Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Заболотний Олександр Іванович. Біологічні процеси в рослинах і ґрунті та продуктивність кукурудзи при застосуванні гербіциду Базис 75, Зеастимуліну і Рексоліну в умовах Правобережного Лісостепу України. : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2007.



Анотація до роботи:

Заболотний О.І. Біологічні процеси в рослинах і ґрунті та продуктивність кукурудзи при застосуванні гербіциду Базис 75, Зеастимуліну і Рексоліну в умовах Правобережного Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.12 – фізіологія рослин. – Уманський державний аграрний університет. Умань. – 2007.

Дисертаційна робота висвітлює різнобічне дослідження дії гербіциду Базис 75 при сумісному застосуванні з фізіологічно активними речовинами – регулятором росту Зеастимуліном та комплексом мікроелементів на хелатній основі Рексоліном і без них у фазу 3-5 листків кукурудзи. Основними питаннями досліджень було вивчення впливу препаратів при роздільному і сумісному внесенні на фізіолого-біохімічні процеси в рослинах кукурудзи та мікробіологічні процеси в ґрунті, забур’яненість посівів, формування урожайності та якості зерна залежно від норми і способу застосування препаратів. Визначено економічну і біоенергетичну ефективність проведення даного агрозаходу.

Встановлено, що сумісне застосування Базису 75, Зеастимуліну і Рексоліну мало позитивний вплив на проходження основних біологічних процесів у рослинах та ґрунті, що в свою чергу призводило до підвищення врожайності зерна та покращення його якості, забезпечення високого рівня біоенергетичної та економічної ефективності. Також при сумісній дії досліджуваних препаратів спостерігався синергізм взаємодії в порівнянні з застосуванням їх окремо. При цьому зменшувалася норма витрати Базису 75 на 15-20% у порівнянні з застосуванням гербіциду окремо.

На основі отриманих даних розроблено науково обґрунтовану екологічно безпечну систему застосування гербіциду Базису 75 (20 г/га) сумісно з Зеастимуліном (10 мл/га) або Рексоліном (200 г/га) в умовах досліду та виробництва, вивчена післядія препаратів на наступну культуру сівозміни.

1. Огляд літератури свідчить про те, що експериментальний матеріал, одержаний вченими як в Україні, так і за кордоном, з вивчення дії гербіцидів і регуляторів росту в посівах сільськогосподарських культур є неоднозначним. Спостерігаються протиріччя в поглядах на закономірність проходження основних біологічних процесів у рослинах і ґрунті, формування продуктивності вирощуваних культур. Маловивченими залишаються питання впливу на життєдіяльність рослин і мікробіологічні процеси в ґрунті за сумісного застосування гербіцидів і регуляторів росту.

2. Базис 75 у нормах 15 – 30 г/га, внесений в посівах кукурудзи як окремо, так і сумісно з Зеастимуліном і Рексоліном позитивно впливає на ростові процеси кукурудзи. Найбільша висота рослин формується на фоні сумісного застосування гербіциду в нормі 20 г/га з Зеастимуліном: на 35,3% вище контролю без гербіцидів у фазу 8-10 листків та на 35,0% – у фазу молочної стиглості зерна.

3. Площа фотосинтетичної поверхні кукурудзи формується найбільшою при застосуванні 25 г/га Базису 75 без регулятора росту і при 20 г/га – з регулятором росту Зеастимуліном.

4. Синтез хлорофілів „а” і „в” в листках кукурудзи відбувається найбільш активно при 20 г/га Базису 75, внесеного сумісно з Зеастимуліном. Його кількість перевищувала контроль у фазу викидання мітелки: на 17,3% – у 2003 році, на 15,5 – у 2004 році і на 17,2% – у 2005 році.

5. Застосування Базису 75 сприяє збільшенню площі ксилеми і флоеми та кількості клітин епідермісу в листках кукурудзи. Активно змінюється анатомічна структура органів рослин при внесенні гербіциду з біологічно активними речовинами: при 20 г/га Базису 75 з Зеастимуліном площа ксилеми зростала в 2,1 рази в порівнянні з контролем, а площа флоеми – в 1,58 рази.

6. Базис 75, внесений як окремо, так і сумісно з Зеастимуліном і Рексоліном, позитивно впливає на продуктивність фотосинтезу посівів кукурудзи. Найвищі показники чистої продуктивності фотосинтезу формуються за дії 25 г/га Базису 75 без фізіологічно активних речовин та за внесення 20 г/га гербіциду з Зеастимуліном.

7. Біомаса рослин кукурудзи формується відповідно до показників площі листя, вмісту хлорофілу та продуктивності фотосинтезу. Найбільш активно біомаса наростає за дії 20 г/га Базису 75 сумісно з Зеастимуліном і у фазу молочної стиглості зерна кукурудзи перевищує контроль на 11,5%.

8. Базис 75, Зеастимулін і Рексолін у значній мірі впливають на процеси метаболізму в рослинах кукурудзи, що проявляється в підвищенні активності окисно-відновних ферментів. Активність каталази, поліфенолоксидази та пероксидази підвищується при внесенні 25 г/га Базису 75 без фізіологічно активних речовин та за внесення його в нормі 20 г/га сумісно з Зеастимуліном і Рексоліном.

9. Інтенсивність дихання рослин кукурудзи при дії Базису 75, Зеастимуліну і Рексоліну змінюється аналогічно підвищенню активності окисно-відновних ферментів і досягає найвищого рівня за внесення 20 г/га Базису 75 сумісно з Зеастимуліном (на 24,1% вище контролю).

10. Гербіцид Базис 75 не впливає негативно на розвиток ґрунтової біоти. За сумісного застосування Базису 75 з Зеастимуліном і Рексоліном ризосферна мікрофлора розвивається більш активно, ніж при дії одного гербіциду. Чутливими до гербіциду виявилися нітрифікуючі види мікроорганізмів і азотобактер, малочутливими – амоніфікатори і целюлозоруйнівні бактерії. Найбільш активно ризосферна мікрофлора розвивалася при 20 г/га гербіциду, внесеного сумісно з Зеастимуліном.

11. Максимальне знищення бур’янів у посівах кукурудзи відбувається за дії Базису 75 при нормі внесення 30 г/га як без регуляторів росту, так і сумісно з фізіологічно активними речовинами, при якій знищуються бур’яни на 75-80%. Однак за рахунок активного проходження біологічних процесів у рослинах кукурудзи і ґрунті найвищий приріст урожайності в середньому за роки досліджень формується при застосуванні 20 г/га Базису 75, внесеного сумісно з Зеастимуліном – на 40,8% вище контролю без препаратів і ручного прополювання та при 25 г/га Базису 75, внесеного без фізіологічно активних речовин – на 26,0% вище контролю. При цьому підвищувалася якість зерна кукурудзи: зростає на 5,3-5,4% вміст жиру та на 2,0-2,9% – вміст крохмалю. Вміст клітковини майже не змінюється.

12. Застосування Базису 75, Зеастимуліну і Рексоліну окуповується отриманою прибавкою врожаю. При внесенні 25 г/га гербіциду отримано 556,4 грн/га додаткового прибутку за окупності додаткових витрат в 2,8 рази, а при застосуванні 20 г/га Базису 75 з Зеастимуліном додатковий прибуток становив 987,6 грн./га при окупності додаткових витрат в 5,6 рази. Додаткові енергетичні вкладення на внесення препаратів компенсуються енергією, отриманою з прибавкою врожаю. Так, при застосуванні 25 г/га Базису 75 Кее становив 3,55, а при внесенні 20 г/га гербіциду сумісно з Зеастимуліном і Рексоліном Кее збільшився відповідно до 4,00 і 3,84.

Публікації автора:

1. Грицаєнко З.М., Заболотний О.І. Продуктивність посівів кукурудзи та їх забур’яненість залежно від дії гербіциду базис, внесеного окремо і сумісно з рістрегулюючими речовинами // Зб. наук. пр. Уманського ДАУ. – Умань, 2005. – Вип. 61 – С. 240-247. (Закладка дослідів, обробка експериментальних даних, аналіз результатів досліджень та їх узагальнення).

2. Грицаєнко З.М., Заболотний О.І. Вплив базису і рістрегулюючих речовин на ростові процеси рослин кукурудзи // Аграрні вісті. – 2006. – № 2. – С. 6-8. (Аналіз експериментальних даних та узагальнення).

3. Грицаєнко З.М., Заболотний О.І. Активність суміші вища. Вплив сумісного застосування гербіциду Базис із Зеастимуліном і Рексоліном на фізіологічні процеси в рослинах кукурудзи // Карантин і захист рослин. – 2006. – № 5. – С. 18-19. (Проведення досліджень, аналіз експериментальних даних, написання статті).

4. Грицаєнко З.М., Грицаєнко А.О., Карпенко В.П., Леонтюк І.Б., Голодрига О.В., Заболотний О.І. Біологічні процеси і продуктивність сільськогосподарських культур при застосуванні хімічних і біологічних препаратів та шляхи зменшення гербіцидного навантаження на навколишнє середовище // Вчені вищої школи України – селу / Праці міжнародної наукової конференції. – Умань, 2006. – С. 73-88. (Аналіз результатів досліджень з їх узагальненням).

5. Грицаєнко З.М., Заболотний О.І. Активність окисно-відновних ферментів рослин кукурудзи в онтогенезі при дії базису і рістрегулюючих речовин / Онтогенез рослин у природному та трансформованому середовищі. Фізіолого-біохімічні та екологічні аспекти / Матеріали ІІ Міжнародної конференції. – Львів: “СПОЛОМ”, 2004. – С. 151.

6. Заболотний О.І. Продуктивність посівів кукурудзи та їх забур’яненість залежно від дії гербіциду базис, внесеного окремо і сумісно з рістрегулюючими речовинами // Тези наукової конференції молодих вчених. – Умань, 2005. – С. 51-53.

7. Заболотний О.І. Вплив базису, зеастимуліну і рексоліну на ростові процеси рослин кукурудзи // Матеріали всеукраїнської наукової конференції молодих вчених. – Умань, 2006. – С. 15-16.

8. Грицаєнко З.М., Заболотний О.І. Анатомічна будова рослин кукурудзи при дії базису, зеастимуліну і рексоліну // Матеріали міжнародної наукової конференції „Аграрна наука і освіта ХХІ століття”. – Умань, 2006. – С. 24-26.

9. Грицаєнко З.М., Заболотний О.І. Вплив гербіциду Базис 75 і фізіологічно активних речовин на ріст і розвиток мікроорганізмів у ризосфері кукурудзи // Матеріали всеукраїнської наукової конференції молодих вчених. – Умань, 2007. – С. 72-73.