Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Терещенко Вікторія Сергіївна. Бухгалтерський облік забезпечень майбутніх витрат і платежів: теорія та методика : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Терещенко В.С. Бухгалтерський облік забезпечень майбутніх витрат і платежів: теорія та методика. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – Київ, 2008.

Дисертація присвячена розробці науково обґрунтованих рекомендацій з удосконалення теорії та методики бухгалтерського обліку забезпечень майбутніх витрат і платежів.

У роботі з метою усунення двоїстості підходів при визначенні місця забезпечень у системі джерел фінансування діяльності підприємства і врахування їх резервної природи уточнено економічну сутність поняття “забезпечення майбутніх витрат і платежів”. До існуючої системи забезпечень додано забезпечення майбутніх витрат на охорону навколишнього середовища на ремонт власних основних засобів, що сприятиме рівномірному відображенню витрат на проведення природоохоронних і ремонтних заходів в обліку. Удосконалено методику бухгалтерського обліку забезпечень майбутніх витрат і платежів, а саме умови їх створення, механізм нарахування і порядок відображення на бухгалтерських рахунках. Запропонована структура фінансової звітності щодо забезпечень, яка враховує їх резервну природу та належність до джерел власних коштів, дозволяє проводити комплексний аналіз резервів підприємства і отримувати інформацію про очікувані періоди використання.

Отримані в ході виконання дисертації теоретичні положення і рекомендації використані при розробці проекту П(С)БО “Резерви”, впровадження якого створить єдину методологічну основу обліку всіх резервів підприємства.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в розробці науково обґрунтованих рекомендацій щодо удосконалення теорії та методики бухгалтерського обліку забезпечень майбутніх витрат і платежів. Основні висновки, що підтверджують результати проведеного дослідження, такі.

  1. Дослідження наукових праць свідчать про неоднозначність тлумачення сутності поняття “забезпечення майбутніх витрат і платежів” і наявність двоїстості підходів при визначенні місця забезпечень у системі джерел фінансування діяльності підприємства. Із застосуванням методів діалектики доведено, що формування забезпечень є можливим наслідком виникнення у суб’єкта господарювання зобов’язання з невизначеними сумою або часом погашення, а не самим зобов’язанням. Запропоновано зобов’язання з невизначеними сумою або часом погашення називати передбачуваним, що дозволить відокремити його від забезпечення.

  2. Визначення забезпечень, застосовуване в нормативній базі України, не враховує їх резервну природу. Результати сутнісного аналізу категорій “забезпечення майбутніх витрат і платежів” і “резерви” доводять, що забезпечення – це резерви спеціального призначення, переважно у вигляді високоліквідних активів, що формуються суб’єктом господарювання за рахунок власних джерел фінансування для покриття майбутніх операційних витрат від виконання зобов’язань з невизначеними часом або сумою погашення. Запропоноване визначення відображає головні сутнісні ознаки забезпечень: резервну природу, створення за рахунок власних джерел фінансування і цільовий характер використання.

  3. Через наявність протягом 2000 – 2006 років тенденцій погіршення екологічної ситуації в Україні та поступового зростання ступеня зношеності основних засобів промислових підприємств та з метою рівномірного відображення витрат на проведення природоохоронних і ремонтних заходів у бухгалтерському обліку, створення спеціального джерела їх фінансування до існуючої системи забезпечень додано забезпечення майбутніх витрат на охорону навколишнього середовища і забезпечення майбутніх витрат на ремонт власних основних засобів.

  4. Обґрунтована необхідність нормативного закріплення принципу імперативності формування забезпечення виплат відпусток для всіх суб’єктів господарювання України незалежно від форм власності й галузевої приналежності (крім малих підприємств) та забезпечення гарантійних зобов’язань для великих підприємств-виробників технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, а також для будівельних організацій, що сприятиме рівномірному розподілу на фінансові результати витрат на оплату відпусток працівникам та на виконання гарантійних зобов’язань.

  5. Удосконалено умови формування забезпечень, а саме запропоновані межі кількісної оцінки ймовірності погашення підприємством передбачуваного зобов’язання, при дотриманні яких визнається забезпечення майбутніх витрат і платежів, в розмірі 5-100%.

  6. Для реалізації українськими суб’єктами господарювання наданого їм права формувати забезпечення матеріального заохочення, забезпечення наступних витрат на реструктуризацію, на виконання зобов’язань щодо обтяжливих контрактів розроблено методи розрахунку сум місячних відрахувань на їх формування (поповнення). Для обчислення величин забезпечення матеріального заохочення пропонується використовувати прогнозний метод з базою розрахунку фонд оплати праці, забезпечення наступних витрат на реструктуризацію – кошторисний метод виходячи з суми прямих витрат підприємства на виконання плану реструктуризації на наступний рік, забезпечення наступних витрат на виконання зобов’язань щодо обтяжливих контрактів – кошторисний метод, заснований на сумі збитків, яких зазнає підприємство від виконання обтяжливого контракту.

  7. Розроблено форми документів для розрахунку сум місячних відрахувань на формування (поповнення) забезпечень за видами і для відображення результатів їх інвентаризації. Застосування документів-розрахунків уніфікує процес облікового резервування на промислових підприємствах України, знижує трудомісткість облікових робіт і прискорює процес одержання інформації, необхідної для управління резервами. Використання запропонованої форми акту інвентаризації забезпечень надає менеджерам підприємства можливість контролювати процеси резервування та виявляти відхилення, які підлягають коригуванню.

  8. З метою урахування головних сутнісних ознак забезпечень майбутніх витрат і платежів (резервної природи та участі у формуванні власних оборотних активів) удосконалено структуру фінансової звітності підприємства, а саме балансу, звіту про джерела власних коштів та Приміток до річної фінансової звітності. Внесені рекомендації підвищать інформаційну місткість фінансових звітів для користувачів та ефективність управління резервною системою підприємства.

  9. Результати проведеного економіко-правового аналізу нормативної бази України свідчать про недостатню розробленість методики бухгалтерського обліку забезпечень майбутніх витрат і платежів. З огляду на це запропоновано проект П(С)БО “Резерви”, який ґрунтується на вже існуючих і отриманих у ході виконання дисертації положеннях щодо удосконалення теорії та методики обліку забезпечень. Упровадження проекту створить єдину методологічну основу обліку всіх резервів підприємства.

Результати дослідження апробовані та впроваджені на промислових підприємствах України.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Терещенко В.С. Забезпечення майбутніх витрат і платежів як об’єкт бухгалтерського обліку: український та міжнародний досвід // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр.: Випуск 19, т. 3 / Голов. ред. О.О.Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 111-117 (0,33 друк. арк.).

  2. Терещенко В.С. Місце забезпечень майбутніх витрат і платежів у системі джерел фінансування діяльності підприємств // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр.: Випуск 21, т. 1 / Голов. ред. О.О.Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – С. 359-365 (0,44 друк. арк.).

  1. Терещенко В.С. Аналіз середовища і передумов формування забезпечень майбутніх витрат підприємствами України // Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. Серія: Економічні науки / Голов. ред. О.О.Шубін. - Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. - №4 (32).- С. 223 – 230 (0,59 друк. арк.).

  2. Терещенко В.С. Економічна сутність забезпечень майбутніх витрат і платежів і її вплив на форму балансу підприємства // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр.: Випуск 23, т. 2 / Голов. ред. О.О.Шубін. - Донецьк: ДонНУЕТ, 2007. - С. 387-396 (0,56 друк. арк.).

  3. Терещенко В.С. Забезпечення на охорону навколишнього середовища: необхідність формування та бухгалтерський облік в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. / Голов. ред. А.А.Покотілов. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. - Випуск 226.- Т. ІІ. - С. 429-436 (0,43 друк. арк.).

  4. Терещенко В.С. Факторний аналіз формування забезпечень майбутніх витрат підприємствами України з використанням методів рангової кореляції // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку (Вісник Національного університету “Львівська політехніка”). - Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2007. - №576. - С. 458-463 (0,47 друк. арк.).

Статті в інших українських виданнях

  1. Терещенко В.С. Крок до інтеграції податкового і бухгалтерського обліку забезпечень майбутніх витрат і платежів // V-та Міжрегіональна науково-практична конференція “Оподаткування у промисловому регіоні: теорія, практика та перспективи розвитку”: Матеріали конференції. - Донецьк: ДонДУЕТ імені М.Туган-Барановського, 2005. - С. 187 – 191 (0,27 друк. арк.).

Тези доповідей на конференціях

  1. Терещенко В.С. Забезпечення майбутніх витрат і платежів як елемент резервної системи підприємства // Materiaіy II miкdzynarodowej naukowe-praktycznej konferencji “Wykszt№ cenie i nauka bez granic – 2005” 19 – 27 grudnia 2005 roku. Тom 6 “Ekonomiczne nauki”. – Przemyl – Praha: Nauka i studia – Publishing house Education and Science s.r.o., 2005. - С.67-70 (0,2 друк. арк.).

  2. Терещенко В.С. Дивергентність у вирішенні проблеми обов’язковості створення забезпечень майбутніх витрат і платежів // Теоретико-методологічні та практичні аспекти розвитку економіки України: Тези доп. всеукр. наук.-практ. конф. 22-26 лист. 2006 р. - Т.: Терно-Граф, 2006. - С. 162 – 164 (0,17 друк. арк.).

  3. Терещенко В.С. Забезпечення майбутніх витрат і цільове фінансування - різні об’єкти обліку // Матеріали другої міжнародної науково-практичної конференції, м. Полтава, 27-29 листопада 2006 р. - Полтава: Вид-во “ІнтерГрафіка”, 2006. - Т. 11. - С. 64 – 67 (0,19 друк. арк.).

  4. Терещенко В.С. Забезпечення гарантійних зобов’язань: проблемні питання обліку фактів формування // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Стан і проблеми обліку, контролю і аналізу в умовах транзитивної економіки”. - Донецьк: ДонНУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2007. - С. 124-128 (0,31 друк. арк.).

  5. Терещенко В.С. Забезпечення майбутніх витрат і платежів: критерії визнання і механізми формування в обліку // Матеріали Другої всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції “Соціум. Наука. Культура” 29 - 31 січня 2007 року. - К.: ТОВ “ТК Меганом”, 2007. - Ч. 1. - С. 50 -53 (0,23 друк. арк.).