Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


Мазур Тетяна Петрівна. Біоекологічні особливості інтродукованих у захищений грунт видів роду Nymphaea L. та перспективи їх використання в Україні: Дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. Ботанічний сад ім. О.В.Фоміна. - К., 2002. - 247 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 199-224.



Анотація до роботи:

Мазур Т.П. Біоекологічні особливості інтродукованих у захищений грунт видів роду Nymphaea L. та перспективи їх використання в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю – 03.00.05 – ботаніка. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2002.

Дисертація присвячена вивченню біологічних, екологічних, морфологічних властивостей роду Nymphaea L.

У Ботанічниму саду ім.акад.О.В.Фоміна Київського національного університету імені Тараса Шевченка зібрана найбільша в Україні колекція роду Nymphaea L., яка складається з 13 видів, 5 різновидів, 10 гібридів та 17 культиварів аборигенних та інтродукованих рослин. Інтродуковані рослини роду Nymphaea L. представлені кореневищними, бульбоподібними та вперше виділеними умовно-кореневищними та умовно-столонними екобіоморфами. Особливості екобіоморф Nymphaea L. зумовлені гідрологічними відмінами водойм, локальними умовами місцезростань і, насамперед, характером коливання рівня води протягом вегетації.

Встановлено, що інтродуценти різняться за строками проходження фаз розвитку та особливістю квітування. В морфологічній будові квітки на прикладі Nymphaea caerulea Savign. виявлено нектарник і описано етапи його розвитку. Онтогенез кореневищного, бульбоподібного, умовно-столонного становить 8-10 років, а умовно-кореневищного 7-8 років Nymphaea L. Встановлено, що інтродуковані види та різновиди роду Nymphaea L. належать до тахіспорів. Кількість насінин у одному плоді не стабільна. Між масою насіння та їх чисельністю спостерігається відмінна кореляція, маса змінюється обернено пропорційно чисельності. Схожість насіння становить 86-96%. Найефективнішим методом розмноження є вегетативне. Експериментально доведено, що види, різновиди, гібриди та культивари латаття в умовах захищеного грунту необхідно вирощувати в штучних водоймах з глибиною 0,5-0,9 м. Запропоновано оптимальний субстрат для вирощування рослин представників роду Nymphaea L. Виділено групи дуже перспективних та перспективних видів, різновидів, гібридів та культиварів роду Nymphaea L., що становить 96% від вивчених. Їх ми рекомендуємо для культивування в Україні.

1. Зібрана колекція інтродукованих 13 видів, 5 різновидів, 10 гібридів та 17 культиварів роду Nymphaea L.

2. За характером кореневих систем інтродуковані види, різновиди, гібриди та культивари роду Nymphaea L. класифіковані на: кореневищні (4 види та 15 культиварів), бульбоподібні (7 видів, 5 різновидів, 7 гібридів), умовно-кореневищні (1 вид, 2 гібриди) та умовно-столонні (1 вид, 1 культивар) екобіоморфи.

3. Особливості екобіоморф Nymphaea L. зумовлені гідрологічними відмінами водойм, локальними умовами місцезростань і, насамперед, характером коливання рівня води протягом вегетації.

4. Встановлено, що інтродуковані види, різновиди, гібриди та культивари роду Nymphaea L. різняться за особливістю квітування та ритмікою.

5. Вперше в морфологічній будові генеративних органів (на прикладі Nymphaea caerulea Savign.) виявлено нектарник і описано етапи його розвитку.

6. Встановлено, що ріст і розвиток Nymphaea L. помірної зони починається в травні і триває 4-5 місяців, а у Nymphaea L. тропічно-субтропічної зони ці фази розвитку починаються на 2 місяці раніше і тривають 7-8 місяців. Плоди Nymphaea L. помірної зони достигають за 20-30 днів, а тропічно-субтропічної – за 15-20 днів.

7. Встановлено, що онтогенез кореневищного, бульбоподібного, умовно-столонного Nymphaea L. триває 8-10 років, за цей час рослини проходять повний цикл розвитку і утворює насіння та органи вегетативного поновлення. У умовно-кореневищного Nymphaea L. він триває 7-8 років.

8. Встановлено, що аборигенні та інтродуковані види і різновиди роду Nymphaea L. належать до тахіспорів, коефіцієнт семеніфікації становить 0,96 і 0,93 для аборигенного виду, що росте у відкритому і захищенному грунті та 0,93 і 0,99 – для інтродукованого. Чим вища освітленість, тим швидше проходить процес дисеменації. Кількість насінин в одному плоді не стабільна. Між масою насіння та їх чисельністю спостерігається відмінна кореляція, маса змінюється обернено пропорційно чисельності. Схожість свіжозібранного становить 86 – 96%.

9. Найефективнішим методом розмноження є вегетативне: бульбами, столонами, листковими та кореневищними живцями. Вперше відмічено відсутність органів вегетативного поновлення у Nymphaea sp. (умовно-кореневищна екобіоморфа).

10. Встановлено, що життєздатність 1-5-річних сіянців та живців Nymphaea alba L. залежить від рівня освітленості та трофності субстрату. При освітленості 10000 люкс у субстраті: пісок річковий, дернова земля, глина, органічні добрива та товчене вугілля у співвідношенні 1 : 2 : 1 : 0,25 відсоток виживання є максимальним і становить 20% для живців, 30% – для однорічних та 60% для п'ятирічних сіянців.

11. Виділено групи дуже перспективних (ДП) та перспективних (П) представників роду Nymphaea L., що становить 96% від вивчених рослин, які рекомендовано для культивування в помірних широтах.

12. Розроблена агротехніка вирощування інтродукованих видів, різновидів, гібридів та культиварів роду Nymphaea L.

Публікації автора:

1. Мазур Т.П. Особливостi розвитку Nymphaea caerulea Savign. в умовах захищеного грунту // Вісник. Інтродукцiя та збереження рослинного рiзноманiття. – К., 1999. – Вип. 2. – С. 49-50.

2. Мазур Т. П. Використання видів родини Nymphaeaceae Salisb. при створенні “водяних садів” у штучних і природних водоймах // Вісник. Біологія. – К., 2000. – Вип.30. – С. 65-67.

3. Мазур Т. П. Онтогенез та біоекологічні особливості Nymphaea gigantea Hook. // Інтродукція рослин. – К.: Наук. думка, 1999. – № 3 – 4. – С. 66-71.

4. Мазур Т.П. Екологічне обгрунтування створення моделей штучних екотопів у захищеному грунті для тропічних і субтропічних рослин перезволожених територій // Вісник. Інтродукція та збереження рослинного різноманіття. – К., 2000. – Вип. 3. – С. 45-47.

5. Мазур Т. П. Досвід використання роду Nymphaea L. у штучних водоймах //Інтродукція рослин. – К.: Наук. думка, 2000. – № 1. – С. 66-71.

6. Мазур Т.П. Охорона родини лататтєвих у культурі // Охорона генофонду рослин в Україні. – Донецьк, 1994. – С. 156-157.

7. Мазур Т.П. Особливостi iнтродукцii водних макрофiтiв // Ботанические сады – центры сохранения биологического разнообразия мировой флоры / Тезисы докладов сессии совета ботанических садов Украины. – Ялта, 1995. – С. 134-135.

8. Мазур Т.П. Представники родини лататтєвих в оранжереях Ботанічного саду КДУ // VI міжнародна конференція з медичної ботаніки. – К., 1987. – С. 410-411.

9. Мазур Т.П. Насiннєве размноження бульбовидного тропiчного латаття // Проблеми ботанiки i мiкологi? на порозi третього тисячолiття. Матер. доп. X з’?зду Укра?нського ботанiчного товариства. – Ки?в-Полтава, 1997. – С. 214.

10. Мазур Т.П. Грунт для штучних водойм // Квіти України. – К., 1997. – № 2. – С. 14-15.

11. Мазур Т.П. Освітлення водяних рослин // Квіти України. – К., 1997. – № 3. – С. 14-15.

12. Мазур Т.П. Латаття // Квіти України. – К., 1997. – № 4. – С. 16-17.

13. Мазур Т.П. Особливостi онтогенезу бульбовидного латаття в умовах захищеного грунту // Онтогенез рослин в природному та трансформованому середовищi. Матерiали Мiжнародної конф. – Львiв, 1998. – С. 65.

14. Мазур Т.П. Органогенез генеративних органiв у Nymphaea caerulea Savign. // Вивчення онтогенезу рослин природних та культурних флор у ботанічних закладах Евразiї. Матерiали Х Мiжнародної наукової конференцiї. – Умань, 1998. – С. 92-93.

15. Мазур Т.П., Гревцова Г.Т. До питання морфогенезу квітки латаття голубого (Nymphaea caerulea Savign.) // Актуальні проблеми морфології та цитоембріологіі рослин. Матеріали наукових читань, присвячених 100-річчю відкриття подвійного запліднення у покритонасінних рослин професором університету Святого Володимира С.Г. Навашиним. – К. , 1998. – С. 33-37.

16. Мазур Т.П. Басейн у саду // Квіти України. – К., 1998. – № 1. – С. 10-11.

17. Мазур Т.П. Штучні басейни і асортимент гідрофітів у захищеному грунті // Квіти України. – К., 1999. – № 3. – С. 14-15.

18. Мазур Т.П. Досвід використання видів роду Nymphaea L. у штучних водоймах // Роль ботанічних садів у збереженні рослинного різноманіття. Матеріали І Міжнародної наукової конференції молодих дослідників – К., 2000. – № 1. – С. 66-71.

19. Мазур Т.П. Онтогенез Nymphaea alba L. в умовах захищеного грунту // Вивчення рослин природних і культурних флор у ботанічних закладах і дендропарках Євразії. Матеріали ХІІ міжнародної наукової конференції. – Полтава, 2000. – С. 197-199.

20. Мазур Т.П. Водойма у саду // Квіти України. – К., 2000. – № 2. – 54 с.

21. Мазур Т.П. Латаття біле та його культивари // Квіти України. – К., 2000. – № 8. – С. 20-21

22. Мазур Т.П. Экология рода Nymphaea L. и использование евразийских видов в лесопарковом ландшафтном озеленении // Экология. Наука, образование, воспитание / Международная конференция “Лес - 2000”. – Брянск, 2001. – Вип.2. – С. 101-103.

23. Мазур Т.П. К филогении и экологической еволюции Nymphaeaceae K.N. Salisbury // Гидроботаника – 2000 /Материалы V Всеросийской конференции по водным растениям. – Борок, 2001. – С. 181-182.

24. Мазур Т.П. Интродукция видов рода Nymphaea L. в Ботаническом саду им.акад.А.В.Фомина Киевского национального университета имени Тараса Шевченко // Ботанические сады: состояние и перспективы сохранения, изучения биологического разнообразия растительного мира / Материалы международной научной конференции, посвященной 70–летию со дня основания ЦБС. – Минск, 2002. – С. 175.