Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Баєвська Людмила Леонідівна. Бухгалтерський облік в сільськогосподарських підприємствах, інтегрованих з підприємствами інших галузей : Дис... канд. наук: 08.06.04 - 2006.



Анотація до роботи:

Баєвська Л.Л Бухгалтерський облік в сільськогосподарських підприємствах, інтегрованих з підприємствами інших галузей. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і практичних проблем побудови системи бухгалтерського обліку в сільськогосподарських підприємствах, інтегрованих з підприємствами інших галузей економіки, а також розробці науково обґрунтованих рекомендацій щодо поліпшення бухгалтерського обліку в цих підприємствах.

Запропоновано заходи з удосконалення системи бухгалтерського обліку в сільськогосподарських підприємствах як об’єктах інтеграції. Набула розвитку система рахунків бухгалтерського обліку, що дасть можливість визначити особливості і характер впливу обліку окремих процесів господарської діяльності, раціональної організації зведеного обліку в інтегрованих формуваннях, а також методика формування даних внутрішньої звітності з метою розробки тактики і стратегії розвитку сільськогосподарських підприємств.

Обґрунтовано об’єктивну необхідність удосконалення системи бухгалтерського обліку в сільськогосподарських підприємствах, які є складовою інтегрованих формувань, як інформаційної основи прийняття управлінських рішень і моніторингу їх ефективності.

Дисертаційне дослідження узагальнює накопичений досвід організації і методики бухгалтерського обліку в сільськогосподарських підприємствах, інтегрованих з підприємством вугільній галузі економічної діяльності Донецької і Харківської областей. На його підставі дано оцінку діючої методології і розроблено напрями подальшого розвитку бухгалтерського обліку.

1. Встановлено, що виникнення інтегрованого формування, яке поєднує діяльність різних суб’єктів ринкових відносин як у правовому, так і в організаційному контексті, є об’єктивним наслідком пошуку шляхів розвитку сільського господарства. Інтеграція економічної діяльності підприємств сільськогосподарської і вугільної галузей шляхом залучення інвестицій дозволяє регулювати фінансування сезонних робіт, а також забезпечити стабільність постачання виробничих запасів і реалізацію сільськогосподарської продукції. При цьому формуються принципово нові виробничі та соціальні відносини, що будуються на специфічних принципах управління;

2. Організація сільськогосподарського виробництва, що ґрунтується на залученні інвестицій підприємства вугільної промисловості, оренді землі та майнових паїв фізичних осіб, а також міжгосподарській кооперації товаровиробників відводить бухгалтерському обліку важливе значення і підвищує його роль у процесі управління інтегрованим формуванням. У цих умовах він надає можливість розв’язання завдання комплексного управління окремими об’єктами на рівні підприємства, об’єднання та всього формування;

3. З метою оцінки виробничих процесів і економічних явищ уточнено вимоги до системи бухгалтерського обліку в інтегрованих формуваннях, а також функції, які вона виконує. Орієнтація всіх учасників процесу інтеграції на досягнення загальної мети передбачає регулювання та побудову облікових процесів від рівня первинного спостереження до складання звітності з урахуванням підприємницької функції, яку виконує бухгалтерський облік;

4. Взаємозалежне узгодження потреб і ресурсів у масштабі інтегрованого формування, взаємна координація дій різних господарських структур, забезпечення збалансованості та пропорційності розвитку має знайти відображення в розробці загальної методики обліку з метою узгодження типових управлінських рішень і факторів облікового процесу, що впливають на них.

5. В сфері організації і методики бухгалтерського обліку виділено, що необхідно удосконалити організацію документообігу в інтегрованих об’єднаннях, що пов’язано з потребою узгодження рішень на різних рівнях управління. Для цього запропоновано складання узгоджених графіків документообігу в сільськогосподарських, обслуговуючих і переробних підприємствах та на дочірньому підприємстві. На їх основі дочірнє підприємство матиме змогу здійснювати загальну організацію процесу документування;

6. Запропонована система рахунків для використання інтегрованим формуванням, яка спрямована на відображення функціональних особливостей діяльності окремих суб’єктів господарювання та узагальнення інформації усієї господарської системи. Зокрема, це накопичення інформації про витрати за етапами їх нагромадження, виходячи з галузевих особливостей, а також можливість обчислити поточну собівартість продукції та робіт з наступним відображенням собівартості реалізації готової продукції. Передачу готової продукції сільськогосподарських підприємств дочірньому підприємству доцільно розглядати як внутрішнє переміщення, а факт реалізації визнавати в момент передачі ризику і вигод від використання об’єкта реалізації незалежній стороні;

7. Визначені в роботі складові раціональної організації облікового процесу (визначення результату по директивним цінам на рівні підприємства, цінам реалізації на рівні об’єднання та за реальним доходом на рівні формування) обумовлюють отримання інформації розрахунку фінансових результатів від кожного процесу операційного циклу та в цілому по інтегрованому формуванню, що дозволяє розробити цінову політику і належним чином побудувати відносини усередині інтегрованого формування між структурними підрозділами;

8. Для належного виконання функцій операційного менеджменту запропонована система внутрішньої звітності, що дає можливість узагальнити інформацію про ресурси та їхні джерела, яка необхідна в процесі виробництва, обміну, реалізації продукції та визначення результатів діяльності та процесів;

9. Інтегровані формування при розробці інформаційної моделі обліку для організації облікових процесів в умовах їх автоматизації, повинні дотримуватись компромісу між відкритою і закритою інформацією шляхом обмеження доступу. Для значного підвищення ефективності роботи інтегрованого формування доцільно створення локальних мереж і впровадження корпоративної Intranet-мережі, що сприятиме скороченню значної частини ручного оформлення первинної документації та прискорення документообігу.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Баевская Л.Л. Организация документооборота в интегрированных формированиях // Економіка АПК. – 2005. – № 3. – С. 74-79.

  2. Баєвська Л.Л. Організація системи рахунків бухгалтерського обліку на інтегрованих підприємствах // Агроінком. – 2005. – №5-6 – С. 71-74.

  3. Баєвська Л.Л. Автоматизація обліково-аналітичної діяльності інтегрованих підприємств // Агроінком. – 2005. – № 8 – С. 87-90.

  1. Баєвська Л.Л. Вплив інтеграційних процесів на систему бухгалтерського обліку суб’єктів підприємництва (на прикладі ОП «Шахта ім. О.Ф. Засядька») // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук.пр. Вип. 19, т. 3 / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 7-13.

  2. Баєвська Л.Л. Особливості облікової політики та її вплив на фінансову звітність інтегрованих підприємств (на прикладі ОП «Шахта ім. О.Ф. Засядько») // Облік і фінанси АПК. –2005. – №5. – С. 16-22.

Статті на науково-практичних конференціях:

  1. Баєвська Л.Л. Місце та роль бухгалтерського обліку у вирішенні продовольчої проблеми держави // Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи: Збірник доповідей учасників III наукової конференції, присвяченій пам’яті д.е.н., професора, заслуженого діяча науки і техніки А.С. Бородкіна (25 березня 2005 р.). – К.: Держ. комітет статистики України, Держ. Академія статистики, обліку та аудиту, 2005. – С.5-9.

  2. Баевская Л.Л. Требования к информации бухгалтерского учета на интегрированных сельскохозяйственных предприятиях // Проблеми пореформеного розвитку агропромислового виробництва та напрямки їх розв’язання: Матеріали Всеукраїнської наук. -практ. конференції 17-18 травня 2005р. – Тернопіль –Хоростків: ТІВ УААН, 2005. С. 244-249.

  3. Баєвська Л.Л. Вимоги до облікової інформації в сучасних умовах // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи. Ч. I: Проблеми адаптації бухгалтерського обліку АПК України до міжнародних правил та вимог / За ред. П.Т. Саблука, М.Я. Дем’яненка, В.М. Жука. – К: Інст аграр. екон., 2003. –С. 149-150.