Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Оліфірова Юлія Олександрівна. Бюджетування грошових коштів у системі управління підприємством : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. - Донецьк, 2006.



Анотація до роботи:

Оліфірова Ю.О. Бюджетування грошових коштів у системі управління підприємством. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01– Економіка, організація і управління підприємствами. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. – Донецьк, 2006.

Дисертацію присвячено створенню методичних та практичних рекомендацій удосконалення процесів бюджетування грошових коштів у системі управління підприємством. Розроблена концепція системи бюджетування грошових коштів підприємства на основі системного та процесного підходів. Обґрунтовано теоретичні основи для аналізу і вибору комплексу показників та бізнес-процесів бюджетування.

Обґрунтовані процеси бюджетного планування з використанням функцій витрат. Розроблено моделі оптимізації залишків грошових коштів, моделей, заснованих на аналізі відхилень між фактичними та бюджетними показниками, визначено ризики бюджетування. Удосконалено економіко-організаційний механізм упровадження системи бюджетування грошових коштів підприємства, який забезпечує організаційно-інформаційну підтримку процесу бюджетування та оцінку його економічної ефективності.

У дисертації теоретично обгрунтовано оцінки, основні положення, розкрито зміст, функції, об’єкт, суб’єкт і регламентні процедури бюджетування як складової системи управління підприємством на основі системно-процесного підходу до формування, розподілу та використання грошових коштів. Розроблено прикладні моделі, технології, що забезпечують наукове та практичне використання отриманих результатів у процесах бюджетування грошових коштів на підприємстві.

1. Розкрито сутність і роль бюджетування в системі управління підприємством як механізму забезпечення планової (нормативної) інформації, необхідної для оцінки й контролю ходу виконання бюджетних управлінських рішень. Таку інформацію покладено в основу визначення ефективності руху грошових коштів, а також розробки заходів запобігання ризиковим ситуаціям.

2. Визначення сутності та функцій бюджетування дозволило виявити доцільність застосування процесного підходу до формування системи бюджетування як цілеорієнтованої сукупності форм, методів та інструментів бюджетного планування й контролю. Механізм бюджетування обгрунтовано з використанням уточненого понятійного апарату. Розроблено структури бюджетів і регламенти їх упровадження, спрямовані на забезпечення цілісності та повноти бюджетних планів з урахуванням відповідних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

3. На основі принципів процесно-системного підходу до планування фінансово-господарської діяльності розроблено концепцію бюджетування грошових коштів підприємства як основу планування збалансованості грошових потоків і контролю за її дотриманням. Рівень збалансованості вхідних і вихідних грошових потоків у просторі й часі з рухом товарно-матеріальних цінностей та витрат покладено в основу визначення критеріїв ефективності бізнес-процесів бюджетної системи підприємств і використано як індикатори оптимізації запасів грошових коштів.

4. У концепції бюджетування грошових коштів підприємство виступає складною відкритою соціально-економічною структурою, основною метою функціонування якої є оптимізація прибутку, зростання акціонерної вартості капіталу, отримання соціального ефекту за умови забезпечення ліквідності. Під час вибору комплексу показників ефективності системи бюджетування розглядаються дві проблеми оцінки результатів фінансової діяльності підприємтсв. Одна з них пов’язана з ліквідністю, яка впливає на показники формування статутного капіталу, резервного фонду, дивідентної політики та визначення потреби в кредитах, можливостей розміщення коштів на депозитах, а інша є результатом впливу зміни першої групи показників на прибуток, чистий рух грошових коштів і на ринкову вартість підприємства.

5. Для обгрунтування управлінських рішень щодо оптимізації грошових потоків, як за обсягами, так і у просторі та часі, запропоновано моделі прогнозування статей бюджетів на основі побудови функцій витрат та моделі мінімізації залишків грошових коштів на рахунках підприємств. Застосування методів Міллера та Орра дало можливість проаналізувати залишки грошових коштів досліджуваних підприємств,обгрунтувати оптимальні їх обсяги і визначити операційні дні, протягом яких підприємства можуть отримувати доходи від розміщення грошей на банківських депозитах.

6. Розроблено механізм контролю за виконанням планових бюджетів на основі ранжування ризиків недоотримання коштів за статтями надходжень і перевищення витратних статей, що дозволяє виявити ймовірність бюджетних втрат, визначити об’єкт коригування та застосувати засоби протидії ризикам. Ранжування ризиків на підприємствах показало, що для зменшення втрат необхідно підвищувати захист статей бюджету від загроз їх невиконання на основі оптимізації збалансовності руху грошових коштів, що потребує автоматизації складання, контролю та впровадження регламенту бюджетування, залежно від мети та рівнів управління підприємством.

7. Визначення життєвого циклу системи бюджетування грошових коштів підприємств стало передумовою обгрунтування та впровадження регламенту розробки й контролю виконання бюджетів на основі сіткових моделей та вибору інформаційних технологій, програмних засобів автоматизації процесів бюджетування та моніторингу виконання планових завдань.

8. Розвиток ринкових відносин і посилення невизначеності зовнішнього середовища викликали необхідність удосконалення організаційно-економічного механізму планування, у тому числі й бюджетування грошових коштів підприємств, з урахуванням запропонованого в роботі методичного забезпечення, побудованого на моніторингу прямих і зворотніх інформаційних потоків про рух грошових коштів у системі фінансового управління. Такий підхід забезпечив реалізацію ефективних процедур узгодження та прийняття управлінських рішень щодо організації бюджетування з урахуванням особливостей фінансового стану конкретного підприємства.

9. Особлива увага в організаційно-економічному механізмі бюджетування приділяється методиці оцінки економічної ефективності впровадження у практику діяльності підприємств обгрунтованого в дисертації регламенту бюджетування грошових коштів. Методика дозволяє визначити вплив на результати діяльності таких показників, як збільшення оперативності розрахунків, скорочення термінів формування бюджетних документів та визначення чистої теперішньої вартості проекту впровадження системи бюджетування грошових коштів. До якісних показників ефективності віднесено визначення рівня розвитку системи бюджетування за пятибальною шкалою (від початкового рівня, коли підприємство визнає існування проблем управління процесами бюджетування та необхідність їхнього вирішення, до оптимізаційного, коли процеси управління побудовані з використанням найкращої практики). Кількісно економічна ефективність оцінювалась як сума вихідного грошового потоку інвестиційних витрат і дисконтованого грошового потоку (вхідного або вихідного) від застосування системи бюджетування на підприємстві.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Оліфірова Ю. О. Моделі управління грошовими потоками промислового підприємства // Вісник ДонДУЕТ: Науковий журнал. – Донецьк, 2002. – № 4 (16). – С. 96 – 103.

  2. Оліфірова Ю.О. Грошовий бюджет у системі управління фінансовими потоками підприємств // Вісник Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка. – К: ВПЦ Київський університет, 2002. – Вип. 60-61. – С.71–73.

  3. Олифирова Ю.А. Налог на добавленную стоимость в структуре денежных потоков промышленного предприятия // Финансы, учет, банки: Сб. научн. тр. – Донецк: ДонНУ, 2002. – Вып. 8, ч. 2. – С. 512–517.

  4. Оліфірова Ю.О. Моделі прогнозування потреб у фінансових ресурсах промислових підприємств // Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр. – Донецк: ДонНУ, 2003. – Спец. выпуск, кн. 3. – С. 192–200.

  5. Оліфірова Ю.О. Теоретичні аспекти управління фінансовими ресурсами підприємств // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – Вип. 16, т. 3. – С. 201–209.

  6. Олифирова Ю.А. Инструменты оптимизации кредитной политики предприятия // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб.науч.тр. – Донецк, ИЭП НАН Украины, 2004. – С. 333–342.

  7. Оліфірова Ю.О. Концептуальні засади вдосконалення процесу бюджетування коштів на промисловому підприємстві // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – Вип. 17, т. 3. – С. 105–115.

За матеріалами конференцій

  1. Олифирова Ю.А. Анализ внешних источников финансирования инновационной деятельности предприятия // Інноваційний менеджмент: проблеми формування в умовах перехідної економіки: Наукові праці МАУП. – Київ, 2002. – Випуск 3. – С.226–228.

  2. Олифирова Ю.А. Электронный обмен финансовой информацией и совершение платежей в условиях глобализации экономики // Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины (в контексте глобализации): Материалы Всеукраинской научно-практической конференции. – Симферополь, 2004. – С.19–20.

  3. Олифирова Ю.А. Налоговое планирование в системе управления финансовыми ресурсами промышленного предприятия // Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития: Материалы IV межрегиональной научно-практической конференции. – Донецк: ДонГУЭТ, 2004. – C. 464 – 469.

  4. Оліфірова Ю.О. Шляхи вдосконалення управління підприємством // М.І.Туган-Барановський – видатний вчений-економіст. Спадщина та новації: Матеріали науково-практичної конференції /Оліфірова Ю.О. Маковейчук К.О.– Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – Т. II. – С. 191–193. (Особистий внесок здобувача (0,1 друк.арк.) полягає в обґрунтуванні процесно-орієнтованої технології організаційного управління підприємством на підставі використання теорії систем, стандартів якості й методології структурного аналізу).

  5. Оліфірова Ю.О. Концепція бюджетування грошових коштів підприємства – планування і контроль // Теория и практика экономики и предпринимательства: Материалы II научно-практической конференции. – Симферополь, 2005.– С.84–85.

  6. Оліфірова Ю.О. Статистичні критерії для виявлення значень випадаючих відхилень між фактичними та бюджетними показниками // Проблеми економічної кібернетики: Тези доповідей Х Всеукраїнської науково-методичної конференції з нагоди 40-ї річниці «Економічної кібернетики». – Київ, 2005.– С. 214–216.