Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Поліщук Ірина Романівна. Бухгалтерський облік і контроль статутного капіталу в товариствах з обмеженою відповідальністю: теорія і методика : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Поліщук І.Р. Бухгалтерський облік і контроль статутного капіталу в товариствах з обмеженою відповідальністю: теорія і методика. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Державна академія статистики, обліку та аудиту. – Київ, 2006.

Дисертація присвячена теоретичним, методичним і практичним питанням бухгалтерського обліку та внутрішньогосподарського контролю операцій зі статутним капіталом в товариствах з обмеженою відповідальністю. Уточнено економічну сутність понять “статутний капітал” для правильного визнання та відображення в бухгалтерському обліку. Визначено місце статутного капіталу в загальній класифікації капіталу для забезпечення відповідності операцій зі статутним капіталом їх економічній сутності. Виявлено перспективні напрями розвитку бухгалтерського обліку статутного капіталу на підставі дослідження історичного досвіду його обліку.

Розроблено методику обліку операцій з формування та зменшення статутного капіталу у зв’язку з невідповідністю чистим активам та розподілом майна у зв’язку з виходом учасників з товариства з обмеженою відповідальністю.

Розроблено методику здійснення внутрішньогосподарського контролю операцій зі статутним капіталом, яка забезпечує управлінський персонал повною, своєчасною інформацією про їх законність та достовірність.

Визначено перспективні напрями удосконалення бухгалтерського обліку статутного капіталу в умовах комп’ютеризації.

У дисертації теоретично узагальнено та вирішено наукове завдання, що полягає у розробці науково-методичних підходів і практичних рекомендацій з удосконалення бухгалтерського обліку та внутрішньогосподарського контролю операцій з формування та змін статутного капіталу у зв’язку з невідповідністю чистим активам і розподілом майна під час виходу учасників з ТзОВ, та виявляється в наступних одержаних автором наукових і практичних результатах.

1. Поняття “статутний фонд” за радянських часів визначалося як сума виділених державних коштів на створення підприємства. У ринкових умовах господарювання з’являються нові організаційно-правові форми підприємств колективної форми власності. Чинним законодавством передбачено для ТзОВ формування статутного капіталу, який наділяє відповідно до установчих документів учасників корпоративними правами та надає право на одержання прибутку у вигляді дивідендів в процесі господарської діяльності підприємства, а також частку майна товариства пропорційно до частки учасника у статутному капіталі. Якщо в колишньому СРСР результати господарської діяльності розподілялися державою, то в Україні – власниками корпоративних прав (фізичними та юридичними особами).

2. Дослідження теоретичних положень і критичний аналіз різноманітних трактувань поняття “статутний капітал” дали можливість уточнити його місце в загальній класифікації капіталу. З метою більш ефективного управління капіталом необхідно чітко розмежовувати функції статутного капіталу: основоположну, регулятивну, довгострокового фінансування, організаційну, гарантійну.

3. Внаслідок економічних перетворень в Україні потребує уточнення порядок формування статутного капіталу в ТзОВ. У зв’язку з цим пропонується: 1) доповнити перелік внесків до статутного капіталу під час створення ТзОВ пайовими цінними паперами; 2) внести обмеження щодо здійснення внесків до статутного капіталу у вигляді боргових цінних паперів та виконаних робіт і послуг; 3) порядок оцінки внесків до статутного капіталу, що дозволяє уникнути здійснення внесків немайнового характеру. З метою контролю деталізованих якісних і кількісних характеристик майна запропоновано удосконалену форму Засновницького опису майна для ТзОВ, що визначає спосіб оцінки внесків та її затвердження зборами учасників.

4. Для удосконалення організації бухгалтерського обліку операцій зі статутним капіталом та розрахунків з учасниками розроблено положення облікової політики щодо операцій зі статутним капіталом та розрахунків з учасниками через визначення її елементів і розробку Наказу про облікову політику.

5. Відповідно до динамічної концепції побудови фінансової звітності потребує удосконалення методика відображення в бухгалтерському обліку і балансі розміру статутного капіталу, особливо в тих випадках, коли він не внесений повністю. Відповідно сформований робочий план рахунків з аналітичними розрізами дозволить отримати необхідну інформацію для цілей управління. Складання Звіту про нарахування дивідендів засновникам (учасникам) товариства з обмеженою відповідальністю, Звіту про зміни статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю забезпечить управлінський персонал повною, своєчасною і достовірною інформацію.

6. Сума компенсації, яка належить учаснику при виході з ТзОВ, залежить від розміру чистих активів, що підтверджується результатами дослідження співвідношень між фактичним розміром статутного капіталу, його мінімальним розміром на момент реєстрації та чистими активами ТзОВ Житомирської області. Порядок розподілу майна при виході учасника (фізичної та юридичної особи) з ТзОВ рекомендується здійснювати на підставі розробленої формули, яка враховує співвідношення між чистими активами і статутним капіталом та норми оподаткування даних операцій, і забезпечує точність розрахунку компенсації.

7. Вимоги Цивільного кодексу України до розміру статутного капіталу і чистих активів, а також необхідність нарахування компенсації у разі виходу учасника зумовили розробку методики бухгалтерського обліку формування та змін статутного капіталу, що забезпечує достовірність вартісної оцінки внесків до статутного капіталу. Для документального підтвердження дійсної вартості частки учасника у статутному капіталі пропонується документ – Картка обліку частки учасника ТзОВ (ф. № СК-1).

8. Необхідність перевірки встановлення точності розподілу майна у разі виходу учасника та дотримання вимог Цивільного кодексу України щодо розміру статутного капіталу потребує здійснення внутрішньогосподарського контролю в ТзОВ за розробленою методикою, що дозволяє встановити точність розрахунку компенсації учаснику та уникнути вимушеної ліквідації підприємства.

9. У зв’язку з відсутністю досліджень в сфері комп’ютеризації обліку і внутрішньогосподарського контролю операцій зі статутним капіталом в ТзОВ та потребою в забезпеченні управлінського персоналу повною, достовірною інформацією про формування та зміни статутного капіталу, розроблено розрізи аналітики, побудовано форми повідомлень щодо наявності заборгованості за внесками до статутного капіталу, перевищення розміру статутного капіталу над чистими активами для уникнення вимушеної ліквідації підприємства. Розроблено форми внутрішньої звітності щодо операцій зі статутним капіталом і розрахунків з учасниками, показники яких забезпечують користувачів достовірною і повною інформацією щодо нарахування та виплати дивідендів, змін статутного капіталу для прийняття виважених управлінських рішень.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Поліщук І.Р. Трактування капіталу в балансових рівняннях: історичний аспект // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – Житомир. – 2002. – № 20. – С. 218-226 (0,75 друк. арк.).

2. Поліщук І.Р. Облік статутного капіталу в господарських товариствах в кінці ХІХ - поч. ХХ ст. // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – Житомир. – 2002. – № 21. – С. 172-176 (0,42 друк. арк.).

3. Поліщук І.Р. Облік формування статутного капіталу в господарських товариствах Росії, України та Білорусі: порівняльний аспект // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – Житомир. – 2003. – № 3 (25). – С. 216-222 (0,69 друк. арк.).

4. Поліщук І.Р. Облік додаткового капіталу в різних країнах: порівняльний аспект // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – Житомир. – 2003. – № 4 (26). – С. 228-236 (0,9 друк. арк.).

5. Поліщук І.Р. Статутний капітал як об’єкт бухгалтерського обліку // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, 2004. – № 3 (73). – С. 98-101 (0,44 друк. арк.).

6. Поліщук І.Р. Сучасні підходи до контролю операцій з формування та змін статутного капіталу // Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Випуск 191. В 4 т. Том ІV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 1067-1072 (0,36 друк. арк.).

Тези доповідей

  1. Поліщук І.Р. Облік статутного капіталу: проблеми нормативного регулювання // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта” 2003”. Том 25. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 67-70 (0,21 друк. арк.).

  2. Поліщук І.Р. Власний капітал як об’єкт облікової політики // Матеріали VІ Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта” 2004”. Том 17. Бухгалтерський облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 64-65 (0,13 друк. арк.).

  3. Поліщук І.Р. Сучасний стан та особливості управління власним капіталом підприємства: обліковий аспект // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на Другій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – С. 67-69 (0,15 друк. арк.).

  4. Поліщук І.Р. Методика перевірки операцій зі статутним капіталом при проведенні аудиту // Майбутнє – аудит: Матеріали першої спільної науково-практичної конференції спілки аудиторів України і ВУЗів. Тези доповідей. Під ред. М.Л. Крапивко, В.Я. Нусінов 15 жовтня 2004: – Кривий Ріг: Мінерал, 2004. – С. 46-48 (0,18 друк. арк.).

  5. Поліщук І.Р. Порядок зменшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю // Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Том ІІ. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 145-146 (0,12 друк. арк.).

  6. Поліщук І.Р. Резервний капітал: бухгалтерський та юридичний аспект // Удосконалення системи обліку, аналізу та аудиту як складової інформатизації суспільства. Збірник матеріалів міжнародної міжвузівської науково-практичної конференції. – Тернопіль-Мукачево: ТАНГ, 2004. – С. 273-278 (0,60 друк. арк.).

  7. Поліщук І.Р. Розрахунок компенсації учаснику при виході з товариства // Тезисы и тексты выступлений на ІV-ой международной научной конференции “Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции”. – Житомир-Краматорск: ЧП “Рута”, 2005. – С. 168-172 (0,34 друк. арк.).

Підручники та навчальні посібники

1. Бухгалтерський фінансовий облік. Конспект лекцій: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит”/ За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 3-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2005. – 320 с. (особисто автора 1,46 друк. арк.). Наведено загальну схему організації бухгалтерського обліку формування та змін статутного капіталу.

2. Бухгалтерський фінансовий облік. Підручник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів. / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 6-е вид., доп. і перероб.- 2005. – 756 с. (особисто автора 3,05 друк. арк.). Наведено методику обліку статутного капіталу та розрахунків з учасниками в товариствах з обмеженою відповідальністю відповідно до чинного законодавства.

3. Основи бізнесу: Навчальний посібник. / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця, К.В. Романчук. – Житомир: ПП “Рута”, 2004. – 364 с. (особисто автора 0,4 друк. арк.). Наведено порівняльну характеристику формування статутного капіталу господарських товариств різних видів.

4. Світовий бізнес: Навчальний посібник. / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2004. – 498 с. (особисто автора 0,6 друк. арк.). Узагальнено порівняльну характеристику діяльності господарських товариств в зарубіжних країнах, наведено переваги їх створення, а також порядок формування статутного капіталу.

5. Звітність підприємства: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит”. За ред проф. Ф.Ф. Бутинця та Н.А. Остап’юк. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 428 с. (особисто автора 0,7 друк. арк.). Наведено порядок заповнення форм фінансової звітності щодо операцій з власним капіталом, порядок перевірки їх взаємоув’язки.

Зарубіжні публікації

1. Poliszczuk I. Ekonomiczny aspekt kapitaіu przedsiкbiorstwa // Wspуіczesne problemy zarz№dzania i marketingu. – Legnica: Wyїsza szkoіa menedїerska w Legnicy, 2004. – S. 139-141 (0,38 друк. арк.).