Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Археологія


Спіцина Лариса Анатоліївна. Археологічні культури пізнього енеоліту - ранньої бронзи Дніпро-Донського межиріччя (за матеріалами поселень): Дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / НАН України; Інститут археології. - К., 2002. - 294арк. - Бібліогр.: арк. 165-185.



Анотація до роботи:

Спіцина Л.А. Археологічні культури пізнього енеоліту-ранньої бронзи Дніпро-Донського межиріччя (за матеріалами поселень)- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.04. – археологія. – Інститут археології НАН України Київ, 2002.

В роботі наведено повну характеристику поселень зазначеного регіону, враховуючи останні надходження. Аналіз керамічного комплексу, а також поховальних пам‘яток дозволяє у межах півдня Лісостепової смуги та у Степовій смузі України виділити два синхронних явища. У Лівобережній Україні – це пам‘ятки Рєпінської культури, котрі поширені й далі на схід – до Поволжя. У Нижній Наддніпрянщині та далі на захід (до Південного Бугу) у цей час побутували носії Рогачицької культури, що полишили середній шар Михайлівки, Нижній Рогачик і інші пам‘ятки. Назву останньої дано згідно існуючого поняття “рогачицький тип пам‘яток”(О.Г.Шапошникова, В.М.Даниленко) та через наявність Нижньомихайлівської культури. Ці два масиви різняться матеріальним комплексом, поховальним обрядом та генезою.

Матеріальні свідчення життєдіяльності степових спільнот зазвичай розглядають в межах двох понять – пізньоенеолітичне населення, репрезентоване різними групами, головним чином, поховань, і ранньоямне, представлене двома локальними групами, що тяжіють до середнього шару Михайлівки та Рєпіна. Таке термінологічне означення, яке передбачає послідовність цих явищ – енеоліт і рання бронза (Давньоямна культура), видається нам не логічним, оскільки вони, у всякому разі сьогодні, постають синхронними. І пізньоенеолітичні пам‘ятки, і ранньоямні зараз датуються одним часом – періодом Трипілля С II.

Орієнтуючись на побутові пам‘ятки, особливості їхнього керамічного комплексу, поширення схожих форм посуду у похованнях та тризнах, ми схильні виокремлювати в колі найпізніших енеолітичних та ранньобронзових пам‘яток дві археологічні культури.

Одна з них, Рогачицька, охоплює Правобережний Степ і Нижню Наддніпрянщину до Степового Криму включно. Її керамічний комплекс, з одного боку, суттєво різниться від посуду, поширеного у синхронних побутових і поховальних пам‘ятках Лівобережної України та далі на схід, з іншого – від кераміки пізнішої Ямної культури.

Носії Рєпінської культури займали простори на схід від Дніпра – Сіверсько-Донецький регіон та Північно-Західне Надозів‘я та далі на схід. Це добре фіксується за матеріалами поселень і поховальними пам‘ятками, які відмічають завдяки виявленій у них кераміці зону поширення цієї культури.

У виділенні нових етнокультурних масивів – Рогачицької й Рєпінської культур - ми спиралися на здобутки вітчизняної археології. Воно постає, на наш погляд логічним завершенням спостережень і міркувань, висловлених багатьма дослідниками. Ці культури вимагають, безумовно, пильнішої уваги, особливо з боку вияву всього накопиченого масиву поховань. Останній, виходячи з теми нашої роботи, залучено доволі обмежено – лише для обґрунтування зазначених культур. Проте, можливо, що завдяки курганній стратиграфії у майбутньому стане можливим хоч якоюсь мірою хронологічно – у межах Трипілля С II – відокремити деякі культури від інших цього ж часу. Це вимагає уваги до кожного енеолітичного кургану, співставлення стратиграфічних колонок курганів, що можливо, надасть змоги чіткіше простежити тенденції у зміні поховального обряду. Певні сподівання можна покласти й на абсолютні методи датування.

Список публікацій за темою дисертаційної роботи:

Статті в фахових виданнях, затверджених ВАК України

  1. Поселення рєпінської культури на Сході України // Археологія. - 1999. - № 1. - С.60-64.

  2. Керамика позднеэнеолитических погребений степной Украины и ее аналогии в материалах поселений // Старожитності Північного Надчорномор‘я та Криму. – Запоріжжя: ЗГУ, 1999 (у співавторстві з Н.С. Котовою). - С.22-32.

  3. Проблема систематики пам‘яток пізнього енеоліту-ранньої бронзи // Археологія. - 2001. - № 4. - С. 96-106.

  4. Кераміка середнього шару поселення Михайлівка // Сучасні проблеми археології. - Київ, 2002. - С. 223-225.

Статті в інших фахових виданнях

  1. Северскодонецкий ареал Репинской культуры // Древности Северского Донца. - Луганск: Шлях, 2000. - С.57-76.

    Кремневый комплекс среднего слоя поселения Михайловка //Древности Северского Донца. – Луганск: Шлях, 2001. - С. 69-76.

    Тези та матеріали конференцій

    1. Поселення Рєпінської культури // Доба бронзи Доно-Донецького регіону (матеріали 5-го Українсько-Російського польового археологічного семінару). - Капітаново, 1999. – С. 42-43.

    2. Позднеэнеолитические памятники пивихинского типа Среднего Поднепровья // Ад неалітызацыі да пачтку эпохі бронзы. Культурныя змены у міжрэччы Одры і Дняпра паміж VI і II тыс. до н. э. Міжнародны сімпозіум - Брэст, 2000. - С. 38.