Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Калініна Ольга Миколаївна. Бюджетування як метод управління оборотним капіталом промислового підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Калініна О.М. Бюджетування як метод управління оборотним капіталом промислового підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності).

Дисертаційне дослідження присвячено комплексу питань, пов'язаних із проблемами підвищення ефективності управління оборотним капіталом промислового підприємства за допомогою бюджетування. У роботі уточнено визначення понять «оборотний капітал» і «бюджетування».

Запропоновано методичний підхід до підвищення ефективності управління оборотним капіталом за допомогою визначення ступеня впровадження бюджетування на підприємстві з подальшими рекомендаціями. Розроблено методичний підхід до порівняння варіантів систем бюджетів за допомогою використання показника відносної ефективності. Удосконалено метод планування потреби в оборотному капіталі за допомогою формування додаткових бюджетів: майна та джерел його формування. Розроблено методичні положення щодо способу оцінки діяльності структурного підрозділу при впровадженні бюджетування для визначення їхнього внеску в підсумковий фінансовий результат підприємства. Запропоновано методичний підхід до мотивування персоналу в бюджетуванні на основі взаємозв'язку преміально-змінної частини оплати праці з підсумковими результатами діяльності підприємства і структурного підрозділу, а також професійними якостями працівника. Уточнено поняття «гудвіл кадрового потенціалу працівника».

У дисертаційному дослідженні вирішено важливе науково-практичне завдання щодо управління оборотним капіталом за допомогою бюджетування. Результати проведених досліджень дозволяють зробити такі теоретичні та практичні висновки:

1. Досліджено концептуальні підходи вітчизняних і зарубіжних економістів щодо визначення поняття «оборотний капітал». Виявлено недостатнє розкриття сутності досліджуваної категорії. Тому пропонується оборотний капітал розглядати як вартість авансованих в активи коштів, що забезпечують комплексне досягнення цілей діяльності підприємства і безперервність господарювання.

2. Проведено системний аналіз використання оборотного капіталу з 1996 по 2007 рр. у взаємозв'язку з джерелами його покриття в цілому по Україні. Виявлено, що наявний обсяг оборотного капіталу не забезпечує досягнення необхідного рівня фінансової стійкості країни. Досліджено діяльність 300 підприємств машинобудівної, легкої та хімічної промисловостей України та виявлено, що 75 % із них мають незадовільні фінансові результати, на які впливають обсяг і структура оборотного капіталу. Це обумовлено неефективністю застосовуваних методів управління оборотним капіталом. Одним із методів управління оборотним капіталом, що позитивно зарекомендував себе в зарубіжних компаніях, є бюджетування. Запропоновано визначати бюджетування як метод цілеспрямованого управління оборотним капіталом з використанням всіх загальних функцій менеджменту;

3. Проаналізовано фінансово-економічну діяльність машинобудівних підприємств України, які використовують бюджетування. Визначено, що з використанням досліджуваного методу управління оборотним капіталом поліпшується фінансово-економічний стан більш ніж 72 % розглянутих суб'єктів господарювання, що зумовлює необхідність його використання. Проте загальна ситуація на деяких підприємствах залишається незадовільною (підприємства неліквідні, фінансово хиткі тощо). Це пояснюється нерозумінням сутності бюджетування, а саме сприйняття його тільки як удосконаленого методу, що базується на застосуванні функції планування і контролю, в той час як бюджетування є сучасним методом управління оборотним капіталом з урахуванням всіх загальних функцій менеджменту.

4. Бюджетування як метод управління оборотним капіталом спрямований на виконання короткострокових завдань, що є підґрунтям для досягнення стратегічних цілей підприємства, який охоплює інформацію як внутрішнього, так і зовнішнього характеру за допомогою функцій планування, організації, регулювання, координації, мотивування, контролю. Для визначення ступеня впровадження бюджетування на промислових підприємствах було розроблено методичний підхід, концептуальним стрижнем якого є розробка інформаційного наповнення бази знань для ЙАКЗ-методу. Це дозволило надати рекомендації щодо підвищення ефективності управління оборотним капіталом машинобудівних підприємств.

5. Для надання обґрунтованих рішень відносно подальшого розвитку дій рекомендується складати декілька варіантів систем бюджетів підприємства з метою вибору найкращого. В роботі розроблено методичний підхід до порівняння варіантів систем бюджетів за допомогою використання показника відносної ефективності, що розраховується за допомогою груп показників фінансового стану підприємства – майнового, ліквідності, фінансової стійкості, ділової активності, рентабельності, руху грошових коштів та їх значущості з використанням методу МАІ. Виконання обраного за методичним підходом варіанта системи бюджетів з позиції управління оборотним капіталом обумовить підвищення ефективності діяльності машинобудівних підприємств в сучасних умовах господарювання.

6. Для підвищення результативності управління оборотним капіталом запропоновано удосконалити таку функцію бюджетування як планування на підставі розроблених методичних положень з використання додаткових бюджетів: майна та джерел його формування. Одержувана інформація спрямована на відображення всіх процесів, що відбуваються на підприємстві, і тим самим обумовлює підвищення ефективності управління оборотним капіталом. Запропонована система взаємозалежних бюджетів у першу чергу особливої важливості набула при оцінці діяльності структурних підрозділів.

7. Для управління структурою оборотного капіталу, що знаходиться в сфері виробництва й у сфері обігу розроблено методичний підхід до оцінювання діяльності структурних підрозділів (СП), що використовують бюджетування. Для цього пропонується розглядати підприємство як сукупність СП, що взаємодіють між собою. Як особливість даної взаємодії припущено, що кожне СП сукупності є невід'ємною її частиною, тобто при здійсненні процесу управління сукупність – це єдине ціле. Бюджетування конкретного структурного підрозділу необхідно здійснювати, орієнтуючись на визначення підсумкових фінансових результатів, що забезпечує цілісне уявлення як про функціонування самого технологічного ланцюжка, так і про діяльність окремо взятого центру. Це обумовлює визначення реального внеску кожного центру в підсумковий фінансовий результат.

8. Для мотивування працівників підприємства, які беруть участь у бюджетуванні, запропоновано методичний підхід, що дозволяє не тільки встановити залежність оплати праці від рівня і складності управління, але й стимулювати працю, поставивши заробітну плату в чітку залежність від результатів роботи. Таким чином забезпечується зв'язок між індивідуальною ефективністю роботи працівників (трудовим внеском і їхньою кваліфікацією) і результатами роботи структурного підрозділу та підприємства в цілому, що обумовить підвищення ефективності діяльності підприємств.

9. Запропоновано визначати сукупність оцінок трудового внеску працівника та його кваліфікації як «гудвіл кадрового потенціалу працівника» – коефіцієнт, що відображає додаткові переваги, які має конкретний працівник як носій інтелектуального капіталу на підприємстві.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

1. Калинина О.Н. (Мамрак О.Н.) Новый подход к формированию бюджетов на предприятии // Економіка розвитку. – 2004. – № 3 (31). – С. 106-108.

2. Калинина О.Н. (Мамрак О.Н.) Взаимосвязь бухгалтерского учета и бюджетирования финансово-хозяйственной деятельности промышленного предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. Випуск 193: В 5 т. Том III. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 803-812.

3. Калинина О.Н. (Мамрак О.Н.) Классификация бюджетов предприятия на этапе внутрифирменного бюджетирования // Регіональні перспективи. – 2004. – № 3-5 (40-42). – С. 163-166.

4. Калинина О.Н. (Мамрак О.Н.) Метод оценки работы высшего руководства по результатам бюджетирования на предприятии // Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Зб. наук. пр. Тематичний випуск: Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків: НТУ «ХПІ», 2005. – № 3. – С. 21-30.

5. Ястремська О.М., Калініна О.М. (Мамрак О.М.) Методичний підхід до мотивування працівників підприємства в процесі бюджетування // Економіка розвитку. – 2005. – № 2 (34). – С. 69-74.

6. Ястремська О.М., Калініна О.М. (Мамрак О.М.) Визначення ролі системи бюджетування в управлінні оборотним капіталом промислового підприємства на сучасному етапі // Вісник Національного технічного університету «Харк. політехн. ін.-т»: Зб. наук. пр. – Харків: НТУ «ХПІ», 2005. – № 3. – С. 169-178.

7. Калініна О.М. (Мамрак О.М.) Аналіз впливу бюджетування як одного із ефективних методів управління оборотним капіталом на діяльність промислових підприємств України // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр.: Во 2 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 309-316.

8. Калініна О.М. (Мамрак О.М.), Божко В.П. Непрямий спосіб оцінки ефективності впровадження бюджетування як сучасного методу управління оборотним капіталом підприємства // Торгівля і ринок України: темат. зб. наук. пр. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – Вип. 20 – С.340-347.

9. Калініна О.М. (Мамрак О.М.) Формалізований підхід до визначення цільової функції процесу бюджетування для ефективного управління оборотним капіталом // Вісник ДонДУЕТ ім. М. Туган–Барановського. – 2005. – №4 (28). – С. 192-199.

10. Калініна О.М. Методичний підхід до порівняння варіантів системи бюджетів для підвищення ефективності управління оборотним капіталом // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. – Випуск 229: В 4 т. – ТII – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 575-582.

Публікації в інших виданнях

11. Калинина О.Н. (Мамрак О.Н.) Бюджетирование деятельности промышленного предприятия – эффективный рычаг финансового менеджмента // Міжнар. наук.-техн. конф. «Інтегровані комп’ютерні технології в машинобудуванні – ІКТМ-2003»: Тези доповідей. – Харків: Нац.аерокосмічний ун-т «Харк.авіац.ін-т», 2003. – С.300.

12. Калинина О.Н. (Мамрак О.Н.) Использование модели оптимальности планово-экономической задачи на этапе внутрифирменного планирования // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конференції «Економіка підприємства». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.96.

13. Калинина О.Н. (Мамрак О.Н.) Анализ системы бюджетирования на предприятиях // Исследование и оптимизация экономических процессов «Оптимум - 2003»: Труды IV-ой межд. науч.-практ. конф. – Харьков: НТУ «ХПИ», 2003 г. – С.7-8.

14. Калинина О.Н. (Мамрак О.Н.) О.Н. Разработка методики мотивации на предприятии для повышения эффективности процесса бюджетирования // Міжнародна науково-технічна конференція «Інтегровані комп’ютерні технології в машинобудуванні ІКТМ-2004»: Тези доповідей. – Харків: Нац. аерокосмічний ун-т «Харків. авіац. ін-т», 2004. – С.393.

15. Калініна О.М. (Мамрак О.М.) Визначення ролі оборотного капіталу в поточній діяльності підприємства // Materials of final international scientifically-practical conference «The Science: theory and practice. Economic sciences. Praha: Publishing House «Education and Science» s.r.o.; Prague, Czechia – Dnepropetrovsk, Ukraine – Belgorod, Russian. – 2005. – Vol 7. – P.46-48.

16. Калініна О.М. (Мамрак О.М.), Божко В.П. Бюджетування як метод управління оборотним капіталом // Матеріали Всеукр. студентської наук.-практ. конференції «Актуальні питання менеджменту в сучасних умовах»: Тези доповідей. – Донецьк: ДонНТУ, 2006. – С.137-140.

17. Калініна О.М. (Мамрак О.М.) Підвищення якості управління оборотним капіталом шляхом матеріального залучення працівників підприємства до бюджетування // Теория и практика экономики и предпринимательства / Материалы III Международной научно-практической конференции. – Алушта: Б.и., 2006. – С.171-172.

18. Калініна О.М. Удосконалення методики розрахунку показника «середньозважена вартість капіталу» в управлінні оборотним капіталом промислового підприємства // Третя Міжнародна науково-практична конференція «АЛЬЯНС НАУК: вчений-вченому»: Збірник наукових праць. – Том 1. – Дніпропетровськ: ПДАБА, 2007. – С. 5-7.

19. Калініна О.М. Необхідність управління оборотним капіталом промислового підприємства за допомогою бюджетування // Теория и практика экономики и предпринимательства / Материалы IV Международной научно-практической конференции. Алушта: Б.и., 2007. – С.185-186.

20. Калинина О.Н. (Мамрак О.Н.) Применение математического моделирования к процессу формирования бюджета предприятия // Вчені записки: Науковий журнал. – Харків: ХІУ. – 2005. – Вип. № 14. – С.68-76.