Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Легенчук Сергій Федорович. Бухгалтерське відображення інтелектуального капіталу : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Житомирський держ. технологічний ун-т. — Житомир, 2006. — 267арк. — Бібліогр.: арк. 211-233.



Анотація до роботи:

Легенчук С.Ф. Бухгалтерське відображення інтелектуального капіталу – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретико-концептуальних, методич-них і практичних питань бухгалтерської інтерпретації інтелектуального капіталу.

У дисертації уточнено економічну сутність поняття “інтелектуальний капітал”, що враховує особливості інтелектуальної складової капіталу і є найбільш оптимальним для подальшого розвитку методики бухгалтерського відображення інтелектуального капіталу. Визначено причини необхідності відображення інтелектуального капіталу в бухгалтерському обліку в сучасних умовах розвитку економіки. Удосконалено понятійний апарат щодо об’єктів, які мають нематеріальну немонетарну природу, а саме, визначено взаємозв’язок понять інтелектуальний капітал, нематеріальні активи та гудвіл. Розкрито особливості виникнення синергетичних ефектів та їх інтерпретації в бухгалтерському обліку із застосуванням теорії інтелектуального капіталу. Розроблено концептуальні основи бухгалтерського відображення інтелектуального капіталу: виділено вартісну та майнову концепції бухгалтерського обліку інтелектуального капіталу. Обґрунтовано необхідність застосування майнової концепції в Україні, що зумовлено методологічними особливостями розвитку національної системи обліку та загальноприйнятими положеннями теорії бухгалтерського обліку. На основі обраної майнової концепції обліку інтелектуальних активів удосконалено методику бухгалтерського обліку об’єктів права інтелектуальної власності та методики бухгалтерського обліку немайнових складових інтелектуального капіталу в умовах застосування комп’ютерних інформаційних систем.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення наукового завдання, що полягає у розробці науково-методичних підходів і практичних рекомендацій з удосконалення бухгалтерського відображення інтелектуального капіталу і виявляється в наступних одержаних автором наукових і практичних результатах.

  1. На сучасному етапі розвитку економіка зазнає відчутних змін, чому сприяє тотальна інформатизація та комп’ютеризація суспільства. Така економіка, яка пронизана новими елементами, отримала назву нової економіки, економіки, що ґрунтується на знаннях. Головним фактором генерування прибутку та отримання конкурентних переваг в новій економіці є інтелектуальний капітал.

  2. На основі аналізу економічної літератури встановлено, що не існує єдиного загальновизнаного трактування поняття “інтелектуальний капітал”, що зумовлено наявністю різних підходів до розуміння природи капіталу. Визначено, що для цілей бухгалтерського обліку інтелектуальний капітал – це сукупність наявних інтелектуальних активів (людський, структурний, клієнтський капітал) підприємства, що забезпечують йому конкурентні переваги на ринку. Таке трактування інтелектуального капіталу забезпечує групування ресурсів, що є результатами інтелектуальної, творчої діяльності з метою застосування їх як фактора економічного зростання.

Доведено доцільність використання в бухгалтерському обліку поняття “інтелектуальні активи”, що зумовлює його відповідне облікове відображення як активів та відповідає економічному поняттю “інтелектуальний капітал”.

  1. Враховуючи особливості розвитку економіки визначено, що відображення інтелектуального капіталу в обліку зумовлено наступними причинами: 1) забезпечення ефективного прийняття рішень як внутрішніми, так і зовнішніми користувачами; 2) забезпечення прозорості звітності; 3) відображення в обліку ринкової вартості підприємства; 4) забезпечення вимірювання інтелектуального капіталу, як складової частини національного багатства на макрорівні.

  2. В результаті дослідження та аналізу сутності та складових понять, що застосовуються для трактування результатів інтелектуальної, творчої діяльності (“нематеріальні активи”, “інтелектуальний капітал”) встановлено, що діюча класифікація об’єктів бухгалтерського спостереження не передбачає чіткого їх розмежування. Виявлено, що спільним для цих понять є об’єкти права інтелектуальної власності, які виступають майновою складовою інтелектуальних активів і знаходять відображення в бухгалтерському обліку згідно прийнятої методології.

На основі узагальнення поглядів дослідників на поняття “гудвіл” сформовано підходи до його трактування: підхід наддоходів; підхід невідображених активів. В дисертації обґрунтовується доцільність застосування підходу невідображених активів, згідно якого гудвіл – це інтелектуальні активи підприємства, які не знайшли свого бухгалтерського відображення, а також вартість синергетичних ефектів, що виникли в результаті взаємодії складових інтелектуального капіталу.

  1. Дослідження особливостей розвитку економіки в радянські часи дозволило визначити причини відсутності інтелектуальних активів в бухгалтерському обліку: відсутність інституту приватної власності; відсутність інституту конкуренції в умовах радянської економіки.

  2. Враховуючи відмінні особливості у методології бухгалтерського обліку різних типів економічних систем в дисертації обґрунтовано та запропоновано для пояснення явищ вартісну та майнову концепції бухгалтерського обліку інтелектуального капіталу. Встановлено недоцільність використання вартісної концепції в Україні за сучасних умов розвитку економічної системи та ринку капіталу на основі обґрунтованих причин неможливості її застосування (пов’язаних з методологічними особливостями розвитку національної системи обліку та загальноприйнятими положеннями теорії бухгалтерського обліку). Майнова концепція бухгалтерського обліку інтелектуального капіталу враховує особливості побудови методології бухгалтерського обліку в Україні, а тому пропонується для застосування в сучасних умовах.

  1. Встановлено, що в умовах розвитку нової економіки основною причиною існування “розриву” між ринковою та балансовою вартістю активів підприємств є невідображення в бухгалтерському обліку всіх складових інтелектуального капіталу, а також неврахування синергетичних ефектів, що виникають в результаті їх взаємодії. Це зумовлює потребу у відповідних облікових методиках бухгалтерського відображення немайнових складових інтелектуального капіталу та синергетичних ефектів.

  2. Обґрунтування теоретичних засад бухгалтерського обліку інтелектуальної власності (сутність, види, складові, законодавче регулювання) дозволило встановити єдність походження складових нематеріальних активів й розмежувати інтелектуальні активи та інші невідчутні активи. На основі такого розмежування запропоновано зміни до чинного Плану рахунків в частині рахунку 12 “Нематеріальні активи” (які полягають у виділенні рахунків “Інтелектуальні активи”, “Інші невідчутні активи”).

  3. ОПІВ внаслідок їх особливого змісту та функціонування зумовлюють особливості при їх відображенні на рахунках, оцінці та калькулюванні, інвентаризації.

В роботі запропоновано методику відображення в бухгалтерському обліку вартості ОПІВ при його створенні з урахуванням виникнення синергетичних ефектів, що дозволяє пояснити сутність вартості ОПІВ та забезпечує надання необхідної інформації для цілей управління. Обґрунтовано доцільність відображення синергетичних ефектів, що виникають, в активі балансу на субрахунку 193 “Синергетичні ефекти”. Для відображення джерела утворення синергетичних ефектів пропонується субрахунок 428 “Синергетичний капітал” у складі додаткового капіталу.

З метою забезпечення збереження та ефективного використання ОПІВ, які мають реальний матеріальний носій, запропоновано їх обліковувати в позабалансовому обліку як “Носії суворого обліку”. При цьому вартість матеріального носія ОПІВ слід відображати на рахунку 08 “Активи суворого обліку”, субрахунок 082 “Матеріальні носії суворого обліку”, та оцінювати в сумі, розрахованій відповідно до коефіцієнту 5, встановленого діючим Порядком визначення розміру збитків від розкрадання, недостачі, знищення (псування) бланків цінних паперів і документів суворого обліку.

Враховуючи існуючі особливості ОПІВ виділено окремий напрям інвентаризації – перевірку нематеріального майна. Для покращання проведення інвентаризації ОПІВ на підприємстві запропоновано наступну класифікацію: 1) ОПІВ, що мають втілення у певних предметах – реальних матеріальних носіях; 2) ОПІВ, що не мають втілення в реальних матеріальних носіях.

  1. Удосконалено бухгалтерський облік немайнових складових інтелектуального капіталу в умовах застосування комп’ютерних інформаційних систем. Запропоновано відображати в позабалансовому обліку немайнові складові інтелектуального капіталу із застосуванням комп’ютерної інформаційної системи “Парус 7”. Для українських підприємств, які застосовують спеціалізовані системи управління інтелектуальним капіталом обґрунтовано доцільність застосовування “Системи збалансованих показників” (BSC), що забезпечує ідентифікацію, збереження та управління інтелектуальним капіталом.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Легенчук С.Ф. Трактування поняття “інтелектуальний капітал” в літературних джерелах // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2004. – № 4 (30). – С. 125-129.

  2. Легенчук С.Ф. Нематеріальні активи та інтелектуальний капітал в бухгалтерському обліку підприємств: взаємозв’язок понять // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2005. – № 1 (31). – С. 131-137.

  3. Легенчук С.Ф. Поняття капіталу та інтелектуального капіталу в бухгалтерському обліку // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 203: В 4 т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 499-505.

  4. Малюга Н.М., Легенчук С.Ф. Розвиток бухгалтерського обліку в новій економіці: облікова інтерпретація синергетичних ефектів // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2005. – № 3 (33). – С. 20-37. (Особисто автором розкрито особливості виникнення синергетичних ефектів та їх інтерпретація в бухгалтерському обліку із застосуванням теорії інтелектуального капіталу).

  5. Легенчук С.Ф. Розвиток теоретичних аспектів бухгалтерського обліку об’єктів права інтелектуальної власності // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2005. – № 4 (34). – С. 119-129.

Тези доповідей

  1. Легенчук С.Ф. Необхідність бухгалтерського відображення інтелектуаль-ного капіталу // Матеріали першої науково-практичної конференції “Науковий потенціал світу 2004”. 1-15 листопада 2004 року. Том 17. Облік і аудит. – Дніпропетровськ. Наука і освіта. – 2004. – С. 47-48.

  2. Dobija Mieczyslav, Легенчук С.Ф. Інтелектуальний та людський капітал, як об’єкт дослідження в аудиті // Международные стандарты аудита и их применение в практической деятельности. Тезисы докладов Межрегиональной науч.-прак. конф. 11-12 мая 2004 г. – Севастополь: Севастопольское территориальное отделение САУ, 2004. – С. 137-140.

  3. Легенчук С.Ф. Гудвіл: особливості трактування в обліку // Третя всеукраїнська наукова конференція, присвячена видатним вченим у галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – С. 43-45.

  4. Легенчук С.Ф. Нематеріальні активи в обліку радянських підприємств // Тезисы и тексты выступлений на IV-ой международной научной конференции “Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции”. – Житомир-Краматорск: ЧП “Рута”, 2005. – С. 113-117.

  5. Легенчук С.Ф. Звіт про інтелектуальний капітал: забезпечення виконання завдань бухгалтерського обліку // Матеріали VIII міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2005”. Том 82. Облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 22-23.

  6. Легенчук С.Ф. Особливості інвентаризації об’єктів права інтелектуальної власності // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Наука та інновації – ’2005”. Том 9. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 7-9.

  7. Легенчук С.Ф. Позабалансовий облік об’єктів права інтелектуальної власності // Четверта всеукраїнська наукова конференція, присвячена видатним вченим у галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – С. 36-38.

Підручники та навчальні посібники

  1. Бухгалтерський фінансовий облік: Підручник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 6-те вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2005. – 726 с. (Особисто автором розкрито особливості відображення в обліку нематеріальних активів та гудвілу. Лекція 13).

Зарубіжні публікації

  1. Maluga N., Legenczuk S. Kapita intelektualny na Ukrainie: aspekt rachunkowociowy // Nierownoci spoechne a wzrost gospodarczy. Kapita ludzki i intelektualny. Czec 1. Rzeszow, Uniwersytet Rzeszowski. – 2005. – S. 485-491. (Особисто автором розкрито особливості трактування інтелектуального капіталу в бухгалтерському обліку).

  2. Maluga N., Legenchuk S. Capital maintenance concepts: intellectual component // General accounting theory. Cracov University of Economics. – 2005. – P. 505-512. (Особисто автором визначено місце інтелектуальної складової капіталу у складі капіталу підприємства).