Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології


Кучеренко Валерій Євгенович. Автоматизоване управління складними об'єктами за умов невизначеності на основі гібридних імітаційних моделей : Дис... канд. наук: 05.13.06 - 2007.



Анотація до роботи:

Кучеренко В.Є. Автоматизоване управління складними об’єктами за умов невизначеності на основі гібридних імітаційних моделей. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.06 – автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології. – Харківський національний університет радіоелектроніки, Харків, 2007.

Дисертаційна робота присвячена автоматизованому управлінню складними об’єктами за умов невизначеності з використанням нових гібридних імітаційно-управляючих моделей, методів та засобів їх використання. Отримано нові наукові та практичні результати: вперше одержано розширену гібридну модель вирішення задач автоматизованого управління, що інтегрує реляційну модель, модель нечітких баз знань, мережеву модель на основі Е-мереж та стохастичних потокових графів, модель на основі засобів математичного програмування з нечіткими алгоритмічними обмеженнями, яка дозволяє підвищити вірогідність рішень, що приймаються за умов невизначеності; удосконалено Е-мережі та моделі, одержали подальший розвиток методи їх застосування в автоматизованих системах управління, що дозволяє реалізувати ієрархію мереж і моделей, автоматизоване управління простором станів і структурою моделі з метою мінімізації ресурсів та розширення функціональних можливостей управління; удосконалено метод лінійного програмування, на відміну від існуючих, введено нечіткі алгоритмічні обмеження, що дозволяє вирішувати задачі математичного програмування за умов нечіткості вихідних даних; розроблено

19

методичні, алгоритмічні та інструментальні засоби автоматизованого управління простором станів і структурою імітаційно-управляючої моделі для практичного використання.

У дисертаційній роботі, відповідно до поставленої мети, наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі автоматизованого управління складними об’єктами за умов невизначеності з застосуванням нових гібридних імітаційно-управляючих моделей, методів і засобів

16

їх ефективного використання. Отримані результати мають важливе наукове та практичне значення для побудови ефективних автоматизованих комп’ютеризованих засобів управління у вже існуючих та створюваних інформаційно-управляючих системах.

В ході виконаних досліджень одержано нові наукові та практичні результати:

1. Вперше одержано розширену гібридну імітаційно-управляючу модель вирішення задач автоматизованого управління складними об’єктами, що включає реляційну модель, модель нечітких баз знань, мережеву модель на основі Е-мереж та стохастичних потокових графів, модель на основі засобів математичного програмування з нечіткими алгоритмічними обмеженнями, яка має переваги над існуючими рішеннями, дозволяє підвищити вірогідність рішень. Це забезпечується за рахунок більш повного врахування діючих чинників під час прийняття рішень, що приймаються за умов часткової невизначеності.

2. Набула подальшого розвитку мережева імітаційно-управляюча модель на основі апарату удосконалених Е-мереж (Extended nets), на відміну від існуючих, введено кольори маркерів у позиції мережі, розширено функції обчислювальних позицій, запропоновано інтерпретовані метапозиції та метапереходи ієрархічної Е-мережі, що дозволяє управляти простором станів і структурою моделі та розширити функціональні можливості моделювання та автоматизованого управління складними об’єктами за умов часткової невизначеності (стохастичність, нечіткість).

3. Набув подальшого розвитку метод автоматизованого управління взаємодіючими процесами, на відміну від існуючих, використано гібридну імітаційно-управляючу модель та її подання динамічними об’єктами, що дозволило включити модель в контур автоматизованого управління та його реалізацію на основі сучасних інформаційних технологій при вирішенні практичних задач.

4. Удосконалено метод лінійного програмування, на відміну від існуючих введено нечіткі алгоритмічні обмеження, що дозволяє вирішувати задачі математичного програмування за умов нечіткості вихідних даних для автоматизованого управління складними об’єктами.

5. Для вирішення практичних завдань розроблено та впроваджено алгоритмічні та інструментальні засоби автоматизованого управління складними об’єктами за умови нечіткості, стохастичності процесів управління з використанням гібридних імітаційно-управляючих моделей.

6. Результати досліджень впроваджено в автоматизованих інформаційно-пошукових засобах ЗАТ „Східенергопром” забезпечення матеріальними ресурсами оперативного контролю складу домішок та вологості газових сумішей підприємств газопостачання і газопереробки в енергозберігаючих технологіях на основі промислових газових хроматографів. Це дозволило підвищити вірогідность рішень, що приймаються за умови нечіткості та стохастичності даних і

17

знань про стан потенційних виробників та постачальників промислових газових хроматографів, їх фінансовий стан, умови транспортування, ризики та скоротити терміни розробок та виконання робіт до 12% відносно існуючих рішень (акт впровадження від 22.03.2006 р.). Результати дисертаційних досліджень також впроваджено у навчальний процес Харківського національного університету радіоелектроніки (акт впровадження від 12.05.2006 р.).

7. Результати теоретичних і практичних досліджень дисертаційної роботи доцільно розвивати і використовувати в науково-технічних розробках і впровадженнях інформаційно-управляючих автоматизованих систем складних об’єктів.

Публікації автора:

1. Кучеренко В.Є. Моделі аналізу процесів обробки даних в автоматизованих системах // Радиоэлектроника и информатика. - 2004. - № 3. – С. 103 – 107.

2. Кучеренко В.Є. Методи аналізу процесів моделювання та обробки даних у складних системах // Штучний інтелект. - Донецьк: ІПШІ „Наука і освіта”, 2004. – №4. - С. 126 – 134.

3. Филатов В.А., Кучеренко В.Е. О моделях обработки данных на основе иерархии сетей высокого уровня // Радіоелектроніка. Інформатика. Управління. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2004. – № 1 (11). – С. 95 – 100.

4. Филатов В.А., Кучеренко В.Е. О методах оптимизации процессов принятия решений в автоматизированных системах управления при алгоритмических ограничениях // Прикладная радиоэлектроника. - 2005. – Т. 4. - № 3. – С. 298 – 303.

5. Филатов В.А., Кучеренко В.Е. Гибридные модели в системах поддержки принятия решений // Вестник Херсонского национального технического университета. – Херсон, 2006. - № 1 (24). – С. 183 -187.

6. Филатов В.А., Кучеренко В.Е. Процессы принятия решений, основанные на интеграции сетей с управляемой структурой и стохастических сетях, в информационно-управляющих автоматизированных системах // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури. – Київ: КУЕТТ, 2006. – Вип. 12. – С. 58 – 65.

7. Кучеренко В.Е. Моделирование процессов обработки информации для принятия решений в информационных системах // 8-й международный молодежный форум „Радиоэлектроника и молодежь в ХХІ веке”: Сб. материалов форума. – Харьков: ХНУРЭ, 2004. – С. 222.

8. Кучеренко В.Є. Питання автоматизації процесів прийняття рішень при алгоритмічних обмеженнях // 9-й міжнародний молодіжний форум „Радіоелектроніка і молодь в ХХІ ст.”: Зб. матеріалів форуму. – Харків: ХНУРЕ, 2005. – С. 437.

18

9. Кучеренко В.Е. О построении и редуцировании моделей в информационных системах на основе модифицированных Е-сетей // „Прикладная радиоэлектроника. Состояние и перспективы развития” МРФ - 2005. Сборник научных трудов. Том 3. Международная конференция „Информационные системы и технологии”. – Харьков: АН ПРЭ, ХНУРЭ, 2005. – С. 11 – 13.

10. Кучеренко В.Є. Моделювання та аналіз даних і знань у складних системах // Искусственный интеллект. Интеллектуальные многопроцессорные системы – 2004. Материалы Международной научной конференции. - Таганрог (РФ): Изд-во ТРТУ, 2004. – Ч. 2. – С. 202 – 204.

11. Кучеренко В.Е. Модели и методы представления данных в информационно-аналитических системах // Образование, наука, производство и управление в ХХІ веке: Сб. трудов Международной научн. конф. В 4 - х т.: Под ред. проф. В.Б. Крахта. – Cтарый Оскол (РФ): ООО „ТНТ”, 2004. – Т. 4. – С. 307 – 310.