Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Автоматизація технологічних процесів


Ярас Володимир Ігорович. Автоматизована система експрес-діагностики бетонних паль і стовпів у грунті : дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / Київський національний ун-т будівництва і архітектури. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Ярас В.І. Автоматизована система експрес-діагностики луно-методом бетонних паль і стовпів у ґрунті. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.07 – Автоматизація технологічних процесів. – Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, 2006.

В дисертаційній роботі розв’язується науково-технічна задача створення конкурентноспроможної та ефективної апаратури автоматизованого неруйнівного контролю заґлиблених залізобетонних паль. Сформульовано новий підхід до створення автоматизованої системи дефектоскопії залізобетонних паль, що дозволяє проводити експрес-діагностику якості у польових умовах. Запропоновано новий метод автоматизованого прийняття рішень про кондиційність будівельних конструкцій на основі порівняння сигналограм хвильових процесів, отриманих під час обстежень, з еталонною моделлю. Обґрунтовано новий підхід до формування еталонної моделі сигналограм хвильових процесів, що полягає в побудові обвідної відлунь, отриманих чисельним інтеґруванням xвильвого рівняння для стрижньової системи. Вперше для неруйнівного контролю будівельних конструкцій запропоновано метод підсилення корисного луно-сигналу шляхом просторової фільтрації з використанням кількох вимірювальних каналів. Розроблено автоматизовану систему тестового контролю залізобетонних паль КСДК-3.3, проведено її метрологічну атестацію, про що отримано відповідне свідоцтво УкрЦСМ. Практична цінність дисертаційної роботи підтверджена дослідно-промисловою експлуатацією системи на багатьох будівельних об’єктах.

Виконані дослідження, розроблені моделі, схемотехнічні рішення, алгоритми і комп’ютерні програми вирішують важливу науково-практичну задачу створення конкурентноспроможної та ефективної апаратури автоматизованого неруйнівного контролю заглиблених залізобетонних паль і дозволяють сформулювати такі основні висновки, що визначають наукову новизну і практичну цінність дисертаційної роботи.

1. На основі аналізу потреб виробництва і стану проблеми обґрунтована необхідність створення автоматизованої системи, що забезпечує експрес-діагностику залізобетонних паль і стовпів у ґрунті, оскільки використання існуючих спеціалізованих систем неруйнівного контролю затримує процес прийняття рішення про кондиційність конструкцій, що неприпустимо у нинішніх умовах масового будівництва.

2. Розроблена числова модель сигналограм хвильових процесів, що ґрунтується на інтегруванні xвильвого рівняння з урахуванням геометричних параметрів палі, ґрунтових умов будівельного об’єкта, характеру і форми зондуючого впливу, типу вимірювального перетворювача і координат його розташування. Модель дозволяє імітувати на сигналограмах відлуння від дефектів із заданим кроком. Польові випробування підтвердили адекватність розроблених моделей реальним хвильовим процесам, що розповсюджуються у палі в результаті ударного збудження.

3. Запропонований метод адаптивного формування еталонної моделі сигналограми хвильового процесу, що ґрунтується на побудові обвідної максимумів відлунь від уявних дефектів, ініційованих з певним кроком по довжині конструкції, дає можливість оперативно відбракувати некондиційні бетонні та залізобетонні палі.

4. Для підсилення корисних луно-сигналів на фоні паразитних конструкційних завад, які виникають під час обстежень, запропоновано метод просторової фільтрації, що полягає у когерентному підсумовуванні хвильових процесів, зареєстрованих від кількох вимірювальних каналів.

5. Розроблено автоматизовану систему тестового контролю залізобетонних паль КСДК-3.3, яка дозволяє оперативно отримувати достовірні результати діагностики залізобетонних паль безпосередньо на об’єкті. Проведено метрологічну атестацію системи, про що отримано відповідне свідоцтво УкрЦСМ.

6. У процесі дослідно-промислової експлуатації системи було обстежено близько десяти тисяч паль на багатьох будівельних об’єктах, що підтверджує практичну цінність та ефективність результатів, одержаних в дисертаційній роботі.

Публікації автора:

1. Ярас В.И. Регистрация сигналов при работе акустическими методами диагностики и неразрушающего контроля // Техническая диагностика и неразрушающий контроль. – 1997. – № 1. – С. 77-78.

2. Ярас В.И., Трощинский Б. О. Обнаружение полезных сигналов при эхо-дефектоскопии железобетонных свай // Сб. научн. тр. междунар. научн. – техн. конф. – Харьковский гос. техн. универс. радиоэлектроники. – 1998. –
С. 179-183.

3. Городжа А.Д., Ярас В.І., Трощiнський Б. О. Дослідження загасання пружних хвиль у луно-дефектоскопії залізобетонних паль // Основи і фундаменти: Міжвідомч. науково-техн.журн.- К.: КНУБА, 1999. - Вип. 25. - С. 90-95.

4. Городжа А.Д., Ярас В.И. Обработка сигналов в информационно – измерительной системе эхо-дефектоскопии находящихся в грунте железобетонных свай // Техніка будівництва: Міжвідомч. науково-техн.журн. – Вип. 6. – КНУБА. – 1999. – С. 85-88.

5. Городжа А.Д., Трощинский Б. А., Помешкин П.В., Ярас В.И. Перспективная технология устройства свайных фундаментов и компьютерная система контроля технологических параметров их изготовления // Гірничі, будівельні, дорожні та меліоративні машини: Всеукр. зб. наук. праць. - К.: КНУБА, 1999. - Вип. 54. - С. 67-71.

6. Ярас В.И. Моделирование зондирующего сигнала в информационно-измерительной системе эхо-дефектоскопии находящихся в грунте железобетонных свай // Техніка будівництва: Міжвідомч. науково-техн.журн. - К.: КНУБА, 2000. - Вип. 8. - С. 40-44.

7. Ярас В.І. Моделювання хвильових процесів у системі автоматизованого тестування залізобетонних паль // Гірничі, будівельні, дорожні та меліоративні машини: Всеукр. зб. наук. праць. - К.: КНУБА, 2005. - Вип. 63. - С. 89-93.