Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика приладів, елементів і систем


398. Шуда Ірина Олександрівна. Біфуркаційний аналіз класичних моделей динаміки твердотільних одномодових лазерів: дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.01 / Сумський держ. ун-т. - Суми, 2004.



Анотація до роботи:

Шуда І.О. Біфуркаційний аналіз класичних моделей динаміки твердотільних одномодових лазерів.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.01 – фізика приладів, елементів і систем, Суми, Сумський державний університет, 2004.

Дисертація присвячена аналізу динаміки одномодового твердотільного лазера, що грунтується на алгоритмі біфуркації народження циклу.

Обґрунтовано: моделі модулятора добротності у вигляді універсальних деформацій збірки і “ластівчиного хвоста”; метод біфуркації народження циклу при поставленні обернених задач динаміки лазерів. Отримані: критерії стійкості періодичних коливань інтенсивності випромінювання в умовах біфуркації Хопфа; інтервали стійкості для параметрів накачки і стаціонарного значення інтенсивності; характеристики гігантських імпульсів з урахуванням спонтанного випромінювання; аналітичні розв’язки у квадратичному наближенні за параметром близькості до точки біфуркації. Теоретично підтверджено існування багатьох порогів для параметра накачки і отримано функціональну залежність від параметрів керування.

  1. За функціональним входом, який визначається біфуркаційним значенням параметра та видом модулятора і навантаження, знайдено функціональний вихід приладу, що містить закон періодичного змінювання фазових координат у залежності від параметрів керування, критерій стійкості модуляції, інтервал стійкості та період коливань.

  2. У рамках алгоритму біфуркації народження циклу проведено аналіз класичних моделей з дробово-раціональним, параболічним і кубічним модуляторами добротності, а також з квадратичним і лінійним навантаженнями. Показано, що введення в резонатор нелінійного елемента приводить до перетворення нестійкого граничного циклу в стійкий, до зростання середньої потужності та появи інтервалу зміни коефіцієнта нелінійності, нижче якого граничний цикл нестійкий, а вище зникає стаціонарний розв'язок.

  3. На основі моделей універсальних деформацій у вигляді складки, збірки і "ластівчиного хвоста" побудовано критерії стійкості граничного циклу, що виникає навколо стану рівноваги. Знайдено співвідношення між параметром накачки і стаціонарним розв'язком, яке забезпечує існування стійкого граничного циклу, що перебуває в області технологічної доцільності.

  4. Для різних випадків стійкого циклу побудовані наближені розв'язки, які виражаються через період модуляції, показник Флоке, малий функціональний параметр і тригонометричні функції часу. Проведено аналіз критерію стійкості для систем, де виникає можливість виділити малий/великий параметр. Показано, що в залежності від амплітудного параметра знаходиться тип біфуркації – докритичний чи закритичний.

  5. Особливості динаміки лазера представляються критерієм стійкості граничного циклу, умовами переходу до інтервалу стійкості та поправками до періоду модуляції. Вид показника Флоке визначається функціональною залежністю від добротності модулятора. У випадку, коли стаціонарний розв'язок віднесено до числа параметрів, сам розв'язок стає функцією параметрів лазера. Це дозволяє визначити його параметри в рамках оберненої задачі динаміки лазера.

  6. Проведено біфуркаційний аналіз для системи третього порядку, яка описує динаміку лазера з фільтром, що просвітлюється. Встановлено, що існує кінцева область параметрів накачки, в якій пульсації випромінювання стають незгасаючими. Зі зростанням відношення часу життя фотона до часу релаксації різниці заселеності рівнів ці пульсації стають модульованими.

  7. За наявності квадратично-нелінійного елемента одержані вирази для основних характеристик гігантського імпульсу: максимального значення інтенсивності при стаціонарних значеннях інверсії, часу тривалості імпульсу, а також порогової інверсії. Показано, що спонтанне випромінювання зменшує максимальне значення інтенсивності і збільшує тривалість імпульсу та значення інверсії, при якій досягається . Квадратичний елемент також приводить до збільшення тривалості імпульсу.

Публікації автора:

  1. Шуда І.О. Біфуркація Хопфа в твердотільному одномодовому лазері з керованою добротністю резонатора // УФЖ. – 2004.- Т.49, №8. – С.766-771.

  2. Коваленко Г.П., Шуда І.О. // Вплив квадратично-нелінійного елемента і спонтанного випромінювання на параметри гігантських імпульсів твердотільних лазерів // Фізика і хімія твердого тіла. – 2003. - Т.4, №1. – С.86-91.

  3. Коваленко Г.П., Шуда І.О. Аналіз динаміки твердотільних лазерів з модулятором добротності параболічного типу і лінійним навантаженням // Вісник КТУУ. – 2004. – №5(38)-6 (39). – С.33-38.

  4. Коваленко Г.П., Шуда І.О. Вплив квадратичного навантаження на динаміку твердотільного лазера // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. – 2003. – Вип.LI(51). – С.272-283.

  5. Шуда І.О. Модуляція регулярних незгасаючих пульсацій лазера з керованою добротністю резонатора // Вісник Сумського державного університету. – 2002.- №5(38)-6 (39). – С.33-38.

  6. Шуда І.О. Модуляція незгасаючих регулярних пульсацій твердотільного лазера з фільтром // Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка . – 2001. – Вип.2 (16). – С.158-167.

  7. Коваленко Г.П., Шуда І.О. Розпізнавання точки біфуркації народження циклу // Вісник Сумського державного університету. – 2000.- №17. – С.104-108.

  8. Шуда І.О. Застосування універсальної деформації згортки в моделюванні елементів твердотільних лазерів // Вестник ХГГУ. – 2003.- №3(19). – С.471-474.

  9. Shuda I.A. Analysis of Dynamics of Classical Model Single – Mode Solid – State Laser // Proceedings of LFNM 2003 5th International Workshop on Laser and Fiber – Optical Networks Modeling – Alushta. – P.59 – 61.

  10. Коломієць С.В., Шуда І.О. Асимптотичні методи інтегрування нелінійних рівнянь динамічних систем // Матеріали Міжнародної конф. "Асимптотичні методи в теорії диференціальних рівнянь". – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова. – 2002. –С.54.

  11. Kolomiets S., Shuda I. Analysis of Classical and Semi– Classical Models of Single –– Model Lasers // Праці Другої Міжнародної конференції молодих вчених з прикладної фізики. – Київ: КНУ. – 2002. – С. 19–20.