Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Скуратовська Тетяна Анатоліївна. Аргументація в американському судовому дискурсі (на матеріалі справ за участю суду присяжних): Дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2002. - 196арк. - Бібліогр.: арк.174-193.



Анотація до роботи:

Скуратовська Т.А. Аргументація в американському судовому дискурсі (на матеріалі справ за участю суду присяжних). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.04 – германські мови. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2002.

Дослідження присвячене вивченню аргументації в американському судовому процесі за участю суду присяжних. Аналізується вплив численних позалінгвальних факторів на відбір мовних засобів аргументації. Встановлюється співвідношення між логічними та емоційними компонентами аргументації, досліджуються критерії достовірності та істинності в аргументації, реалізація максим аргументації в судовому дискурсі.

У дисертації доводиться, що саме завдяки впливу позалінгвальних факторів аргументація на суді присяжних має нераціональний характер. Здійснюється аналіз основних аргументів в американському судовому дискурсі, визначаються особливості їх вербалізації. Досліджується мовна реалізація найбільш поширених тактик та прийомів аргументації в суді. Увагу приділено дослідженню риторичних засобів аргументації.

На основі аналізу американського СД як різновиду аргументативного дискурсу визначено такі його характерні ознаки:

специфічна та жорстко фіксована соціально-рольова конфігурація, яка виступає дискурсоутворювальним фактором;

відчутний вплив позалінгвальних чинників, що мають суб’єктивний характер і зумовлені особливостями правової системи;

переважне використання аргументів, що мають нераціональну природу;

розробленість та активне використання тактик та прийомів, риторичних засобів, покликаних здійснювати вплив на емоції та почуття присяжних.

На А в СД впливають численні позалінгвальні фактори, що зумовлюють відбір мовних засобів А. Відстоюючи свою позицію і нав’язуючи власну думку присяжним, адвокати навмисно занижують свою комунікативну компетенцію, свідомо уникаючи в своєму мовленні ускладнених логічних, лексичних і синтаксичних конструкцій. Вибір засобів А регламентується доцільністю вживання тих чи інших форм, одиниць з урахуванням психологічних, емоційних, соціокультурних, моральних, етичних та інших чинників.

Ситуація судочинства за участю суду присяжних створює специфічні умови для переважного недотримання максим А в СД, що надає аргументаторові можливість здійснити вплив на присяжних, тобто виконати своє основне завдання.

Логічні аргументи не є основними під час А на суді присяжних. Здійснений аналіз показав, що для А в американському СД характерним є використання переважно нераціональних з погляду логіки аргументів, що мають на меті вплинути на емоційну сферу адресата. Найбільш поширеними з них є апеляція до почуттів, апеляція до цінностей, апеляція до здорового глузду та аргумент до смерті.

В американському СД застосовуються здебільшого дві тактичні моделі мовленнєвої поведінки адвокатів сторін: тактика зняття протиріч та відкладальна тактика, що передують безпосередній А. Під час А бажаного судового вироку можливе застосування двох тактик мовленнєвого впливу: прямих та непрямих, що відповідно прямим або непрямим чином репрезентують комунікативну мету повідомлення.

Аналіз матеріалів допитів у судах США дав підстави поділити тактичні прийоми допиту на прийоми емоційного впливу та прийоми логічного впливу, а також запропонувати власну класифікацію аргументативних прийомів: прийом “А свідченнями допитуваного, або силогізм без висновку силогізму” та прийом “А запитаннями”, які мають переважно логічний характер. Прийоми встановлення та підтримання психологічного контакту з допитуваним, що мають на меті вплинути на емоції та почуття допитуваного і одночасно присяжних, включають прийоми заохочення, втішання, посилання на позитивні якості та авторитет, а також прийом порівняння адвоката і свідка.

При А в СД широко використовуються риторичні прийоми, що мають паралогічну природу – синтаксичний, лексичний, та синонімічний повтори, риторичне запитання та питально-відповідний хід.

Проведене нами дослідження є першою спробою комплексного підходу до проблеми А в СД. Подальший аналіз усної А в юридичному дискурсі взагалі і в СД зокрема видається необхідним для розвитку положень лінгвістичної теорії А, розширення знань про мовні засоби А, поглиблення уявлень про дискурс як канал реалізації аргументативних зусиль у практичних сферах людської діяльності. Поглиблене дослідження усної А в умовах судочинства матиме практичне значення для професійного навчання адвокатів.

Публікації автора:

  1. Синтаксичний повтор як засіб аргументації в юридичному дискурсі // Мовні і концептуальні картини світу: Збірник наук. праць. – К.: КНУ ім. Тараса Шевченка, 2000. – С. 328–339.

  2. Аргументація в юридичному дискурсі: тактики та прийоми // Мовні і концептуальні картини світу: Збірник наук. праць. – К.: КНУ ім. Тараса Шевченка, 2001. – № 5. – С. 205–210.

  3. Лексичний повтор в юридичному дискурсі (на матеріалі промов у судах США) // Науковий вісник Чернівецького університету. Серія “Германська філологія”. – Чернівці, 2001. – Вип. 115.– С. 112–117.

  4. Використання синонімів в судових промовах: прагма-риторичні аспекти (на матеріалі англійської мови) // Вісник Запорізького державного університету. Філологічні науки. – Запоріжжя, 2001. – №4. – С.114–117.

  5. Прямі та непрямі тактики мовленнєвого впливу при аргументації бажаного судового вироку // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Комунікативні та когнітивні проблеми дискурсу. – Харків, 2001. – № 537. – С. 99–103.