Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство


Чен Щзещзінь. Бібліотечно-інформаційні мережі Китаю: сучасний стан та перспективи розвитку: дисертація канд. пед. наук: 07.00.08 / Харківська держ. академія культури. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Чен Щзещзінь. Бібліотечно-інформаційні мережі Китаю: сучасний стан та перспективи розвитку. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 07.00.08 – книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство. – Харківська державна академія культури, Харків, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню проблем організації бібліотечно-інформаційних мереж Китаю: їх кадрового та користувацько-технологічного забезпечення; перспективних напрямів розвитку бібліотечно-інформаційних мереж у Китаї (на прикладі університетських бібліотек).

Комплексно проаналізовано міжнародний досвід бібліотечного співтовариства у сфері комп'ютеризації університетських бібліотек та використання в їх діяльності Інтернет-технологій для об'єднання бібліотечних ресурсів у комп'ютерні мережі. Вивчено та проаналізовано сучасний стан організації інформаційно-бібліотечної діяльності в Китаї. Визначено національні особливості бібліотечних комп'ютерних мереж Китаю, пов'язані з розвитком національних і спеціалізованих комп'ютерних мереж, а також міжнародні, зумовлені впливом мережі Інтернет. Виявлено особливості використання інформаційних і телекомунікаційних технологій в університетських бібліотеках Китаю. Сформульовані основні умови і вимоги до створення Web-сайтів у китайських університетських бібліотеках стосовно їх організації і функціонально-змістовного призначення. Розроблено і науково обґрунтовано перспективні напрями розвитку єдиної бібліотечної мережі університетів Китаю.

  1. Міжнародний досвід бібліотечного суспільства в напрямі розвитку комп'ютерних бібліотечних мереж характеризується процесами створення цифрових (електронних) бібліотек, відкритих для взаємодії через канали глобальної мережі Інтернет. Дослідження зарубіжних проектів створення цифрових бібліотек (США, Канади, Австралії, країн Європи) сприяло визначенню, що головними чинниками організації комп'ютерних бібліотечних мереж є саме комп'ютеризація бібліотечно-бібліографічних ресурсів (продуктів і послуг), яка реалізована у створенні цифрових (електронних) бібліотек з використанням Інтернет-технологій для об'єднання бібліотечних ресурсів у комп'ютерні мережі.

  2. Вивчення й аналіз сучасного стану інформатизації в Китаї свідчать, що її результатами стали такі суттєві зміни: зросли роль і значення науково-технічної інформації; збільшилась кількість інформаційних служб; активізувалося впровадження комп'ютерних технологій у бібліотечну сферу.

Сучасний стан комп'ютеризації китайських бібліотек характеризується такими тенденціями:

активно розробляються проекти створення національної цифрової бібліотеки Китаю на державному рівні і за підтримки ІФЛА;

вирішуються питання змістовного наповнення електронних ресурсів цифрових бібліотек, що покликані зберігати свої національні особливості, поширюватися китайською мовою;

забезпечується вільний доступ до всіх ресурсів;

упроваджуються національні стандарти, що включають уніфікацію опису і форматів різноманітних електронних ресурсів, процесів зберігання, пошуку та ін.;

комп'ютеризація китайських бібліотек націлена на формування і розвиток комп'ютерних бібліотечних мереж на різних рівнях: національному, регіональному, академічному та університетському.

  1. Дослідження проблем організації кадрового забезпечення сучасних бібліотек Китаю доводить, що всі проекти створення національних цифрових бібліотек Китаю передбачають підготовку національних інформаційно-бібліотечних кадрів. Суттєво змінюється сучасна система вищої інформаційно-бібліотечної освіти в Китаї, яка спрямована на реалізацію тенденцій стабілізації і розвитку національних особливостей освіти, характеризується багатоваріативністю підготовки кадрів вищої кваліфікації з урахуванням потреб держави і можливостей відповідних університетів як у Китаї, так і в інших країнах світу. Перехід Китаю на нову модель вищої бібліотечно-бібліографічної освіти потребує вирішення комплексу організаційно-методичних, управлінських, економічних проблем, найважливішими з яких є підвищення кваліфікації професорсько-викладацького складу бібліотечних факультетів.

  1. Основні напрями організації та технологічного забезпечення бібліотечно-інформаційних мереж Китаю включають

— у загальному аспекті: урахування основних принципів, організаційно-технологічних цілей створення мереж; реалізацію тенденції до бібліотечної кооперації в умовах корпоративної мережі і виділення у структурі бібліотечної мережі її основної функціональної ланки – центру корпоративної каталогізації;

— у національному аспекті: взаємозв'язок розвитку бібліотечних комп'ютерних мереж Китаю з китайським сегментом Інтернет; національними та спеціалізованими комп'ютерними мережами; впровадження ідей проекту “Створення Китайської цифрової бібліотеки” в університетські бібліотеки; урахування ідеології двох національних концепцій: концепції обміну інформацією і концепції комп'ютерних мереж.

  1. Аналіз досвіду створення перших Web-сайтів у китайських бібліотеках свідчить про необхідність розробки вимог, узгоджених з міжнародними, для підвищення ефективності користування. Визначено основні питання організації бібліотечних Web-сайтів на прикладі китайських університетів: розробка функцій, послуг та ресурсів; змістовне наповнення (або контент); відкритість та вільний обмін інформацією; наявність пошукових засобів; можливості для навчальної діяльності та наукових досліджень користувачів. Вимоги до змісту та інформативності бібліотечних Web-серверів, що розробляються китайськими фахівцями, збігаються в цілому з вимогами створення якісних бібліотечних Web-сайтів, що сформульовані фахівцями інших країн, зокрема американськими і російськими. Створення бібліотечних Web-сайтів є необхідною організаційно-технологічною умовою багатостороннього взаємообміну доку-ментами та інформацією, встановлення міжнародного співробітництва.

6. На підставі вивчення, аналізу й узагальнення умов і чинників, принципів і положень, організаційних та користувацько-технологічних аспектів формування бібліотечно-інформаційної мережі університетських бібліотек Китаю виявлені і науково обґрунтовані перспективні напрями розвитку єдиної бібліотечної мережі університетів, які передбачають необхідність розробки перспектив розвитку державної політики в галузі інформатизації і бібліотечної справи; вдосконалення організаційно-технологічної структури та кадрового забезпечення бібліотечно-інформаційної мережі університетів Китаю.

Публікації автора:

  1. Чен Щзещзінь. Комп’ютеризація бібліотек КНР: сучасний стан // Вісн. Кн. палати. — 2001. — N 9. — С. 49-50.

  2. Чен Щзещзінь. Комп’ютеризація бібліотек КНР: проблема фахової освіти // Вісн. Кн. палати. — 2002.— N 3 . — С.14-16.

  3. Чен Щзещзінь. Розвиток комп'ютерних бібліотечних мереж в Китаї // Вісн. Кн. палати. — 2002. — N 8. — С.33-35.

  4. Чен Щзещзінь. Питання розробки бібліотечних Web-серверів у вузах Китаю //Вісн. Харк. держ. акад. культури: Зб. наук. праць.—Х., 2003.—Вип.11.—С.175-180.

  5. Чен Щзещзинь. Проблемы создания цифровых библиотек Китая и университетские библиотеки // Вестн. Харьк. нац. автомоб.-дор. ун-та: Сб. науч. тр. — Х., 2003. — Вып. 20. — С. 17-18.

  6. Чен Щзещзинь. Проблемы формирования компьютерных библиотечных сетей в университетах Китая // Современные проблемы информатизации в технике и технологиях: Сб. тр. Вып.7 / Воронеж. гос. техн. ун-т; Междунар. ин-т компьют. технол. — Воронеж, 2002.—С. 98-99.

  7. Чен Щзещзинь. Развитие компьютерных библиотечных сетей в университетах Китая // Духовна культура в інформаційному суспільстві: Матеріали міжнар. наук.-теорет. конф. / ХДАК. — Х., 2002.— С. 272-273.

  8. Чен Щзещзинь. Создание Web-серверов в университетских библиотеках Китая //Культура та інформаційне суспільство в XXI столітті: Тези конф. молодих науковців ХДАК. — Х., 2002. — С. 139.

  9. Чен Щзещзинь. Цифровая библиотека и образование в Китае // Новые технологии в образовании: Сб. науч. тр. междунар. электр. научн. конф. /Воронеж. гос. педагог. ун-т. — Воронеж, 2001. — С. 27-28.