Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Остапенко Ольга Миколаївна. Антикризове управління сільськогосподарськими виробничими кооперативами : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Остапенко О.М. Антикризове управління сільськогосподарськими виробничими кооперативами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Луганський національний аграрний університет, Луганськ, 2008.

Дисертація присвячена питанням формування антикризової політики сільськогосподарськими виробничими кооперативами. Обґрунтовано сутність понять криза підприємства та антикризове управління. Проведено оцінку загрози кризи і ймовірності банкрутства сільськогосподарських виробничих кооперативів шляхом застосуванням існуючих моделей. Визначено основні складові детермінанти антикризового управління, які у своїй сукупності повинні забезпечити вихід з кризового стану сільськогосподарські виробничі кооперативи, а саме: необхідно забезпечити формування ефективної системи менеджменту через створення асоціації кооперативів та виділення в ній групи кризового управління, здійснювати постійну оцінку ризиків кооперативів та удосконалювати планування.

  1. В Україні більшість сільськогосподарських підприємств мають кризовий або передкризовий економічний стан. За таких умов підприємствам необхідно забезпечувати стабільність фінансової діяльності. Останнє досягається через проведення ефективної антикризової політики сільськогосподарських виробничих кооперативів.

2. Визначено, що криза підприємства - це такий економічно нестабільний стан соціально – економічної системи (організації), який загрожує припиненню її діяльності через неспроможність підприємства здійснювати забезпечення операційної діяльності фінансовими ресурсами (в першу чергу власними коштами).

3. Встановлено, що основною умовою забезпечення стабільного функціонування економіки більшості сільськогосподарських підприємств, і, зокрема, сільськогосподарських виробничих кооперативів є проведення ефективної антикризової політики на основі формування концепції антикризового менеджменту з урахуванням особливостей підприємства та кризи, яка притаманна йому.

4. Антикризове управління – це певним чином організований вид менеджменту, який націлений на запобігання та подолання ознак кризового стану підприємства протягом всього його життєвого циклу за допомогою добре налагоджених економічних, нормативно – правових, методологічних механізмів.

5. Сформовано систему показників-індикаторів, які мають забезпечити виявлення того чи іншого виду кризи, і які представлені двома напрямами: показники попередньої оцінки (порівняння темпів зростання прибутку та виручки від реалізації продукції, власного капіталу та активів підприємства) та показники фундаментального аналізу (фінансової стабільності; ліквідності; ділової активності та показники оцінки потоку коштів).

6. Доведено доцільність створення асоціації кооперативів, як форми поширення кооперації, та виділення в ній групи кризового управління. При цьому, діяльність групи повинна поширюватися на всі кооперативи асоціації а за необхідності, направлятися на окремий об’єкт управління з метою стабілізації його фінансового стану, і яка повинна стати невід’ємним елементом організаційної структури асоціації.

7. Запропоновано з метою технічної реалізації оперативного менеджменту кооперативу і отримання максимального ефекту від реформування, використовувати інтегровану автоматизовану систему управління, яка об'єднує всі функціональні системи управління в єдину систему — менеджмент підприємства. При цьому, ми рекомендуємо застосовувати програму Microsoft Exсel, яка є універсальною та найбільш пристосованою для постановки та рішення багатьох задач, зокрема завдань по автоматизації процесу оцінки фінансового стану підприємства. Процес здійснення даних розрахунків одразу дає інформацію про: факторний аналіз чистого доходу; аналіз відносних показників ліквідності та платоспроможності, аналіз оборотності активів та іншу інформацію.

8. Рекомендовано для дотримання норм ефективного використання ресурсів в сільськогосподарських виробничих кооперативах з метою підвищення ефективності їх розвитку застосовувати систему внутрішньогосподарського планування на базі лінійного програмування, що дозволить отримати оптимальні рішення планово-економічних завдань.

9. Для оцінки ризиків діяльності сільськогосподарських виробничих кооперативів необхідно використовувати кластерний аналіз та метод оцінки доцільності затрат, що ґрунтуються на моніторингу фінансового стану, який проводять у виробничому кооперативі за будь-яких умов.

Публікації автора:

  1. Остапенко О.М. Сутність та особливості управління підприємствами в умовах кризи // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 6. – С. 226-229.

2. Остапенко О.М. Служби контролінгу та антикризового управління в сільськогосподарських виробничих кооперативах // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – № 4 – С.175-178.

3. Остапенко О.М. Оцінка економічних ризиків сільськогосподарських виробничих кооперативів // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – № 3 – С. 163-166.

4. Остапенко О.М. Кризи та їх класифікація на підприємстві // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Аграрний форум - 2006". – Суми: СНАУ, № 3-4 (20-21), 2006. – С. 210-214.

5. Остапенко О.М. Економічні механізми виявлення кризових явищ на підприємствах // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції “Соціально-економічні перспективи розвитку України”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т. І. – С. 51-54.

6. Остапенко О.М. Проблеми розвитку сільськогосподарських виробничих кооперативів в Україні // Міжнародна наукова конференція молодих науковців “Наука і вища освіта”. – Запоріжжя, 2007.– Ч.1. – С.86-87.

7. Остапенко О.М. Асоціація кооперативів як перспективна форма поширення кооперації в Україні // Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції “Научное пространство Европы” – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2008. – С. 6-8.

8. Макаренко П.М., Остапенко О.М. Оптимальне поєднання галузей в сільськогосподарських виробничих кооперативах за допомогою використання економіко-математичного програмування // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 232: В 5 т. – Т. ІV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 858- 868.