Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Пономаренко Оксана Григорівна. Аудиторська діяльність в аграрному секторі АПК : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2007.



Анотація до роботи:

Пономаренко О.Г. Аудиторська діяльність в аграрному секторі АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний науковий центр „Інститут аграрної еконо-міки” Української академії аграрних наук, Київ, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню організації і методики аудиторської діяльності в аграрному секторі економіки з метою побудови ефективної системи аудиторського обслуговування агроформувань.

У результаті дослідження виявлено класифікаційні ознаки супутніх робіт і послуг в аудиті, що є приоритетним сегментом сучасного ринку аудиторських послуг; запропоновано авторське тлумачення понять „аудит”, “аудиторська діяльність”, „якість аудиту”; визначено оптимальні організаційні форми суб’єктів аудиторської діяльності в аграрному секторі економіки для ефективної реалізації їх ринкової стратегії; удосконалено механізм адаптації методики аудиту до використання замовниками інформаційних облікових систем; розроблено алгоритм проведення аудиту в середовищі електронної обробки даних відповідно до класифікації його методичних прийомів; запропоновано методику аудиту специфічних об’єктів галузі (земельних відносин) та порядок відображення результатів виконання процедур в робочих документах аудитора; виявлено нові підходи щодо класифікації ризиків аудиторської діяльності.

Розроблено концептуальні засади функціонування та розвитку аудиторської діяльності в аграрному секторі національної економіки.

У дисертації проведено теоретичне та методологічне обґрунтування окремих положень фінансово-господарського контролю і зокрема аудиту, наукових розробок вітчизняних та зарубіжних економістів, діючого законодавства України з питань регулювання аудиторської діяльності. В результаті дослідження одержано ряд висновків теоретичного, методичного та науково-практичного характеру:

  1. Розвиток аудиту як невід’ємного елемента інфраструктури ринкової економіки зумовлюється рядом чинників. На макрорівні вони визначені зростанням ролі обліку та контролю у вирішенні глобальної проблеми обмеженості ресурсів, демократизацією суспільства, стрімким розвитком інформаційних технологій. На мікрорівні – впливом докорінних економічних реформам на діяльність підприємств аграрного сектору АПК та їх недосконалим обліково-інформаційним забезпеченням. Однозначна законодавча характеристика економіко-правової сутності аудиту в контексті аудиторської діяльності відсутня. З’ясування економіко-правової сутності аудиту через співвідношення з категоріями „робота” і „послуга” є підставою для формування законодавчої ініціативи, виділення договору на проведення аудиту в окрему групу господарських договорів.

  2. Систематизація та якісний аналіз наукових підходів щодо сутності дефініцій „аудит” і „аудиторська діяльність” виявили різновекторне їх трактування. З метою теоретичного обґрунтування підходів до організації аудиторської діяльності та вдосконалення практики аудиту запропоновано уточнення категоріального апарату: аудит - незалежний фінансово-господарський контроль, що має на меті висловлення думки про достовірність, повноту й законність фінансової звітності та системи обліку як основи її формування. Аудиторська діяльність – це підприємницька діяльність аудиторських фірм (одноосібних аудиторів) щодо здійснення експертизи фінансової звітності та бухгалтерського обліку, дослідження ретроспективної та перспективної фінансової інформації з метою виконання завдань з надання впевненості, супутніх та інших послуг.

  3. Існуючі класифікації складових аудиторської діяльності стосуються пере-важно лише видів аудиту і не враховують пріоритетного сегменту сучасного ринку аудиторської діяльності – супутніх робіт і послуг. Отже, супутні роботи та послуги доцільно класифікувати за сумісністю з аудиторською перевіркою (сумісні і не-сумісні), за змістом (послуги дії, послуги контролю, інформаційні послуги), за характером робіт і послуг (супроводження фінансово-господарської діяльності, виконання обліково-контрольних функцій замовника, консультування), за наявністю завдання з надання впевненості (огляд та завдання з надання впевненості, супутні, інші послуги). Це забезпечить раціональну побудову сукупності складових аудитор-ської діяльності та дозволить уникнути невизначеностей, властивих її практиці.

  4. Формування ефективної системи регулювання аудиторської діяльності повинно ґрунтуватися на використанні оптимальних співвідношень видів та методів регулювання за умови розширення переліку функцій професійних галузевих органів. Для поглиблення трактування дискусійних етичних принципів аудиту – незалеж-ність, об’єктивність, конфіденційність необхідно: розмежувати реальну та професій-ну незалежність аудитора у рамках вирішення проблеми відсутності абсолютної незалежності суб’єктів аудиту; розмежувати принципи „незалежність” та „об’єктив-ність”; надати законодавчого закріплення серед професійних категорії „аудиторська таємниця”.

  5. Оптимальною формою здійснення аудиторської діяльності в аграрних регіонах є головна фірма із розгалуженою мережею регіональних філій, із подаль-шою перспективою перетворення їх на дочірні підприємства. Територіальна розо-середженість та різноманітність видів діяльності агроформувань обмежує реалізацію ринкової стратегії аудиторів-одноосібників та „малих” фірм. Тому виникає об’єк-тивна потреба у кооперуванні вказаних економічних суб’єктів. Оптимальною фор-мою їх об’єднання є союз.

  6. Процедурний аспект контролю якості аудиту підставі конкретних скарг замовників потребує удосконалення (зважаючи на обмеження професійної незалеж-ності аудитора) з виданням відповідних методичних матеріалів з розгляду скарг як для суб’єктів аудиторської діяльності так і для регуляторних органів. Виходячи зі споживчої характеристики якості аудиту та обґрунтування її критеріїв якість аудиту слід розуміти як відповідний рівень застосування принципів, здійснення процедур, формулювання незалежної думки аудитора, що дозволяє знизити до мінімального рівня інформаційний ризик користувачів результатів аудиту. Зважаючи на відсутність потреби в формулюванні професійної думки при виконанні супутніх робіт та наданні інших послуг, їх якість слід розуміти як: „відповідний рівень застосування принципів, виконання професійних обов’язків фахівця з дотриманням професійної відповідальності за результати діяльності”. Обґрунтоване тлумачення категорії „якість аудиту” та її критеріальний опис дає підстави для моделювання більш дієвого механізму контролю якості аудиту.

  7. Особливість процесу ціноутворення в аудиті полягає у визначенні суми договору ще до початку проведення процедур. Тому для оптимізації процесу визначення обґрунтованої ціни на аудит ціноутворюючими факторами слід визна-вати показники діяльності клієнта (валюта балансу і загальна сума витрат) та ряд ринкових факторів – коефіцієнт попиту на ринку, коефіцієнт конкурентоспромож-ності аудиторської фірми, знижки клієнтам. Важливим є врахування прямого впливу на формування вартості аудиторських послуг рівня аудиторського ризику.

  8. Вибір базових величин для оцінки суттєвості відхилень при перевірці підприємств АПК полягає у визначенні показників звітності замовника, що максимально враховують інформаційні потреби широкого спектру користувачів, специфіку галузі, форму власності, масштаб діяльності. Використання замовниками комп’ютерних систем обробки даних вносить додаткові аудиторські ризики, що зумовлює розширення базової мультиплікативної моделі оцінки аудиторського ризику. Додатковими компонентами моделі слід визнавати: ризик технічних аспектів експлуатації комп’ютерної системи обліку замовником та ризик тестування комп’ютерної системи обробки даних замовника аудитором. Розширена модель оцінки аудиторського ризику ефективно реалізується на практиці шляхом її формалізації засобами розробки пакету прикладних електронних таблиць.

  9. Концепція функціонування та розвитку аудиту в аграрному секторі національної економіки передбачає визначення шляхів удосконалення: 1) системи нормативного регулювання аудиторської діяльності в галузі; 2) конкурентного середовища ринку аудиторських послуг; 3) механізму ціноутворення та оподат-кування доходів від надання аудиторських послуг; 4) механізму посилення рівня відповідальності аудиторських структур та її страхування; 5) механізму посилення контролю власника через розширення кола суб’єктів економічної діяльності в АПК, що підлягають обов’язковому аудиту. Рівень платоспроможного попиту агрофор-мувань можна підвищити шляхом запровадження соціально спрямованих аудитор-ських послуг, що необхідні для ефективної реалізації державної аграрної політики та виконання яких передбачає досягнення у перспективі значного соціального та економічного ефекту.

  10. Методичною основою аудиторського дослідження земельних відносин, є алгоритм тестування системи обліку за даним об’єктом. Практична реалізація алго-ритму тестування та уточнений порядок документування його результатів дозволить впорядкувати методичні основи аудиторських робіт, зосередити увагу фахівців на обґрунтованому виборі прийомів і раціональній послідовності виконання процедур.

  11. Для удосконалення методичного забезпечення аудиту в умовах електрон-ної обробки облікових даних замовника доцільним є створення інформаційних моделей автоматизованого контролю. Зокрема, блок-схем аналізу відображення в автоматизованому обліку однієї і тієї ж господарської операції у взаємозв’язку із суміжними, у тому числі і в різних економічних агентів, що дозволяє розкрити усі можливі викривлення облікових даних та раціоналізувати дії аудитора.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

    1. Пономаренко О.Г. Стандарти як засіб контролю за якістю аудиторських послуг в аграрному секторі АПК // Вісник Харк. Нац. Техн. Ун-ту сільського господарства: Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. Випуск 31. – Х. : ХНТУСГ, 2004. – С.301 304.

    2. Пономаренко О.Г. Окремі аспекти організації аудиту в аграрному секторі АПК // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2005. №2. – С. 135 136.

    3. Пономаренко О.Г. Ризики в аудиторській діяльності в аграрній сфері: сутність і класифікація // Економіка АПК. – 2005. № 8. – С.106 112 .

    4. Пономаренко О.Г. Організаційні форми здійснення аудиторської діяльності в аграрних регіонах // Вісник ХНАУ. – 2006. - № 3. – С.234-238.

    5. Пономаренко О.Г. Аудит в АПК: обов’язковий чи ініціативний? // Облік і фінанси АПК. – 2006. - № 11. – С.82 - 86.

      1. Пономаренко О.Г. Модифікація методу аудиту в електронному середовищі // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ. – 2005. – №4 (34). – С. 156-157.

      Тези доповідей на науково-практичних конференціях

        1. Пономаренко О.Г. Методи досліджень проблем аудиту в аграрному секторі // Матеріали Міжнар. науково - теоретичної конференції „Методичні основи су-часного дослідження в аграрній економіці”. – В 3-х ч., Житомир, 3-5 березня 2005 р. – Житомир: Вид-во „Державний агроекологічний університет”, 2005. – Ч. 2. – С.181 184.

        2. Пономаренко О.Г. Окремі аспекти оцінки ризику в аудиті // Методика об-ліку, аналізу і аудиту в контексті світової та вітчизняної практики її вдосконалення: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих учених. Київ, 27-28 квітня 2005 р. – К.: 2005. – С. 260 261.

        3. Пономаренко О.Г. Принцип спеціалізації аудиту в аграрному секторі АПК України // Матер. Міжнародної науково практичної конференції „Наука і освіта 2005”. Том 82 „ Облік і аудит”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 61 62.

        4. Пономаренко О.Г. До питання реалізації принципу конфіденційності аудиту в Україні // Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи. Збірник доповідей учасників ІІІ наукової конференції, присвяченої пам’яті д.е.н., професора, заслуженого діяча науки і техніки О.С. Бородкіна (15.03.1930 – 14.03.2002) С. 100 103.

        5. Пономаренко О.Г. Приоритетні напрямки розвитку аудиту в аграрному секторі АПК// Матеріали міжнародного форуму молодих вчених „Ринкова транс-формація економіки постсоціалістичних країн”. У двох томах. Т. 2. – Х. : ХНТУСГ. – 2005. – С. 185 186.

        6. Пономаренко О.Г. Методичні засади оцінки аудиторського ризику в електронному середовищі // Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні: Тези доп. Міжнар. наук. конф. 16-17 берез. 2006 р. – К.: КНЕУ, 2006. – С.334-339.

        7. Пономаренко О.Г. Аудиторские услуги в аграрном секторе АПК Украины // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Наука: теорія та прак-тика”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2006. – С. 32-34.

        8. Пономаренко О.Г. Методичні аспекти аудиту земель сільсько-господарського призначення // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи. ІІ Міжнародна наук. - практ. конф.: Зб. тез та виступів. – К.: ННЦ ІАЕ, 2006. – С. 238–239.

        Статті у інших виданнях:

          1. Пономаренко О.Г. Удосконалення методики аудиту в середовищі електронної обробки даних // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2006. №3. – С. 175 180.

          Підручники, навчальні посібники:

            1. Аудит. Практикум: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. / Ватуля І.Д., Канцедал Н.А., Пономаренко О.Г. –К.: Центр учбової літератури. – 2007.– 304 с.