Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


Полтавська Оксана Анатоліївна. Біологічні властивості біфідобактерій, ізольованих з різних природних джерел : Дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / НАН України; Інститут мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного. — К., 2006. — 133арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 119-133.



Анотація до роботи:

Полтавська О.А. Біологічні властивості біфідобактерій, ізольованих з різних природних джерел. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія. – Інститут мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, Київ, 2006.

З різних природних джерел виділені біфідобактерії, здійснена їх чітка ідентифікація на видовому рівні з вивченням широкого спектру фенотипових ознак з використанням сучасних мікробіологічних і молекулярно-генетичних методів. Проведено вивчення біологічних особливостей виділених штамів у порівняльному аспекті з позиції їх екології. Виявлена стимуляція антагоністичної і адгезивної активності біфідобактерій в присутності лактулози, а також глікогену. Встановлений комплекс пробіотичних властивостей у штамів B. longum PM і B. pseudolongum BR. Лактулоза і глікоген запропоновані як біостимулятори росту цих штамів, що робить перспективним використання B. longum PM і B. pseudolongum BR у складі синбіотиків.

  1. Дана нова трактовка екології біфідобактерій. Показано, що вони є мешканцями травного тракту не лише людини, але й холоднокровних тварин. Вперше виділені біфідобактерії від дельфінів.

  2. Встановлено, що в організмі дельфінів біфідобактерії представлені в основному видом B. animalis, у бджіл – видом B. asteroides, у мишей – видом B. magnum.

  3. Показано, що біфідобактерії вимогливі до умов культивування. Оптимальним для їх росту є середовище MRS з 0,05% цистеїну при рН 6,8 – 7,1, температурі 37-41С в атмосфері строгих анаеробних умов, створених системою Gas Pak.

  4. Біфідобактерії, ізольовані з різних природних джерел, є активними антагоністами умовно патогенної мікрофлори. Показано, що їх антагоністичні властивості обумовлені продукуванням органічних кислот і специфічних антимікробних речовин. Антагонізм біфідобактерій залежить від штаму і джерела виділення. Найбільшу активність проявили штами B. breve L9, B. animalis BB-12, B. infantis G, B. magnum M39/1, B. magnum. M39/2, B. longum PM, B. pseudolongum BR.

  5. Вперше вивчена чутливість біфідобактерій до 46 антибіотиків, що належать до різних класів і груп. Показано, що найбільшу чутливість проявляють свіжоїзольовані штами біфідобактерій. Усі штами чутливі до лінкозамідів, макролідів, тетрацикліну, хлорамфеніколу, фурадоніну, фуразолідону і рифампіцину; резистентні до аміноглікозидів, налідиксової кислоти, поліміксину, ломефлоксацину. Відношення біфідобактерій до доксицикліну, оксациліну, цефазоліну і фузидину не залежить від джерела виділення і варіює в залежності від штаму.

  6. Виявлено, що біфідобактерії проявляють адгезивні властивості до еритроцитів і вагінального епітелію людини. Найбільшу адгезивну активність до еритроцитів проявляють штами, ізольовані від людини (середній індекс адгезивності мікроорганізмів становить 3,46±0,08).

  7. Адгезивна активність біфідобактерій по відношенню до вагінальних епітеліоцитів не залежить від ступеня гідрофобності поверхні клітин і аутоагрегації. За процес такого прикріплення у штама B. longum PM відповідають протеазо- і ліпазо-чутливий компоненти клітинної стінки, а у штама B. pseudolongum BR - амілазо-, періодат- і ліпазочутливий компоненти.

  8. Встановлено, що в адгезивних процесах штаму B. longum PM значну роль відіграють такі поверхневі вуглеводи глікокаліксу клітинної стінки, як N-ацетил-D-глюкозамін, сіалова кислота, L-фукоза і -D-маноза, а у штама B. pseudolongum BR - N-ацетил-D-глюкозамін, сіалова кислота і -D-галактоза.

  9. Показано, що поряд з глюкозою біостимуляторами росту B. longum PM і B. pseudolongum BR є лактулоза і глікоген. Лактулоза, глікоген і в меншому ступені інулін стимулюють також прояв антагоністичних і адгезивних властивостей біфідобактерій.

  10. Встановлено комплекс пробіотичних властивостей у штамів B. longum PM і B. pseudolongum BR: вони проявляють високу антагоністичну активність по відношенню до референтних штамів умовно патогенних мікроорганізмів, стійкі до широкого спектру антибіотиків, проявляють високу аутоагрегацію клітин і адгезивну активність до вагінального епітелію. Запропоновані пребіотичні компоненти - лактулоза і глікоген – як біостимулятори росту цих штамів, що робить перспективним використання B. longum PM і B. pseudolongum BR у складі синбіотиків.

Публікації автора:

  1. Полтавська О.А., Коваленко Н.К. Антагоністичні властивості біфідобактерій, ізольованих з різних природних джерел // Мікроб. журнал. - 2004. - №6. - С. 70-79. (Здобувачем особисто проведена ідентифікація досліджуваних штамів біфідобактерій, в тому числі методом ПЛР, дослідження їх антагоністичної активності, підготовка культуральної рідини, виявлення антимікробних речовин.)

  2. Коваленко Н.К., Полтавська О.А. Вплив пребіотиків на ріст біфідобактерій і лактобактерій // Науковий вісник Чернівецького університету. - 2004. - №194. - С. 37-41. (Здобувачем особисто виявлено стимуляцію біфідобактерій і лактобактерій в присутності лактулози і інуліну, досліджено вплив даних пребіотиків на життєздатність цих бактерій у пролонгованому режимі зберігання, проаналізовано отримані результати.)

  3. Коваленко Н.К., Полтавська О.А. Антибіотикочутливість біфідобактерій, ізольованих з різних природних джерел // Мікроб. журнал. - 2005. - №6. - С. 32-39. (Здобувач особисто аналізувала літературні дані, проводила дослідження, здійснювала статистичну обробку отриманих результатів, підготовила статтю до друку.)

  4. Коваленко Н.К., Полтавська О.А. Адгезивні властивості біфідобактерій // Вісник Одеського національного університету. - 2005. – Т.10,№7. - С. 117-124. (Здобувачем особисто проведені дослідження адгезії біфідобактерій до еритроцитів, вагінального епітелію, дослідження впливу джерела вуглецю на процес адгезії, виявлення природи адгезинів, проаналізовано отримані результати.)

  5. Коваленко Н.К., Полтавська О.А. Идентификация бифидобактерий, изолированных из разных природных источников // Сборник докладов Международной конференции “Пробиотики, пребиотики, синбиотики и функциональные продукты питания. Современное состояние и перспективы”. - Москва. 2004. - С. 26-27.

  6. Полтавська О.А., Коваленко Н.К. Антибіотикочутливість біфідобактерій, ізольованих з різних природних джерел // Тези доповідей Х з’їзду ТМУ. - Одеса. 2004. - С. 71.

  7. Полтавська О.А., Коваленко Н.К. Вплив лактулози і інуліну на антагоністичну активність біфідобактерій // Тези доповідей першої міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів “Молодь і поступ біології”. - Львів. 2005. - С. 166.

  8. Poltavska O.A., Onishchenko A.M. Adhesive properties of bifidobacteria isolated from human // European Conference on Probiotics and their Applications “Euprobio 2005”. - Cracov (Poland). 2005. -

  9. Полтавська О.А., Коваленко Н.К. Підбір оптимальних умов для культивування різних видів біфідобактерій // Тези доповідей ІІ міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів “Молодь і поступ біології”. - Львів. 2006. - С. 315.

  10. Полтавская О.А., Онищенко А.Н., Коваленко Н.К. Влияние свойств поверхностных структур бифидобактерий на адгезивную активность // Сборник тезисов 10-й Пущинской школы-конференции молодых ученых «Биология – наука ХХІ века». - Пущино, Росія. 2006. - С. 208.