Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна мікробіологія та вірусологія


Гаркавенко Тетяна Олександрівна. Біологічні властивості збудника, удосконалення методів діагностики та специфічної профілактики лістеріозу тварин : Дис... канд. наук: 16.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Гаркавенко Т.О. Біологічні властивості збудника, удосконалення методів діагностики та специфічної профілактики лістеріозу тварин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.03 – ветеринарна мікробіологія та вірусологія. – Національний аграрний університет, Київ, 2008.

Дисертація присвячена вивченню основних біологічних властивостей збудника лістеріозу тварин в Україні, удосконаленню бактеріологічних методів діагностики та специфічної профілактики цього захворювання.

Вивчено поширення лістеріозу серед тварин в Україні.

Виявлено, що польові ізоляти лістерій, виділені з патологічного матеріалу від хворих тварин та трупів, а також із харчових продуктів та сировини тваринного походження, мали подібні морфологічні, культуральні властивості, але різнилися за біохімічними властивостями та вірулентністю.

За результатами виконаних досліджень запропоновано способи підготовки патматеріалу для посіву, оптимальні середовища для культивування лістерій та методи ідентифікації збудника.

Виготовлено та вивчено експериментальні зразки вакцини концентрованої інактивованої проти лістеріозу тварин ”Лістерисан”, яка створює достатній протективний захист і може бути використана в системі заходів профілактики цєї хвороби.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у вивченні епізоотичної ситуації щодо лістеріозу тварин в Україні, одержанні діагностичних та виробничих штамів лістерій, характеристиці особливостей їх морфологічних, культуральних, біохімічних та біологічних властивостей, удосконаленні існуючих засобів та методів діагностики і специфічної профілактики даного захворювання.

  2. З 2001 по 2007 рр. в лабораторії ветеринарної медицини України надіслано 21498 проб патматеріалу та біоматеріалу від клінічно хворих тварин з підозрою на лістеріоз. Ефективність лабораторної діагностики становить 0,16 %, що зумовлює потребу в удосконаленні методів індикації та ідентифікації лістерій.

  3. Виділено 40 культур польових ізолятів лістерій та вивчено їх властивості. З них Listeria monocytogenes становило – 16 ізолятів (40 %), L. ivanovii – 2 (5 %), L. innocua – 10 (25 %), L. seeligeri – 2 (5 %), L. welshimeri – 2 (5 %), L. grayi – 8 (20 %) відповідно.

  4. Ефективна ідентифікація лістерій можлива за умов: правильної їх індикації (досліджуваний матеріал готується шляхом гомогенізації з наступним висівом на бульйон Фрейзера, триптиказо-соєвий бульйон з дріжджовим екстрактом та в МПБ з додаванням 15,0 % жовткової емульсії та 0,5 % активованого вугілля); визначенні лецитиназної активності культур у присутності активованого вугілля; постановці КАМП-тесту для визначення виду лістерій; проведенні біохімічних досліджень на полосках набору системи „API – лістерія”.

  5. Розроблений „Набір еталонних культур для ідентифікації лістерій” ТУ У 24.4 – 00699715-001:2007 дає змогу перевірити ростові властивисті живильних середовищ для культивування лістерій та становити КАМП-тест з метою видової ідентифікації цих мікроорганізмів.

  6. Відпрацьовані технологічні режими одержання антигену для створення вітчизняної вакцини проти лістеріозу тварин.

  7. Експериментальна серія вакцини концентрованої інактивованої проти лістеріозу тварин ”Лістерисан” була нешкідливою для лабораторних тварин і овець та імуногенною (82 %), що дозволяє рекомендувати розроблений препарат для специфічної профілактики лістеріозу тварин.

  8. Вивчені імуногенні властивості вакцини “Лістерисан” на вівцях, які характеризувались в поствакцинальний період: інтенсивною диференціацією з кількісним збільшенням Т- та В-лімфоцитів в 1,3 та 2,8 раза відповідно та субпопуляцій Т-лімфоцитів; підвищенням рівня показників ФА і ФІ периферичної крові через 7 і 14 діб у 3,5 раза порівняно з вихідними даними (р<0,001) та на 3,2 мікробних клітин в одному активному нейтрофілі відносно попередніх даних (р<0,05) відповідно; зростанням коефіцієнта бактерицидності після щеплення до 0,99±0,09 і залишався орієнтовно на такому ж рівні протягом дослідного періоду;збільшенням БАСК в 1,1 раза та ЛАСК – 1,7 раза порівняно з вихідними даними; превентивні властивості сироватки крові щеплених тварин для білих мишей утримувалась на рівні 90 % після ревакцинації, що свідчить про достатній рівень захисту.

  9. Встановлено профілактичну ефективність експериментального зразка вакцини „Лістерисан” у виробничих умовах господарства ДГ „Асканія Нова” Херсонської області на поголівї 6051 голів овець, яка забезпечила стабільну епізоотичну ситуацію з лістеріозу ДРХ.

Публікації автора:

  1. Бондар (Гаркавенко) Т. О. Роль лістерій у патології тварин і людини / Т. О. Бондар (Гаркавенко) // Ветеринарна біотехнологія. – 2005. – № 7.– С. 13–17.

  2. Бондар (Гаркавенко) Т. О. Сучасний стан лабораторної діагностики лістеріозу / Т. О. Бондар (Гаркавенко) // Ветеринарна біотехнологія. – 2006. – № 8. – С. 16–23.

  3. Бондар (Гаркавенко) Т. О. Порівняльна оцінка живильних середовищ для культивування збудника лістеріозу / Т. О. Бондар (Гаркавенко), С. А. Дементьєва, В. О. Андріящук // Ветеринарна біотехнологія. – 2006. – № 9. – С. 22–27. (Здобувач опрацювала літературні дані, виконала експериментальну частину досліджень та підготувала статтю).

  4. Бондар (Гаркавенко) Т. О. Шляхи удосконалення специфічної профілактики лістеріозу / Т. О. Бондар (Гаркавенко), С. А. Дементьєва, В. О. Андріящук // Науковий вісник Львівської Національної академії ветеринарної медицини ім. Ґжицького.– 2006. – Т 8, № 4 (31). – Ч.2. – С. 11–14. (Здобувач опрацювала літературні дані, виконала експериментальну частину досліджень та підготувала статтю).

  5. Гаркавенко Т. О. Неспецифічна резистентність овець, щеплених вакциною проти лістеріозу „Лістерисан” / Т. О. Гаркавенко // Збірник наукових праць Луганського НАУ. – 2007. – № 78/101. – С. 91–95.

  6. Гаркавенко Т. О. Показники клітинного імунітету овець, щеплених вакциною”Лістерисан” / Т. О. Гаркавенко // Ветеринарна біотехнологія. – 2007. – № 11. – С. 25–29.

  7. Пат. 21798 Україна, А61К 39/08. Вакцина „Лістерисан” концентрована інактивована проти лістеріозу тварин / Риженко В. П., Ображей А. Ф., Риженко Г. Ф., Дементьєва С. А., Андріящук В. О., Бондар (Гаркавенко) Т. О. – № u 2006 05689; заявл. 24.05.2006; опубл. 10.04.2007, Бюл. № 4. – 2 с. (Здобувач провела експериментальні дослідження і патентний пошук).

  8. Лабораторна діагностика лістеріозу тварин [методичні рекомендації] / Т. О. Бондар (Гаркавенко), А. В. Абрамов, В. М. Івченко, В. П. Риженко – К., 2007. – 32 с. (Здобувач описала методи мікробіологічних досліджень на лістеріоз та підготувала методичні рекомендації до друку).

  9. Технічні умови України ТУ У 24.4 – 00699715 – 001:2007 / Нешта Т. М., Ординська Д. О., Бондар (Гаркавенко) Т. О. Погоджено Державним департаментом ветеринарної медицини Мін АПК України та Державним науково-контрольним інститутом біотехнології і штамів мікроорганізмів 26.03.2007 р. (Здобувач виконала експериментальну частину досліджень).

  1. Тимчасова настанова по застосуванню концентрованої інактивованої вакцини проти лістеріозу тварин”, затверджена Державним департаментом ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України 24.05.2005 року. (Здобувач виконала експериментальну частину досліджень).