Тельнова Г.В. Антикризове управління машинобудівним підприємством. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2006.
Розроблено модель визначення “ранніх сигналів” кризи, яка може бути легко змінена з урахуванням сфери діяльності, масштабів виробництва, етапу життєвого циклу та інших факторів будь-якого окремого підприємства.
Обґрунтовано шляхи подолання кризи у відповідності з існуючими можливостями підприємства, заходи щодо ліквідації негативних тенденцій, що приведе показники фінансового стану підприємств у відповідність з нормативними обмеженнями, дозволить залучити більшу кількість інвесторів, розширити виробництво, отримати додатковий прибуток. Практичність запропонованого методу антикризового (докризового) управління полягає в тім, що керівник будь-якого підприємства або підрозділу має можливість самостійно підбирати необхідні і реально здійсненні заходи, а оптимальні обсяги зміни структури майна буде розраховувати прикладна програма. У результаті спростовується фінансове планування на підприємстві, а всі фінансові операції стають економічно і математично обґрунтовані.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення важливої народно-господарської задачі підвищення ефективності антикризового управління на основі формування та реалізації програми передкризової підготовки підприємства.
Результати проведеного дослідження дозволили зробити наступні висновки:
Визначення антикризового управління як управління в умовах кризи та виходом підприємства із кризового стану зумовило уточнення та розширення економічного трактування антикризового управління, а саме приділенням уваги передкризовій підготовці, недопущенню виникнення кризи.
Дослідження життєвого циклу підприємства дало змогу виявити виникнення кризи на кожному його етапі. Таким чином, виявлена необхідність застосування антикризової програми не тільки в період спаду виробництва та прибутків, а раніше, під час виведення товару на ринок, нарощування обсягів збуту та ін. Запропонована у роботі антикризова програма дозволяє уникнути глибокої кризи, ліквідувати її у першій фазі.
Проведений у роботі аналіз основних існуючих підходів до оцінки фінансового стану підприємства та ймовірності виникнення банкрутства виявив необхідність створення вітчизняної методики, адаптованої до галузевих особливостей того чи іншого підприємства. Запропонована методика інтегрує найважливіші показники фінансового стану, які дозволяють виявити перші ознаки кризи, а не тільки факт банкрутства.
Аналіз вітчизняної законодавчої бази банкрутства та санації показав, що нове законодавство більш досконале, ніж прийнятий закон у 1992 р., але все ж і воно має свої недоліки, яких слід позбавлятися найближчим часом.
Аналіз факторів виникнення кризової ситуації показує, що більшість внутрішніх факторів є наслідком впливу зовнішніх, тобто очевидний взаємозв'язок внутрішніх і зовнішніх факторів, які не можна розглядати ізольовано один від одного. В результаті, явною стає необхідність мінімізувати вплив зовнішніх факторів кризи. Оптимізація податкової, кредитної і фінансової політики держави, політична стабільність приведуть до виходу багатьох підприємств із «тіні», у керівників і персоналу підприємств з'явиться впевненість в обґрунтованості цін на ринку сировини і матеріалів, послуг, а, отже, буде можливим правильно спрогнозувати маркетингову політику, що спричинить збільшення доходу від реалізації.
Розроблена система передкризової підготовки та раннього реагування на перші ознаки кризи, заснована на використанні фінансових показників, граничні значення яких адаптовані до вітчизняних умов та галузевих особливостей, дозволяє підприємствам забезпечити своєчасну реакцію на наслідки негативних тенденцій та запобігти виникненню глибокої системної кризи та банкрутства. Запропоновані заходи профілактичної роботи, тобто передкризової підготовки підприємства, є найбільш легко здійсненими, а в результаті показники фінансового стану підприємств прийдуть у відповідність з нормативними обмеженнями, що дозволить залучити більше інвесторів, розширити виробництво, отримати додатковий прибуток.
Одержані результати дослідження можуть бути використані в управлінні вітчизняними підприємствами. Практичність запропонованого методу антикризового (передкризового) управління полягає в тому, що керівник будь-якого підприємства або підрозділу має можливість самостійно підбирати необхідні і реально здійсненні заходи, а оптимальні обсяги зміни структури майна буде розраховувати прикладна програма. В результаті спроститься фінансове планування на підприємстві, а всі фінансові операції будуть економічно і математично обґрунтовані.
Публікації автора:
Наукові статті у фахових виданнях
Милявская Э.П., Тельнова А.В. Разработка методики определения несостоятельности предприятия // Вісник Технологічного університету Поділля.- Хмельницький, 1999. – Ч.2.–С. 57-59.
Особистий внесок здобувача: розроблена система показників фінансового стану та її розв’язання за допомогою програмних додатків ПК.
Тельнова А.В. Антикризисная программа и ее роль на современном отечественном предприятии // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць.- Дніпропетровськ: ДНУ. - 2002.- Вип. 134. -С.174-178.
Тельнова Г.В. Вітчизняна законодавча база банкрутства підприємств // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Зб. наук. праць.- Луцьк: “Надстир'я”, 2004. - №1-2.- С. 344-350.
Тельнова Г.В. Життєвий цикл підприємства і роль антикризового управління на кожному його етапі // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб.науч.тр. /НАН Украины.Ин-т экономики пром-сти.-Донецк, 2004.-Т.3.-С.113-117.
Булеев И.П., Тельнова А.В. К вопросу о сущности дефиниций „антикризисное управление” // Економіка промисловості. – Донецьк, 2005. - №5.- С. 60-63.
Особистий внесок здобувача: аналіз існуючих визначень антикризового управління та обґрунтування авторської дефініції.
Матеріали науково-практичних конференцій
Тельнова А.В. Санация и банкротство как методы антикризисного управления предприятием // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень 2004”. Том 48. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 34-36.
Тельнова А.В. Анализ причин возникновения кризисных ситуаций на современном предприятии // Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій: Збірник матеріалів ІІ Всеукраінської науково-практичної конференції вчених, викладачів та практичних працівників. – Вінниця: “Ландо ЛТД”, 2004.- С.345-351.
Наукові статті в інших виданнях
Милявская Э.П., Тельнова А.В. Предкризисная подготовка на современном предприятии // Проблемы технологии управления экономики. - Краматорск, 1999. – Ч. 1. - С.31-32.
Особистий внесок здобувача: обґрунтування необхідності застосування передкризової підготовки на підприємстві та механізм її реалізації.