінансової кризи, але й на запобігання її настання.

2. Таким чином, проведене дослідження процесу визначення фінансової кризи як об’єкту впливу на функціонування антикризового фінансового управління підприємством дозволило автору визначити її найбільш важливі характеристики: це процес, який протікає протягом якогось періоду часу, та має початок і кінець; економічний процес, що відображає не тільки закономірності настання, але й можливості виходу з фінансової кризи; може виникати протягом всіх стадій життєвого циклу підприємства (життєвий цикл підприємства складається з фаз спаду і підйому, що чергуються, між якими розташовуються кризові «ями»); носить циклічний характер; основною формою прояву є порушення фінансової стійкості підприємства; може призводити до руйнування підприємства (становить найбільшу загрозу функціонуванню підприємства) або виникнення нової кризи; може призводити до оновлення фінансової системи, фінансового оздоровлення підприємства. Якщо розуміти фінансову кризу таким чином, можна констатувати ту обставину, що небезпека кризи існує завжди та її необхідно передбачати та прогнозувати за рахунок впровадження на підприємстві постійно діючого антикризового фінансового управління.

3. Доведено, що одночасно відреагувати на появу сигналів фінансової кризи та використати механізми захисту від неї можливо, якщо процес антикризового фінансового управління передбачатиме постійну діагностику фінансового стану підприємства. Таким чином, діагностика є важливою складовою антикризового фінансового управління підприємством і повинна здійснюватися до появи певних ознак фінансової кризи, що надають можливість обґрунтувати заходи, необхідні для недопущення виникнення фінансової кризи або подолання вже існуючої; оцінити масштаб та ступень кризи; оцінити можливості підприємства щодо встановлення фінансової стійкості та прогнозування його подальшого розвитку.

4. Розроблені комплексні аналітичні оцінки масштабів кризового фінансового розвитку підприємства інтегрують результати діагностики всіх кризових факторів фінансового середовища його функціонування. Проведення такої оцінки дозволяє: чітко ідентифікувати основні особливості кризового фінансового стану підприємства в розрізі окремих домінантних сфер; виявити всі проблемні зони у фінансовому розвитку підприємства та системі управління його фінансовою діяльністю; об'єктивно оцінити здатність підприємства до нейтралізації фінансової кризи за рахунок внутрішніх можливостей.

5. Запропонована методика прогнозування ймовірності банкрутства підприємства в майбутньому періоді суттєво залежить від його стану на певний момент часу. Перевагами даного методу є швидкість отримання результатів прогнозу, врахування галузевої специфіки діяльності підприємства, оцінка ймовірності не тільки банкрутства, але й стану тимчасової неплатоспроможності й платоспроможності. Методика прогнозування ймовірності банкрутства складається з таких етапів: визначення множини станів підприємства; розрахунок основної матриці перехідних ймовірностей на основі отриманих оцінок станів підприємства за ряд періодів; визначення поточного фінансового стану підприємства; розрахунок прогнозованої матриці перехідних ймовірностей; економічна інтерпретація отриманих результатів.

6. Проведений автором аналіз існуючих методів і моделей діагностики кризового стану підприємств дав змогу констатувати факт, що відмінності в зовнішніх чинниках вітчизняних і зарубіжних підприємств, які впливають на їх функціонування, а отже, на фінансові показники, використані іноземними фахівцями при розробці моделей вірогідності настання банкрутства підприємства, спотворюють імовірнісні оцінки у вітчизняних умовах. При значних перевагах даних моделей слід зазначити, що розроблені моделі прогнозування банкрутства побудовані на основі вивчення поведінки підприємств в умовах західного розвитку економіки, що не відповідає умовам економічного розвитку України. Побудова багатофакторних моделей для української економіки досі залишається проблемною, по-перше, через необ’єктивні дані стосовно статистики банкрутств; по-друге, через відсутність обліку багатьох факторів, що впливають на фінансову стійкість підприємств; по-третє, із-за нестабільності і недосконалості нормативної-законодавчої бази банкрутства українських підприємств.

7. Розроблено інтегровану модель визначення видів фінансової кризи за допомогою багатофакторного кореляційно-регресійного аналізу відображає вплив кожного виду кризи на інтегральну оцінку фінансового стану підприємства, що підтверджує необхідність впровадження заходів антикризового фінансового управління в залежності від виявленого виду кризи.

8. Для ідентифікації та розпізнавання підприємств відносно наявності певного виду фінансової кризи використовувались методи в рамках теорії розпізнавання образів, які будуються на основі кластерного та дискримінантного аналізу, що дозволило поділити сукупність підприємств на окремі групи, відповідно виявленому виду кризи, а також розробити управлінські заходи щодо усунення негативних тенденцій.

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Прохорова Ю.В. Принципи організації процесу антикризового фінансового управління // Вісник ХНУ ім. В.Н. Каразіна. : Проблеми стійкого соціально-економічного розвитку України – 2006. – № 730. – С. 219 – 223.

2. Прохорова Ю.В. Фази розвитку фінансової кризи як об’єктивна передумова застосування системи антикризового фінансового управління // Управління розвитком. – 2006. – №7 (спецвипуск). – С.128 –130. (Видано за результатами Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні проблеми управління економічними процесами промислових підприємств» (м. Харків , Вид. ХНЕУ, 2006))

3. Прохорова Ю.В. Антикризове фінансове управління підприємств: теоретичні підходи в сучасних економічних умовах // Вісник економіки транспорту і промисловості (збірник науково-практичних статей). – 2006. – № 15-16. – С. 100 – 103.

4. Прохорова Ю.В. Визначення ймовірності банкрутства за допомогою середньозваженої ціни капіталу // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України (збірник наукових праць). – 2007. – № 21. – Суми: УАБС НБУ, 2007. - С. 145 – 149.

5. Прохорова Ю.В. Антикризовий моніторинг як один із основних методів антикризового фінансового управління підприємством // Галицький економічний вісник. – 2008. – № 1 (16). – Тернопіль, С. 42 – 48.

6. Ареф’єва О.В., Прохорова Ю.В. Діагностика ймовірності банкрутства за допомогою ідентифікації підприємств машинобудівної галузі в залежності від видів фінансової кризи // Вісник економіки транспорту і промисловості (збірник науково-практичних статей). – 2008 .- № 21.-С. 76 – 81.

7. Прохорова Ю.В. Анализ современных методов и моделей диагностики кризисных состояний предприятий машиностроения // Бизнес-Информ. – 2008. - №2 – С..52 - 57.

8. Арефьева Е.В., Прохорова Ю.В. Методика определения видов финансового кризиса на предприятиях машиностроения // Бизнес-Информ. – 2008. - №8 – С.61 - 65 .

інших виданнях:

9. Прохорова Ю.В. Комплексна система диагностики у антикризовому фінансовому управлінні підприємством // Материалы IV Международной научно-практической конференции «Теория и практика экономики и предпринимательства» .- Алушта, 10-12 мая 2007г. – Симферополь, 2007. – С.209-210.

10. Прохорова Ю.В. Антикризове фінансове управління підприємством як економічна система // Тези доповідей і виступів IX міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених «Фінансовий і банківський менеджмент: досвід та проблеми» / Заг.ред. д.е.н., проф. Єгоров П.В., - 21-22 листопада 2007р, - Донецьк 2007. – ТОВ «Юговосток ЛТД», 2007. -. С.114-116.

11. Прохорова Ю.В. Інформаційне забезпечення антикризового фінансового управління // Тези доповідей і повідомлень XIII Міжнародної науково-практичної конференції «Інформаційні технології в економіці, менеджменті та бізнесі. Проблеми науки, практики і освіти», - 22-23 листопада, – Київ, 2007 р. – : Вид-во Європейського університету, 2007. – С. 31-33.

12. Прохорова Ю.В. Кризисные факторы внутренней и внешней финансовой среды функционирования предприятия // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції «Фінансові ринки та інститути» 7-8 грудня 2007р.- Харків: ВД «Інжек», 2007.-Т.1.- С. 167-171.

13. Прохорова Ю.В. Стратегічні та тактичні аспекти формування антикризового фінансового управління підприємством // Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми та перспективи розвитку підприємництва» 14-15 грудня 2007р.- Харків: ХНАДУ, 2007.-Ч.1.- С. 166-168.