Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


Корінько Олена Миколаївна. Букові ліси Подільської височини (флористичні та еколого-ценотичні особливості, наукові основи охорони) : Дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2004. — 196арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 161-182.



Анотація до роботи:

Корінько Олена Миколаївна: “Букові ліси Подільської височини (флористичні та еколого-ценотитичні особливості, наукові основи охорони)” – рукопис.

Дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.05 – Ботаніка.

В дисертації викладены результати багаторічних комплексних еколого-ценотитичних досліджень Fagus sylvatica L. на Подільській височині.

Висвітлені питання поширення та еколого-ценотичної приуроченості Fagus sylvatica. З’ясовано питання острівної локалізації букових лісів в Україні. За біоморфологічним аналізом листків подільського бука підтверджено віднесення його до підвиду Fagus sylvatica subsp. moesiaca (Maly) Czeсzott. Встановлені флористичні особливості букових лісів Поділля та описаний склад флори. Визначені спектри онтогенетичних станів ценопопуляцій Fagus sylvatica на Поділлі. Запропоновані і розроблені рекомендації по збереженню цінного генофонду Fagus sylvatica та унікальних угруповань букових лісів на східній межі ареалу виду.

Встановлені закономірності географічного поширення, флористичні та еколого-ценотичні особливості букових лісів Подільської височини, з’ясовані тенденції їх змін під впливом антропогенних факторів, розроблені рекомендації щодо поліпшення охорони угруповань Fagus sylvatica L. на східній межі ареалу.

  1. Біоморфологічний аналіз листків Fagus sylvatica L., із мергінальних популяцій на Подільській височині підтверджує віднесення подільського бука до підвиду Fagus sylvatica subsp. moesiaca (Maly) Czeсzott.

  2. Східна межа острівного поширення букових лісів в Україні проходить від Володимир-Волинського по межі між Волинською височиною та Поліською низовиною до смт Гориньград поблизу м. Рівного, звідти повертає на південь до м. Кременця і далі до м. Старокостянтинова, смт Сатанова і смт Муровані-Курилівці і повертає на захід до м. Кам’янець-Подільський.

  3. Палеоботанічні, історичні та топонімічні матеріали не дають підстав вважати, що в недалекому минулому Fagus sylvatica був широкопоширеним видом в Правобережній Україні. Вони свідчать про те, що хоч ареал виду в минулому був ширшим від сучасного, однак, букові ліси і тоді зустрічались у вигляді окремих ізольованих островів на східній межі ареалу на Східному Поділлі та у Придніпров’ї.

  4. Острівна локалізація букових лісів поблизу східної межі ареалу пов’язана з невідповідністю умов повітряного та ґрунтового зволоження Поділля екологічним потребам сходів бука у волозі. Лише в специфічних умовах повітряного та ґрунтового зволоження на найбільш підвищених ділянках рельєфу, які розміщені на шляхах західного переносу вологих повітряних мас, мікрокліматичні умови сприятливі для росту і розвитку сходів бука. Відповідно лише в таких умовах можлива безперервна зміна поколінь бука і саме існування букових лісів.

  5. Букові ліси Поділля є первинно-рідкісними стенотопними лісовими угрупованнями, які відносяться до класу Querco-Fagеtea Br.-Bl. еt Vlieger in Vlieger порядку Fagetalia sylvaticaea Pawowski союзу Asperulo odorаtae –Fagetum Socegner et Thill.

  6. У складі флори букових лісів Подільської височини є 200 видів рослин із 137 родів і 66 родин, що становить відповідно 15 % видів, 21 % родів, 51,5 % родин від загальної флори Поділля. До покритонасінних відноситься 182 види, голонасінних – 1 вид, папоротеподібних – 14 видів рослин. За чисельністю видів переважають родини Ranunculaceae (15 видів), Rosaceae (14 видів), Orchidaceae (13 видів).

  7. Для умброфітних умов букових лісів Поділля характерна значна участь гемікриптофітів – 97 видів, криптофітів – 48 видів. Фанерофіти представлені – 41 видом, хамефіти – 12 видами, терoфіти – 2 видами. Таким чином, спектр життєвих форм за К. Раункієром в більшій мірі відображає пристосування рослин до ценотичних умов широколистих лісів, ніж до кліматичних умов помірного поясу Європи.

  8. Географічний аналіз флори букових лісів Поділля показав значну участь голарктичних, євразійських та європейсько-сибірських геоелементів (45,5%), панєвропейських, середньоєвропейський геоелементів (25 %) та субсередземноморських, європейсько-малоазіатських і європейсько-кавказьких геоелементів (28 %), що вказує на генетичний зв’язок флори букових лісів Подільської височини не лише з карпатськими, балканськими, а й з кримськими та кавказько-малоазіатськими буковими лісами.

  9. У складі флори букових лісів Поділля виявлено 59 рідкісних та зникаючих видів, 27 з яких внесено до Червоної книги України. Рідкісні види Huperzia selago, Euonymus nana, Atropa bella-donna, Scopolia carniolica, Crocus heuffelianus, Allium ursinum, Erythronium dens-canis, Cypripedium calceolus, які в букових лісах Поділля відомі з 1-3 місцезнаходжень, належать до зникаючих видів, Botrychium matricarifolium, Botrychium multifidum, Botrychium virginianum, Epipogium aphyllum, які в останнє відмічались на Поділлі в І поливині ХХ століття, очевидно, зникли із флори букових лісів Подільської височини.

  10. Ценопопуляції Fagus sylvatica поблизу східної межі ареалу виду в антропогенно малопорушених лісах Поділля відзначаються повночленними спектрами онтогенетичних станів та різновіковою структурою деревостанів, що вказує на тривале існування букових лісів в регіоні і їх добру адаптацію до екологічних умов Подільської височини. Поповнення ценопопуляцій новими генераціями особин відбувається в роки, які слідують, за роками високої урожайності насіння Fagus sylvatica.

  11. Інтенсивні рубки головного користування, ставлять під загрозу цінний генофонд Fagus sylvatica та унікальні угруповання букових лісів на східінй межі ареалу виду. З метою поліпшення охорони флористичного різноманіття букових лісів Подільської височини необхідно створити заказники Білокам’янський та Бучина у Львівській області, Гутинський та Букові ліси Кременецьких гір в Тернопільській області, відновити заповідний режим резервату Стратин в Івано-Франківській області. Зважаючи на цінність генофонду Fagus sylvatica на східній межі ареалу та важливу роль букових лісів Подільської височини в поліпшенні середовища, їх необхідно вилучити із головного лісокористування як лісонасінні ділянки.

Публікації автора:

  1. Корінько О.М. Порівняльний аналіз природних та інтродукційних популяцій бука лісового Fagus sylvatica L. на східній межі ареалу виду // Інтродукція рослин. -№3-4 -Київ. -2000. -С.- 49-53.

  2. Корінько О.М. Ценопопуляція бука лісового (Fagus sylvatica L.) на східній межі ареалу /Фітосоціологія: 100 років наукового напрямку. -Київ. -2000. - С. 52.

  3. Корінько О.М. Рослинні угруповання бука лісового Fagus sylvatica L. в межах Східного Поділля та їх охорона // Матеріали конференції молодих вчених-ботаніків України “Актуальні проблеми ботаніки та екології”. -Ніжин. -2001. –С. 39.

  4. Корінько О.М. Бук лісовий (Fagus sylvatica L.) в лісах Волинської височини / Наукові записки. Збірник наук. праць. Вип. XLII. -Київ: НПУ імені М.П.Драгоманова, -2001. –С.213.

  1. Коринько Е.Н. Бук лесной (Fagus sylvatica L.) в лесах Восточного Подолья //Материалы международной научно-практической конференции “Геоэкологические и биоэкологические проблемы северного Причорномор’я”. -Тирасполь. -2001. – С.134.

  2. Корінько О.М. Фітосозологічна оцінка букових лісів Поділля // Матеріали ХІ з’їзду Українського ботанічного товариства. -Харків. -2001. – С.182.

  3. Корінько О.М. Буковые леса Подолья и научные основы их охраны // Международная конференция молодых ученых “Леса Евразии в третьем тысячелетии”. Том 2. -Москва. -2001. -С. 48.

  4. Корінько О.М. Букові ліси Поділля та проблеми їх охорони //Міжнародна науково-практична конференція “Екологічні проблеми довкілля та шляхи їх вирішення”. Дев’яті Каришинські читання. Збірник наукових праць. – Полтава, -2002. – С. 79.

  5. Корінько О.М. Необхідність охорони рослинних угруповань букових лісів з Fagus sylvatica L. східного Поділля /Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наук. праць. Вип. 144: Біологія. – Чернівці: ЧНУ, 2002. – С.194-197.

  6. Корінько О.М. Інтродукційна популяція бука лісового (Fagus sylvatica L.) на східній межі ареалу виду /Вісник “Інтродукція та збереження рослинного різноманіття.” Збірник наукових праць. Випуск 5. -Київ: КНУ ім. Тараса Шевченка, 2002. – С.34-36.

  7. Корінько О.М. Сучасний стан та охорона букових лісів Поділля /Вісник Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка. Серія “Екологія. Біологічні науки”. – Полтава. -2002 –С. 128-133.

  8. Корінько О.М. Вплив бука лісового Fagus sylvatica на сучасний стан екології та його вплив на життя людини /Гігієна населених місць. Випуск №40. –Київ. –2002. –С. 316-319.

  9. Мельник В.І., Корінько О.М. Внутрішньовидова мінливість і генезис ареалу Fagus sylvatica L. на Поділлі // Матеріали читань, присвячених 100-річчю з дня народження Ю.Д.Клеопова “Ю.Д.Клеопов та сучасна ботанічна наука”. – Київ: Фітосоціоцентр, 2002. – С. 263-267.

  10. Корінько О.М. Поширення бука лісового Fagus sylvatica L. на Подільській височині //Всеукраїнська науково-практична конференція “Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість”. Т.-2. -Київ. -2002. С. –151-155.

  11. Корінько О.М. Ареал Fagus sylvatica та поширення його на Поділлі //Всеукраїнська студентська науково-практична конференція “Академік В.І. Вернадський і світ у ІІІ тисячолітті” – Полтава, -2003. – С. 201- 203.

  12. Корінько О.М. Рослинні угруповання бука на східному Поділлі та необхідність їх охорони /Вісник Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка. Серія “Екологія. Біологічні науки”. – Полтава. -2003 –С. 20-24.