Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Насінництво


Марченко Станіслав Іванович. Біологічні особливості та продуктивність дражованого і інкрустованого насіння ЧС гібридів цукрових буряків залежно від прийомів його підготовки : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.14 / УААН; Інститут цукрових буряків. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Марченко С.І. Біологічні особливості та продуктивність дражованого і інкрустованого насіння ЧС гібридів цукрових буряків залежно від прийомів його підготовки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.14 – насінництво. – Інститут цукрових буряків УААН. Київ, 2005.

Вперше вирішено наукову проблему підвищення посівних якостей та продуктивних властивостей насіння ЧС гібридів цукрових буряків шляхом оптимізації технології його дражування та інкрустування.

Встановлено залежність посівних якостей дражованого насіння від розміру технологічних фракцій, обробки поверхні насіння до дражування (шліфування) та маси дражувальної оболонки.

Встановлена висока ефективність застосування поживної суміші „Реаком –
С – бурякове” в композиції для дражування та інкрустації насіння, що забезпечує збільшення збору цукру на 0,28-0,95 т/га.

Встановлено, що за температури зберігання від +15 до +20С та вологості дражованого та інкрустованого насіння 9% воно може зберігатися упродовж чотирьох з половиною років без зниження посівних якостей.

Розроблено технологію підготовки дражованого і інкрустованого насіння ЧС гібридів цукрових буряків, яка забезпечує посівні якості підготовленого до сівби насіння на рівні світових вимог.

Результати досліджень впроваджено на Тростянецькому насіннєвому заводі, а також використано для розробки Державних стандартів з насінництва цукрових буряків.

  1. У дисертації наведене нове вирішення наукової проблеми – підвищення посівних якостей та продуктивних властивостей насіння ЧС гібридів цукрових буряків, яке полягає в оптимізації технології його дражування та інкрустування. Проблема вирішувалась проведенням дослідів, у яких визначено оптимальний розмір та стан поверхні насіння і маси дражувальної оболонки, оптимальні дози використання мікроелементів при дражуванні та інкрустуванні. Технологія підготовки дражованого і інкрустованого насіння ЧС гібридів цукрових буряків з використанням сукупності результатів досліджень забезпечує його лабораторну схожість, вирівнянність і одноростковість на рівні 90% і вище, польову схожість – 75-84%, збір цукру – 9,05 – 9,12 т/га.

  2. В процесі дражування слід створювати дражувальну оболонку, за масою не більшу, ніж маса насіння. Якщо відносна маса оболонки перевищує 100%, зниження посівних якостей внаслідок збільшення маси оболонки описується лінійними залежностями з коефіцієнтом кореляції для лабораторної схожості -0,92, для енергії проростання -0,92 і для кількості схожого на третій день насіння -0,84.

  3. Із збільшенням різниці між лабораторною схожістю і енергією проростання насіння, підготовленого до дражування, на 1% різниця між цими показниками внаслідок накатки оболонки збільшується на 1,6% (коефіцієнт кореляції 0,747), тому різниця між лабораторною схожістю і енергією проростання насіння перед дражуванням повинна бути мінімальною.

  4. Ефективним прийомом підготовки насіння до дражування є його шліфування. За дражування шліфованого насіння внаслідок утворення меншої за масою оболонки драже та видалення частини оплодня енергія проростання дражованого насіння підвищується на 7-15%, схожість – на 5-9%. Зниження схожості і енергії проростання дражованого насіння після шліфування відбувається в два рази повільніше, ніж у драже, одержаного після нанесення оболонки на нешліфоване насіння.

  5. Посівні якості дражованого насіння залежать від його розміру до дражування. За дражування нешліфованого насіння фракція 3,50-3,75 мм має кращу лабораторну схожість і енергію проростання, особливо кількість пророслого насіння на 3-ій день, ніж фракція 3,25-3,50 мм.

  6. Неефективно використовувати для дражування насіння фракції 3,25-3,50 мм, вміст якої в заготовлюваному насінні гібридів складає 11,9%, сортів – 10,7%. Енергія проростання і схожість насіння даної фракції в середньому на 8% нижчі, ніж показники якості нефракціонованого насіння. Навіть за умови високої – понад 90% – енергії проростання і схожості насіння цієї фракції його використання не забезпечує одержання кондиційного дражованого насіння зі схожістю 90% і вище. Польова схожість такого насіння на 10% нижча, урожайність – на 1,6 – 4,7 т/га нижча, а збір цукру – на 0,52 – 0,74 т/га нижчий, ніж за сівби дражованим насінням, отриманим з крупнішого насіння із застосуванням шліфування.

  7. Ефективним є застосування комплексу вітчизняних мікроелементів в процесі передпосівної підготовки дражованого насіння. Включення поживної суміші „Реаком – С – бурякове” в композиції для дражування та інкрустації насіння не впливає на його енергію проростання та лабораторну схожість, але підвищує польову схожість на 7,3-16,3%, та інтенсивність розвитку рослин, сприяє зменшенню ураженості рослин коренеїдом на 3,3-4,7%. Застосування композиції забезпечує приріст урожайності коренеплодів в різних агрокліматичних зонах на 2,0-5,0 т/га, підвищення цукристості на 0,2-0,9%, та збільшення збору цукру на 0,28-0,95 т/га.

  8. Дражування та інкрустація не спричиняють зниження посівних якостей насіння цукрових буряків в процесі його зберігання протягом чотирьох з половиною років за вологості насіння – 9%, температури при зберіганні від +15 до +20С, енергії проростання насіння до обробки – 95%, схожості – 96%. Зі збільшенням інтервалу від моменту нанесення дражувальної оболонки до інкрустації сірого драже спостерігається зменшення різниці між енергією проростання сірого драже та дражованого насіння після інкрустації. Зменшується також різниця між енергією проростання та схожістю інкрустованого дражованого насіння.

  9. Оптимізація технології обробки насіння до дражування та прийомів створення оболонки забезпечило одержання економічного ефекту на підготовку 1 посівної одиниці 17,66 грн. Застосування комплексу „Реаком-С-бурякове” в рекомендованій нормі при дражуванні забезпечило одержання економічного ефекту з 1 гектара посівів цукрових буряків 696,3 грн., при інкрустації – 734,9 грн.

Пропозиції виробництву

Насіннєвим заводам рекомендовано такі елементи технології:

шліфування насіння цукрових буряків у процесі його підготовки до дражування. За шліфування поверхня насіння повинна наближатися до кулястої, і водночас воно не повинно травмуватися, що можливо зробити на машинах, які працюють за принципом „самошліфування”;

використовувати для дражування насіння діаметром більше 3,50 мм, щоб після шліфування воно мало діаметр не менше 3,25 мм. Калібрувати шліфоване насіння на фракції, інтервал між нижнім і верхнім значенням яких не перевищує 0,50 мм;

контролювати у процесі дражування розмір дражувальної оболонки за масою використаних компонентів, а округлість драже – враховуючи товщину та діаметр насіння; накатувати дражувальну оболонку, яка за масою не перевищує масу взятого для цього насіння;

у процесі інкрустації каліброваного та інкрустованого насіння вносити в суміш разом з іншими компонентами комплекс мікроелементів „Реаком-С-бурякове” в нормі 28,2 л на одну тону насіння;

за необхідності зберігати впродовж одного року (до наступної сівби) дражоване і інкрустоване насіння, висушене до вологості 9%, за температури від +15 до +20 С.

Публікації автора:

  1. Доронін В.А., Бусол М.В., Марченко С.І. Вплив шліфування насіння на його посівні якості // Цукрові буряки. – 2000. – № 5 (17). – С. 18-19.

  2. Марченко С.І., Доронін В.А. Вплив величини оболонки на посівні якості дражованого насіння цукрових буряків // Збірник наукових праць. – Вип. 3. – К.:ІЦБ УААН. – 2000. – С. 129-132.

  3. Марченко С.І. Вивчення можливості використання вітчизняних мікродобрив та визначення їх оптимальної дози в дражувальній та інкрустаційній сумішах при обробці насіння цукрових буряків // Збірник наукових праць. – Вип. 5. – К.:ІЦБ УААН. – 2003. – С. 186-190.

  4. Марченко С.І. Фракція насіння 3,25-3,50 мм. Можливості використання // Цукрові буряки. – 2003. – № 1 (31). – С. 18-19.

  5. Доронін В.А., Марченко С.І. Підготовка насіння цукрових буряків для дражування // Цукрові буряки. – 2003. – № 6 (36). – С. 6-8.

  6. Доронін В.А., Бусол М.В, Марченко С.І. Зберігання дражованого і інкрустованого насіння цукрових буряків // Цукрові буряки. – 2004. – № 1 (37). – С. 4-5.

  7. Доронин В.А., Бусол Н.В., Марченко С.И. Подготовка семян сахарной свеклы на современном семенном заводе // Сахарная свекла. – 2004. – № 1. – С. 31-32.

  8. Доронін В.А., Бусол М.В, Марченко С.І. Новий державний стандарт України на заготовлюване насіння цукрових буряків // Цукрові буряки. – 2004. – № 5 (41). – С. 10-11.