Бугаєнко В.В. Безбольова ішемія міокарда та безбольова ішемічна хвороба серця: особливості клінічного перебігу. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Інститут кардіології ім акад. М.Д. Стражеска АМН України. Київ, 2005.
У дисертації наведена клінічна й функціональна порівняльна характеристика пацієнтів з ІХС, у яких переважали епізоди БІМ, хворих з безбольовою формою ІХС та хворих на ІХС у яких переважали епізоди ББІМ. Між ними встановлено розбіжності по перенесенню фізичного навантаження, внутрішньосерцевій гемодинаміці, ураженню ВА і порушенням реґіонарної та сегментарної скоротливої функції міокарда ЛШ серця. Доведено суттєвий вплив на ці показники кількості уражених ВА, перенесеного інфаркту міокарда, гіпертонічної хвороби і віку. Встановлено наявність взаємозв’язку між частотою виникнення епізодів ББІМ з кількістю уражених ВА, ступенем максимального стенозування ВА, гіперхолестеринемією та функціональним фактором (вазоконстрикцією). Встановлені особливості розподілу добових ритмів ББІМ і БІМ та відзначено, що у хворих однієї і тієї ж групи без перенесеного ІМ і з перенесеним ІМ вони також відрізнялися. Проведена порівняльна оцінка кумулятивного виживання хворих на ІХС з БІМ та з ББІМ за методом Kaplan-Meier протягом 10 років спостереження та вірогідного часу їх виживання.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення науково-практичної проблеми безбольової форми ішемічної хвороби серця та безбольової ішемії міокарда – уточнені її причини, основні патогенетичні механізми і особивості у хворих з різними клінічними формами ішемічної хвороби серця на підставі комплексного вивчення клініко-анамнестичних даних, результатів інструментальних і біохімічних методів дослідження та коронаровентрикулографії; розроблені і вдосконалені методи її діагностики і об’єктивізації, встановлені особливості клінічного перебігу й прогнозу, підходи до медикаментозної корекції.
У пацієнтів з безбольовою формою ІХС та у хворих на ІХС переважно з епізодами безбольової ішемії міокарда порівняно з пацієнтами з ІХС переважно з больовою ішемією міокарда встановлені особливості уражень вінцевих артерій, функціонального стану міокарда лівого шлуночка серця, ліпідного спектра крові, перекисного окиснення ліпідів і антиоксидантного захисту, больової чутливості й клінічного перебігу захворювання. У пацієнтів з ІХС переважно з епізодами больової ішемії міокарда (1-ша група) порівняно з хворими з безбольовою формою ІХС (2-га група) і хворими на ІХС переважно з безбольовою ішемією міокарда (3-тя група) протягом перших 5 років спостереження несприятливий перебіг захворювання з летальними випадками спостерігали частіше – відповідно у 11,8; 5,1 і 5,7%, тоді як через 10 років суттєвої різниці між групами не виявлено – відповідно 21,5; 18,4 і 21,1%.
У пацієнтів з безбольовою формою ІХС та у хворих на ІХС переважно з епізодами безбольової ішемії міокарда, порівняно з хворими на ІХС переважно з епізодами больової ішемії міокарда, ураження кількох вінцевих артерій й основного стовбура лівої вінцевої артерії спостерігали рідше, сумарне ураження й довжина стенозів були меншими, їх локалізацію у проксимальних сегментах вінцевих артерій відзначали з меншою частотою, колатеральна коронарна циркуляція теж була менш вираженою. У 8,8; 37,5 та 12,5% пацієнтів відповідно 1-ї, 2-ї та 3-ї груп з післяінфарктним кардіосклерозом спостерігали ураження вінцевих артерій (до 50% просвіту).
У 72% пацієнтів з ІХС переважно з епізодами больової ішемії міокарда відзначали ураження передньої міжшлуночкової гілки лівої вінцевої артерії, тоді як у 61,6% пацієнтів з безбольовою формою ІХС та у 60% хворих на ІХС переважно з епізодами безбольової ішемії міокарда спостерігали ізольовані ураження правої вінцевої артерії або огинаючої гілки лівої вінцевої артерії. При поєднаних ураженнях вінцевих артерій частота визначення уражень передньої міжшлуночкової гілки лівої вінцевої артерії, правої вінцевої артерії та огинаючої гілки лівої вінцевої артерії не відрізнялася.
Граничний рівень потужності фізичного навантаження у пацієнтів 1-ї, 2-ї та 3-ї груп залежав від віку, кількості уражених вінцевих артерій, наявності перенесеного інфаркту міокарда та гіпертонічної хвороби. У хворих на ІХС переважно з больовою ішемією міокарда порівняно з пацієнтами з безбольовою формою ІХС та хворими на ІХС переважно з безбольовою ішемією міокарда потужність фізичного навантаження, а також загальний обсяг виконаної роботи й тривалість навантаження були меншими, при цьому потреба міокарда в кисні на одиницю виконаної роботи у них не відрізнялася. У хворих 1-ї групи при ураженні декількох вінцевих артерій депресію сегмента ST на ЕКГ відзначали у більшій кількості відведень, а синдром «запізнілої» ішемії спостерігали рідше – відповідно у 7,9; 12 і 28,6% випадків.
Вазоспастичні реакції вінцевих артерій спостерігали у 14,4 % хворих на ІХС переважно з больовою ішемією міокарда, у 26,7% пацієнтів з безбольовою формою ІХС та у 21,7% хворих на ІХС переважно з епізодами безбольової ішемії міокарда. У хворих 1-ї групи їх спостерігали тільки при ураженні однієї вінцевої артерії, тоді як
у пацієнтів 2-ї та 3-ї груп – і при ураженні двох вінцевих артерій.
За даними електрокардіотопограми у пацієнтів з післяінфарктним кардіосклерозом 1-ї, 2-ї та 3-ї груп незалежно від наявності больової чи безбольової ішемії міокарда інформативність проб з фізичним навантаженням зростала відповідно на 18,2; 19,8 та 16,3%. При цьому у хворих на ІХС переважно з больовою ішемією міокарда зміни сегмента SТ відзначали у крайніх лівих відведеннях при відносно низькому розміщенні грудних електродів, тоді як у пацієнтів з безбольовою формою ІХС та у хворих на ІХС переважно з безбольовою ішемією міокарда їх відзначали частіше при відносно високому розміщенні грудних електродів – мозаїчно.
У пацієнтів з ІХС переважно з больовою ішемією міокарда частота епізодів ішемії міокарда, глибина й тривалість зсуву сегмента ST залежали від кількості уражених вінцевих судин, тоді як у хворих з безбольовою формою ІХС та у пацієнтів з ІХС переважно з безбольовою ішемією міокарда ці показники більшою мірою залежали від ступеня вираженості максимального стенозування вінцевих артерій. У хворих 2-ї та 3-ї груп епізоди ішемії міокарда мали більш чітку циклічність з першим піком ішемічної активності у ранкові години.
За результатами коронаровентрикулографії та ехокардіографії у хворих на ІХС 1-ї, 2-ї та 3-ї груп показники внутрішньосерцевої гемодинаміки суттєво не відрізнялися, тоді як асинергії лівого шлуночка серця у пацієнтів 1-ї групи візуалізувалися частіше – відповідно у 80,6; 67,7 і 50% випадків. При збільшенні кількості уражених вінцевих артерій у пацієнтів 1-ї групи спостерігали суттєве збільшення розповсюдженості асинергії, майже у всіх сегментах, які аналізуються, і зміну ступеня тяжкості регіонарних порушень скорочувальної функції міокарда лівого шлуночка серця, тоді як у хворих 2-ї та 3-ї груп тип асинергії змінювався рідше, а частота їх визначення зростала тільки у межах передньомедіального, передньоапікального та задньобазального сегментів.
У хворих на ІХС переважно з больовою ішемією міокарда порівняно з пацієнтами з безбольовою формою ІХС та хворими на ІХС без післяінфаркттного кардіосклерозу переважно з безбольовою ішемією міокарда граничний рівень больової чутливості як у стані спокою, так і при фізичному навантаженні був суттєво нижчим. Він не залежав від кількості уражених вінцевих судин, наявності асинергії лівого шлуночка серця та вогнищевих змін у міокарді. У процесі тривалого спостереження больова чутливість суттєво не змінювалася.
У хворих на ІХС переважно з больовою ішемією міокарда порівняно з пацієнтами з безбольовою формою ІХС та хворими на ІХС переважно з епізодами безбольової ішемії міокарда середні рівні вмісту холестерину ЛПНЩ і холестерину ЛПДНЩ були суттєво вищими, а холестерину ЛПВЩ – нижчими; активність процесів перекисного окиснення ліпідів була більшою, а антиоксидантного захисту – більш пригніченою. У всіх хворих на ІХС встановлено взаємозв’язок між рівнем вмісту загального холестерину та кількістю епізодів ішемії міокарда за добу, глибиною зсуву сегмента ST та його тривалістю.
Через 10 років спостережень у обстежених 1-ї, 2-ї та 3-ї груп частота основних нефатальних серцево-судинних ускладнень становила відповідно 27,9; 40,1 та 21,4% випадків. У 28,6% хворих на ІХС 2-ї та у 42,3% пацієнтів 3-ї групи спостерігали трансформацію безбольової ішемії міокарда в больову.
Пацієнти з безбольовою формою ІХС та хворі на ІХС переважно з безбольовою ішемією міокарда порівняно з хворими на ІХС переважно з больовою ішемією міокарда при першому обстеженні характеризувалися меншою тяжкістю уражень вінцевих судин і кращим функціональним станом, що і обумовлювало більш стриману тактику щодо медикаментозного лікування та хірургічного втручання. Через 10 років ретроспективного спостереження кумулятивне виживання хворих на ІХС 1-ї, 2-ї та 3-ї груп не відрізнялося і становило відповідно 70, 76 і 75%. Коефіцієнт апроксимації вірогідного часу виживання хворих на ІХС 1-ї, 2-ї та 3-ї груп, після 10 років спостереження, також суттєво не відрізнявся. На кумулятивне виживання впливали кількість уражених вінцевих судин і ступінь звуження їх просвіту та наявність перенесеного інфаркту міокарда.
У 54,5% хворих з безбольовою формою ІХС та післяінфарктним кардіосклерозом, які були включені в групу спостереження, великовогнищеві зміни в міокарді були вперше виявлені при проведенні скринінгових досліджень, а у 45,5% випадків гострий інфаркт міокарда був першим проявом захворювання на ІХС. Протягом 10 років спостереження у 14,3 та 45,7% випадків відповідно спостерігали трансформацію клінічного перебігу захворювання.
У хворих на ІХС 1-ї групи порівняно з пацієнтами 2-ї та 3-ї груп з післяінфарктним кардіосклерозом спостерігали більш суттєву різницю за кількістю уражених вінцевих судин, вираженістю стенозів та частотою виявлення й тяжкістю порушень сегментарної скорочувальної функції міокарда лівого шлуночка серця. Також у підгрупах, у межах кожної групи, за наявності післяінфарктного кардіосклерозу глибина й тривалість максимального зсуву сегмента ST, кінцево-систолічний і кінцево-діастолічний об’єми були суттєво більшими, толерантність до фізикного навантаження - нижчою, асинергії лівого шлуночка серця візуалізувалися частіше.
Публікації автора:
Бугаенко В.В. Некоторые особенности состояния больных с безболевой формой ишемической болезни сердца. // Врачебное дело.– 1998.– № 1.– С. 129–134.
Бугаенко В.В. Болевая чувствительность у пациентов с безболевой формой ишемической болезни сердца. // Укр. кардіол. ж.– 1999.– № 2.– С. 15–17.
Бугаенко В.В., Ломаковский А.Н., Лутай М.И., Шаламай А.С., Гладчен- ко С.В., Цыж А.В. Применение препарата Кратал в комплексной терапии больных ишемической болезнью сердца и нейроциркулярной дистонией. // Журнал практического врача.– 1999.– № 3.– С. 56–58. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Бугаенко В.В. Атеросклеротическое поражение коронарного русла и изменения болевой чувствительности у пациентов с бессимптомной ишемической болезнью сердца при длительном наблюдении. // Укр. кардіол. ж.– 1999.– № 3.– С.20–23.
Бугаенко В.В. Взаимосвязь показателей гемодинамики и эпизодов ишемии миокарда у больных с постинфарктным кардиосклерозом без постинфарктной стенокардии. // Серцево-судинна хірургія.– 2001.– № 9.– С. 56 – 58.
Бугаенко В.В. Результаты длительного наблюдения за больными перенесшими инфаркт миокарда без постинфарктной стенокардии. // Укр.кардіол. ж.– 2001.– № 2.– С. 48–52.
Бугаенко В.В., Горбатенко А.В. Результаты холтеровского мониторирования электрокардиограммы у больных ИБС со стенокардией и без стенокардии. // Укр. мед. альманах.– 2001.– том 4.– № 1.– С. 28–32. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував статтю до друку).
Бугаєнко В.В., Бобровська О.О., Немчина О.О. Особливості перебігу ішемічної хвороби серця у хворих без стенокардії з післяінфарктним кардіосклерозом. // Буковинський медичний вісник.– 2001.– Т.5, – № 2.– С. 52–55. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував статтю до друку).
Бугаєнко В.В., Євтушенко О.В., Голікова І.П. Поріг больової чутливості та характер ураження вінцевого русла у хворих на ІХС з типовою стенокардією та без неї. // Вісник наукових досліджень.– 2001.– № 2.– С. 38–40. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував статтю до друку).
Бугаенко В.В., Горбатенко А.В. Переносимость физической нагрузки и электрокардиографические критерии ее неадекватности у больных ИБС со стенокардией и без стенокардии в зависимости от количества пораженных венечных артерий. // Укр. мед. альманах.– 2001.– № 3.– С. 30–32. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував статтю до друку).
Бугаенко В.В. Взаимосвязь характера поражения венечного русла, переносимости физической нагрузки и частоты определения эпизодов ишемии миокарда у пациентов с ишемической болезнью сердца со стабильной стенокардией и без нее. // Укр. кардіол. ж.– 2001.– № 5.– С. 41–44.
Бугаєнко В.В., Лутай М.І., Ломаковський О.М., Циж О.В., Слободський В.А., Вітковська А.О. Антиангінальна ефективність Нітрогліцерин-аерозолю у хворих на стенокардію. // Ліки.– 2001.– № 1 – 2.– С. 23–26. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував статтю до друку).
Бугаєнко В.В., Євтушенко О.В., Бобровська О.О. Добова ішемічна активність у хворих з різними клінічними формами ішемічної хвороби серця. // Вісник наукових досліджень.– 2001.– № 3.– С. 24–26. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував статтю до друку).
Бугаенко В.В. Переносимость физической нагрузки больными ишемической болезнью сердца со стабильной стенокардией и без таковой при изолированном и множественном поражении венечных артерий. // Врачебное дело.– 2001. – № 5-6. – С. 76–80.
Бугаенко В.В., Ломаковський О.М., Мойсеєнко О.І., Немчина О.О., Голіко- ва І.П., Слободський В.А. Застосування алфа-адреноблокатора доксазину у хворих на ішемічну хворобу серця з артеріальною гіпертензією. // Ліки.– 2001.– № 5–6.– С. 3–7. (Самостійно аналізував результати, готував статтю до друку).
Лутай М.И., Бугаенко В.В., Белоножко А.Г., Степаненко А.П. Поражение венечного русла у пациентов с ишемической болезнью сердца со стабильной стенокардией и без таковой и частота выявления эпизодов ишемии миокарда. // Укр. кардіол. ж., – 2001.– № 6.– С. 18–21. (Самостійно проводив відбір хворих, аналізував результати, готував статтю до друку).
Бугаєнко В.В., Бобровська О.О., Немчина О.О. Толерантність до фізичного навантаження та характер пошкодження вінцевого русла у хворих на ішемічну хворобу серця. // Буковинський мед. вісник.– 2001.– № 4.– С. 31 – 34. (Самостійно проводив обстеження хворих, аналізував результати, готував статтю до друку).
Бугаенко В.В., Горбатенко А.В. Комбинированное применение стресс-теста, холодовой (хлорэтиленовой) пробы и теста с гипервентиляцией у больных ИБС с болевой и безболевой ишемией миокарда. // Укр. мед. альманах.– 2001.– № 4.– С. 23–28. (Самостійно обстежував хворих, аналізував результати, готував статтю до друку).
Бугаенко В.В., Голикова И.П. Порог болевой чувствительности у больных ишемической болезнью сердца со стабильной стенокардией и без таковой с эпизодами «немой» ишемии миокарда. // Врачебное дело.– 2002.– № 1.– С. 34–37. (Самостійно обстежував хворих, аналізував результати, готував статтю до друку).
Бугаенко В.В., Белоножко А.Г., Степаненко А.П. Состояние венечного русла и функциональная активность миокарда у пациентов с ишемической болезнью сердца со стабильной стенокардией и без нее с безболевой ишемией миокарда. // Укр. кардіол. ж.– 2002.– № 1.– С. 32–36. (Самостійно проводив відбір хворих, аналізував результати, готував статтю до друку).
Бугаенко В.В., Ломаковский А.Н. Поражение венечных артерий и частота определения эпизодов транзиторной ишемии миокарда у больных ишемической болезнью сердца с типичной и нетипичной стенокардией. // Врачебное дело.– 2002.– № 2.– С. 26–31. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував статтю до друку).
Бугаенко В.В. Особенности внутрисердечной гемодинамики и сократительной активности миокарда у больных ишемической болезнью сердца со стабильной стенокардией и без стенокардии в зависимости от числа пораженных венечных артерий. // Укр. мед. часопис.– 2002.– № 6.– С. 94–98.
Лутай М.І., Слободський В.А., Немчина О.О., Голікова І.П., Циж О.В., Бугаєнко В.В., Мойсеєнко О.І. Вивчення вираженості дисфункції ендотелію у пациєнтів з факторами ризику ішемічної хвороби серця, стабільною стенокардією напруження та артеріальною гіпертензією за допомогою нового атравмотичного методу дослідження – тесту Целермана – Соренсена. // Укр. кардіол. ж. – 2003. – № 2. – С. 33–38. (Брав участь у відборі хворих і підготовці статті до друку).
Бугаенко В.В. Течение и исход ишемической болезни сердца у пациентов с болевой и безболевой ишемией миокарда. // Укр. кардіол. ж.– 2003.– № 3.– С. 43–46.
Бугаенко В.В. Результаты длительного наблюдения и отдаленный прогноз у больных с безболевой ишемией миокарда. // Укр. кардіол. ж.– 2004.– № 6.– С. 69–73.
Бугаенко В.В. Нарушения липидного состава и частота определения эпизо-дов ишемии миокарда у больных ишемической болезнью сердца со стабильной стенокардией и без стенокардии с безболевой ишемией миокарда. // Укр. мед. часопис.– 2005.– № 1.– С.34–39.
Деклараційний патент України 72712 А. 7А61В8/00 Спосіб діагностики функціонального класу стабільної стенокардії напруги / Лутай М.І., Слобідський В.А., Немчина О.О., Ломаковський О.М., Бугаєнко В.В., Лисенко Г.Ф., Голікова І.П., Деяк С.І., Чубко Н.Ю. № 20031211962 // Бюл. П.В. № 3.– 2005. (Аналіз літературних джерел з визначенням аналогів та прототипу, оформлення заявки).
Бугаенко В.В. Болевая чувствительность у больных с бессимптомной ишемией миокарда и ее изменения под влиянием антиангинальных препаратов. // Матеріали XIV з’їзду терапевтів України.– К., 1998.– С. 105–106.
Бугаенко В.В. Безболевая форма ишемической болезни сердца. // Симпозиум «Ишемическая болезнь сердца: Синдром Х. Динамический коронарный стеноз. Безболевая ишемия миокарда.» – Томск, 1992, – С. 79 – 80.
Бугаенко В.В., Лутай М.И. Характеристика болевых и безболевых эпизодов ишемии у больных с постинфарктным кардиосклерозом. // II-й – Національний конгрес геронтологів і геріатрів України.– К., 1994.– С.95. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Гуща Б.Г., Бугаенко В.В. Опыт применения кардиоселективных бета-адреноблокаторов у больных с желудочковой экстрасистолической аритмией. // Кардиология. Материалы пленума кардиологов Украины. И-Франковск – 1994.– № 4.– С. 73. (Проводив обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Бугаенко В.В., Лутай М.И., Гуща Б.Г. Болевая чувствительность у больных ИБС с наличием и отсутствием стенокардии. // Актуальные вопросы кардиологии.– Минск, 1994.– С. 103. (Обстеження хворих, аналіз результатів, підготовка до друку).
Лутай М.И., Ломаковский А.Н., Бугаенко В.В., Мойсеенко О.И. Диастолическая функция левого желудочка у больных ишемической болезнью сердца с начальными проявлениями сердечной недостаточности. // Укр. кардіол. ж. 1995.– № 3 (додаток) – С. 24–25. (Брав участь у обстеженні хворих і підготовці роботи до друку).
Бугаєнко В.В., Лутай М.І., Симорот В.М., Мойсеенко О.І. Дослідження антигіпертензивної дії препарату «Кардура» (доксазозина) у хворих на ІХС та АГ. // Матеріали VI-конгресу світової федерації українських лікарських товариств.– Одесса, 1996.– С. 145. (Самостійно аналізував результати, готував роботу до друку).
Бугаенко В.В., Лутай М.И., Мойсеенко О.И. Применение альфа-блокаторов в комплексе лечения больных ИБС с артериальной гипертензией. // Укр. кардіол. ж.– 1996.– № 3 (додаток). Матеріали V конгресу кардіологів України.– К.– С. 37–38. (Самостійно обстежував хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Євтушенко О.В., Ломаковський О.М., Бугаєнко В.В., Мойсеєнко О.І. Вплив каптоприлу на гемодінамічне забезпечення фізичного навантаження у хворих з стенокардією. // Укр. кардіол. журнал.– 1996.– № 3 (додаток). Матеріали V конгресу кардіологів України.– К.– С.44. (Обстеження хворих і підготовка роботи до друку).
Бугаенко В.В., Лутай М.И. Прекардиальная болевая чувствительность у больных ИБС, перенесших операцию аорто-коронарного шунтирования. // Матеріали V наукової конференції асоціації серцево-судинних хірургів України.– Київ, 1997.– С.43–44. (Обстеження хворих, аналіз результатів, підготовка до друку).
Лутай М.И., Соколов Ю.Н., Соколов М.Ю., Цыж А.В., Ломаковский А.Н., Бугаенко В.В., Барсук Ю.Ю. Зависимость клинического успеха ангиопластики от степени анатомической полноты реваскуляризации коронарного русла. // Матеріали V наукової конференції асоціації серцево-судинних хірургів України.– Київ, 1997.– С.11–112. (Брав участь у обстеженні хворих і підготовці роботи до друку).
Лутай М.И., Ярошкевич А.В., Бугаенко В.В., Ломаковский А.Н. Изменения регионарной и глобальной сократимости миокарда в зависимости от функции шунтов после АКШ. // Материалы научно-практической конференции с международным участием. Актуальные проблемы профилактики неинфекционных заболеваний.– Москва, 1997.– С. 141–142. (Обстеження хворих і підготовка роботи до друку).
Лутай М.И., Гуща Б.Г., Бугаенко В.В., Цыж А.В. Особенности применения пропранолола, метапролола, ацебутолола у больных со смешанной стенокардией по данным холтеровского мониторирования. // Материалы конгресса ассоциации кардиологов стран СНГ. – Москва, 1997.– С.43. (Брав участь у обстеженні хворих і підготовці роботи до друку).
Бугаенко В.В. Бессимптомная ишемия миокарда и локализация атеросклеротического процесса. // Матеріали XIV з’їзду терапевтів України. – Київ, 1998.– С.30.
Бугаенко В.В. Суточное мониторирование ЭКГ у пациентов с безболевой формой ишемической болезни сердца. //Укр. кардіол. ж.– 1998.– № 10 – С. 31.
Бугаєнко В.В., Лутай М.І., Барсук Ю.Ю., Циж О.В. Вплив вітчизняного гемфіброзилу на ліпідний спектр крові. // Укр. кардіол. ж.– 1998.– № 10 – С.31. (Від-бір та обстеження хворих, аналіз результатів, підготовка роботи до друку).
Бугаєнко В.В., Барсук Ю.Ю., Степаненко А.П. Ангіографічна діагностика ішемічної хвороби серця у хворих з атиповим больовим синдромом. // Сучасні проблеми кардіології та ревматології. К., 1998.– С. 38. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Лутай М.І., Циж О.В., Бугаєнко В.В. Динамічне спостереження клініко-функціонального стану хворих зі стабільною стенокардією після ангіопластики. // Матеріали VII конгресу СФУЛТ.–Ужгород, 1998.– С.– 75–76. (Брав участь у обстеженні хворих і підготовці роботи до друку).
Бугаенко В.В., Лутай М.И., Ломаковский А.Н., Барсук Ю.Ю., Цыж А.В. Распределение «немых» эпизодов ишемии миокарда в течение суток у больных с безболевой и болевой формами ИБС. // Материалы 1 Всероссийской конференции по проблемам атеросклероза, посвященной 100-летию со дня рождения А.М. Мясникова. Москва., 1999. – С. 120. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Лутай М.И., Ломаковский А.Н., Мойсеенко О.И., Бугаенко В.В., Слобод-ской В.А., Ярошкевич А.В. Клинические и биохимические аспекты прогрессирования коронарного атеросклероза. // Материалы 1 Всероссийской конференции по проблемам атеросклероза посвященной 100-летию со дня рождения А.Л. Мясникова. Москва., 1999. – С. 120. (Обстеження хворих і підготовка роботи до друку).
Бугаенко В.В., Ломаковский А.Н. Клиническое течение ишемической болезни сердца у постинфарктных больных без синдрома стенокардии при 10-летнем наблюдении. // Матеріали Української науково-практичної конференції кардіологів і кардіохірургів з міжнародною участю. «Нові напрямки профілактики, діагностики та лікування серцево-судинних захворювань.» – Київ, 1999, – С.58–59. (Самостійно проводив обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Лутай М.І., Бугаєнко В.В., Циж О.В., Ломаковський О.М. Результати добового моніторування ЕКГ у хворих зі стенокардією і без неї в залежності від порушень ліпідного обміну. // Матеріали VIII конгресу СФУЛТ. – Львів. – Трускавець, 2000. – С. 230. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Бугаенко В.В. Результаты холтеровского мониторирования ЭКГ больных со стенокардией и без стенокардии с дислипидемией. // Матеріали VI конгресу кардіологів України.– Київ, 2000.– С. 81–82.
Бугаенко В.В., Ванджура В.М. Поражение коронарного русла и результаты холтеровского мониторирования ЭКГ у больных ИБС со стенокардией и без стенокардии. // Матеріали VI конгресу кардіологів України.– Київ, 2000.– С. 82–83. (Самостійно обстежував хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Лутай М.И., Ломаковский А.Н., Цыж А.В., Корнилина Е.М., Гавриленко Т.И., Бугаенко В.В. Иммунологические аспекты у больных с разными формами ИБС. // Материалы Российского национального конгресса кардиологов. Кардиология, основанная на доказательствах. Москва, 2000.– С.179. (Проводив відбір хворих).
Бугаенко В.В. Взаимосвязь показателей гемодинамики и эпизодов ишемии миокарда у обследованных с постинфарктным кардиосклерозом без постинфактной стенокардии. // Матеріали Української науково-практичної конференції «Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів.» – Київ, 2001.– С. 39.
Бугаенко В.В., Мойсеенко О.И., Цыж А.В. Изменение внутрисердечной Гемодинамики у больных ИБС с наличием и отсутствием болевого синдрома. // Матеріали Української науково-практичної конференції «Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів.» – Київ, 2001.– С. 39–40. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Бугаенко В.В., Ломаковский А.Н., Голикова И.П., Белоножко А.Г., Степаненко А.П., Абуталипов Р.Ф. Характер поражения венечного русла у пациентов с ишемической болезнью сердца со стенокардией и без стенокардии. // Матеріали об’єднаного пленуму правління Українського наукового товариства кардіологів та асоціації лікарів-інтерністів.– Київ, 2001.– С. 34. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Абуталипов Р.Ф., Ломаковский А.Н., Бугаенко В.В., Мойсеенко О.И. Нестабильность атеросклеротических бляшек венечных артерий при ишемической болезни сердца. // Матеріали об’єднаного пленуму правліня Українського наукового товариства кардіологів та асоціації лікарів – інтерністів.– Київ, 2001.– С. 31. (Брав участь у підготовці роботи до друку).
Бугаенко В.В., Ломаковский А.Н., Лутай М.И., Соколов Ю.Н., Цыж А.В. Характер поражения венечного русла и особенности внутрисердечной гемодинамики у больных ишемической болезнью сердца с постинфарктным кардиосклерозом со стенокардией и без стенокардии. // Материалы Российского национального конгресса кардиологов. Кардиология: Эффективность и безопасность диагностики и лечения. – Москва, 9–11 октября 2001.– С. 62–63. (Самостійно проводив відбір хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Лутай М.И., Ломаковский А.Н., Бугаенко В.В., Гавриленко Т.И., Корнили- на Е.Н., Цыж А.В., Немчина Е.А. Стабильная стенокардия и синдром имунного воспаления. // Материалы Российского национального конгресса кардиологов. Кардиология: Эффективность и безопасность диагностики и лечения.–Москва, 9–11 октября 2001.– С. 232. (Брав участь у підготовці роботи до друку).
Бугаенко В.В., Немчина Е.А., Мойсеенко О.И., Ткаченко Л.М. Распространенность гипертонической болезни у пациентов с ишемической болезнью сердца со стабильной стенокардией и у лиц без стенокардии с безболевой ишемией миокарда. // Матеріали Української науково-практичної конференції. Профілактика і лікування артеріальної гіпертензії в Україні в рамках реалізації національної програми.–Київ. 15–17 квітня 2002. – С. 25–26. (Самостійно проводив відбір хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Бугаенко В.В., Немчина В.В., Ткаченко Л.М., Мойсеенко О.И. Сократительная функция левого желудочка у больных с ишемической болезнью сердца с болевой и безболевой ишемией миокарда // Матеріали об’єднаного пленуму правлінь українських наукових товариств кардіологів, ревматологів та кардіо-хірургів з міжнародною участю «Серцева недостатність – сучасний стан проблеми».– Київ, 2002.– С. 31. (Самостійно обстежував хворих, аналізував результати, готував тези до друку).
Бугаенко В.В., Ломаковский А.Н., Слободской В.А., Голикова И.П., Немчина Е.А. Сравнительный анализ показателей липидного состава у больных ишемической болезнью сердца со стабильной стенокардией и без таковой с эпизодами безболевой ишемии миокарда. // Сборник тезисов конгресса. Российский национальный конгресс кардиологов. «От исследований к клинической практике». – Санкт-Петербург. 8–11 октября 2002.– С. 61–62. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Лутай М.И., Слободской В.А., Лысенко А.Ф., Бугаенко В.В., Мойсеенко О.И., Немчина Е.А., Бобровская О.А. Параметры эндотелий зависимой возодилатации у больных мягкой артериальной гипертензией и иными факторами риска. // Сборник тезисов конгресса. Российский национальный конгресс кардиологов. «От исследований к клинической практике».– 8–11 октября 2002.– С. 237. (Брав участь у підготовці роботи до друку).
Бугаенко В.В., Лысенко А.Ф., Голикова И.П., Слободской В.А. Особенности поражения коронарных артерий у больных со стабильной стенокардией и у пациентов с безболевой ишемией миокарда. // Кардиология СНГ.– Санкт-Петербург.– 2003.– Т.1, № 1.– С. 37. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Слободской В.А., Бугаенко В.В., Немчина Е.А., Голикова И.П., Цыж А.В., Лутай М.И. Изучение выраженности дисфункции эндотелия у больных с факторами риска ишемической болезни сердца, стабильной стенокардией напряжения и артериальной гипертензией посредством теста Целермана – Соренсена. // Кардиология СНГ.– Санкт-Петербург.– 2003.– Т.1, –С. 206. (Брав участь у відборі хворих і підготовці роботи до друку).
Немчина Е.А., Цыж А.В., Ломаковский А.Н., Бугаенко В.В. Изменение сократительной функции левого желудочка при проведении стресс-эхокардиографии с добутамином у больных ишемической болезнью сердца с постинфарктным кардиосклерозом и без него. // Кардиология СНГ.– Санкт–Петербург. – 2003. – Т.1, № 1. – С. 204. (Брав участь в аналізі результатів обстеження і підготовці роботи до друку).
Бугаенко В.В., Лысенко А.Ф., Немчина Е.А., Слободской В.А. Частота определения асинергий левого желудочка сердца у больных ишемической болезнью сердца с болевой и безболевой ишемией миокарда по данным контрастной вентрикулографии и эхокардиографии. // Матеріали VII національного конгресу кардіологів України. – Дніпропетровськ, 21–24 вересня, 2004.– С.152. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Немчина Е.А., Цыж А.В., Бугаенко В.В., Голикова И.П. Выявление гибернированного миокарда, связь с локализацией атеросклеротического поражения и количеством пораженных венечных артерий. // Матеріали VII національного конгресу кардіологів України.– Дніпропетровськ, 21–24 вересня, 2004.– С. 252. (Брав участь у відборі хворих, аналізі результатів обстеження і підготовці роботи до друку).
Бугаенко В.В., Лутай М.И., Ломаковский А.Н., Немчина Е.А., Ремезовский Г.А. Частота выявления нарушений ритма у больных ишемической болезнью сердца с болевой и безболевой ишемией миокарда. // Матеріали пленуму «Порушення ритму серця: сучасні підходи до лікування». – Київ, 2005, С. 106–107. (Самостійно проводив обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Bugayenko V.V. Remote observations of patients with postinf arctiel cardiosclerosis not suffering from angina pectoris. // 7–th international Symposium on Cardiovascular Pharmacotherapy. Jerusalem, Israel, Yune 1–5., 1997.– P.321.
Lomakovsky A.N., Hushcha B.Y., Lutay M.I., Bugayenko V.V. Antianginal and antiichemic effect of propranolol, metoprolol, acebutolol in patients with warious angina pectoris form. // 7–th International Symposium on Cardiovascular Phormacotherapy. Jerusalem, Israel, Yune 1–5., 1997.– P.324. (Брав участь у обстеженні хворих і підготовці роботи до друку).
Bugayenko V.V. Lutay M.I. Study of the indications of lipid metabolism in porents with isevomik heart disease with isevomik heart disease with arterial hypertension in the process of treatment using cardure. // XVI–th Nordic Congress of Cardiology. – Tampere, Finland, 1997.– P.29. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Bugayenko V.V., Lutay M.I. Alpha–1 blockers in therapy of patients with ischemic heart disease and concomitant arterial hypertension. // 7–th International Symposium of Cardiovascular Pharmacotherapy. Jerusalem, Israel, Yune 1–5., 1997. – P. 348. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Bugayenko V.V., Borsuk Ju.Ju. Results of daily ECJ monitoring in patients with silent ischemic heart disease. // International socitty of electrocardiology. Budapest, Hungary – June 3–6, 1998. – P. 324. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Bugayenko V.V., Lomakovsky A.N., Borsuk Ju.Ju. Angiographic diagnosis of ishemic heart disease in patients with atypical abgesic syndrome. // 2 nd International Congress of coronary artery disease – From prevention to intervention. Florence, Italy, october 18–21, 1998.– P. 110. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Bugayenko V.V., Borsuk Ju.Ju. Analysis of 24–Hour ECJ monitoring in «Silent» ishemia patients. // 2–nd International Congress of coronary artery disease. Florence, Italy, october 18–21, 1998.– P.111. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Bugayenko V.V., Lutay M.I. Remote Prognosis in patients naving suffered from silent myocardial infarction. // 3RD International Congress on Coronary Aftery disease from prevention to intervention. Lyon, France, 2000.– P. 175. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Bugayenko V.V., Lutay M.I., Lomakovsky A.N., Tzish A.V. The pattern of the Coronary Vascular system ingurybin patients with ischemic heart disease both with and with out angina pectoris and the frequency of myocardial ischemic events. // 4-th International Congress on Coronary Artery Disease. From prevention to intervention. Prague. 2001. – P. 7. (Самостійно проводив відбір та обстеження хворих, аналізував результати, готував роботу до друку).
Lutay M.I., Lomakovsky A.N., Javrilenko T.I., Kornilina E.M., Bugayenko V.V. Immune Inflamination Syndrome in chronic forms of ischemic heart disease. // 4-th International Congress on Coronary Artery Disease. From Prevention to intervention. Prague. 2001.– P. 22. (Брав участь у підготовці роботи до друку).
Nemchyna O.O., Lutay M.I., Tsyzh A.V., Bugayenko V.V. Quontity of viable myocardum is associated with localization and extension of coronary atherosclerosis in patients with previous myocardial infarction. // European journal of Echocardiography Supplements.– 2004.– № 5.– P. 209 (Брав участь у відборі хворих і підготовці роботи до друку).