Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


Сорокоумова Людмила Костянтинівна. Антимікробна активність та біологічна дія нових антисептичних препаратів четвертинного амонію : дис... канд. мед. наук: 03.00.07 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2007. — 187арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 159-187.



Анотація до роботи:

Сорокоумова Л.К. Антимікробна активність та біологічна дія нових антисептичних препаратів четвертинного амонію. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія. Інститут мікробіології та імунології
ім. І.І.Мечникова АМН України. – Харків, 2007.

Дисертація присвячена мікробіологічному дослідженню та експериментальному обґрунтуванню застосування нових антисептичних препаратів декаметоксину в поєднанні з гентаміцином, офтадеку, аурісану, ціделону. Наведено результати дослідження чутливості бактерій до антибіотиків, швидкості формування резистентності госпітальних ізолятів стафілококу та ешерихій до лікарських антисептичних препаратів. Визначено вплив концентрацій водневих іонів; різного мікробного навантаження на антимікробні властивості лікарських антимікробних препаратів.

Проведено експериментальне обґрунтування дії антисептичних препаратів на адгезивну здатність стафілококів. Вивчено вплив протимікробних препаратів на гістологічну структуру тканин органа зору, печінки, серця, нирок тварин. Отримані результати досліджень вказують на гарну перспективу застосування нових лікарських антисептичних препаратів для лікування, профілактики гнійно-запальних захворювань.

В дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і вирішення наукового завдання щодо дослідження антимікробних властивостей лікарських антисептичних препаратів офтадеку, аурісану, отосану, ціделону, норфлокса-цину, декаметоксину в поєднанні з гентаміцином. Досліджено особливості формування резистентності до лікарських антимікробних засобів клінічних штамів стафілококу, ешерихій. Вивчено вплив на адгезію збудників щодо антисептичних препаратів офтадеку, ціделону, аурісану, декаметоксину в поєднанні з гентаміцином, та структуру тканин ока, серця, печінки, нирок.

  1. Виділені від хворих штами стафілококу зберігають високу чутливість до гентаміцину (83,5%), цефаліксину (74,1%), цефаклору (60%), кліндаміцину (57,6%), цефалотіну (57,6%), офлоксацину (57,6%),. Штами ешерихій високочутливі до гентаміцину (93%), цефалотіну (75%), цефаліксину (72,2%), офлоксацину (66,6%), цефаклору (59,7%), азлоциліну (59,7%), цефуроксиму (50%), кліндаміцину (50%), ципрофлоксацину (44,4%).

  2. Антисептичні препарати проявляють високу антимікробну активність до музейних та клінічних штамів стафілококу, ешерихій, клебсієл, кандид. Так на клінічні штами стафілококу офтадек діє бактерицидно у межах 3,12-6,25 мкг/мл, ціделон 4,8-19,5 мкг/мл, норфлоксацин 11,7-23,4 мкг/мл, аурісан 3,9-4,8 мкг/мл, отосан 3,9-7,8 мкг/мл, ріносепт 3,12-6,25 мкг/мл. Найвищу антимікробну активність на музейні та клінічні штами стафілококу проявляє декаметоксин у поєднанні з гентаміцином в концентрації 0,39-6,25 мкг/мл відповідно.

  3. Антимікробна активність антисептичного препарату офтадеку зменшилась щодо музейних тест-штамів стафілококу при зміні рН середовища до 8,0. В присутності декаметоксину в поєднанні з гентаміцином антимікробна активність препарату була стабільною щодо всіх досліджуваних нами бактерій.

Вивчення активності препарату офтадеку при мікробному навантаженні 103, 106 та 109 КУО/мл характеризує зниженням антимікробної дії в цілому у 2 рази для досліджуваних штамів бактерій. При дослідженні декаметоксину в поєднанні з гентаміцином при різному мікробному навантаженні, активність препарату не змінювалась по відношенню до всіх тест-мікроорганізмів.

  1. Тенденція високої чутливості зберігалась щодо клінічних штамів ешерихій. Офтадек діє бактерицидно у межах 6,25-12,5 мкг/мл, ціделон 19,5-39,0 мкг/мл, норфлоксацин 5,8-11,7 мкг/мл, аурісан 15,6-31,2 мкг/мл, отосан 15,6-31,2 мкг/мл. Ріносепт 6,25-12,5 мкг/мл. Найвищу антимікробну активність на музейні та клінічні штами ешерихій проявляє декаметоксин у поєднанні з гентаміцином у концентрації 0,39-3,12 мкг/мл відповідно; ціделон – 39,0 мкг/мл.

  2. В присутності антисептичних препаратів, що містять декаметоксин повільно формується резистентність у стафілококу та кишкової палички. Найменша кратність по відношенню до вихідної концентрації, яка дорівнює 4, проявляється в присутності декаметоксину в поєднанні з гентаміцином. В присутності офтадеку, ціделону резистентність збільшилась у 16 раз для стафілококу, у 8 раз для ешерихій; аурісану – в 8 раз для обох видів мікроорганізмів.

  3. Антисептичні препарати офтадек, ціделон, аурісан, декаметоксин в поєднанні з гентаміцином проявляють антиадгезивну активність на стафілокок та кишкову паличку. Найактивніше на процес адгезії впливає декаметоксин в поєднанні з гентаміцином. В присутності даного препарату адгезується 13,1 % клітин музейного і 21,9% клінічного штамів стафілококу.

Активно антисептичні препарати впливають на адгезивність ешерихій. Найактивнішим препаратом, що впливав на явище адгезії є декаметоксин у поєднанні з гентаміцином. В його присутності адгезується 16,2% клітин музейного та 19,4% клінічного штамів ешерихій.

  1. Антисептичні препарати офтадек, ціделон, норфлоксацин протягом тривалого використання не змінюють морфологічну структуру органу зору, внутрішніх паренхіматозних органів. Левоміцетин призводить до гіперплазії слизових залоз кон’юнктиви, розпушення власної речовини рогівки набряковою рідиною.

Практичні рекомендації.

  1. Антисептичний лікарський препарат аурісан зареєстровано в державному реєстрі лікарських засобів МОЗ України під № П 06.02/04974 від 9.11.2005 р і рекомендовано до медичного застосування і промислового виробництва в Україні.

  2. Лікарський антисептичний препарат офтадек зареєстровано в державному реєстрі лікарських засобів МОЗ України під № П.06.02/04780 від 09.11.2005 р і рекомендовано до медичного застосування і промислового виробництва в Україні.

  3. Лікарський антисептичний препарат ріносепт зареєстровано в державному реєстрі лікарських засобів МОЗ України під № UА/39.43/01/01 від 09.11.2005р і рекомендовано до медичного застосування і промислового виробництва в Україні.

Публікації автора:

1. Характеристика біологічних властивостей та чутливості до антимікробних засобів збудників гнійно-запальних захворювань / Прокопчук З.М., Мруг Ф.І., Дзісь Н.П., Сорокоумова Л.К. // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2002. - Т.6, №2. – С. 342 – 344 (Сорокоумова Л.К. вивчила чутливість клінічних штамів бактерій до препарату декаметоксину).

2. Дослідження антисептичних вушних крапель “аурисан” / Заболотний Д.І., Палій В.Г., Барило А.О., Чеснокова А.О., Сорокоумова Л.К., Ковальчук В.П. // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2004. - № 2. – С. 83 – 84. (Сорокоумова Л.К. вивчила чутливість виділених штамів мікроорганізмів від хворих на гострий середній отит).

3. Сорокоумова Л.К., Шевчук Н.М. Антимікробні властивості антисептичних крапель // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2004. - Т.8, № 2. – С. 469 – 471. (Л.К.Сорокоумова вивчила антимікробні властивості антисептичних препаратів ріносепту, аурисану, отосану щодо клінічних штамів стафілококу).

4. Сорокоумова Л.К. Вплив складу допоміжних речовин на антибакте-ріальну активність антисептичних крапель // Biomedical and Biosocial Anthropology. - 2005.- № 4.- С. 43-45.

5. Сорокоумова Л.К. Вивчення чутливості та формування резистентності бактерій у присутності антисептичних крапель // Вісник морфології. - 2005.- Т. 11, №2. - С. 247-249.

6. Сорокоумова Л.К., Крижановська А.В., Свєтлєйший Р.А. Дослідження впливу антисептичних препаратів на макроорганізм в процесі їх тривалого застосування // Biomedical and Biosocial Anthropology. - 2006. - № 1. - С. 105-107. (Л.К.Сорокоумова провела експериментальне дослідження властивостей антисептичних крапель офтадеку та левоміцетину на структуру тканин органу зору тварин).

7. Крижановська А.В., Сорокоумова Л.К. Вивчення антисептичних розчинів як профілактичних і лікувальних засобів // Анали Мечниківського інституту. – 2003. - № 4-5. – С. 141. (Л.К.Сорокоумова дослідила антимікробну активність поєднаного використання декаметоксину з поліглюкіном при експериментальному кон’юнктивіті).

8. Сорокоумова Л.К. Дослідження властивостей антисептичних препаратів аурисану, офтадеку, отосану // Матеріали дев’ятої університетської (ХХХІХ вузівської) науково-практичної конференції молодих учених та фахівців (22 травня 2003 р.). - Вінниця, 2003. – С. 11 – 12.

9. Kryzhanovska A., Sorokoumova L. The investigation of effectiveness of ophtalmological antimicrobial solution // Microorganisms in pathogenesis and their drug resistance: International Weigl Conference (September 11-14, 2003).- Lviv, 2003. - Р.120. (Сорокоумова Л.К. дослідила хіміотерапевтичну дію декаметоксину при експериментальному стафілококовому кон’юнктивіті у кролів).

10. Procopchuk Z., Sorokoumova L. The Speed of resistansce formation of microorganisms to antiseptics // Microorganisms in pathogenesis and their drug resistance: International Weigl Conference (September 11-14, 2003). - Lviv, 2003.- Р.119. (Сорокоумова Л.К. провела дослідження по вивченню формування резистентності штамів S. aureus, E.coli, C.albicans до декаметоксину).

11. Ковальчук В.П., Сорокоумова Л.К., Крижановська А.В. Дезінфекто-логічні проблеми в процесі використання контактних лінз // Матеріали науково-практичної конференції інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя.- Київ, 2003. – С. 315-316. (Л.К.Сорокоумова вивчила дезінфікуючу активність розчинів декаметоксину для контактних лінз).

12. Антагоністична активність анаеробної мікрофлори екологічної ніші верхніх дихальних шляхів / Бабіч Є.М., Сорокоумова Л.К., Калініченко С.В., Руденко С.С., Казмірчук В.В. // Пробіотики – ХХІ століття. Біологія. Медицина. Практика: Матеріали науково-практичної конференції (20-22 травня 2004 р.).- Тернопіль, 2004. – С. 11. (Л.К.Сорокоумова провела визначення чутливості клінічних штамів мікроорганізмів, виділених від хворих з поверхні слизової дихальних шляхів).

13. Палій В.Г., Сорокоумова Л.К. Вивчення антимікробної активності очних антисептичних крапель // Матеріали ХІV з’їзду мікробіологів, епіде-міологів та паразитологів. - Київ, 2004. – С.26. (Л.К.Сорокоумова визначила антимікробну активність 40 клінічних штамів мікроорганізмів до препарату дексалону).

14. Палій В.Г., Сорокоумова Л.К. Вивчення антимікробної активності антисептичних крапель // Матеріали VІІІ університетської (ХХХХІ вузівської) науково-практичної конференції молодих вчених та фахівців (20 травня 2004р.). - Вінниця, 2004. – С. 19. (Сорокоумова Л.К. вивчила чутливість 37 клінічних штамів бактерій до ціделону).

15. Палій В.Г., Сорокоумова Л.К. Вивчення антимікробної активності вушних антисептичних крапель // Матеріали Х з’їзду Товариства мікробіологів України (15-17 вересня 2004 р.). – Одеса, 2004. – С. 152. (Сорокоумова Л.К. дослідила антимікробні властивості ріносепту на 40 музейних штамах стафілококів, E.coli, C.albicans)

16. Сорокоумова Л.К. Порівняльна характеристика антисептичних лікарських препаратів // Матеріали ХІ університетської (ХХХХІ вузівської) науково-практичної конференції молодих вчених та фахівців (18 травня 2005р.). - Вінниця, 2005. – С. 73 – 74.

17. Бойко В.М., Сорокоумова Л.К. Дія протимікробних препаратів на адгезивний процес у стафілококів // Матеріали до ІІ Міжвузівської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених. – Вінниця, 2005. – С. 20 – 22. (Л.К.Сорокоумова вивчала адгезивні властивості мікроорганізмів в присутності декаметоксину в поєднанні з фторхінолонами).

18. Палій В.Г., Крижановська А.В., Сорокоумова Л.К. Дослідження анти-септичних очних крапель декаметоксину // Нове в офтальмології: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 130-річчю з дня народження акад. В.П. Філатова (13 травня 2005 р.). – Одеса, 2005. – С. 270–271. (Сорокоумова Л.К. провела визначення чутливості бактерій до антисептичних препаратів декаметоксину палідеку).

19. Сорокоумова Л.К. Морфологічні зміни в зоровому аналізаторі, допоміжному апараті при застосуванні багатокомпонентних очних крапель // Матеріали ХІІ Університетської (ХХХХІІ вузівської) науково-практичної конференції молодих вчених та фахівців. – Вінниця, 2006. - С. 43-44.

20. Сорокоумова Л.К., Крижановська А.В. Дослідження властивостей протимікробних очних крапель // Матеріали ХІ з’їзду офтальмологів України (16 – 19 травня 2006р.). - Одеса, 2006. - С. 110-111. (Сорокоумова Л.К. визначила вплив антисептичних крапель ціделону та норфлоксацину на структуру тканин органу зору кролів).