Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна анатомія


Якіна Олена Олександрівна. Асиметрія гемостазу в парних органах у людей та тварин : Дис... канд. наук: 14.03.02 - 2005.



Анотація до роботи:

Якіна О.О. Асиметрія гемостазу в парних органах у людей та тварин.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.03. – нормальна фізіологія. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 2005.

Дисертація присвячена вивченню розподілу речовин, які впливають на гемостаз у парних органах (півкулях головного мозку, легенях, нирках, стегнових м’язах) людей та різних видів тварин (курей, щурів, морських свинок, котів, кролів) і визначення їхнього значення в регуляції згортання крові та фібринолізу в симетричних ділянках кровообігу (яремні, ниркові та стегнові вени) у тварин (котів) у фізіологічних умовах. Проведенні дослідження свідчать про те, що речовини, які впливають на гемостаз (прокоагулянти й фібринолітичні компоненти) у тканинах парних органів справа та зліва, мають різну активність. На підставі отриманих даних з урахуванням індивідуальних особливостей гемокоагуляційних і фібринолітичних властивостей тканин головного мозку, легень, нирок і стегнових м’язів, ми розділили людей та всіх тварин на дві підгрупи. Першу склали тварини та люди з переважанням прокоагулянтних та фібринолітичних властивостей зліва, другу – справа. У роботі було показано, що асиметрія гемостазу в симетричних органах властива людям і різним видам тварин, тобто є загальнобіологічним явищем. Доведено, що ступінь цих розбіжностей у різних тварин неоднаковий. Наприклад, тканини мозку мали високу тромбопластичну активність у щурів, котів, кролів та людей і високу фібринолітичну активність - у щурів, морських свинок і котів. Тканини нирок теж мають високі прокоагулянтні та фібринолітичні властивості у щурів, морських свинок, котів та кролів. Аналогічні результати були отримані в тканинах легень та стегнових м‘язів. Виявлено, що в одних тварин та людей вони переважають в органах, розміщених зліва, в інших - справа.

Доведено, що кров, яка відтікає від парних (симетричних) органів, справа та зліва має різні прокоагулянтні та фібринолітичні властивості, що залежить від рівня активності цих речовин в органах відповідного боку.

Дисертація містить теоретичні узагальнення і нове розв’язання наукового завдання, яке полягає в установленні особливостей розподілу речовин, що впливають на гемостаз і фібриноліз у симетричних (парних) органах (півкулях мозку, легенях, нирках, стегнових м’язах) різних тварин (курей, щурів, морських свинок, кролів, котів) і людей, та доведеня, їхньої асиметричності, а також можливості виділення їх у кровообіг у фізіологічних умовах.

  1. Тканини мозку тварин та людей мають різні прокоагулянтні та фібринолітичні властивості: найбільш висока прокоагулянтна активність у котів, кролів, щурів та людей; високі фібринолітичні властивості в мозку щурів, морських свинок та котів. Прокоагулянтна й фібринолітична активність тканин мозку тварин і людей суттєво відрізнялися справа та зліва.

  2. Тканини легень тварин і людей містять прокоагулянти, антикоагулянти, активатори й інгібітори фібринолізу: в курей, щурів, котів, кролів у легенях переважали прокоагулянти; у морських свинок - антикоагулянти; у людей високий рівень прокоагулянтів і антикоагулянтів; фібринолітична активність легень виявилася найвищою у морських свинок та котів, далі йдуть щури та кролі. Прокоагулянтні й фібринолітично активні сполуки тканин легень у більшості тварин (за винятком кролів) і людей суттєво відрізнялися справа та зліва.

  3. Високі прокоагулянтні властивості мають нирки щурів, морських свинок, котів, кролів та людей; фібриноліз найбільше виражений у тканинах нирок щурів, котів, морських свинок, кролів; у морських свинок та людей високий рівень антитромбінів у нирках. У нирках тварин та людей речовини, що впливають на гемостаз і фібриноліз, мають різну активність справа та зліва.

  4. М’язи різних тварин мають неоднакову прокоагулянтну та фібринолітичну активність. Найвища прокоагулянтна активність у котів, морських свинок і щурів; фібринолітичні властивості найбільше виражені в морських свинок та кролів. У всіх тварин м’язи правої й лівої кінцівок відрізнялися активністю прокоагулянтів і фібринолітичних компонентів.

  5. Кров із симетричних ділянок (справа та зліва) різних регіонів кровообігу (яремних, ниркових, стегнових вен) має різну згортальну й фібринолітичну активність, яка значною мірою обумовлена особливостями тканинної ланки парних органів.

  6. У частини тварин (від 56% до 64,3%) показники гемостазу й фібринолізу були вищими в тканинах і крові справа, а в інших (від 35,7% до 44%) – зліва.

  7. Отримані дані можуть бути використані в наукових дослідженнях для моделювання експериментальних патологічних станів у парних органах справа або зліва, а також у клінічній практиці для оцінки показників згортання крові, отриманої з правої або лівої кінцівки.

Публікації автора:

1. Ткач О.О.* Асиметрія гемокоагуляційних і фібринолітичних властивостей в парних органах у щурів // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії.- 2002.-Т.2, №1.-С.33-35.

2. Міщенко І.В., Гришко Ю.М., Коковська О.В., Міщенко В.П., Ткач О.О., Ткаченко О.В. Асиметрія прокоагулянтних та фібринолітичних компонентів в парних скелетних м’язах у щурів в нормі та при гострій ішемії головного мозку справа та зліва // Проблеми екології та медицини.-2002.-Т.6, №3-4.- С.6-9. Здобувач особисто дослідила фібринолітичні властивості скелетних м’язів щурів у нормі.

3. Міщенко В.П., Гришко Ю.М., Коковська О.В., Міщенко І.В., Ткач О.О., Ткаченко О.В. Асиметрія прокоагулянтних та фібринолітичних властивостей півкуль головного мозку в нормі і при гострій ішемії справа та зліва // Вісник проблем біології та медицини.- 2002.-№4.- С.62-67. Здобувач дослідила прокоагулянтні властивості півкуль головного мозку справа та зліва в нормі.

* тепер Якіна О.О.

4. Міщенко В.П., Єрьоміна О.Л., Міщенко І.В., Коковська О.В., Ткач О.О., Ткаченко О.В. Роль м’язів у реакціях згортання крові, яка відтікає від кінцівок (особливості справа та зліва) // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія.- 2003.- №2 (22).- С.32-37. Здобувач вивчила залежності характеру згортання крові, що відтікає по стегнових венах, від прокоагулянтних та фібринолітичних властивостей стегнових м’язів у фізіологічних умовах.

5. Ткач О.О., Ткаченко О.В., Міщенко В.П., Гришко Ю.М., Міщенко І.В., Коковська О.В. Особливості гемокоагуляційних властивостей парних скелетних м’язів та півкуль головного мозку в нормі та при порушенні мозкового кровообігу // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія.- 2003.- №3 (23).- С. 15-20. Здобувач вивчила гемокоагуляційну активність півкуль головного мозку та стегнових м’язів у реакціях згортання крові в нормі.

6. Ткач О.О. Асиметрія гемостатичних функцій симетричних органів // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії.- 2003.- Т. 3, № 1(5).- С. 21-23.

7. Ткач О.О., Міщенко В.П., Міщенко І.В., Коковська О.В., Ткаченко О.В., Гришко Ю.М. Еферентна роль парних органів (півкуль мозку, м’язів кінцівок) у регуляції згортання крові // Буковинський медичний вісник.- 2003.-Т.7, №1-2.- С.145-147. Здобувач дослідила вплив парних органів на показники згортання крові.

8. Коковська О.В., Міщенко В.П., Гришко Ю.М., Міщенко І.В., Ткач О.О., Ткаченко О.В. Прокоагулянтні й фібринолітичні властивості тканин головного мозку в нормі та при хронічній його ішемії справа та зліва // Медицина сьогодні і завтра.- 2003.-№4.- С.22-26. Здобувач дослідила прокоагулянтні та фібринолітичні властивості тканин головного мозку в нормі.

9. Мищенко В.П., Коковская О.В., Мищенко И.В., Ткач Е.А., Ткаченко Е.В. Асимметрия крови и ее свертывания в симметричных участках системы кровообращения у людей и животных // Кровообіг та гемостаз.- 2004.- №1.- С. 73-77. Здобувач дослідила особливості згортання крові в симетричних ділянках системи кровообігу у тварин.

10. Ткач О.О. Особливості згортання крові, що відтікає від правої та лівої нирки // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії.- 2004.- Т.4, Вип. 1 (7).- С. 24-27.

11. Ткач О.О. Вплив гомогенатів, отриманих із симетричних органів людей і тварин, на показники згортання крові та фібринолізу //Проблеми екології та медицини.- 2004.- Т.8, №1-2.- С. 3-7.

12. Мищенко В.П., Гришко Ю.В., Коковська О.В., Мищенко И.В., Ткач Е.А., Ткаченко Е.В. Дипольность биополя, кровь и ее свертывание // Материалы IV Международного конгресса «Эниология XXI века».- Одесса, 9-14 сентября 2002.- С. 158-161. Здобувач вивчала прокоагулянтні властивості гомогенатів півкуль головного мозку, легень, нирок та стегнових м’язів.

13. Ткач Е.А. Асимметрия гемостатических свойств тканей симметричных органов у животных // Тези доповідей ІІІ Міжнародної медичної конференції студентів та молодих учених “Медицина – здоров’я ХХІ сторіччя”, Дніпропетровськ, 26-28 вересня 2002.- С.23.

14. Гришко О.М., Коковська О.В., Островська Т.І., Ткач О.О., Таряник К.А. Тканинна ланка системи гемостазу та її асиметрія в нормі та при гострому порушенні мозкового кровообігу // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих учених “Актуальні проблеми клінічної, експериментальної та профілактичної медицини”.- Донецьк, 2002.-С.112.Здобувач дослідила прокоагулянтні та фібринолітичні властивості півкуль головного мозку в нормі.

15. Ткаченко Е.В., Мищенко В.П., Мищенко И.В., Коковская О.В., Ткач Е.А., Гришко Ю.Н. “Правый” и “левый” тип реакций свертывания крови // Материалы Первой Всеросийской научной конференции “Клиническая гемостазиология и гемореология в сердечно-сосудистой хирургии”.- Москва, 5-6 февраля 2003.- С.157. Здобувач дослідила прокоагулянтну і фібринолітичну властивість крові, отриманої із стегнових вен та артерій.

16. Ткаченко Е.В., Коковская О.В., Мищенко В.П., Мищенко И.В., Ткач Е.А. Асимметрия крови и ее свертывание в норме и при остром нарушении мозгового кровообращения // Матеріали І Української конференції з міжнародною участю „Тромбози в клінічній практиці: профілактика, діагностика, лікування”. – К., 27-28 травня 2004.- С. 206-208. Здобувач вивчила прокоагулянті властивості півкуль головного мозку справа та зліва в нормі.

17. Гришко Ю.М., Коковская О.В., Мищенко В.П., Мищенко И.В., Ткач Е.А., Ткаченко Е.В., Торяник Е.А. От асимметрии в центральной нервной системе к асимметрии в гемостазе // Тези доповідей науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 175-річчю з дня народження І.М. Сєченова.- Одеса, 13-14 вересня 2004.- С.53-56. Здобувач дослідила прокоагулянтні та фібринолітичні властивості півкуль головного мозку у різних тварин та людей.