Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Шишова Олена Борисівна. Бізнес-планування в умовах адаптації сільськогосподарських підприємств до ринкової економіки : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Шишова О. Б. Бізнес-планування в умовах адаптації сільськогосподарських підприємств до ринкової економіки. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04. – економіка і управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний університет біоресурсів і природокористування України, Київ, 2009.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних, методологічних і практичних питань з бізнес-планування в умовах адаптації сільськогосподарських підприємств за ринкової економіки. Обґрунтовано теоретико-методологічні основи та соціально-економічні умови становлення бізнес-планування. Проведено оцінку стану бізнес-планування на етапі розвитку ринкових відносин в аграрних підприємствах. Удосконалено шляхи стратегічного планування в умовах порушеного нееквівалентного обміну між сферами АПК. В основу теоретико-методологічного аналізу бізнес-планування було покладено концептуальні засади та світовий досвід сучасного планування.

Досліджено, що в системі впровадження адаптаційних рішень бізнес-планування є її основним функціональним елементом і розкривається шляхом побудови системи бізнес-процесів забезпечення життєздатності підприємства та відображається змістом впливу середовищ його функціонування.

Представлені у дисертаційній роботі наукові та практичні результати сприятимуть удосконаленню бізнес-планування на підприємствах з метою підвищення ефективності їх виробничо-господарської діяльності та соціально-економічному розвитку регіону та держави загалом.

Представлені у дисертаційній роботі наукові та практичні результати будуть сприяти вдосконаленню бізнес-планування на підприємствах з метою підвищення ефективності їх виробничо-господарської діяльності та сприятимуть соціально-економічному розвитку регіону й держави і полягають у наступному:

1. Роль бізнес-планування в умовах адаптації сільськогосподарських підприємств до ринкової економіки була досліджена в умовах динамічних змін у зовнішньому середовищі функціонування підприємств, де першочергово було вирішено питання удосконалення технологічної реалізації процесу бізнес-планування із застосуванням сучасних методик та урахуванням міжнародних вимог до стандартизації та сертифікації виробництва сільськогосподарської продукції. Результати дисертаційного дослідження дають підстави розглядати методологію формування системи бізнес-планування як інтегрованого функціонального алгоритму, орієнтованого на забезпечення стратегії сільськогосподарського підприємства за умов його стабільного розвитку.

2. Обґрунтовано, що в системі впровадження адаптаційних рішень бізнес-планування виступає її основним функціональним елементом, що потребує розробки наукових підходів до управління та планування. Розроблений проект впровадження системи управління бізнес-процесами сільськогосподарського підприємства є результатом аналізу теоретико-методологічного комплексу й узагальненням світового досвіду практики бізнес-планування.

3. Комплексний теоретико-методологічний аналіз планування та методик бізнес-планування довів необхідність уточнення понять «планування», «бізнес-планування», «стратегічне управління», «стратегічне планування», «бізнес-процес підприємства» та удосконалення визначення «планування сільськогосподарського виробництва», в результаті якого було обґрунтовано доцільність і можливість застосування процесного підходу в практиці планування та управління.

4. Дослідження стану бізнес-планування шляхом опитування на прикладі окремих сільськогосподарських підприємств Київської області показало, що у 73% недоліки планування є одним із важливих факторів невисокої ефективності підприємства, 21% відзначили помірний вплив систем планування на ефективність функціонування підприємства і 6% опитаних відмітили відсутність впливу планування на впровадження проектів та здійснення їх господарської діяльності. На 70% сільськогосподарських підприємств планування здійснюється керівництвом, що вказує на високий рівень централізації управління. Серед опитаних підприємств бізнес-плани розробляють лише 29%, економічні показники їх виробничої діяльності в середньому на 7% вищі порівняно з іншими підприємствами Київської області та України.

5. Особливості та концептуальні засади стратегічного планування в розвитку сучасного підприємництва розкриваються шляхом побудови системи бізнес-процесів забезпечення життєздатності підприємства, що відображаються за змістом впливу середовищ функціонування, організації адаптивних методів, головних засад розвитку та каузальних факторних впливів на сільськогосподарське підприємство дозволили у процесі дисертаційного дослідження розробити ряд структурно-інтегрованих та логічно-обґрунтованих схем, з метою підвищення адаптивних властивостей підприємства в умовах ринкової економіки.

6. Дослідженнями доведено, що застосування сучасних інтегрованих систем планування (методологія SADT) на базі удосконалених функціональних моделей процесу бізнес-планування та застосованих економіко-математичних моделей оптимізації галузевої структури сільськогосподарського виробництва забезпечить діагностику адаптивного стану, що відповідає пріоритету стратегії удосконалення підприємства. Алгоритмічною основою створення інтегрованої системи бізнес-планування відповідно до сучасних вимог управління та стратегічних пріоритетів підприємства слугувала удосконалена система процесно-детермінованих показників сільськогосподарського підприємства.

7. Процес технологічної реалізації бізнес-планування сформований шляхом синтезу інтегрованих структурних схем і розкривається змістом базових принципів, методів та інструментарієм, що застосовується в управлінні сільськогосподарським підприємством. Процес технологічної реалізації бізнес-планування було обґрунтовано за допомогою програм (MS Visio, Business Studio) та із застосуванням авторських розробок у галузі методології структурного інтегрованого аналізу.

8. Обґрунтовано, що застосування в сільськогосподарському підприємстві процесного підходу, дасть можливість впроваджувати і використовувати ряд прогресивних методик у системі бізнес-планування, зокрема методику по- операційного обчислення собівартості продукції (методика АВС), що значно зменшуватиме викривлення ефекту по недооцінених та переоцінених групах сільськогосподарської продукції та сприятиме реалізації власних стратегічних інтересів на ринку в умовах жорсткої конкуренції.

9. Керуючись принципами синергії та системності стратегічного розвитку сільськогосподарського підприємства було удосконалено техніко-економічний структурний модуль бізнес-плану шляхом застосування моделі оптимізації галузевої структури підприємства. Результати розрахунків задачі оптимізації по чотирьох варіантах стратегії розвитку сільськогосподарського підприємства визначили ряд раціональних рішень для розробки адаптивної стратегії, орієнтованої на підвищення ефективності його господарювання в ринкових умовах. Побудована структурна модель бізнес-процесів підприємства з урахуванням результатів матриці оптимізації формуватиме цілісність системи бізнес-планування при забезпеченні багато- галузевих управлінських зв’язків.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Кальна-Дубінюк Т. П. / Консалтинг в організації та управлінні венчурних підприємств/ Кальна-Дубінюк Т. П., Шишова О. Б. // Вісник ХНТУСГ, 2004. – № 31. – С. 91-98 (особистий внесок: дослідження методів оптимізації венчурних підприємств, їх планування та підвищення ефективності функціонування організацій, що впроваджують інноваційні технології).

  2. Шишова О. Б. Передумови виникнення бізнес-планування в системі інкре- ментальної концепції управління сільськогосподарським підприємством / Шишова О. Б. // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К. : НАУ, 2007.– Вип. 111. – С. 76-80.

  3. Шишова О. Б. Соціально-економічні аспекти стратегічного планування виробничої і підприємницької діяльності / Шишова О. Б. // Економіка АПК – 2007. – № 8. – С. 60-64.

  4. Шишова О. Б. Підприємництво в умовах адаптації до ринкового середовища як об’єктивний чинник потреби у бізнес-плануванні / Шишова О. Б. // Вісник ХНТУСГ, 2007. – № 50. – С. 371-375.

  5. Шишова О. Б. Ефективність соціально-економічного розвитку регіону та виробництва в сільськогосподарських підприємствах за умов інституціональної нестабільності / Шишова О. Б. // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К. : НАУ, 2008.– Вип. 120 – С. 357-361.

  1. Шишова О.Б. Стратегічне планування в розвитку сучасного підприємництва / Шишова О. Б. // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: НАУ, 2008. – Вип. 124. – С. 402-408.

В інших виданнях:

  1. Шишова О. Б. Стратегічне планування за умов адаптації підприємств до ринкового середовища / Шишова О. Б. : матеріали Міжнародного форуму молодих вчених «Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи. –Х. : ХНТУСГ, 2007. Секція 3. – С. 217-219.

  2. Shishova O. B. Adaptive Planning in the Conditions of a Long-Term Strategy // Зб. матеріалів VI Всеукр. наук.-практ. конф. «Економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку. – К. : ПВНЗ “Європейський університет», 2008. Секція 3.– С. 234-235.