Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Єременко Денис Володимирович. Аудит агропромислових підприємств: методологія та організація : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Єременко Д.В. Аудит агропромислових підприємств: методологія та організація. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН. – Київ, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню теоретико-методологічних, організаційних та практичних проблем аудиту агропромислових підприємств.

Узагальнено та уточнено теоретичні положення аудиту агропромислових підприємств. Запропоновано шляхи удосконалення методики аудиторського обслуговування агропромислових підприємств, в умовах використання сучасних інформаційних технологій, організаційні підходи до реалізації галузевого напряму у регулюванні аудиторської діяльності, комплекс заходів і пропозицій для вдосконалення системи контролю якості аудиторських послуг. Розроблено організаційні підходи до сприяння розвитку аудиторського обслуговування агропромислових підприємств засобами кредитування аудиторських перевірок на пільгових умовах

Основні положення, запропоновані в дисертації, дозволять вдосконалити нормативну базу з регулювання аудиторської діяльності, зробити аудиторські послуги доступними для підприємств аграрного сектору економіки, підняти якість аудиторського обслуговування, здійснювати системне планування та документування аудиторських перевірок.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та сформульовано науково обґрунтовані пропозиції щодо вдосконалення організації і методики аудиторського обслуговування агропромислових підприємств. Висновки за результатами проведених досліджень зводяться до наступного.

1. Аналіз економічної літератури з питань сутності аудиту в аспекті його історичного розвитку дав можливість визначити, що причинами виникнення, становлення і розвитку аудиту, з точки зору загальних законів пізнання, стали процеси розподілу і зіткнення інтересів, які характеризують закон боротьби протилежностей.

2. На основі узагальнення визначень поняття “аудит” та дослідження видів аудиту в процесі їх розвитку, уточнено визначення поняття “аудит” та класифікацію видів аудиту виходячи із їх мети і завдань. Авторське визначення поняття “аудит” має наступний зміст: аудит – це форма економічного контролю, що базується на перевірці інформації про діяльність суб'єктів господарювання незалежною компетентною особою з метою висловлення об'єктивної думки щодо відповідності фінансових звітів фактичному фінансово-майновому стану та існуючим нормативним критеріям, що відображають вид і характер підприємницької діяльності.

3. Дослідження теоретичних основ організації аудиту у взаємозв'язку із особливостями діяльності агропромислових підприємств дозволило: уточнити поняття “організація аудиторської діяльності” та “організація аудиту, як процесу”; визначити особливості і завдання організації аудиту агропромислових підприємств.

4. На основі вивчення нормативного регулювання і практики аудиторського обслуговування агропромислових підприємств розроблено та обґрунтовано організаційні напрями взаємодії Аудиторської палати України із професійними громадськими організаціями аудиторів, суть яких полягає у визначенні та нормативному закріпленні вимог до таких організацій, порядку їх акредитації та делегування своїх членів до АПУ. Через реалізацію розроблених напрямів забезпечуватиметься і галузева складова в організації та регулюванні аудиторської діяльності.

5. Оцінка сучасного стану аудиторського обслуговування агропромислових підприємств методом зустрічного анкетування замовників і виконавців аудиторських послуг, дозволила визначити причини повільного розвитку цього сектору ринку, які полягають в недосконалому нормативному регулюванні обов’язковості проведення аудиту фінансової звітності та забезпеченні формування системи контролю якості.

6. Дослідження сучасного стану організації та методики аудиторської перевірки агропромислових підприємств Запорізької області дало можливість визначити доцільність поглиблення та обґрунтування галузевої складової організаційно-методичних аспектів аудиту та розробити загальні підходи до формування програми аудиту за стадіями виробничого процесу підприємства. Така побудова програми аудиту вимагає відійти від формального підходу до перевірки бухгалтерських рахунків та здійснити перевірку фінансово-господарської діяльності за стадіями, ув’язати її результати із результатами діяльності, відображеними у фінансовій звітності.

7. Запропоновано комплекс заходів і пропозицій щодо вдосконалення системи контролю якості аудиторських послуг на усіх трьох рівнях регулювання аудиторської діяльності: на законодавчо-нормативному, нормативно-методичному та внутрішньому. Зокрема: розкрито поняття системи контролю якості аудиторських послуг, визначено її мету та принципи; вдосконалено організаційні та нормативні підходи щодо формування вимог до професійної компетенції аудиторів та вимог до забезпечення контролю виконання нормативних і етичних норм; розроблено рекомендації щодо вдосконалення положень з оприлюднення фінансової звітності та вимог до публікації висновків аудитора; вдосконалено організаційні підходи до формування реєстру аудиторів і аудиторських фірм та склад їх інформації; розроблено структурну модель системи управління якістю аудиторських послуг в аудиторських фірмах та організаційні підходи до її впровадження.

8. Обґрунтовано організаційно-методичні підходи до попередньої оцінки системи внутрішнього контролю агропромислового підприємства на основі виділення і аналізу системи бухгалтерського обліку, як складової системи управління підприємства. В межах таких підходів розроблено тест оцінки облікової політики, який дасть загальне уявлення про стан організації і методики бухгалтерського обліку клієнта.

9. На основі узагальнення особливостей методики аудиту в умовах комп’ютерної обробки даних (КОД) розроблено методику оцінки умов функціонування КОД на підприємстві, що перевіряється, розкрито можливості різних програмних продуктів для визначення аудиторського ризику. Це дозволить забезпечити дотримання нормативних вимог до масштабів та документування аудиту на стадії планування і попереднього вивчення діяльності клієнта із мінімальними затратами часу.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Єременко Д.В. Розвиток аудиту: класифікаційний аспект // АгроІнком.- 2005. - № 5-6. – С. 97-101.

  2. Єременко Д.В. Аудиторські ризики при використання комп'ютерних технологій // АгроІнком.- 2006. - № 1. – С. 96-98.

  3. Єременко Д.В. Напрями удосконалення організації аудиту в АПВ (документування екологічного аудиту) // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця. – Випуск 28. – 2006. – С. 162-168.

  4. Дудка К.П., Єременко Д.В. Вдосконалення системи контролю якості аудиторських послуг в Україні // Збірник наукових праць. Випуск 219. В 3 т. Том І – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – 276 с.- С.45-53. (автором особисто обґрунтовано необхідність створення концепції єдиної системи контролю якості аудиторських послуг в Україні та запропонована їх структура)

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

  1. Єременко Д.В. Особливості аудиту в умовах електронної обробки даних // Збірник тез та виступів на міжнародній науково-практичній конференції “Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи”. Частина І / за ре. П.Т. Саблука, М.Я. Дем’яненка, В.М. Жука. – К.:ІАЕ, 2003. – С.134-137.

  2. Єременко Д.В. Особливості становлення національного аудиту // Вісник степу. Науковий збірник. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2005. – 152 с. – С. 53 – 54.

  3. Єременко Д.В. Розвиток аудиторського обслуговування підприємств АПК на основі пільгового кредитування перевірок // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи. ІІ Міжнародна наук.-практ. конф.: Зб. тез та виступів – К.: ННЦ ІАЕ, 2006. – С.223-225.