Шарій Тетяна Ігорівна. Біохімічний статус і продуктивність норок за застосування препарату "Хутровіт плюс" : дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / Інститут біології тварин УААН. - Львів, 2006.
Анотація до роботи:
Шарій Т. І. Біохімічний статус та продуктивність норок за застосування препарату "Хутровіт плюс". – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільсько-господарських наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. – Інститут біології тварин УААН, Львів, 2006.
Дисертаційна робота присвячена встановленню біологічної дії розробленого нового препарату "Хутровіт плюс" на окремі біохімічні, гематологічні, імунологічні показники крові та продуктивність хутрових звірів. Уперше автором розроблено новий комплексний препарат, у склад якого входять вітаміни та ізатізон, який проявляє антивірусну, антизапальну та антигістамінну активність. Досліджено біологічну дію новоствореного препарату "Хутровіт плюс" на окремі біохімічні, гематологічні, імунологічні показники крові та продуктивність дослідних груп норок, встановлена оптимальна концентрація ізатізону в складі препарату "Хутровіт плюс", яка становить – 20 г/кг, вивчено його стабільність при зберіганні, токсичність, вплив препарату на вітамінний статус організму норок та на їх репродуктивну функцію.
При вивченні впливу препарату "Хутровіт плюс" на організм норок, встановлено: підвищення активності АсАТ на 20 %, ЛФ у дослідних групах на 8,7–9,2 %, активності -амілази на 88 %, ЛДГ на 15,6 %, вмісту креатиніну на 45 %, у порівнянні з контролем, вмісту -глобулінової фракції на 12–13 %, лізоцимної та бактерицидної активності – на 16,4 % і 12,8 %, підвищення кількості еритроцитів у крові норок на 13 %. Застосування "Хутровіту плюс" дозволило збільшити вихід шкірок 1 сорту у дослідних групах норок на 7–15 % та покращити їх якість, збільшити площу шкірок, відповідно до збільшення їхньої маси в межах від 4,5 до 7,4 %, у порівнянні з контролем.
У дисертації наведено теоретичне обґрунтовання та нове вирішення завдання, яке полягає у розробці нового комплексного препарату "Хутровіт плюс" до складу якого входять вітаміни та ізатізон. Досліджено біологічну дію новоствореного препарату "Хутровіт плюс" на окремі біохімічні, гематологічні, імунологічні показники крові та продуктивність норок, встановлено оптимальну концентрацію внесення ізатізону в склад препарату "Хутровіт плюс", вивчено його стабільність при зберіганні, токсичність, розроблено нормативну документацію.
1. На основі біохімічних, гематологічних, імунологічних досліджень встановлено оптимальну концентрацію внесення ізатізону в склад препарату "Хутровіт плюс", яка становить 20 г/кг.
2. За умов тривалого застосування препарату "Хутровіт плюс" встановлено вірогідне підвищення вмісту -глобулінової фракції білка у сироватці крові дослідних груп норок на 20-ту та 60-ту добу згодовування, відповідно на 12 та 13 %.
3. Підвищення лізоцимної і бактерицидної активності сироватки крові молодняку норок, за умов тривалого застосування препарату "Хутровіт плюс", свідчить про активацію систем природної резистентності в організмі тварин. Лізоцимна активність сироватки крові була вірогідно вищою, у порівнянні з контролем на 16,4 %, а бактерицидна активність–на 12,8 %.
4. Збільшення числа еритроцитів та вмісту гемоглобіну в фізіологічних межах на фоні тривалого застосування норкам препарату "Хутровіт плюс" відображає оптимальне забезпечення киснем тканин і органів під час інтенсивного росту тварин. Число еритроцитів у крові норок усіх дослідних груп було вірогідно вищим, у порівнянні з контролем, у середньому на 13 % і цей показник корелює з тенденцією до підвищення вмісту гемоглобіну.
5. Підвищення у крові активності ферментів переамінування (АсАТ) та ЛФ супроводжується зростанням вмісту таких показників білкового обміну, як креатинін і -глобуліни, що може свідчити про підвищення інтенсивності обміну білків при тривалому застосуванні препарату "Хутровіт плюс". Встановлено вірогідне підвищення у сироватці крові активності АсАТ у 1-й і 2-й дослідних групах тварин на 20 і 60-ту доби згодовування препарату "Хутровіт плюс" у середньому на 20 % і активність ЛФ у тварин 3 групи, відповідно, на 8,7 та 9,2 % та вірогідно вищий вміст креатиніну (на 45 %) у тварин 3 групи на 60 добу.
6. Синхронне зростання активності ферментів вуглеводного обміну (ЛДГ та -амілаза), за умов тривалого застосування "Хутровіту плюс", відображає інтенсифікацію вуглеводного обміну та задоволення енергетичних потреб норок під час їх розвитку. Активність ЛДГ була вищою, у порівнянні з контрольною групою, на 15,6 %, а активність -амілази підвищувалась на 88 % з високим ступенем вірогідності в 3-й дослідній групі.
7. При визначенні токсикологічних властивостей встановлено, що препарат "Хутровіт плюс" відноситься до речовин 4 класу токсичності із слабовираженими властивостями до кумуляції.
8. У результаті досліджень динаміки вмісту вітамінів та ізатізону при різних температурних режимах зберігання встановлено, що препарат "Хутровіт плюс" зберігає стабільний склад при температурах: 3–5 С, 18–20 С.
9. Підвищується вміст водорозчинних вітамінів В1 та В2, коливання вмісту жиророзчинних вітамінів А і Е не перевищує фізіологічних меж у крові, що свідчить про краще забезпечення вітамінів у організмі тварин.
10. Встановлено позитивний вплив "Хутровіту плюс" на репродуктивну функцію самок, ріст, розвиток, збереженість молодняку норок. Найкраща збереженість молодняку спостерігалася при згодовуванні препарату "Хутровіт плюс" протягом 8 діб у 3-й дослідній групі, при максимальній чисельності відлученого молодняку, у порівнянні з контролем. У дослідних групах отримано відлученого молодняку на 8,6–13,3 % більше, ніж у контрольній.
11. Застосування "Хутровіту плюс" дозволило збільшити вихід шкірок 1 сорту в дослідних групах на 7–15 % та покращити їх якість, збільшити площу шкірок, відповідно до збільшення їхньої маси в межах від 4,5 до 7,4 % ,у порівнянні з контролем.
Публікації автора:
1. Шарій Т. І., Коцюмбас І.. Я., Брезвин О. М. Використання препарату "ІЗАТИЗОН" при вирощуванні молодняку хутрових звірів // Вісник БДАУ. – Біла Церква, 2000. – Вип. 14. – С. 282–284. (Дисертант особисто визначила білкові фракції, здійснила статистичну обробку одержаних даних і їх аналіз).
2. Шарій Т. І., Коцюмбас І. Я., Малик О. Г. Вплив препарату "Хутровіт плюс" на деякі гематологічні та біохімічні показники крові норок // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С. З. Гжицького. 2001. – Т. 3 (№ 1). – С.141–145. (Дисертант особисто визначила кількість гемоглобіну та загальний білок у крові норок, статистично опрацювала цифрові дані одержаних результатів, проаналізувала їх).
3. Косенко М. В., Шарій Т. І., Коцюмбас І.. Я. Вивчення стабільності препарату "Хутровіт плюс" // Науковий вісник Львівської державної ветеринарної академії імені С. З. Гжицького. 2002.–Т. 4. (№ 2), Ч.. 4. – С. 149–152. (Дисертант особисто визначила стабільність препарату і проаналізувала результати досліджень).
4. Шарій Т. І., Коцюмбас І. Я. Вивчення біохімічних та гематологічних показників крові щурів у хронічному досліді за умов застосування хутровіту плюс // Ветеринарна медицина. Міжвід. темат. наук. збірн., – Харків, 2003, № 82, – С. 642–646. (Дисертант особисто визначила вміст креатиніну та сечовинии, здійснила статистичну обробку одержаних даних і їх аналіз).
5. Вплив ізатизону на окремі гематологічні та біохімічні показники крові норок / Т. І. Шарій, І. Я. Коцюмбас, Т. Р. Левицький, Г. В. Кушнір // Науково-технічний бюлетень інституту біології тварин –Львів, 2004. – Вип. 5, № 1-2.–С.108–111. (Дисертант особисто визначила імунологічні показники у крові норок, статистично опрацювала цифрові дані одержаних результатів, проаналізувала їх).
6. Шарій Т. І., Коцюмбас І. Я. Вплив препарату "Хутровіт плюс" на біохімічні показники крові та продуктивність норок // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин. – Львів, 2004, Вип. 5, № 3. – С. 143–147. (Дисертант особисто визначила активність ферментів, здійснила статистичну обробку одержаних даних, проаналізувала їх).
7. Імуностимулююча дія препарату "Хутровіт плюс" / Т. І. Шарій, І. Я. Коцюмбас, Т. Р. Левицький, Г. Й. Бойко, Л. В. Лозюк // Матеріали міжнародного форуму "Основи молекулярно-генетичного оздоровлення людини і довкілля". – Київ, 2005.–С. 210–211. (Дисертант особисто визначила лізоцимну та бактерицидну активність, здійснила статистичну обробку одержаних даних, проаналізувала їх).
8. Лозюк Л. В., Потопальський А. І., Шарій Т. І. Застосування ізатізону в практиці ветеринарної медицини // Матеріали міжнародного форуму "Основи молекулярно-генетичного оздоровлення людини і довкілля". – Київ, 2005. – С. 116–118.
9. Патент на винахід 62078 А23L1/302 /М. В.Косенко, Т. Р. Левицький, О. М. Брезвин, Т. І. Шарій. Вітамінно-ізатізоновий препарат „Хутровіт плюс". 15.12.2003. Бюл. № 12. – 8 с.
10. ТУ У 24.4.-00485670-043-2003 "Хутровіт плюс" / М. В. Косенко, Т. І. Шарій, Т. Р. Левицький, Л. В. Лозюк (Затверджені Департаментом ветеринарної медицини України від 25.12.2003.) – 20 с. (Дисертант на основі проведених досліджень оформила технічні умови на препарат).
11. ТУ У 24.4.-13807170-001-2004 Ізатізон. / І. Я. Коцюмбас, Т. І. Шарій, А. І. Потопальський, Л.В. Лозюк (Затверджені Департаментом ветеринарної медицини України від 14.07.2004 ) – 20 с. (Дисертант, на основі проведених досліджень, оформила технічні умови на препарат).
12. Шарій Т. І. "Хутровіт плюс" новий вітамінно-ізатізоновий препарат для норок // Матеріали Першої Міжнар. наук.-практ. конф. (8–10 жовтня 2003 р.) – Чернівці, 2003. – С. 84–85.
13. Шарий Т. И., Коцюмбас И. Я. Хутровит плюс – новый витаминно-изатизоновый препарат для норок // Матер. 2-й междунар. межвузовской конференции аспирантов и соискателей. "Предпосылки и эксперимент в науке". – Санкт-Петербург, 2004. – С. 24–25.