Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


385. Шапран Віталій Сергійович. Банки на ринку корпоративних цінних паперів в Україні: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Шапран В.С. Банки на ринку корпоративних цінних паперів в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 - Фінанси, грошовий обіг і кредит. – Київський національний економічний університет, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено пошуку шляхів вирішення завдань, що пов’язані з діяльністю банків на ринку корпоративних цінних паперів. Визначено місце ринку корпоративних цінних паперів у економічній системі, роль банків на ринку корпоративних цінних паперів, акцентується увага на основних протиріччях, що виникають при участі банків на ринку корпоративних цінних паперів як універсальних фінансових інститутів з високим рівнем доступу на різні сегменти фінансового ринку. Розроблено рекомендації щодо зміщення акцентів у регулюванні банківської діяльності на ринку корпоративних цінних паперів з метою наближення стандартів і змісту регулювання до стандартів Базельського Комітету (Базелю ІІ). Доведена необхідність пожвавлення розвитку національної системи розкриття банківської інформації в Україні та надані конкретні пропозиції щодо пожвавлення такого розкриття. Розроблено стратегію виходу вітчизняних банків на міжнародний фондовий ринок у якості емітентів, яка здатна покращити рівень капіталізації вітчизняної банківської системи.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової і практичної задачі щодо діяльності банків на ринку корпоративних цінних паперів. Це дозволило сформулювати низку висновків теоретичного, методологічного та науково-прикладного характеру:

1. Уточнено економічний зміст поняття „ринок корпоративних цінних паперів”. Це дало можливість визначити ринок корпоративних цінних паперів як частину ринку цінних паперів, що має прямий канал руху коштів від власників вільних коштів до безпосередніх реципієнтів інвестицій та забезпечує цим ефективний перерозподіл ресурсів і власності у економічній системі, і включає в себе ринки всіх цінних паперів, які здатні випускати корпорації, що мають високий потенціал впливу на економічний розвиток у країнах з ринковою системою господарювання.

2. Узагальнення та аналіз світового досвіду участі банків на ринку корпоративних цінних паперів дозволило автору зробити висновки щодо розробки концепції розбудови національної моделі участі банків на ринку корпоративних цінних паперів із врахуванням існування двох альтернативних поглядів на об’єднання банківського та промислового капіталу через корпоративні механізми. Національна модель операцій банків на ринку корпоративних цінних паперів повинна складатись не тільки із обмежень з боку держави як основного регулятора, а також врахувати традиції, фінансові технології, вже існуючі корпоративні зв’язки між банківським бізнесом і компаніями нефінансового сектору. Головна функція, яку повинна виконувати національна модель операцій банків на ринку цінних паперів, є забезпечення тривалого економічного зростання на макро- та мікрорівнях із одночасно високим рівнем безпеки банківського сектору. Автор вважає можливою побудову безпечної та ефективної моделі взаємодії банків із небанківською частиною корпоративного сектору у національному масштабі через імплементацію рекомендацій Базельського комітету від липня 2004 р.

3. В результаті комплексного аналізу участі банків на ринку корпоративних цінних паперів в якості інвесторів було доведено, що існує можливість негативного впливу банків на якість корпоративного управління в компаніях нефінансового сектору, де банк контролює вагому частку у статутному капіталі. Такий висновок дозволив автору обґрунтувати важливість мережі корпоративних зв’язків банку, розгалуженість та якість якої в цілому визначають конкурентоспроможність сучасного банку, сферу його впливу на ринкове оточення. Автором доведено, що надмірна експлуатація банком зв’язків із компаніями нефінансового сектору може нести в собі великі системні ризики. Відповідні висновки вказують на необхідність концептуальної зміни сприйняття банків не як окремих фінансових інститутів, а як частини корпоративних мереж, що утворились у постприватизаційний період.

4. Автором розроблені рекомендації щодо вдосконалення системи регулювання операцій банків на ринку корпоративних цінних паперів, виконання яких повинно сприяти прискоренню переходу від постприватизаційної епохи у банківських корпоративних мережах, де часто концентратором контролю над мережею виступали офшорні компанії, до прозорої системи відносин, що передбачає концентрацію корпоративного контролю над корпоративною мережею в авуарах управлінських компаній. Такий перехід повинен сприяти встановленню режиму високої інформаційної прозорості, який є необхідною умовою становлення національного ринку корпоративних цінних паперів в Україні. Додатково запропоновано введення процедури легалізації з ідентифікацією нерезидента-юридичної особи та визначенням його офшорного статусу, що дозволить скоротити випадки появи на вітчизняному ринку акціонерів-нерезидентів із невизначеною структурою власників.

5. В роботі розроблено та обґрунтовано необхідність впровадження моделі ринкового контролю над якістю корпоративного управління на основі руху інформаційних потоків на ринку корпоративних цінних паперів, а також моделі національної системи розкриття банківської інформації в Україні, що передбачає збільшення ролі НБУ у системі розкриття банківської інформації спільно із регулятором ринку корпоративних цінних паперів. Це дозволить підвищити рівень корпоративного управління та ринкової дисципліни у банках, що є головними умовами становлення організованого ринку банківських акцій в Україні, що є важливим для вирішення проблеми капіталізації вітчизняного банківського сектору та підвищення впливу банків на економічний розвиток країни.

6. Узагальнення світового досвіду виходу на міжнародний ринок капіталу банків з країн, що задекларували своє євроінтеграційне спрямування, а також досвіду виходу на світовий ринок депозитарних розписок провідних українських акціонерних товариств небанківського сектору дозволило обґрунтувати необхідність стимулювання виходу банків на міжнародні організовані ринки акцій через механізм випуску депозитарних розписок. Побудована автором стратегія виходу банків на світовий ринок депозитарних розписок дозволить вітчизняним фінансовим інститутам ефективно експлуатувати нові емісійні джерела поповнення капіталу, а також закріпить виконання вітчизняними банками найкращих міжнародних стандартів з розкриття інформації на національному ринку.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Шапран В.С. Корпоративний контроль у постприватизаційний період // Бюлетень ФДМУ Державний Інформаційний бюлетень про приватизацію. – 2001. - №10. – С. 74-78 – 0,8 друк. арк.

  2. Шапран В.С. Участь банків у формуванні моделі ринку корпоративних цінних паперів // Вісник НБУ. – 2003. - №8. – С. 62-66 – 1,0 друк. арк.

  3. Шапран В.С. Світова інвестиційна галузь: тенденції та перспективи розвитку // Вісник НБУ. – 2003. - №11. – С. 64-69 – 1,0 друк. арк.

  4. Шапран В.С. Посередницькі операції комерційних банків на ринку корпоративних цінних паперів в Україні // Ринок цінних паперів України. – 2004. - №1-2. – С. 15-21 – 0,5 друк. арк.

  5. Шапран В.С. Роль комерційних банків у розвитку інфраструктури ринку корпоративних цінних паперів в Україні // Ринок цінних паперів України. – 2004. - №3-4. – С. 15-21 – 0,5 друк. арк.

  6. Шапран В.С. Міжсекторна конкуренція за ресурси на фінансовому ринку України // Економіст. – 2004. - №2. – С. 52-57 – 0,8 друк. арк.

  7. Шапран В.С. Банки на ринку корпоративних цінних паперів: нове сприйняття корпоративного оточення // Економіст. – 2004. - №11. – С. 60-64 – 0,8 друк. арк.

  8. Шапран В.С. Банки на ринку корпоративних цінних паперів: створення адекватної системи регулювання // Економіст. – 2004. - №12. – С. 50-53 – 0,8 друк. арк.

В інших виданнях:

  1. Шапран В.С. Goldman Sachs – лидер инвестиционной банковской отрасли США: принципы построения бизнеса, технологии работы и тенденции развития // Банковские технологии. – 2002. - №9. – С. 49-55 – 0,6 друк. арк.

  2. Шапран В.С. Lehman Brothers: архитектор глобальной инвестиционной платформы // Банковские технологии. – 2002. - №11, 12. – С. 57-60, 59-61 – 0,6 друк. арк.

  3. Шапран В.С. Merrill Lynch – опора инвестиционной отрасли США // Банковские технологии. – 2003. - №10. – С. 41-56 – 0,5 друк. арк.

  4. Шапран В.С., Шапран Н.С. Украинский фондовый рынок: интеграция продолжается // Рынок ценных бумаг. – 2003. - №11 (242). – С. 18-22 – 0,5 друк. арк.

  5. Шапран В.С. Будущее рынка корпоративных облигаций // Рынок ценных бумаг . – 2003. - №17 (248). – С. 48-54 – 0,5 друк. арк.

  6. Шапран В.С. Информационная среда фондового рынка: глобальный взгляд // Рынок ценных бумаг. – 2003. - №23 (254). – С. 58-65 – 0,5 друк. арк.

  7. Шапран В.С. Системы раскрытия информации в России и Украине // Рынок ценных Бумаг. – 2004. - №24 (255). – С. 44-46 – 0,2 друк. арк.

  8. Шапран В.С. Банки в роли управляющих компаний – мифы европейской системы // Рынок ценных бумаг. – 2004. - №4 (259). – С. 29-32 – 0,2 друк. арк.

  9. Шапран В.С. Депозитарные расписки: от технологии выпуска до анализа конъюнктуры // Справочник экономиста. – 2004. - №3. – С. 10-20 – 1,0 друк. арк.

  10. Шапран В.С. Депозитарные расписки // Финансовый директор. – 2002. - №6 (10). – С. 65-72 – 0,8 друк. арк.

  11. Шапран В.С. Банки и промышленный сектор // Финансовый директор. – 2003. - №2 (12). – С. 70-77 – 0,8 друк. арк.

  12. Шапран В.С. Інвестиційні операції банків у США: досвід Bear Stearns // Фондовый рынок. – 2001. - №43. – С. 7-13 – 0,5 друк. арк.

  13. Шапран В.С. Ринок цінних паперів в Україні: функціональні особливості розвитку // Фондовый рынок. – 2002. - №11. – С. 13-17 – 0,6 друк. арк.

  14. Шапран В.С. Модель (структура) ринку корпоративних цінних паперів та його інфраструктура // Фондовый рынок. – 2002. - №15. – С. 18-25 – 0,6 друк. арк.

  15. Шапран В.С. Становлення ринку цінних паперів в Україні: теоретичний аспект проблеми // Фондовый рынок. – 2002. - №16. – С. 18-21 – 0,3 друк. арк.

  16. Шапран В.С. Міжнародний ринок корпоративних цінних паперів: еволюція, поточні тенденції та вимоги до організації // Фондовый рынок. – 2002. - №20. – С. 10-11 – 0,1 друк. арк.

  17. Шапран В.С. Місце ринку цінних паперів у економічній системі України, чи придатна для нас російська методика // Фондовый рынок. – 2002. - №23. – С. 14-17 – 0,3 друк. арк.

  18. Шапран В.С. Проблеми та перспективи використання технічного аналізу для здійснення інвестицій на фондовому ринку України // Втор. Междунар. научно-практ. конф. “Проблемы становления рыночной экономики: информационное и финансовое обеспечение деятельности предпринимательских структур”. – Севастополь: СевГТУ, 2000. – Ч. 1. – С. 131-132 – 0,1 друк. арк.

  19. Шапран В.С. Особливості інвестиційного процесу на приватизованих підприємствах // Вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту, матеріали першої міжвузівської науково-практичної конференції „Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах”. – Дніпропетровськ: ДДФЕІ, 2000. – Т. 2. – С. 242-243 – 0,1 друк. арк.

  20. Шапран В.С. Національна система розкриття банківської інформації: проблеми та перспективи становлення в Україні // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Підвищення ролі банківської системи у економічному зростанні”. – К.: КНЕУ, 2004. – С. 153-157 – 0,1 друк. арк.