Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біотехнологія


Левицький Тарас Романович. Біотехнологія отримання та використання йодбілкового препарату в годівлі сільськогосподарських тварин: Дис... канд. с.-г. наук: 03.00.20 / Державний науково-дослідний контрольний ін-т ветеринарних препаратів та кормових добавок. - Л., 2002. - 168арк. - Бібліогр.: арк. 130-149.



Анотація до роботи:

Левицький Т. Р. Біотехнологія отримання та використання йодбілкового препарату в годівлі сільськогосподарських тварин. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.20 – біотехнологія. Білоцерківський державний аграрний університет. - Біла Церква, 2002.

Дисертація присвячена вивченню та науковому обгрунтуванню біотехнології виробництва та використання йодбілкового препарату, одержаного шляхом лужного гідролізу відходів виробництва агароїду в годівлі сільськогосподарських тварин. Вивчено токсикологічні параметри препарату на лабораторних та сільськогосподарських тваринах. Встановлено стабільність препарату в процесі зберігання. Вивчено у порівняльному аспекті стабільність йодбілкового препарату у складі преміксів та у складі комбікормів для сільськогосподарських тварин. Вивчено ефективність застосування на молодняку великої рогатої худоби на відгодівлі та свинях на відгодівлі. Розроблена та науково обгрунтована технологія застосування йодбілкового препарату при виготовленні комбікормів, преміксів та при годівлі молодняку великої рогатої худоби та свиней. На основі фізико-хімічних досліджень, комплексного токсикобіологічного аналізу, ефективності та технології застосування йодбілкового препарату в годівлі молодняку великої рогатої худоби та свиней, розроблено та затверджено у встановленому порядку нормативну документацію: Технічні умови України ТУ У 24.4.00485670.015-2002 ”Йодбілковий препарат” та “Настанова по застосуванню йодбілкового препарату”.

1. Виконано комплекс науково-практичних робіт по вивченню технологічних властивостей та ефективності застосування біотехнологічного продукту –йодбілкового препарату, отриманого при біотехнологічній переробці відходів виробництва агару з чорноморської водорості філофори ребристої (Phyllophora ervosa) в годівлі молодняку великої рогатої худоби та свиней в умовах збідненої йодом західної біогеохімічної зони України. Одержані результати свідчать про ефективне використання йодбілкового препарату для попередження йодної недостатності у сільськогосподарських тварин у біогеохімічних зонах дефіцитних щодо йоду.

2. Йодбілковий препарат є стабільним і зберігає свої фізичні і хімічні властивості протягом 2-х років. Втрати йоду при зберіганні препарату протягом 2 років при температурі до 250С становлять не більше 7,8%, що відповідає регламентованим відхиленням.

3. В результаті комплексних токсикологічних досліджень (гостра, підгостра, субхронічна та хронічна токсичність, шкірно-резорбтивна та шкірно-подразнююча дії) встановлено, що йодбілковий препарат є нетоксичним для лабораторних (білі миші, білі щурі, кролики) та сільськогосподарських тварин (велика рогата худоба, свині).

4. Введення йодбілкового препарату у склад преміксів забезпечує зберігання його активності за вмістом йоду протягом всього гарантійного терміну зберігання (6 місяців), не впливає негативно на збереженість вітаміну А у складі преміксів. Збереженість йоду у складі преміксу при внесенні йодбілкового препарату при температурі зберігання до 250С становила не менше 91,25%, що відповідає вимогам нормативної документації на премікси для сільськогосподарських тварин, а при внесенні у премікси калію йодистого збереженість йоду становила до 58,5%.

5. Внесення йодбілкового препарату, як джерела йоду, у склад комбікормів є більш ефективним порівняно з калієм йодистим. Збереженість йоду у складі комбікорму при внесенні йодбілкового препарату при температурних режимах зберігання 20-250С відповідно становила 90,0 і 88,8 %, при внесенні калію йодистого – 52,5 і 45,0%.

6. Застосування йодбілкового препарату при відгодівлі великої рогатої худоби та свиней сприяє підвищенню темпів росту, підвищенню продуктивності, покращанню споживчих якостей м’яса. Середньодобові прирости при внесенні йодбілкового препарату в раціони великої рогатої худоби на відгодівлі у дозах 60, 80 і 100 мг/кг комбікорму були вищими на 11,5–11,9% , в раціони свиней на відгодівлі у дозах 10, 15 і 20 мг/кг комбікорму – на 3,5–5,9 % порівняно з контролем. Максимальні прирости тварин при цьому були: у молодняку великої рогатої худоби при внесенні йодбілкового препарату в кількості 80 мг/кг комбікорму, у свиней – при внесенні йодбілкового препарату в кількості 15 мг/кг комбікорму.

7. Йодбілковий препарат сприяє депонуванню йоду в організмі сільськогосподарських тварин. В м’язовій тканині великої рогатої худоби на відгодівлі при внесенні різних доз йодбілкового препарату вміст йоду був більший на 63,3–72,2%, в м`ясі свиней – на 58,8–73,8 % в порівнянні з контролем. Найбільша кількість йоду була у м’ясі великої рогатої худоби при внесенні йодбілкового препарату в кількості 100 мг/кг комбікорму, у свиней – при внесенні йодбілкового препарату в кількості 20 мг/кг комбікорму.

8. Економічна ефективність від застосування різних доз йодбілкового препарату у порівнянні з калієм йодистим становить 17,57–18,12 грн на 1 гол. за період відгодівлі для молодняку великої рогатої худоби та 1,00 – 2,87 грн на 1 гол. за період відгодівлі для молодняку свиней на відгодівлі. Максимальний економічний ефект у молодняку великої рогатої худоби був досягнутий при внесенні йодбілкового препарату в кількості 80 мг/кг комбікорму, у свиней – при внесенні йодбілкового препарату в кількості 15 мг/кг комбікорму.

9. Виконаний комплекс науково-практичних робіт дозволив розробити і затвердити технічні умови України ТУ У 24.4.00485670.015-2002”Йодбілковий препарат” і “Настанову по застосуванню йодбілкового препарату” № 15-14/104.

Публікації автора:

1. Т.Р.Левицький. Йодбілковий препарат у раціонах молодняку великої рогатої худоби// Передгірне та гірське землеробство і тваринництво.- Міжвідомчий тематичний науковий збірник.- 1999.- Вип.40-41.- С 174 - 176.

2. Т.Р.Левицький. Вплив йодбілкового препарату на продуктивність та якість м’яса свиней на відгодівлі // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету.- 2000.- Випуск 14.- С. 210-213.

3. Т.Р.Левицький. Йодбілковий препарат – джерело забезпечення сільськогосподарських тварин йодом // Передгірне та гірське землеробство і тваринництво.- Міжвідомчий тематичний науковий збірник.- 2001.- Вип.43.- С. 109-111.

4. Т.Р.Левицький. Вплив йодбілкового препарату на продуктивність, забезпеченість йодом та якість м’яса свиней на відгодівлі // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету.- Біла Церква.- 2002.- Випуск 22. – С. 90-95.

5. Т.Р.Левицький. Вплив йодбілкового препарату на продуктивність та якість м’яса молодняку великої рогатої худоби //Сучасні проблеми вет. медицини, зооінженерії та технологій продуктів тваринництва. – Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції.- м.Львів, 9-11 жовтня 1997р. – С.64-66.

6. М.В.Косенко, Є.Ф.Юрчук, Т.Р.Левицький. Вплив йодбілкового препарату на показники крові молодняку свиней // Неінфекційна патологія тварин: Матеріали науково-практичної конференції.- Біла Церква, 1995.-Ч.1. – С. 55-56 (Участь у експериментальних дослідженнях, підготовка матеріалів до публікації).

7. Є.Ф.Юрчук, Т.Р.Левицький. Вивчення токсичності йодбілкового препарату для молодняку великої рогатої худоби // Збірник праць співробітників інституту ДНДКІ ветпрепаратів і кормових добавок.- Львів, 1996.- С. 82-83. (Участь у експериментальних дослідженнях, підготовка матеріалів до публікації).