Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ентомологія


Полішвайко Михайло Юрійович. Біологічне обгрунтування заходів захисту цукрових буряків від блішок в умовах Центрального Лісостепу України: дисертація канд. с.-г. наук: 16.00.10 / Національний аграрний ун-т. - К., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Полішвайко М.Ю. Біологічне обгрунтування заходів захисту цукрових буряків від блішок в умовах Центрального Лісостепу України. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 16.00.10 – ентомологія. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.

Уточнений видовий склад, біологічні особливості та сезонна динаміка чисельності бурякових блішок в сучасних умовах. В буряковому агробіоценозі виявлено 9 родів земляних блішок. Серед бурякових блішок домінувала Сhaetocnema соncinna Marsh., частка якої в обліках становила 95 % цих шкідників.

Встановлено, що за холодної погоди заселення бурякових плантацій блішками може затримуватись на два тижні. За такої ситуації обробку насіння цукрових буряків карбофурановими препаратами необхідно доповнювати наземним обприскуванням, оскільки на період заселення сходів культури блішками, внаслідок зниження токсичності рослин, жуки завдають відчутної шкоди.

Проведена оцінка стійкості 30 сучасних сортозразків та біотипів цукрових буряків до блішок. Виявити істотного зниження пошкоджуваності сходів не вдалося.

Досліджено вплив агротехнічних заходів на пошкоджуваність сходів цукрових буряків блішками. Післядія різних доз добрив не викликала зниження пошкоджуваності сходів цими шкідниками. Встановлено, що за допомогою регулювання мінерального живлення рослин цукрових буряків можна досягти деякої компенсації пошкоджень, спричинених блішками. Оптимальною дозою добрив для цукрових буряків є N80 Р100 К100 + 30 т/га гною.

Вивчена ефективність дії інсектицидів для обробки насіння та обприскування сходів цукрових буряків проти цих шкідників. Найвищу ефективність дії проти блішок у фазу “1-ї пари листків” (75 %) забезпечила обробка насіння цукрових буряків гаучо, 70 % з.п. (128 мл/пос.од.).

При обприскуванні сходів цукрових буряків найвищу ефективність дії проти блішок отримали на варіанті з парашутом 450, 45 % мк.с. (0,75 л/га), яка на 7-й день після обробки складала 60 %.

  1. В умовах Центрального Лісостепу України небезпечними шкідниками сходів цукрових буряків є бурякові блішки. Домінуюче положення займає Chaetocnema concinna, частка якої становила 95 % від загальної кількості цих комах. На цукрових буряках концентрувалося 52 % популяції цього шкідника. Бурякові блішки зимують на узліссях та у лісосмугах, а у другій половині березня за суми активних температур (САТ) > 5 о – 12,6 оС, розпочиналося їх пробудження, коли у пастках Барбера нараховували 0,1 особину. Ці фітофаги за середньодобової температури повітря +12 оС активно розселялися з місць зимівлі на інші стації для додаткового живлення.

    Строки заселення бурякових полів блішками залежать від погодних умов. За холодної, вітряної і не стійкої погоди, міграція цих комах на бурякові плантації затягується на два тижні, що впливає на ефективність інтоксикації сходів. При використанні для сівби цукрових буряків насіння, обробленого препаратами карбофуранової групи, у яких захисний ефект триває 15-20 днів, у зв’язку із зниженням токсичності рослин на період їх заселення, блішки завдають відчутної шкоди.

    Встановлено, що блішки залишаються на цукрових буряках не весь вегетаційний період, а закінчивши живлення і парування покидають плантації цієї культури для відкладання яєць. Початок відкладання яєць відбувається у ІІІ декаді травня, коли САТ сягає позначки 500,1 оС, оскільки на цей період 10 % самок були зрілими. Поява бурякових блішок нового покоління відмічена в ІІ декаді липня, за САТ 1219 оС. Жуки зустрічались на цукрових буряках до самого збирання культури, а в подальшому із зниженням середньодобової температури повітря до +4,7 оС вони мігрують в місця зимівлі.

    У процесі порівняльної оцінки 30 сучасних сортозразків та гібридів цукрових буряків на стійкість до блішок, виявити істотного зниження пошкодженості сходів не вдалося.

    Такі агротехнічні заходи, як чергування культур у сівозміні та внесення добрив не забезпечували зменшення пошкоджуваності сходів цукрових буряків блішками. Доведено, що за допомогою регулювання мінерального живлення рослин цукрових буряків можна досягти деякої компенсації пошкоджень, спричинених блішками. Оптимальною дозою добрив для цукрових буряків в умовах зони є N80 P100 K100 + 30 т/га гною.

    Високу ефективність дії проти блішок забезпечила передпосівна обробка насіння цукрових буряків гаучо, 70 % з.п. (128 г/пос.од.), яка у фазу “1-ї пари листків” була найвищою у досліді і становила 75 %. Надійно захищає сходи круізер 350 FS, 35 % т.к.с. (21 мл/пос.од.) і ті-350, 60 % т.к.с. (60 мл/пос.од), які забезпечили ефективність дії проти блішок – 67 %.

    Інтоксикація сходів системними інсектицидами не впливала негативно на ріст і розвиток цукрових буряків. Так, маса 100 рослин у фазу “1-ї пари листків” у порівнянні з контролем була істотно вищою на всіх варіантах. Обробка насіння цукрових буряків інсектицидами нового покоління: гаучо, 70 % з.п., круізером 350 FS, 35 % т.к.с. і ті-350, 60 % т.к.с. сприяла істотному підвищенню урожайності коренеплодів та збору цукру у порівнянні з контролем на 1,1-1,4 т/га. Новий системний інсектицид ті-350, 60 % т.к.с. (клонітіадін) пропонується до подальшого вивчення з метою реєстрації у “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”.

    Високу ефективність дії (52-60 %) та тривалий захисний ефект (7 діб і більше) проти блішок забезпечувало обприскування сходів цукрових буряків парашутом 450, 45 % мк.с. (0,75 л/га), моспіланом, 20 % р.п. (100 г/га), актарою 25 WG, 25 % в.г. (100 г/га), флагманом, 10 % к.е. (2,0 л/га) та принцом, 2,5 % к.е. (0,6 л/га). Нові інсектициди флагман, 10 % к.е. (карбосульфан + вербутін) та принц, 2,5 % к.е. (фіпроніл) пропонуються для подальшого вивчення з метою реєстрації в “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”.

    Крапельне внесення в ґрунт при сівбі цукрових буряків інсектициду флагман, 10 % к.е. (3,0 л/га) у комбінації з обробкою насіння хінуфуром, 40 % в.с. (25 мл/пос.од) не впливало на чисельність корисної ентомофауни, надійно захищало сходи цукрових буряків від блішок і підвищувало урожайність коренеплодів та збір цукру у порівнянні з контролем відповідно на 23,5 та 3,7 т/га. Зважаючи на високу ефективність застосування інсектициду флагман, 10 % к.е. (3,0 л/га) для внесення в ґрунт у комбінації з обробкою насіння хінуфуром, 40 % в.с. (25 мл/пос.од) проти блішок та істотно вищими прибавками урожайності, пропонується його подальше вивчення з метою реєстрації в “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”.

    10. Використання у виробничих умовах для обробки насіння цукрових буряків інсектициду круізер 350 FS, 35 % т.к.с. (21 мл/пос.од) забезпечило отримання чистого прибутку у розмірі 1401 грн/га, що в 2,3 раза перевищує показники варіанту з фураданом, 35 % т.п. Рівень рентабельності застосування круізеру 350 FS, 35 % т.к.с. складав 29 %. Економічно доцільним також є застосування інсектициду актара 25 WG, 25 % в.г. (100 г/га), яке забезпечило збереження урожайності коренеплодів цукрових буряків 3,9 т/га порівняно з контролем і отримання чистого прибутку у розмірі 1489 грн. з одного гектара.

Публікації автора:

  1. Федоренко В.П., Полішвайко М.Ю. Бурякові блішки – особливості біології в сучасних умовах // Захист рослин. – 2002. – №7. – С. 12-14. (Особистий внесок здобувача 50 %. Безпосередня участь у проведенні обліків, аналізі отриманих даних та узагальненні матеріалу).

  1. Федоренко В.П., Полішвайко М.Ю. Агротехніка та шкодочинність бурякових блішок // Захист рослин. – 2002. – №8. – С. 9-10. (Особистий внесок здобувача 50 %. Безпосередня участь у проведенні обліків, узагальненні матеріалу та аналізі отриманих даних).

  2. Полішвайко М.Ю. Ефективність застосування нових інсектицидів проти бурякових блішок // Аграрні вісті. – 2003. – №1. – С. 7-10.

  3. Федоренко В.П., Полішвайко М.Ю., Дем’янюк М.М. Агротехнічні прийоми і шкодочинність шкідників сходів цукрових буряків // Цукрові буряки. – 2003. – №1. – С. 16. (Особистий внесок здобувача 30 %. Безпосередня участь в узагальненні отриманих даних та їх аналізі).

  4. Полішвайко М.Ю., Федоренко В.П. Сезонна динаміка чисельності бурякових блішок в умовах Центрального Лісостепу України // Зб. наукових праць “Селекція, насінництво і технологія вирощування цукрових буряків та інших культур бурякової сівозміни”. – К.: Інститут цукрових буряків УААН, 2000. – С. 203-206. (Особистий внесок здобувача 50 %. Проведення досліджень і узагальнення даних).

  5. Полішвайко М.Ю. Біологічні особливості бурякових блішок в умовах Центрального Лісостепу України // Біорізноманіття природних і техногенних біотопів України: Матеріали Всеукраїнської конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. – Ч. ІІ. – Донецьк: ДонНУ, 2001. – С. 153-156.

  6. Федоренко В.П., Педос В.П., Юрченко С.Ф., Король Л.Є., Полішвайко М.Ю., Дем’янюк М.М. Ефективність препаратів для обробки насіння цукрових буряків проти шкідників і хвороб // Вісник Білоцерківського ДАУ. – Зб. наук. праць. – Біла Церква. – 2002. – Вип. 24. – С. 217-226. (Особистий внесок здобувача 15 %. Узагальнення та аналіз отриманих даних).

  7. Федоренко В.П., Полішвайко М.Ю. Блішки на цукрових буряках // Республіканська ентомологічна конференція присвячена 50-й річниці заснування Українського ентомологічного товариства. Тез. доп. – Ніжин: ТОВ “Наука-сервіс”, 2000. – С. 128. (Особистий внесок здобувача 50 %. Збір матеріалу та аналіз отриманих результатів).

  8. Полішвайко М.Ю. Вплив погодних умов на заселеність полів цукрових буряків блішками в умовах Центрального Лісостепу України // Сучасні екологічні проблеми Українського Полісся та суміжних територій (до 15-річчя аварії на ЧАЕС). – Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Ніжин, 2001. – С. 101-102.