Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Лібрик Олег Миколайович. Артеріальна гіпертензія у метеозалежних хворих: перебіг, діагностика та лікування : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2003.



Анотація до роботи:

Лібрик О.М. Артеріальна гіпертензія у метеозалежних хворих: перебіг, діагностика та лікування. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 - внутрішні хвороби. - Івано-Франківська державна медична академія, Івано-Франківськ, 2003.

Аналізу піддано клініку у 170 хворих на АГ, показники ДМАТ і клініки 390 хворих, дані анкетування 2333 жителів Івано-Франківської області, результати клініки і ДМАТ 61 здорової особи. Мета - розробка діагностичних та лікувальних підходів у веденні хворих на АГ на основі вивчення клініко-патогенетичних особливостей гіпертензивного синдрому та його ускладнень з врахуванням біотропного впливу клімато-метеорологічних умов; методи: клінічні, інструментальні, біохімічні, анкетування.; новизна: вперше проведена оцінка впливу різних клімато-метеорологічних умов на функціональний стан серцево-судинної системи, регуляцію АТ, показники перекисного окиснення ліпідів та антиоксидантного захисту, оцінено антигіпертензивну активність препаратів першої лінії та можливість оптимізації їхньої дії за різних типів погоди; результати: клімато-метеорологічні умови спричиняють у метеозалежних осіб дестабілізацію АГ, неоднорідність біотропного впливу залежить від географічного регіону проживання, віку та статті, інших факторів ризику. Розроблено клініко-діагностичний алгоритм, який дозволяє диференційовано оцінювати біотропний вплив клімато-метеорологічних умов на перебіг АГ, ризик виникнення її ускладнень, обгрунтовано застосування у метеозалежних осіб за несприятливих типів погоди підвищених доз антигіпертензивних препаратів або застосування поряд з ними препарату антиоксидантної дії – кверцетину. Результати дослідження впроваджені в учбовий процес і практичну медицину; галузь – медицина.

1. У дисертаційній роботі подано теоретичне узагальнення і практичне вирішення наукової задачі, яка полягає у вивченні впливу клімато-метеорологічних умов на патогенетичні ланки розвитку, перебігу та прогресування артеріальної гіпертензії, що дало можливість розробити нові диференційні клініко-діагностичні підходи та удосконалити тактику антигіпертензивної терапії у хворих на артеріальну гіпертензію з врахуванням клімато-метеорологічного чинника.

2. Біотропний вплив несприятливих клімато-метеорологічних умов (2-го і 3-го медико-метеорологічних типів погоди) у хворих на артеріальну гіпертензію проявляється вираженим зростанням абсолютних середньодобових значень систолічного і діастолічного артеріального тиску, зміною добових профілів та варіабельності артеріального тиску упродовж доби. За умов їх виникнення знижується толерантність до фізичних навантажень, поглиблюється дисфункція лівого шлуночка серця, порушення периферійного кровоплину та реології крові, активуються процеси перекисного окиснення ліпідів, прогресують клінічні прояви захворювання.

3. Серед хворих на артеріальну гіпертензію – жителів Прикарпаття відсоток метеочутливих хворих складає 85,3%. Вираженість і поширеність біотропного впливу клімато-метеорологічних умов залежить від клімато-географічного регіону проживання і є найвищими серед жителів Гуцульської верховини, Бистрицько-Тлумацької височини, м. Калуша та м. Івано-Франківська.

4. Поширеність біотропного впливу клімато-метеорологічних умов зустрічається частіше у жінок, зростає з віком і при поєднанні з іншими факторами ризику артеріальної гіпертензії. Несприятливі клімато-метеорологічні умови слід вважати факторами ризику розвитку ускладнень артеріальної гіпертензії: гострої лівошлуночкової недостатності, раптової смерті, інсульту, застійної серцевої недостатності, гострого коронарного синдрому.

5. Біотропний вплив клімато-метеорологічних чинників у хворих на артеріальну гіпертензію є неоднорідним і його можна розділити на: метеотропну реакцію, що супроводжується суб’єктивними ознаками і клініко-функціональними змінами, які не змінюють перебіг захворювання; синдром „метеозалежності”, при якому ті чи інші метеорологічні фактори провокують розвиток дестабілізації артеріальної гіпертензії, підвищують ризик виникнення її ускладнень; „метеозалежну форму”, при якій клімато-метеорологічний фактор є визначальним у перебігу артеріальної гіпертензії; відсутність реакції на метеорологічні фактори, тобто за умов виникнення несприятливих типів погоди жодних скарг і яких-небудь змін клінічних, функціональних і лабораторних параметрів у хворих немає.

6. Властивість антигіпертензивного засобу утримувати „оптимальні” рівні артеріального тиску за умов виникнення несприятливих клімато-метеорологічних умов у метеозалежних хворих знижується. Антигіпертензивні препарати першої лінії, за здатністю утримувати оптимальні рівні артеріального тиску у метеозалежних хворих, можна розмістити наступним чином: атенолол, бетаксолол, ірбесартан, еналаприл, амлодипін, метопролол, каптоприл, ніфедіпін.

7. Підвищення антигіпертензивної ефективності атенололу і еналаприлу в лікуванні метеозалежних хворих на артеріальну гіпертензію, за несприятливих клімато-метеорологічних умов, досягається збільшенням дози ліку з одночасним проведенням організаційно-оздоровчих заходів.

8. Використання кверцетину у поєднанні з антигіпертензивними засобами дозволяє за несприятливих клімато-метеорологічних умов позитивно вплинути на каскад регуляторних механізмів артеріального тиску і попередити розвиток дестабілізації артеріальної гіпертензії.

9. Врахування впливу клімато-метеорологічних умов на перебіг захворювання та обгрунтована цим своєчасна корекція антигіпертензивного лікування, яка ефективна у 60,8% хворих, є вагомим чинником вторинної профілактики у хворих на артеріальну гіпертензію. З цією метою доцільно використовувати розроблений на основі дослідження алгоритм.

Публікації автора:

1. Лібрик О.М., Середюк Н.М., Вакалюк І.П. Клімато-метеорологічне обгрунтування необхідності районування артеріальної гіпертензії на Прикарпатті // Галицький лікарський вісник. - 2002. - Т.9, №1. - С. 7-11. (Здобувачем проведено збір матеріалу, проаналізовані отримані дані та підготовлені до друку; Співавторами професорами Середюком Н.М. та Вакалюком І.П. відкореговані висновки).

2. Лібрик О.М., Вакалюк І.П. Динаміка систолічного артеріального тиску при застосуванні антигіпертензивних засобів у хворих на артеріальну гіпертензію із синдромом метеозалежності // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. - № 7, 2/1. – С. 531-532. (Здобувачу належить збір клінічного матеріалу, аналіз та оформлення отриманих результатів. Співавтору професору Вакалюку І.П. належить кінцева корекція висновків).

3. Лібрик О.М. Добові закономірності коливань AT та ЧСС залежно від клімато-метеорологічних умов (за даними 24-годинного моніторування) // Буковинський медичний вісник. - 2002. - Т. 6, № 3-4. - С. 52-55.

4. Нейко Є.М., Лібрик О.М., Середюк Н.М., Вакалюк І.П., Якимчук В.М., Волинський А.І., Барила Г.Г. Клініко-діагностичні атрибути синдрому метеозалежності та метеозалежної форми артеріальної гіпертензії // Галицький лікарський вісник. - 2003. - №1. - С. 6-9. (Здобувачем здійснено збір матеріалу та аналіз отриманих даних. Співавтори професори Нейко Є.М., Середюк Н.М. і Вакалюк І.П. відкорегували висновки; співавтори Якимчук В.М., Волинський А.І., Барила Г.Г. допомагали в проведенні анкетування).

5. Лібрик О.М. Медико-метеорологічні характеристики добових профілів артеріального тиску в умовах міста Івано-Франківська // Матеріали 67 конференції студентського наукового товариства. - Івано-Франківськ. - 1998. - С. 41.

6. Libryk O.M. Climatic and meteorological regularities of the indices of 24 hours monitoring of arterial blood pressure in patients with essential hypertension // Materials of the 4-th International Medical Students’ Congress. - Katowice: Silesian University School of Medicine of Poland. - 1998. - Р. 103.

7. Середюк Н.М., Вакалюк І.П., Барила Г.Г., Лібрик О.М. Медико-метеорологічні паралелі при артеріальній гіпертензії за даними цілодобового моніторингу артеріального тиску в умовах м. Івано-Франківська // “Проблеми екології та медицини”, матеріали Української республіканської науково-практичної конференції “Актуальні питання клінічної медицини та екології”. - Полтава. - 1998. - Т. 2, №3-4. - С. 71. (Здобувачем проведено збір матеріалу та його аналіз, виведення висновків. Співавтору професору Середюку Н.М. належить ідея роботи; професором Вакалюком І.П. та Барилою Г.Г. здійснено наведення паралелей з типами погоди).

8. Лібрик О.М. Реалізація гіпотензивної дії антигіпертензивних препаратів у метеозалежних хворих на артеріальну гіпертензію // Матеріали 68 студентської наукової конференції. - Івано-Франківськ. - 1999. - С. 59.

9. Libryk O.M., Gamorak I.I. Antihypertensive effects of antihypertensive drugs depending on meteorological conditions // Materials of the 5-th International Medical Students’ and Young Doctors’ Congress. - Katowice: Silesian University School of Medicine of Poland. - 2000. - Р. 24. (Здобувачем здійснена оцінка антигіпертензивного лікування за різних типів погоди, зроблені висновки та переклад на англійську. Співавтором Гамораком І.І. виконано оформлення роботи).

10. Лібрик О.М. Оцінка феномену метеозалежності та клінічна ефективність антигіпертензивної терапії за даними добового моніторування артеріального тиску у хворих на артеріальну гіпертензію - Матеріали третьої Республіканської науково-практичної конференції на тему: "Досягнення, проблеми і перспективи розвитку кардіології та пульмонології на рубежі століть". - Вінниця. - 2000. - С. 50-51.

11. Лібрик О.М., Вакалюк І.П.., Купновицька І.Г., Бензар Р.М. Ефективний контроль АТ у хворих з метеозалежною формою АГ - важливий предиктор у профілактиці серцево-судинних ускладнень // "Українські медичні вісті", Матеріали VI з’їзду Всеукраїнського лікарського товариства. - 2001. - Т.4, № 1. - С. 62. (Здобувачем зібраний матеріал та проведено його аналіз. Співавтору Бензару Р.М. належить ідея роботи; професорами Вакалюком І.П. і Купновицькою І.Г. виконана кінцева корекція висновків).

12. Середюк Н.М., Лібрик О.М., Вакалюк І.П. Особливості антигіпертензивної дії ліків у хворих з метеозалежною формою артеріальної гіпертензії // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції "Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов". - Харків. - 2002. - С. 181-182. (Здобувачем проведений збір матеріалу, оцінена ефективність ліків та підготовлені матеріали до друку. Співавторам професорам Вакалюку І.П. і Середюку Н.М. належить підсумування роботи).

13. Лібрик О.М. Ризик розвитку серцево-судинних катастроф та їх зв’язок з біотропним впливом клімато-метеорологічних умов у хворих на артеріальну гіпертензію // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених із міжнародною участю “Кардіальний, церебральний та периферійний атеросклероз. Актуальні питання діагностики та лікування”. – Івано-Франківськ. - 2003. - С. 23-25.